[quote]W kwietniu otrzymałam niższe wynagrodzenie w wysokości 3020 zł, umowa przedłużana jest co 2 miesiące (umowa o pracę) umowa była do końca kwietnia na kwotę 4400 zl, otrzymałam informację, że został wypłacony ekwiwalent za urlop za 4 dni, czy ktoś może wyjaśnić dlaczego otrzymałam tak niskie wynagrodzenie?[/quote]

Zgodnie z art. 85 Kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę wypłaca się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Twoje wynagrodzenie za kwiecień powinno zatem obejmować pełną kwotę wynagrodzenia za pracę oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy oblicza się na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Wynagrodzenie za pracę za kwiecień: Skoro umowa była na kwotę 4400 zł miesięcznie, to powinno być ono wypłacone w pełnej wysokości, chyba że miałaś nieobecności nieusprawiedliwione lub inne zdarzenia, które mogłyby wpłynąć na jego obniżenie.
Ekwiwalent za urlop: Ekwiwalent za 4 dni urlopu powinien być dodatkowo doliczony do wynagrodzenia za pracę. Ekwiwalent oblicza się, dzieląc wynagrodzenie miesięczne przez współczynnik ekwiwalentu (w 2024 roku wynosi on 20,92 dla pełnego etatu), a następnie mnożąc przez liczbę dni urlopu. W twoim przypadku obliczenie ekwiwalentu za 4 dni urlopu wyglądałoby następująco:
4400 zł / 20,92 = 210,37 zł (wynagrodzenie za jeden dzień urlopu)
210,37 zł x 4 dni = 841,48 zł (ekwiwalent za 4 dni urlopu)
Zatem całkowite wynagrodzenie powinno wynosić 4400 zł (za pracę) + 841,48 zł (ekwiwalent za urlop) = 5241,48 zł przed potrąceniami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczką na podatek dochodowy.

Jeżeli otrzymałaś niższe wynagrodzenie, powinnaś skontaktować się z działem kadr lub księgowości w celu wyjaśnienia szczegółów obliczeń i przyczyn obniżenia wypłaty. Możliwe przyczyny to np. potrącenia z tytułu nieobecności, składek ubezpieczeniowych, zaliczek na podatek dochodowy czy innych świadczeń.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka