Jak mogę być współwłaścicielem samochodu, aby liczyły mi się już zniżki

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie dopisania mnie jako współwłaściciela samochodu.
Auto w tej chwili jest zarejestrowane na mamę, chciałabym dopisać siebie jako współwłaściciel, aby liczyły mi się już zniżki.
W takiej sytuacji musiałaby być spisana umowa darowizny, a następnie zgłoszenie tej umowy do wydziału komunikacji i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego?
Czy muszę zgłaszać darowiznę do skarbówki, gdzie wartość auta wynosi ok 4/5 tyś zł? Czy idzie to rozwiązać w jakiś inny sposób?
anonim cytuj
24-11-2022
Ja dopisywałam córkę w wydziale komunikacji, a podatku nie było, bo to 1 grupa podatkowa.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Czyli wystarczy iść do wydziału komunikacji i tam spisać dokumenty i na tym sprawa się kończy?
 
anonim cytuj
25-11-2022
U mnie w gminie odbyło się to bez problemu, a jak jest w innych, nie wiem
 
anonim cytuj
25-11-2022
ok, dziękuje za pomoc
 
anonim cytuj
25-11-2022
Mi dali coś w stylu oświadczenia, że dopisuje córkę, jakaś opłata skarbowa chyba 22 zł i tyle. A w ubezpieczeniu odbyło się bez problemu, tylko coś tam podnieśli składkę z uwagi na to, że miała 18 lat i prawo jazdy od kilku dni. Ubezpieczenie wzrosło 250 zł na rok.
 
anonim cytuj
25-11-2022
W kwestii dopisania jako współwłaściciela samochodu oraz kwestii zniżek:

Auto w tej chwili jest zarejestrowane na mamę, chciałabym dopisać siebie jako współwłaściciel, aby liczyły mi się już zniżki. W takiej sytuacji musiałaby być spisana umowa darowizny, a następnie zgłoszenie tej umowy do wydziału komunikacji i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego? Czy muszę zgłaszać darowiznę do skarbówki, gdzie wartość auta wynosi ok 4/5 tyś zł? Czy idzie to rozwiązać w jakiś inny sposób?


Jeżeli zamierzasz zostać współwłaścicielem pojazdu na drodze darowizny, to:

Należy zawrzeć umowę darowizny między obecnym właścicielem (Twoją mamą) a Tobą.
Następnie trzeba zgłosić się do wydziału komunikacji w celu zmiany wpisu w dowodzie rejestracyjnym.
W odniesieniu do podatku od darowizny:

Jeżeli darowizna następuje między osobami bliskimi (np. matka-córka), jesteście Państwo w pierwszej grupie podatkowej. Kwota wolna od podatku dla darowizny w tej grupie wynosi 9 637 zł (według stanu na rok 2021). Jeżeli wartość auta wynosi ok. 4-5 tys. zł, nie przekracza to kwoty wolnej od podatku i nie ma obowiązku płacenia podatku od darowizny.
Pomimo zwolnienia z podatku, istnieje obowiązek zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od daty zawarcia umowy.
Co do zniżek w ubezpieczeniu:

Aby skorzystać z nabytych zniżek, trzeba dostarczyć ubezpieczycielowi potwierdzenie posiadania zniżek od poprzedniego ubezpieczyciela. Dopisanie jako współwłaściciel może wpłynąć na wysokość składki, szczególnie jeśli jesteś młodszym kierowcą bez doświadczenia, jak wspomniano w postach.
Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź rozwieje Państwa wątpliwości w tej kwestii.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Mam zajęcie komornicze za alimenty, przyznano mi rentę. Czy komornik będzie zabierał i z wynagrodzenia i renty kwoty na alimenty?
Od 2018 roku mam zajęcie komornicze za alimenty. W tej chwili komornik zabiera 60% wynagrodzenia. Sytuacja się zmieniła bo przyznano mi rentę. W dalszym ciągu pracuje. Pytanie moje jest czy komornik będzie zabierał i z wynagrodzenia i renty kwoty na alimenty. Dodam ze place bieżące i zaległe alimenty. Dziękuje za odpowiedź....
Czy mogę podjąć naukę w szkole zaocznej (weekendowej) podczas urlopu macierzyńskiego ?
Dzień dobry, jestem obecnie na urlopie macierzyńskim kończy się on w marcu 2024. Czy mogę podjąć naukę w szkole zaocznej (weekendowej) podczas urlopu macierzyńskiego ?...
Jak uzyskać odszkodowanie za linie energetyczną nad działką?
Jestem właścicielem działki na której znajdują się dwa słupy energetyczne wraz z liną energetyczną niskiego napięcia. Linia energetyczna znajduje się w tym miejscu minimum 50lat. W księdze wieczystej brak jakichkolwiek informacji na ten temat. Da się to jakoś ruszyć? Jeśli tak prosiłbym o informację jak się za to zabrać i na co się powoływać przy ewentualnej wymianie korespondencji z Tauronem. Z góry dziękuję za odpowiedzi....
Stomatolog nas oszukał i naciągnął na dodatkowe koszty
Dzień dobry, W wczorajszym dniu męża rozbolał ząb, z racji weekendu i niestety brak pogotowia stomatologicznego, umówiłam go na wizytę prywatna. Pani rejestratorka dodała ze za wizytę z racji soboty dodatkowo 150 zł. Wizyta umówiona na 10 rano , o 9 pani dzwoni czy można wcześniej bo pacjent zrezygnował. Jak najszybciej pojechaliśmy, na miejscu w poczekalni okazało się wg cennika, ze za sobotę dodatkowo 150 zł, jednorazową wizytę 500 zł, plus ...

Wyszukiwarka