Rozliczenie PIT.

Dzień dobry mam bardzo ważne pytanie odnośnie rozliczenia pit na dzieci.
Jestem po rozwodzie 2 lata Ale mieszkamy z byłym mężem i dziećmi w jednym mieszkaniu ponieważ ja nie mam gdzie iść on też.
Płaci mi na dzieci alimenty w kwiecie 900zl i tylko tyle,ja gotuje osobno on osobno każdy robi sobie zakupy itp
Ja robię wszystkie rachunki itp opłaty w szkołach,ubrania on tylko 900zl nic więcej go nie interesuje
Ale chodzi mi o to jak będzie z rozliczeniem pit z mojej pracy którą mam na pół etatu,jak mam się rozliczyć na dzieci jako samotna matka czy nie? On nie ma meldunku u nas, nigdzie nie ma meldunku jest podany tylko do śmieci i wody
anonim cytuj
27-10-2023
Samotna matka jest wtedy gdy ojciec dziecka nie żyje lub jest nieznany. Co do ulgi, przysługuje ona temu rodzicowi który ma przyznaną opiekę nad dziećmi
 
anonim cytuj
27-10-2023
Nie jest się wtedy samotnym rodzicem, tylko samotnie wychowującym, nie ma konkretnego rozporządzenia co do rozliczania ulgi, rodzice oboje mają prawo to rozliczyć, chyba ze któryś jest pozbawiony praw, wtedy trzeba się dogadać, ale z reguły rozlicza to rodzic, który sprawuje opiekę nad dziećmi.
 
anonim cytuj
27-10-2023
Dzień dobry mam bardzo ważne pytanie odnośnie rozliczenia pit na dzieci.


Jeśli chodzi o status "samotnie wychowującego rodzica", istotne jest, aby zrozumieć, że jest to pojęcie stosowane w prawie podatkowym i nie zawsze pokrywa się z codzienną percepcją tego terminu. Status ten pozwala skorzystać z ulgi podatkowej. Zgodnie z art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoba samotnie wychowująca co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia lub do 25 roku życia, jeśli kontynuuje naukę, ma prawo do skorzystania z tej ulgi.

Mimo że mieszkasz z byłym mężem, nie oznacza to automatycznie, że nie możesz skorzystać z ulgi. Kluczowe jest to, który z rodziców faktycznie ponosi koszty związane z wychowaniem dziecka.

Samotna matka jest wtedy gdy ojciec dziecka nie żyje lub jest nieznany. Co do ulgi, przysługuje ona temu rodzicowi który ma przyznaną opiekę nad dziećmi


To twierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Można być uznawanym za samotnie wychowującego rodzica także w innych sytuacjach, nie tylko gdy drugi rodzic nie żyje lub jest nieznany. Istotne jest, kto faktycznie ponosi koszty związane z wychowywaniem dziecka.

Co do ulgi, kluczowe jest ustalenie, który z rodziców rzeczywiście ponosi większość kosztów związanych z wychowywaniem dzieci. Jeśli obie strony nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii, decyzję ostateczną może podjąć sąd.

Nie jest się wtedy samotnym rodzicem, tylko samotnie wychowującym, nie ma konkretnego rozporządzenia co do rozliczania ulgi, rodzice oboje mają prawo to rozliczyć, chyba że któryś jest pozbawiony praw, wtedy trzeba się dogadać, ale z reguły rozlicza to rodzic, który sprawuje opiekę nad dziećmi.


Dokładnie tak, kluczowe jest ustalenie, kto faktycznie wychowuje i ponosi koszty związane z dziećmi. Jeśli obie strony nie mogą dojść do porozumienia, zaleca się skonsultowanie się z sądem lub mediatorem w celu znalezienia rozwiązania.
Mam nadzieję, że te wyjaśnienia pomogą Państwu lepiej zrozumieć sytuację.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

alimenty i widzenia bez sądu
Witam, mam pytanie, rozstajemy się z partnerka lecz mamy wspólne dziecko, chcemy się dogadać w kwestii alimentów i widzeń ale bez sądu , i moje pytanie brzmi czy jeśli będę jej płacił alimenty do 'ręki' i ona mi napisze potwierdzenie że dostała pieniądze to czy takie coś będzie ważne? Czy lepiej wysyłać przez pocztę? Dodam że wysyłanie pieniądzy z konta nie wchodzi w grę.. Proszę o pomoc.....
394kpc
If adjuvant treatment includes OFS, current recommendations favor an aromatase inhibitor over tamoxifen viagra vs levitra gonorrhoeae isolates in the EU EEA have emerged for ceftriaxone, cefixime and azithromycin between 2016 and 2019...
Co powinno się zawrzeć w wypowiedzeniu umowy zlecenie?
Umowa zlecenie na czas nieokreślony bez okresu wypowiedzenia. W jaki sposób rozwiązać taką umowę żeby pracodawca nie mógł się ubiegać o ewentualne odszkodowanie za wypowiedzenie umowy? Co powinno się zawrzeć w wypowiedzeniu?...
Nieuzasadniony wpis w KW.
Na mojej współwłasnej nieruchomości za zaległości dokonał wpisu wierzyciel. Zaległość została uregulowana w lutym ubiegłego roku, w marcu złożyłem wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki przymusowej, załączyłem zgodę wierzyciela, upłynął sobie prawie jeden rok, w marcu bieżącego roku sąd oddalił mój wniosek o wykreślenie hipoteki przymusowej ponieważ wierzyciel błędnie wpisał na zgodzie kwotę zaległości. Do dnia dzisiejszego hipoteka przymusowa ...

Wyszukiwarka