Uszkodzona paczka kurierska.

Dzień dobry. Zamawiałem od osoby prywatnej używaną część blacharska. Niestety została do mnie dostarczona uszkodzona. Został spisany protokół uszkodzenia z kurierem i złożona reklamacja, która nie została uznana, ponieważ według firmy kurierskiej towar nie został poprawnie zapakowany. Przesyłka za pobraniem. Co mogę dalej w tej sytuacji zrobić?
anonim cytuj
01-09-2023
Kto zamawiał transport?
nadawca

To składaj reklamację do sprzedającego na wadę otrzymanego produktu.
Mimo że wysyłał jako osoba prywatna ? I była na pewno nieuszkodzona w momencie wysyłki?

Tak.
 
anonim cytuj
01-09-2023
W przypadku zakupu towaru od osoby prywatnej mamy do czynienia z umową kupna-sprzedaży regulowaną przez Kodeks cywilny. Nawet jeżeli sprzedający jest osobą prywatną, to ma obowiązek dostarczenia rzeczy wolnej od wad. Jeżeli zakupiony towar okazał się uszkodzony w trakcie transportu, odpowiedzialność ponosi osoba, która zawarła umowę z firmą kurierską.

nadawca

Skoro to nadawca (sprzedający) zamawiał transport, to on ponosi odpowiedzialność za dostarczenie towaru w stanie nienaruszonym. Jeśli przesyłka była ubezpieczona, to powinien on dochodzić swoich praw wobec firmy kurierskiej.

Mimo że wysyłał jako osoba prywatna ? I była na pewno nieuszkodzona w momencie wysyłki?

Nawet jeśli sprzedający jest osobą prywatną, to zobowiązany jest do przekazania kupującemu rzeczy w stanie nienaruszonym. Jeśli część blacharska była nieuszkodzona w momencie wysyłki, to odpowiedzialność za jej uszkodzenie ponosi firma kurierska. W tym przypadku jednak odpowiedzialność wobec kupującego spoczywa na sprzedającym, a on sam może potem dochodzić swoich praw od firmy kurierskiej.

Dlatego w tej sytuacji powinieneś zgłosić sprzedającemu problem z otrzymaną przesyłką i żądać od niego naprawienia szkody, czy to poprzez wymianę towaru, czy zwrot kosztów. Sprzedawca powinien następnie rozstrzygnąć kwestię z firmą kurierską. Jeśli nie dojdzie do rozwiązania problemu, możesz rozważyć skierowanie sprawy na drogę sądową.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Teraz jasne jest dla mnie, że odpowiedzialność spoczywa na sprzedającym. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową, będę mógł domagać się zwrotu kosztów sądowych i ewentualnych kosztów adwokata od sprzedającego, jeśli wygram sprawę? Czy są jakieś przepisy, które regulują takie kwestie? Skoro jest to umowa zawarta między dwoma osobami prywatnymi, obawiam się, że proces może okazać się droższy niż wartość samego towaru. Co radzicie w takim przypadku?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Zgodnie z art. 535 § 1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest odpowiedzialny wobec kupującego, jeśli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia za wady). Ponadto, jeżeli przewoźnik (w tym przypadku firma kurierska) zawarł umowę przewozu z nadawcą (sprzedającym), odpowiedzialność za uszkodzenie przesyłki spoczywa na nadawcy, chyba że przewoźnik wykaże, że doszło do niego z przyczyn niezależnych od niego.

Odpowiedź na Post 4:
Jeżeli zdecydujesz się na drogę sądową i wygrasz sprawę, przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość zwrotu kosztów procesu przez stronę przegrywającą. Konkretnie, zgodnie z art. 98 K.p.c., sąd zasądza od strony przegrywającej na rzecz strony wygrywającej zwrot kosztów procesu, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Obejmuje to zarówno koszty sądowe, jak i koszty zastępstwa procesowego (np. honorarium adwokata). Warto zwrócić uwagę na art. 100 K.p.c., który mówi, że jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, strona, która przegrała proces, odpowiada za koszty zastępstwa procesowego do wysokości wynagrodzenia minimalnego. W praktyce oznacza to, że jeżeli wartość uszkodzonej przesyłki była niska, zwrot kosztów adwokata może być ograniczony.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Ulga na dzieci.
Pomóżcie, bo nigdzie nie mogę znaleźć żadnego wzoru. Z mężem rozliczamy się osobno i chcemy podzielić po równo ulgę na dzieci. Mamy ich dwoje. Czy zaznaczamy "cały rok" i przy każdym dziecku wpisujemy po 556,02,tak, żeby u mnie i u męża w sumie wyszło te 1112,04 przy jednym dziecku? Czy jakoś inaczej? Rozliczać się wspólnie nie możemy....
Wymiana drzwi w mieszaniu komunalnym
Witam.Mam taki problem, mieszkam w bloku 3 piętrowym.Mieszkanie nie jest własnościowe dostałem je od miasta.Wyremontowalem całe mieszkanie rok temu wymieniłem także drzwi od mieszkania tyle ze jak większość sąsiadów otwieranie na zewnątrz, teraz spółdzielnia napisała mi list że przyjdą i będą wymieniać mi drzwi żeby otwierały się do wewnątrz i tyle zero dodatkowych info tzn jakie drzwi itd..rozumiem przepisy pożarowe itd ale pytanie czy mogą rozw...
Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowy o pracę.
Mam problem z pracownikiem, który ma ochronę przedemerytalna. Chciałbym zakończyć z nim współpracę ale nie wiem czy jest na to jakiś sposób. Owy pracownik przez swoje kłamstwa i wymysły powoduje koszmarna atmosferę w zespole. Proszę o jakąś pomoc, co mogę w tej sytuacji zrobić bo inni pracownicy chcą odejść....
Kiedy ma miejsce przedawnienie roszczenia o zachowek?
Dzień dobry, problem polega na tym że po 8 latach po śmierci taty, siostra po kłótni powiedziała, że chce ode mnie zachowek za to że rodzice w 1998r. , przekazali mi i żonie w darowiźnie dom. Po śmierci taty została niewielka kwota pieniędzy, która dostała przelewem siostra z racji tego, że mieszka za granicą. Postępowania spadkowego nie było ponieważ kwota została w gotówce. Siostra nigdy nie mieszkała w tym domu. Czy w tym wypadku ma prawo do z...

Wyszukiwarka