Nadzór budowlany.

Czy Nadzór budowlany może nakazać winowajcy doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem budowlanym pozostawionej po rozbudowie części budynku poszkodowanego ?
Innymi słowy kto ma wykonać czynności naprawcze budynku, który został pozostawiony po rozbudowie (budowie nowego budynku ). Właściciel pozostawionego budynku, czy inwestor który postawił nowy budynek ?
anonim cytuj
07-11-2023
Weź napisz to jeszcze raz tak by było jasne kto co na czyje zlecenie gdzie zbudował.
Jest sobie drewniany bliźniak który stoi na dwóch działkach nazwijmy je A i B , „pod osłoną nocy” na działce A rozebrano i wybudowano nowy dom. Część domu stojąca na działce B została pozostawiona po rozbudowie na działce A
Nadzór Budowlany po kontrolach które zainicjował właściciel budynku usytuowanego na działce „B” nakazał wykonanie zabezpieczeń poszczególnych elementów konstrukcji właścicielowi działki „B”, informując go że kwestie naruszenia prawa własności nie należą do kompetencji organów nadzoru budowlanego i wszelkich roszczeń należy dochodzić przed sądem cywilnym.
Na właściciela działki „A” są zbierane dowody na wybudowanie nowego budynku.
I pytanie, czy Nadzór Budowlany mógłby wydać nakaz wykonania zabezpieczeń pozostawionego budynku na działce „B” właścicielowi działki „A” skoro to on jest winowajcą uszkodzenia budynku usytuowanego na działce „B” ?
 
anonim cytuj
07-11-2023
czy Nadzór Budowlany mógłby wydać nakaz wykonania zabezpieczeń pozostawionego budynku na działce „B” właścicielowi działki „A”

Absolutnie nie.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nadzór Budowlany ma prawo zobowiązać właściciela nieruchomości do usunięcia naruszeń prawa budowlanego, w tym do doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu zgodnego z przepisami, na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. 2020 poz. 1333 ze zm.). Jeżeli w wyniku rozbudowy na działce A doszło do uszkodzenia części budynku na działce B, Nadzór Budowlany może wymagać od właściciela działki A podjęcia odpowiednich działań naprawczych, jeśli to działania na jego działce były przyczyną stanu zagrożenia budowli na działce B.

Równocześnie, zgodnie z art. 49 tej samej ustawy, jeżeli uszkodzenia są poważne i stwarzają zagrożenie, właściciel budynku na działce B może zostać zobowiązany do niezwłocznego podjęcia działań zabezpieczających, nawet jeśli uszkodzenie nie było wynikiem jego działań. W takim przypadku właściciel działki B mógłby następnie dochodzić zwrotu poniesionych kosztów od właściciela działki A na drodze cywilnej, powołując się na art. 415 i następne Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2020 poz. 1740 ze zm.), który reguluje zasady odpowiedzialności za wyrządzenie szkody.

Podsumowując, w sytuacji opisanej na forum, Nadzór Budowlany mógłby wydać nakaz wykonania zabezpieczeń budynku na działce B również właścicielowi działki A, jeżeli udowodnione zostanie, że to jego działania były przyczyną uszkodzenia budynku. Jednakże, niezależnie od tego, kto zostanie zobowiązany do wykonania zabezpieczeń przez Nadzór Budowlany, właściciel działki B ma prawo do dochodzenia odszkodowania od właściciela działki A przed sądem cywilnym za wyrządzone szkody.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Budowa balkonu.
Witam. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak to jest z budową balkonu? Mam górę domu, na dole mieszkają sąsiedzi, podwórko wspólne. Chciałabym dostawić na słupach balkon. Czy muszę zgłaszać to w urzędzie ? Powinnam mieć projekt ? Czytałam o tym trochę i już sama nie wiem w jednym artykule piszą że to rozbudowa domu a gdzie indziej że nie....
Czy nadal będę miała wypłacany zasiłek chorobowy?
Witam, jestem na zwolnieniu 4 MSC a jeszcze przede mną kolejne 4 z racji operacji na serce. Łącznie będę powyżej 182 dni na zwolnieniu. Co w tym przypadku mam zrobić? Czy nadal będę miała wypłacany zasiłek chorobowy? Jak to wygląda z prawnego pkt widzenia? Dziękuję za wszelkie informacje....
Jak zakończyć płacenie alimentów na dziecko?
Mam 19 letnie dziecko, które mieszka z rodzicem. Nie chce się uczyć, ani pracować. Płacę alimenty, ale chciałbym uchylić się od obowiązku skoro dziecko nic nie robi i tylko żąda coraz więcej....
Czy sprzedający może odmówić przyjęcia reklamacji z uwagi na brak załączonych zdjęć?
Sprzedający odmawia przyjęcia reklamacji z uwagi na brak załączonych zdjęć dokumentujących problem. Wgrywanie przez system na www nie jest możliwe (wyskakuje komunikat z błędami). Zgłoszono ten problem manualno/techniczny sprzedającemu przez telefon. Ten poprosił o wysłanie zdjęć na maila. Tak też się stało. Jednak o dziwo sprzedawca zwrotnie poprosił o ponowne przesłanie zdjęć przez stronę www. Poirytowała mnie sytuacja bo problem nie jest rozwi...

Wyszukiwarka