Nadzór budowlany.

Czy Nadzór budowlany może nakazać winowajcy doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem budowlanym pozostawionej po rozbudowie części budynku poszkodowanego ?
Innymi słowy kto ma wykonać czynności naprawcze budynku, który został pozostawiony po rozbudowie (budowie nowego budynku ). Właściciel pozostawionego budynku, czy inwestor który postawił nowy budynek ?
anonim cytuj
07-11-2023
Weź napisz to jeszcze raz tak by było jasne kto co na czyje zlecenie gdzie zbudował.
Jest sobie drewniany bliźniak który stoi na dwóch działkach nazwijmy je A i B , „pod osłoną nocy” na działce A rozebrano i wybudowano nowy dom. Część domu stojąca na działce B została pozostawiona po rozbudowie na działce A
Nadzór Budowlany po kontrolach które zainicjował właściciel budynku usytuowanego na działce „B” nakazał wykonanie zabezpieczeń poszczególnych elementów konstrukcji właścicielowi działki „B”, informując go że kwestie naruszenia prawa własności nie należą do kompetencji organów nadzoru budowlanego i wszelkich roszczeń należy dochodzić przed sądem cywilnym.
Na właściciela działki „A” są zbierane dowody na wybudowanie nowego budynku.
I pytanie, czy Nadzór Budowlany mógłby wydać nakaz wykonania zabezpieczeń pozostawionego budynku na działce „B” właścicielowi działki „A” skoro to on jest winowajcą uszkodzenia budynku usytuowanego na działce „B” ?
 
anonim cytuj
07-11-2023
czy Nadzór Budowlany mógłby wydać nakaz wykonania zabezpieczeń pozostawionego budynku na działce „B” właścicielowi działki „A”

Absolutnie nie.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nadzór Budowlany ma prawo zobowiązać właściciela nieruchomości do usunięcia naruszeń prawa budowlanego, w tym do doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu zgodnego z przepisami, na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. 2020 poz. 1333 ze zm.). Jeżeli w wyniku rozbudowy na działce A doszło do uszkodzenia części budynku na działce B, Nadzór Budowlany może wymagać od właściciela działki A podjęcia odpowiednich działań naprawczych, jeśli to działania na jego działce były przyczyną stanu zagrożenia budowli na działce B.

Równocześnie, zgodnie z art. 49 tej samej ustawy, jeżeli uszkodzenia są poważne i stwarzają zagrożenie, właściciel budynku na działce B może zostać zobowiązany do niezwłocznego podjęcia działań zabezpieczających, nawet jeśli uszkodzenie nie było wynikiem jego działań. W takim przypadku właściciel działki B mógłby następnie dochodzić zwrotu poniesionych kosztów od właściciela działki A na drodze cywilnej, powołując się na art. 415 i następne Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2020 poz. 1740 ze zm.), który reguluje zasady odpowiedzialności za wyrządzenie szkody.

Podsumowując, w sytuacji opisanej na forum, Nadzór Budowlany mógłby wydać nakaz wykonania zabezpieczeń budynku na działce B również właścicielowi działki A, jeżeli udowodnione zostanie, że to jego działania były przyczyną uszkodzenia budynku. Jednakże, niezależnie od tego, kto zostanie zobowiązany do wykonania zabezpieczeń przez Nadzór Budowlany, właściciel działki B ma prawo do dochodzenia odszkodowania od właściciela działki A przed sądem cywilnym za wyrządzone szkody.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Zasiłek chorobowy.
Ile wynosi zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu? Byłam 56 dni w szpitalu psychiatrycznym, miałam l4....
Zadłużenie w urzędzie skarbowym.
Witam, mężowi zajęli konto z urzędu skarbowego na ponad 8 tys. ze względu na długi jego matki, która nie opłaca podatku za budynki. Dodam, że mąż jest tam tylko zameldowany, nic nie jest na niego zapisane. Jest szansa odzyskać te pieniądze?...
Hotel podnosi cenę po zameldowaniu.
Witam. Zarezerwowaliśmy pobyt w hotelu ponad 2 miesiące temu. Dostaliśmy potwierdzenie rezerwacji. Wpłaciliśmy zaliczkę. Dostaliśmy fakturę zaliczkową. W wyznaczonym terminie stawiliśmy się w hotelu, dopłaciliśmy pozostałą kwotę, dostaliśmy FV. Zameldowano nas. Następnego dnia dostajemy informację, że zaszła pomyłka w systemie rezerwacyjnym z winy operatora płatności i nasz pobyt jest dużo droższy, i hotel domaga się dopłaty. Co w zaistniałej sy...
Wszczęcie egzekucji za dług
Witam. Dostałam pismo od komornika o wszczęciu egzekucji za dług o którym nie wiedziałam. Zadzwoniłam do kancelarii i dostałam namiar na firmę windykacyjną która przejęła dług od wierzyciela i się okazało że to CYFROWY POLSAT któremu jestem podobno winna 2 tys złotych Owszem miałam podpisaną z nimi umowę ale nie byłam zadowolona i po jej wygaśnięciu zakończyłam ją z nimi i dopelnilam formalności w odpowiednim punkcie. Umowa była zakończona w 2...

Wyszukiwarka