Rozliczenie PIT.

Dzień dobry mam bardzo ważne pytanie odnośnie rozliczenia pit na dzieci.
Jestem po rozwodzie 2 lata Ale mieszkamy z byłym mężem i dziećmi w jednym mieszkaniu ponieważ ja nie mam gdzie iść on też.
Płaci mi na dzieci alimenty w kwiecie 900zl i tylko tyle,ja gotuje osobno on osobno każdy robi sobie zakupy itp
Ja robię wszystkie rachunki itp opłaty w szkołach,ubrania on tylko 900zl nic więcej go nie interesuje
Ale chodzi mi o to jak będzie z rozliczeniem pit z mojej pracy którą mam na pół etatu,jak mam się rozliczyć na dzieci jako samotna matka czy nie? On nie ma meldunku u nas, nigdzie nie ma meldunku jest podany tylko do śmieci i wody
anonim cytuj
27-10-2023
Samotna matka jest wtedy gdy ojciec dziecka nie żyje lub jest nieznany. Co do ulgi, przysługuje ona temu rodzicowi który ma przyznaną opiekę nad dziećmi
 
anonim cytuj
27-10-2023
Nie jest się wtedy samotnym rodzicem, tylko samotnie wychowującym, nie ma konkretnego rozporządzenia co do rozliczania ulgi, rodzice oboje mają prawo to rozliczyć, chyba ze któryś jest pozbawiony praw, wtedy trzeba się dogadać, ale z reguły rozlicza to rodzic, który sprawuje opiekę nad dziećmi.
 
anonim cytuj
27-10-2023
Dzień dobry mam bardzo ważne pytanie odnośnie rozliczenia pit na dzieci.


Jeśli chodzi o status "samotnie wychowującego rodzica", istotne jest, aby zrozumieć, że jest to pojęcie stosowane w prawie podatkowym i nie zawsze pokrywa się z codzienną percepcją tego terminu. Status ten pozwala skorzystać z ulgi podatkowej. Zgodnie z art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoba samotnie wychowująca co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia lub do 25 roku życia, jeśli kontynuuje naukę, ma prawo do skorzystania z tej ulgi.

Mimo że mieszkasz z byłym mężem, nie oznacza to automatycznie, że nie możesz skorzystać z ulgi. Kluczowe jest to, który z rodziców faktycznie ponosi koszty związane z wychowaniem dziecka.

Samotna matka jest wtedy gdy ojciec dziecka nie żyje lub jest nieznany. Co do ulgi, przysługuje ona temu rodzicowi który ma przyznaną opiekę nad dziećmi


To twierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Można być uznawanym za samotnie wychowującego rodzica także w innych sytuacjach, nie tylko gdy drugi rodzic nie żyje lub jest nieznany. Istotne jest, kto faktycznie ponosi koszty związane z wychowywaniem dziecka.

Co do ulgi, kluczowe jest ustalenie, który z rodziców rzeczywiście ponosi większość kosztów związanych z wychowywaniem dzieci. Jeśli obie strony nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii, decyzję ostateczną może podjąć sąd.

Nie jest się wtedy samotnym rodzicem, tylko samotnie wychowującym, nie ma konkretnego rozporządzenia co do rozliczania ulgi, rodzice oboje mają prawo to rozliczyć, chyba że któryś jest pozbawiony praw, wtedy trzeba się dogadać, ale z reguły rozlicza to rodzic, który sprawuje opiekę nad dziećmi.


Dokładnie tak, kluczowe jest ustalenie, kto faktycznie wychowuje i ponosi koszty związane z dziećmi. Jeśli obie strony nie mogą dojść do porozumienia, zaleca się skonsultowanie się z sądem lub mediatorem w celu znalezienia rozwiązania.
Mam nadzieję, że te wyjaśnienia pomogą Państwu lepiej zrozumieć sytuację.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Kara pieniężna za zerwanie umowy abonenckiej.
Mój chłopak dostał karę nałożoną przez operatora komórkowego w kwocie prawie 4000 zł. Wcześniej przed rozwiązaniem umowy przed czasem był stacjonarnie w i został poinformowany, że tak jak jest w umowie kara może wynieść 1000 zł, więc chłopak przemyślał i przeniósł się telefonicznie. Przeczytaliśmy regulamin i jest tam napisane, że jeśli umowa została rozwiązana telefonicznie to o karze powinien zostać poinformowany telefonicznie, SMS-owo, mailow...
Rezygnacja z usług firmy cateringowej.
Cześć, moi rodzice zamówili catering ze słynnej z telewizji firmy i z którego chcieliby zrezygnować. Posiłki przestały dojeżdżać, kilkukrotnie brakowało któregoś dania (i wszyscy już wiedza o jaka firmę chodzi ? ) czy przyjechała zupełnie z inną kalorycznością. W przeciągu tygodnia brakowało przy tylko jednej diecie 3x podwieczorka, raz nie przyjechało nic.. Z biegiem czasu kurier przestał dostarczać pojemniki coraz częściej a spytany czemu tak j...
Jak jest kara za niestawienie się na komisariat?
Mieszkam za granicą, w Polsce ostatni raz byłem tego sylwestra. Kilka dni temu moją rodzinę zaczęła nachodzić kilkukrotnie policja, pytając się o mnie. Dowiedziałem się, że muszę niezwłocznie się stawić na komisariat na przesłuchanie. Niestety nie mam bladego pojęcia, o jaką sprawę chodzi, nie widzi mi się lecieć do Polski w tej sprawie. Co mi grozi za niestawienie się?...
Za co właściciel może potrącić pieniądze z kaucji ?
Witam, wynajmowałem mieszkanie 2,5 roku. Zapłaciłem kaucje na początku i teraz czeka mnie rozliczenie i zwrot. Za co mogą a za co nie mogą odciągnąć mi od kaucji? Wiadomo rzeczy, które się zużywają nie powinni ale każdy inaczej to interpretuje. Stąd moje pytanie. Czy za blachę z piekarnika mogą mi odciągnąć? Blacha używana jakieś lekkie zabrudzenia są ale w granicach normy - normalne użytkowanie. Czy jak stało auto na miejscu parkingowym na dwo...

Wyszukiwarka