Jak mogę być współwłaścicielem samochodu, aby liczyły mi się już zniżki

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie dopisania mnie jako współwłaściciela samochodu.
Auto w tej chwili jest zarejestrowane na mamę, chciałabym dopisać siebie jako współwłaściciel, aby liczyły mi się już zniżki.
W takiej sytuacji musiałaby być spisana umowa darowizny, a następnie zgłoszenie tej umowy do wydziału komunikacji i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego?
Czy muszę zgłaszać darowiznę do skarbówki, gdzie wartość auta wynosi ok 4/5 tyś zł? Czy idzie to rozwiązać w jakiś inny sposób?
anonim cytuj
24-11-2022
Ja dopisywałam córkę w wydziale komunikacji, a podatku nie było, bo to 1 grupa podatkowa.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Czyli wystarczy iść do wydziału komunikacji i tam spisać dokumenty i na tym sprawa się kończy?
 
anonim cytuj
25-11-2022
U mnie w gminie odbyło się to bez problemu, a jak jest w innych, nie wiem
 
anonim cytuj
25-11-2022
ok, dziękuje za pomoc
 
anonim cytuj
25-11-2022
Mi dali coś w stylu oświadczenia, że dopisuje córkę, jakaś opłata skarbowa chyba 22 zł i tyle. A w ubezpieczeniu odbyło się bez problemu, tylko coś tam podnieśli składkę z uwagi na to, że miała 18 lat i prawo jazdy od kilku dni. Ubezpieczenie wzrosło 250 zł na rok.
 
anonim cytuj
25-11-2022
W kwestii dopisania jako współwłaściciela samochodu oraz kwestii zniżek:

Auto w tej chwili jest zarejestrowane na mamę, chciałabym dopisać siebie jako współwłaściciel, aby liczyły mi się już zniżki. W takiej sytuacji musiałaby być spisana umowa darowizny, a następnie zgłoszenie tej umowy do wydziału komunikacji i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego? Czy muszę zgłaszać darowiznę do skarbówki, gdzie wartość auta wynosi ok 4/5 tyś zł? Czy idzie to rozwiązać w jakiś inny sposób?


Jeżeli zamierzasz zostać współwłaścicielem pojazdu na drodze darowizny, to:

Należy zawrzeć umowę darowizny między obecnym właścicielem (Twoją mamą) a Tobą.
Następnie trzeba zgłosić się do wydziału komunikacji w celu zmiany wpisu w dowodzie rejestracyjnym.
W odniesieniu do podatku od darowizny:

Jeżeli darowizna następuje między osobami bliskimi (np. matka-córka), jesteście Państwo w pierwszej grupie podatkowej. Kwota wolna od podatku dla darowizny w tej grupie wynosi 9 637 zł (według stanu na rok 2021). Jeżeli wartość auta wynosi ok. 4-5 tys. zł, nie przekracza to kwoty wolnej od podatku i nie ma obowiązku płacenia podatku od darowizny.
Pomimo zwolnienia z podatku, istnieje obowiązek zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od daty zawarcia umowy.
Co do zniżek w ubezpieczeniu:

Aby skorzystać z nabytych zniżek, trzeba dostarczyć ubezpieczycielowi potwierdzenie posiadania zniżek od poprzedniego ubezpieczyciela. Dopisanie jako współwłaściciel może wpłynąć na wysokość składki, szczególnie jeśli jesteś młodszym kierowcą bez doświadczenia, jak wspomniano w postach.
Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź rozwieje Państwa wątpliwości w tej kwestii.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Ważność podpisu na testamencie.
Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu. Wiadomo, że najlepiej sporządzić go u notariusza, ale ze względu na stan zdrowia osoby której sprawa dotyczy jest to mocno problematyczne, w dodatku testament wg. tego co mi staruszka mówiła będzie dość obszerny, minimum kilkanaście jak nie kilkadziesiąt stron – tak szacuję, co powoduje, że napisanie jego odręczne także będzie problematyczne. Oczywiście można go sporządzić komputerowo i pot...
Zwolnienie na opiekę nad zdrowym dzieckiem.
Witam, jakis czas temu poruszalem temat apropo zwolnienia opiekuńczego i nie do konca sprawa się wyjaśniła.. Otóż partnerka (nie żona) przebywa w szpitalu mamy w domu male dziecko, jako ze nie ma możliwości zeby ktos inny zajmowal sie dzieckiem, ja siedze w domu. Chcialem w szpitalu zeby lekarz dal zwolnienie na opieke nad dzieckiem, lecz ten dal zaswiadczenie o pobycie partnerki w szpitalu i skierował do lekarza pierwszego kontaktu, po wizycie w...
Odrzuciłam spadek po zmarłym ojcu. Chcę odrzucić w imieniu mojego maloletniego syna.
Odrzuciłam spadek po zmarłym ojcu. Chcę odrzucić w imieniu mojego małoletniego syna. Po śmierci taty komornik nie chciał mi udzielić informacji o długach ojca żądając 600zl za spis inwentarza. Czy ja jako przedstawicielka ustawowa mojego syna mogę do komornika wystosować prośbę o udzielenie informacji jeśli spadek jeszcze nie został odrzucony? Jak to ubrać w słowa? Złożyłam wniosek do sądu o zgodę na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zw...
Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ?
Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ? Co jeśli ja wyśle filmik osobie trzeciej a ta rozpowszechni to w internecie ? Też odpowiadam ja jeśli tylko przesłalem go komuś ?...

Wyszukiwarka