Czy komornik może zająć całą wypłatę?

Mam pytanie w imieniu męża czy komornik może zająć całą wypłatę? Na chwilę obecną to mąż utrzymuje naszą 5. Proszę o rzetelne odpowiedzi. Pracuje na umowie o pracę na czas nie określony, zadłużenie wynikłe z niezapłaconej pożyczki pozabankowej.
anonim cytuj
11-04-2024
komornik nie może zająć całej wypłaty z tytułu wynagrodzenia za pracę.

Podstawy prawne: art. 87 i art. 87(1) Kodeksu pracy.

W przypadku wynagrodzenia za pracę na umowie o pracę, obowiązują następujące zasady:

Komornik może zająć maksymalnie 50% wynagrodzenia netto pracownika.
W przypadku długów alimentacyjnych, zajęcie może wynieść do 60% wynagrodzenia netto.
Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie, co oznacza, że pewna jego część musi pozostać wolna od zajęcia. Kwota wolna od zajęcia to równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2024 roku wynosi 3600 zł brutto (ok. 2784 zł netto, w zależności od stażu pracy i innych czynników). Kwota ta jest zwolniona od zajęcia w całości, z wyjątkiem długów alimentacyjnych.
Podsumowując:

Komornik nie może zająć całości wynagrodzenia za pracę.
Maksymalne zajęcie wynosi 50% wynagrodzenia netto (60% w przypadku długów alimentacyjnych).
Kwota wolna od zajęcia to równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Warto pamiętać, że te zasady dotyczą tylko wynagrodzenia za pracę na podstawie umowy o pracę. Inne formy dochodów mogą podlegać różnym regulacjom.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie związane z sytuacją męża. Co w przypadku, gdy komornik zajmie część wynagrodzenia męża, a pozostała kwota nie wystarczy na pokrycie podstawowych potrzeb naszej rodziny? Czy istnieją jakieś możliwości prawne, aby zmniejszyć wysokość zajęcia komorniczego lub uzyskać dodatkową ochronę dla naszego dochodu?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Jeśli komornik zajmie część wynagrodzenia męża, a pozostała kwota nie wystarcza na pokrycie podstawowych potrzeb rodziny, istnieją pewne możliwości prawne, które mogą pomóc zmniejszyć wysokość zajęcia komorniczego lub uzyskać dodatkową ochronę dla dochodu.

Złożenie wniosku do sądu o obniżenie zajęcia komorniczego: Zgodnie z art. 833 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dłużnik może wystąpić do sądu z wnioskiem o obniżenie zajęcia komorniczego. Sąd, biorąc pod uwagę sytuację życiową dłużnika, może ograniczyć wysokość zajęcia.

Złożenie skargi na czynności komornika: Jeśli uważasz, że komornik działa niezgodnie z prawem, możesz złożyć skargę na czynności komornika zgodnie z art. 767 Kodeksu postępowania cywilnego. Skargę należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika w terminie 7 dni od dnia, w którym dowiedziałeś się o czynności komornika.

Ustalanie alimentów na dzieci: Jeśli komornik zajmuje wynagrodzenie męża, a macie na utrzymaniu dzieci, warto rozważyć ustalenie alimentów na dzieci. Alimenty mają pierwszeństwo przed innymi zobowiązaniami, a komornik musi uwzględnić obowiązek alimentacyjny przy zajmowaniu wynagrodzenia.

Wniosek o umorzenie części długu: W wyjątkowych sytuacjach można złożyć wniosek o umorzenie części długu do wierzyciela. Warto dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające trudną sytuację finansową rodziny.

Podsumowując:

Można złożyć wniosek do sądu o obniżenie zajęcia komorniczego.
Skarga na czynności komornika może być rozwiązaniem w przypadku niezgodnych z prawem działań komornika.
Ustalenie alimentów na dzieci może wpłynąć na wysokość zajęcia wynagrodzenia.
Wniosek o umorzenie części długu może być złożony do wierzyciela w wyjątkowych sytuacjach.
Podstawy prawne: art. 833 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, art. 767 Kodeksu postępowania cywilnego.
 
anonim cytuj
20-06-2024

Sugerowane Tematy

Umowa zlecenie.
Dzień dobry, zastanawiam się, czy umowa zlecenie, w której strony nazywane są odpowiednio pracodawcą i pracownikiem, określa się wymiar etatu, zajmowane stanowisko, czy wprost w swojej treści odwołuje się do konkretnych artykułów z Kodeksu Pracy jest uznawana za umowę o pracę i w związku z tym podlega pod Kodeks Pracy, czy jednak z uwagi na charakter cywilno-prawny umowy-zlecenie należy ją rozpatrywać pod kątem cywilnym, a więc zastosowanie do ni...
Szkoda całkowita, brak rzeczoznawcy do wyceny auta.
5 października miałam wypadek samochodowy, który nie był z mojej winy. Laweta zabrała auto do serwiu a tam uznali, że auto to szkoda całkowita i zajęli się odzyskiwaniem pieniędzy w wysokości wartości auta. Do dnia dzisiejszego, tj. 7 listopada ubezpieczalnia nie przysłała rzeczoznawcy do wyceny auta, tłumacząc się, ze nie mają czasu lub nie odbierają telefonu. W jaki sposób mogę przyspieszyć cały ten proces lub gdzie się udać z prośbą o pomo...
Wady ukryte po kupnie domu.
W styczniu 2022 roku kupiliśmy dom przy pomocy kredytu hipotecznego. Był to dom do końca użytkowany przez właścicielkę, w ciągu paru miesięcy od zakupu zauważalne były wady ukryte w postaci pleśni na ścianach, wody stojącej w podpiwniczeniu, zagrzybiałej podłogi pod panelami, a teraz jeszcze się okazało, że prawdopodobnie okna od jednej strony domu są niezgodne z prawem bo budynek znajduje się zbyt blisko sąsiadującej działki (2,5m do płotu). W c...
Nadanie klauzuli wykonalności.
Czy po rozwodzie postanowienie w sprawie alimentów z klauzulą przychodzi z automatu, czy trzeba wystąpić do sądu o taki dokument? Czekam już ponad 1,5 m-ca i nic nie otrzymałam. Na portalu informacyjnym też nie ma żadnej informacji....

Wyszukiwarka