Pełnomocnictwo dla głównego księgowego: Zgodnie z art. 98 Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo obejmuje umocowanie do czynności prawnych. Pełnomocnictwo może być ogólne (do czynności zwykłego zarządu), rodzajowe (do określonego rodzaju czynności) lub szczególne (do konkretnej czynności). W przypadku, gdy główny księgowy posiada stałe upoważnienie do działania w zastępstwie dyrektora, istotne jest, czy to upoważnienie obejmuje czynności, które wchodzą w zakres tej sprawy. Jeśli upoważnienie jest ogólne i nie precyzuje prawa do reprezentowania w postępowaniach sądowych, może być niewystarczające.
Konieczność szczególnego pełnomocnictwa: W sytuacji, gdy wniosek o uzasadnienie został podpisany przez głównego księgowego, a sąd wymaga przedłożenia pełnomocnictwa, wskazane jest uzyskanie pełnomocnictwa szczególnego na potrzeby tej konkretnej sprawy. Pełnomocnictwo to powinno być udzielone przez osobę uprawnioną do reprezentowania jednostki, czyli najczęściej przez dyrektora DPS, ewentualnie przez inną osobę, która ma umocowanie do takich działań z ramienia Powiatu.
Kto udziela pełnomocnictwa: W przypadku jednostek organizacyjnych, jaką jest DPS, pełnomocnictwo do reprezentacji w sprawach sądowych powinno być udzielone przez organ uprawniony do reprezentowania tej jednostki, czyli w tym przypadku dyrektora DPS, jeśli jest on do tego uprawniony. Jeśli jednak sprawa wymaga reprezentacji w imieniu Powiatu, upoważnienie powinno pochodzić od organu powiatowego, np. zarządu powiatu lub osoby, której powierzono takie kompetencje.
Podsumowując, pełnomocnictwo, którym dysponuje główny księgowy, musi być odpowiednio doprecyzowane. Najlepiej, aby było to pełnomocnictwo szczególne do reprezentowania w tej konkretnej sprawie. Pełnomocnictwo powinno być udzielone przez osobę lub organ uprawniony do reprezentacji, co zależy od wewnętrznych regulacji dotyczących zarządzania jednostką, jaką jest DPS.