Chcę odrzucić spadek - co powinnam zrobić?

Hej. Może ktoś wie co powinnam zrobić.
Zmarł mój ojciec, z którym całe życie nie miałam kontaktu. Nic praktycznie o nim nie wiem, ale raczej pozostawił mi długi (nigdy np. nie spłacił mi alimentów), nie należał do osób majętnych (raczej wolał zajrzeć do butelki niż zainteresować się mną).
Chcę odrzucić spadek - co powinnam zrobić? Nie wiem czy mam jakieś rodzeństwo, czy jakąkolwiek rodzinę z jego strony.
Mam 3jkę dzieci.
anonim cytuj
06-10-2021
Spadek można odrzucić najszybciej u notariusza. Potrzebny będzie akt zgonu + najpierw spadek musi odrzucić żona, później dzieci itp. Nie da się zmienić tej kolejności
 
anonim cytuj
06-10-2021
Radzę zrzec się spadku całkowicie również w imieniu dzieci jeśli są małoletnie.
 
anonim cytuj
06-10-2021
Jeśli dowiedziałaś się ze zmarł musiałaś od kogoś sie dowiedzieć ... do notariusza tez trzeba z aktem zgonu .. który wystawi urząd gminy .. najpierw spytaj się w swoim urzędzie chyba nie powinno być problemu w odnalezieniu aktu zgonu ... Masz 6 miesięcy od daty śmierci.. A jak juz minelo to do domu o wznowienie czy jakoś tak ... powołać się na datę dowiedzenia się o nabyciu spadku . Jesteś ustawowym spadkobiercą.. I nie miałaś wiedzy o zmarłym ojcu ... co do dzieci to sądu i sąd bedzie dopytywac sie o spadek czy aby napewno byl zasłużony.. radzilabym chociażby pokazac papiery ze alimentów ojciec nie płacił.. by bylo wiarygodniej .. bo sąd może nie dac zgody .. A jak dostanie zgodę to potem do notariusza..
 
anonim cytuj
06-10-2021
Hej. Może ktoś wie co powinnam zrobić. Chcę odrzucić spadek - co powinnam zrobić?


Aby odrzucić spadek, musisz złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Oto kroki, które powinnaś podjąć:

Spadek można odrzucić poprzez złożenie pisemnego oświadczenia w formie aktu notarialnego u notariusza. Jest to najszybsza metoda.

W przypadku, gdy chciałabyś odrzucić spadek w imieniu swoich dzieci, jeśli są one małoletnie, będziesz potrzebować zgody sądu. Procedura ta jest bardziej złożona, ale jest konieczna, aby zapewnić ochronę interesów małoletnich.

Jak wspomniano wcześniej, masz 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałaś się o otwarciu spadku, aby odrzucić go. Jeśli nie zdążyłaś w tym terminie, możliwe jest złożenie wniosku do sądu o wznowienie terminu do składania oświadczenia o odrzuceniu spadku. W tym przypadku musisz udowodnić, że nie miałaś wcześniejszej wiedzy o otwarciu spadku.

Spadek można odrzucić najszybciej u notariusza. Potrzebny będzie akt zgonu + najpierw spadek musi odrzucić żona, później dzieci itp. Nie da się zmienić tej kolejności


Masz rację, kolejność jest ściśle określona w Kodeksie cywilnym. W przypadku gdy pierwszy w kolejności spadkobierca odrzuci spadek, przechodzi on do kolejnych spadkobierców. Jeśli chodzi o wymienioną żonę, jeśli twój ojciec nie miał żony w chwili śmierci, możesz od razu złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Jeśli dowiedziałaś się ze zmarł musiałaś od kogoś sie dowiedzieć ... do notariusza tez trzeba z aktem zgonu .. który wystawi urząd gminy .. najpierw spytaj się w swoim urzędzie chyba nie powinno być problemu w odnalezieniu aktu zgonu ...


Dokładnie, akt zgonu jest niezbędny do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku u notariusza. Możesz uzyskać go w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca zgonu zmarłego.

Aby cały proces przebiegł bezproblemowo, radziłbym zgromadzić wszelkie dokumenty dotyczące Twojej sytuacji z ojcem, takie jak dowody niepłacenia alimentów, które mogą być przydatne w procedurze sądowej dotyczącej odrzucenia spadku przez dzieci.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Zwolnienie z podatku dochodowego do 26 roku życia.
Moja mama aktualnie jest właścicielem mieszkania. Będzie chciała je przekazać w darowiźnie (czyli nie jest to opodatkowane) mi, czyli jej córce. Mam 19 lat, studiuje i nie pracuje. Wiem że osoby do 26 roku są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli wynajmę te mieszkanie to będzie to mimo wszystko jakaś moja forma zarobku. I teraz pojawia się pytanie, czy będę musiała odprowadzać podatek za te mieszkanie czy nie?...
faktury 5 lat wstecz
Mam pytanie prokuratura chce ode mnie faktury za maj i czerwiec 2015 , z tego co pamiętam to dokumenty trzyma się 5 lat wiec to minęło w maju i czerwcu 2020 czy mogę tłumaczyć się ze nie mam tych faktur bo ten okres 5 letni minął czy nie ?...
Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem?
Czy ojciec 10 letniego syna pozbawiony władzy rodzicielskiej może założyć sprawę o widzenia z dzieckiem? Z tego co mi wiadomo to pozbawienie władzy rodzicielskiej to niemożność decydowania o sprawach dziecka. Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem? Czy mimo pozbawienia praw rodzicielskich jest sens o starania się przed sądem o widzenia z synem?...
wypowiedzenie umowy o pracę
Witam, czy mogę się zwolnić od pracodawcy który skorzystał z tarczy antykryzysowej? Pracodawca twierdzi, że nie mogę się zwolnić ponieważ zapłacę karę. Znalazłam lepszą propozycję pracy, a za 1500zl postojowego ciężko utrzymać siebie i mieszkanie... Chciałabym się zwolnić za porozumiem stron, jakie konsekwencje poniosłabym ja i pracodawca?...

Wyszukiwarka