pełnomocnictwo

Dzień dobry, jesteśmy Domem Pomocy Społecznej. Złożyliśmy do Sądu wniosek o likwidację depozytu. Wniosek podpisał dyrektor, który ma upoważnienie do reprezentowania Powiatu (jest to jednostka powiatowa), który został załączony do wniosku. Wniosek został odrzucony. Aby otrzymać uzasadnienie złożyliśmy wniosek o sporządzenie uzasadnienia. Wniosek ten podpisał gł. księgowy, ponieważ dyrektor był na zwolnieniu chorobowym. Teraz musimy uzupełnić braki formalne, tj. przedłożyć pełnomocnictwo dla gł.księgowego. Gł. księgowy posiada stałe upoważnienie do pewnych czynności pod nieobecność dyrektora. Czy takie upoważnienie wystarczy? Czy musi to być upoważnienie do konkretnej sprawy? Kto daje upoważnienie? - dyrektor DPS czy może Powiat?
anonim cytuj
19-04-2024
Pełnomocnictwo dla głównego księgowego: Zgodnie z art. 98 Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo obejmuje umocowanie do czynności prawnych. Pełnomocnictwo może być ogólne (do czynności zwykłego zarządu), rodzajowe (do określonego rodzaju czynności) lub szczególne (do konkretnej czynności). W przypadku, gdy główny księgowy posiada stałe upoważnienie do działania w zastępstwie dyrektora, istotne jest, czy to upoważnienie obejmuje czynności, które wchodzą w zakres tej sprawy. Jeśli upoważnienie jest ogólne i nie precyzuje prawa do reprezentowania w postępowaniach sądowych, może być niewystarczające.

Konieczność szczególnego pełnomocnictwa: W sytuacji, gdy wniosek o uzasadnienie został podpisany przez głównego księgowego, a sąd wymaga przedłożenia pełnomocnictwa, wskazane jest uzyskanie pełnomocnictwa szczególnego na potrzeby tej konkretnej sprawy. Pełnomocnictwo to powinno być udzielone przez osobę uprawnioną do reprezentowania jednostki, czyli najczęściej przez dyrektora DPS, ewentualnie przez inną osobę, która ma umocowanie do takich działań z ramienia Powiatu.

Kto udziela pełnomocnictwa: W przypadku jednostek organizacyjnych, jaką jest DPS, pełnomocnictwo do reprezentacji w sprawach sądowych powinno być udzielone przez organ uprawniony do reprezentowania tej jednostki, czyli w tym przypadku dyrektora DPS, jeśli jest on do tego uprawniony. Jeśli jednak sprawa wymaga reprezentacji w imieniu Powiatu, upoważnienie powinno pochodzić od organu powiatowego, np. zarządu powiatu lub osoby, której powierzono takie kompetencje.

Podsumowując, pełnomocnictwo, którym dysponuje główny księgowy, musi być odpowiednio doprecyzowane. Najlepiej, aby było to pełnomocnictwo szczególne do reprezentowania w tej konkretnej sprawie. Pełnomocnictwo powinno być udzielone przez osobę lub organ uprawniony do reprezentacji, co zależy od wewnętrznych regulacji dotyczących zarządzania jednostką, jaką jest DPS.
 
anonim cytuj
29-08-2024

Sugerowane Tematy

Odebranie władzy rodzicielskiej matce
Dzień dobry, jestem ojcem dwóch corek, które bardzo kocham. Kilka lat po rozwodzie i opiece naprzemiennej jedna z moich córek zaczęła mieć problemy z matką i jej byłym partnerem. Córka podcięła sobie żyły będąc pod opieka matki. W czasie mojej opieki, zauwazylem to od razu, rozpocząłem z córką terapie u lekarza psychiatry. Najpierw farmakologiczna, która miała przygotowac córkę do terapii z psychologiem. Córka zaczęła być nastawiana przeciwko mni...
Mama wydziedziczyła syna (mojego brata). Czy pomimo testamentu brat po śmierci mamy może starać się o zachowek dla dzieci?
Dzień dobry Moja mama posiada nieruchomość. Ma również dwoje dzieci mnie i mojego brata. Z moim bratem od ponad 15 lat nie utrzymuje kontaktu. Nie wiedzą gdzie mieszkają, jak żyją i czy w ogóle żyją. W mieszkaniu mojej mamy mieszkam ja ze swoją rodziną. Moja mama spisała u notariusza testament w którym wydziedzicza swojego syna (mojego brata) ponieważ nie łączą ich żadne relacje i kontakty. Cały swój majątek chce przekazać mi. Jednak mój brat p...
bon turystyczny
Witam, mam pytanie odnośnie bonu turystycznego. Rodzicie po rozwodzie, dzieci są przy matce. Komu w takiej sytuacji przysluguje ten bon?...
Ksiegi wieczyste
Dzień dobry, Potrzebuję sprawdzić w księgach wieczystych kto jest właścicielem prawnym pewnego mieszkania. Podobno jest taka możliwość online. Chciałabym zapytać tylko czy ta osoba nie będzie wiedziała o tym, że wystąpiłam o taki wniosek. Teść zakupił mieszkanie z nową partnerką w trakcie rozwodu z teściową. Chce jej pomóc, a nie dolewać oliwy do ognia. Skąd mogę wziąć numer księgi wieczystej? Z góry dziękuję za pomoc....

Wyszukiwarka