pełnomocnictwo

Dzień dobry, jesteśmy Domem Pomocy Społecznej. Złożyliśmy do Sądu wniosek o likwidację depozytu. Wniosek podpisał dyrektor, który ma upoważnienie do reprezentowania Powiatu (jest to jednostka powiatowa), który został załączony do wniosku. Wniosek został odrzucony. Aby otrzymać uzasadnienie złożyliśmy wniosek o sporządzenie uzasadnienia. Wniosek ten podpisał gł. księgowy, ponieważ dyrektor był na zwolnieniu chorobowym. Teraz musimy uzupełnić braki formalne, tj. przedłożyć pełnomocnictwo dla gł.księgowego. Gł. księgowy posiada stałe upoważnienie do pewnych czynności pod nieobecność dyrektora. Czy takie upoważnienie wystarczy? Czy musi to być upoważnienie do konkretnej sprawy? Kto daje upoważnienie? - dyrektor DPS czy może Powiat?
anonim cytuj
19-04-2024
Pełnomocnictwo dla głównego księgowego: Zgodnie z art. 98 Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo obejmuje umocowanie do czynności prawnych. Pełnomocnictwo może być ogólne (do czynności zwykłego zarządu), rodzajowe (do określonego rodzaju czynności) lub szczególne (do konkretnej czynności). W przypadku, gdy główny księgowy posiada stałe upoważnienie do działania w zastępstwie dyrektora, istotne jest, czy to upoważnienie obejmuje czynności, które wchodzą w zakres tej sprawy. Jeśli upoważnienie jest ogólne i nie precyzuje prawa do reprezentowania w postępowaniach sądowych, może być niewystarczające.

Konieczność szczególnego pełnomocnictwa: W sytuacji, gdy wniosek o uzasadnienie został podpisany przez głównego księgowego, a sąd wymaga przedłożenia pełnomocnictwa, wskazane jest uzyskanie pełnomocnictwa szczególnego na potrzeby tej konkretnej sprawy. Pełnomocnictwo to powinno być udzielone przez osobę uprawnioną do reprezentowania jednostki, czyli najczęściej przez dyrektora DPS, ewentualnie przez inną osobę, która ma umocowanie do takich działań z ramienia Powiatu.

Kto udziela pełnomocnictwa: W przypadku jednostek organizacyjnych, jaką jest DPS, pełnomocnictwo do reprezentacji w sprawach sądowych powinno być udzielone przez organ uprawniony do reprezentowania tej jednostki, czyli w tym przypadku dyrektora DPS, jeśli jest on do tego uprawniony. Jeśli jednak sprawa wymaga reprezentacji w imieniu Powiatu, upoważnienie powinno pochodzić od organu powiatowego, np. zarządu powiatu lub osoby, której powierzono takie kompetencje.

Podsumowując, pełnomocnictwo, którym dysponuje główny księgowy, musi być odpowiednio doprecyzowane. Najlepiej, aby było to pełnomocnictwo szczególne do reprezentowania w tej konkretnej sprawie. Pełnomocnictwo powinno być udzielone przez osobę lub organ uprawniony do reprezentacji, co zależy od wewnętrznych regulacji dotyczących zarządzania jednostką, jaką jest DPS.
 
anonim cytuj
29-08-2024

Sugerowane Tematy

Zwrot darowizny.
Otrzymałem darowiznę od rodzica w wysokości 40 000 PLN. Darowiznę zwróciłem po tygodniu na konto rodzica, z którego ją otrzymałem. Czy taką darowiznę trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego?...
Podwyższenie alimentów.
Mam pytanie odnośnie alimentów. Córka lat 15 obecnie uczy się w liceum potem wiadomo studia. Od 13 lat ma zasądzone alimenty w kwocie 400 zł. Ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej zero kontaktu od 13 lat . Nie płacił alimentów do pewnego czasu płacił fundusz alimentacyjny . Obecnie nie pobieram z funduszu bo przekracza dochód a od 4 miesięcy otrzymuje od komornika po 400 zł co miesiąc tak jakby w końcu komornik dobrał mu się do tyłka. I teraz m...
Podpisałam umowę o pracę na miesiąc. Ile będzie trwał okres wypowiedzenia?
Dzień dobry. Podpisałam umowę o pracę na miesiąc, na umowie nie ma okresu wypowiedzenia. Praca niezbyt mi się podoba, a właściwie spotkało mnie coś tutaj bardzo niemiłego, ile będzie trwał okres wypowiedzenia? Można to też jakoś inaczej rozwiązać jeśli nie chcę już do niej przychodzić? Proszę o zrozumienie. Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam....
Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka do alimentów?
Dzień dobry co wpisać i jak rozpisać wydatki na 4 dzieci do alimentów? Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać....

Wyszukiwarka