Uszkodzona paczka kurierska.

Dzień dobry. Zamawiałem od osoby prywatnej używaną część blacharska. Niestety została do mnie dostarczona uszkodzona. Został spisany protokół uszkodzenia z kurierem i złożona reklamacja, która nie została uznana, ponieważ według firmy kurierskiej towar nie został poprawnie zapakowany. Przesyłka za pobraniem. Co mogę dalej w tej sytuacji zrobić?
anonim cytuj
01-09-2023
Kto zamawiał transport?
nadawca

To składaj reklamację do sprzedającego na wadę otrzymanego produktu.
Mimo że wysyłał jako osoba prywatna ? I była na pewno nieuszkodzona w momencie wysyłki?

Tak.
 
anonim cytuj
01-09-2023
W przypadku zakupu towaru od osoby prywatnej mamy do czynienia z umową kupna-sprzedaży regulowaną przez Kodeks cywilny. Nawet jeżeli sprzedający jest osobą prywatną, to ma obowiązek dostarczenia rzeczy wolnej od wad. Jeżeli zakupiony towar okazał się uszkodzony w trakcie transportu, odpowiedzialność ponosi osoba, która zawarła umowę z firmą kurierską.

nadawca

Skoro to nadawca (sprzedający) zamawiał transport, to on ponosi odpowiedzialność za dostarczenie towaru w stanie nienaruszonym. Jeśli przesyłka była ubezpieczona, to powinien on dochodzić swoich praw wobec firmy kurierskiej.

Mimo że wysyłał jako osoba prywatna ? I była na pewno nieuszkodzona w momencie wysyłki?

Nawet jeśli sprzedający jest osobą prywatną, to zobowiązany jest do przekazania kupującemu rzeczy w stanie nienaruszonym. Jeśli część blacharska była nieuszkodzona w momencie wysyłki, to odpowiedzialność za jej uszkodzenie ponosi firma kurierska. W tym przypadku jednak odpowiedzialność wobec kupującego spoczywa na sprzedającym, a on sam może potem dochodzić swoich praw od firmy kurierskiej.

Dlatego w tej sytuacji powinieneś zgłosić sprzedającemu problem z otrzymaną przesyłką i żądać od niego naprawienia szkody, czy to poprzez wymianę towaru, czy zwrot kosztów. Sprzedawca powinien następnie rozstrzygnąć kwestię z firmą kurierską. Jeśli nie dojdzie do rozwiązania problemu, możesz rozważyć skierowanie sprawy na drogę sądową.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Teraz jasne jest dla mnie, że odpowiedzialność spoczywa na sprzedającym. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową, będę mógł domagać się zwrotu kosztów sądowych i ewentualnych kosztów adwokata od sprzedającego, jeśli wygram sprawę? Czy są jakieś przepisy, które regulują takie kwestie? Skoro jest to umowa zawarta między dwoma osobami prywatnymi, obawiam się, że proces może okazać się droższy niż wartość samego towaru. Co radzicie w takim przypadku?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Zgodnie z art. 535 § 1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest odpowiedzialny wobec kupującego, jeśli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia za wady). Ponadto, jeżeli przewoźnik (w tym przypadku firma kurierska) zawarł umowę przewozu z nadawcą (sprzedającym), odpowiedzialność za uszkodzenie przesyłki spoczywa na nadawcy, chyba że przewoźnik wykaże, że doszło do niego z przyczyn niezależnych od niego.

Odpowiedź na Post 4:
Jeżeli zdecydujesz się na drogę sądową i wygrasz sprawę, przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość zwrotu kosztów procesu przez stronę przegrywającą. Konkretnie, zgodnie z art. 98 K.p.c., sąd zasądza od strony przegrywającej na rzecz strony wygrywającej zwrot kosztów procesu, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Obejmuje to zarówno koszty sądowe, jak i koszty zastępstwa procesowego (np. honorarium adwokata). Warto zwrócić uwagę na art. 100 K.p.c., który mówi, że jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, strona, która przegrała proces, odpowiada za koszty zastępstwa procesowego do wysokości wynagrodzenia minimalnego. W praktyce oznacza to, że jeżeli wartość uszkodzonej przesyłki była niska, zwrot kosztów adwokata może być ograniczony.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Ukończenie szkoły, zakończenie renty, umowa zlecenie
Witam, Opiszę sytuację. W lipcu ukończyłam szkołę i zakończyła mi się renta. Pracowałam na umowę zlecenie. Nikt nie poinformował mnie o przymusie dostarczenia zaświadczenia o ukończeniu studiów i zakończeniu renty. Dziś otrzymałam telefon że z mojej winy została naliczona nieodpłatna, składki i muszę oddać 582 zł pracodawcy za lipiec i sierpień i naliczą jeszcze za wrzesień i październik. Czy coś takiego jest legalne ? Co mogę zrobić w takiej sy...
Zwolnienie z pracy w trakckie ciąży
Dzień dobry, to mój pierwszy post tutaj bardzo proszę o pomoc i bez hejtu. Jestem zatrudniona już od prawie 3 lat na umowę o pracę. 2 umowy były po roku teraz trzecia na 10 miesięcy. Umowa kończy mi się w sierpniu. Pracodawca stwierdził że mi jej nie przedłuży już i żebym szukała innej pracy. A ja się właśnie dowiedziałam że jestem w ciąży. 6 tydzień. Czy ma prawo mnie zwolnic w tej sytuacji?...
Czy po rozwodzie zonie będzie się cos należało?
Zamierzam się rozwieść. Przed ślubem uległem wypadkowi, za pieniądze z odszkodowania kupiłem dom. Później go sprzedałem, a w zamian kupiłem 2 mieszkania już po ślubie. Zone uczyniłem współwłaścicielka obu z nich. W akcie notarialnym nie ma wzmianki o tym skąd pochodziły pieniądze na ich zakup. Zona dołożyła do remontu, ale nie ma na to żadnych dowodów w postaci umów, faktur.. Czy po rozwodzie zonie będzie się cos należało?...
zrzeczenie dziedziczenia
Witam, Nie ma testamentu. Umiera matka zostawiając siostrę i brata. Brat 20 lat temu (nieświadomie, zmanipulowany) podpisał zrzeczenie dziedziczenia. Co w sytuacji gdy umrze siostra? Zrzeczenie staje się nieważne? Siostra nie ma dzieci....

Wyszukiwarka