Dzierżawa pola.

Witajcie, na dzierżawionym polu pojawił się inny dzierżawca na dziko który już obsiał . Mam umowę na 10 lat z datą pewną, która się kończy w 2025r. Właściciel stwierdził żebyśmy to załatwiłi między sobą, że on się nie miesza w to, więc Proponowałem polubowne rozwiązanie problemu jako rekompensatę za wcześniejsze rozwiązanie umowy z właścicielem jednak ten co zasiał nie chce o tym słyszeć.
Miał ktoś podobny problem?, jak to rozwiązać ?
anonim cytuj
22-10-2023
Co znaczy ze się pojawił? Wszedł tam za zgoda właściciela?
Rozmowa z właścicielem w żniwa była taka, że jeżeli wypłaci mi rekompensatę 5 tys. złotych to rozwiąże tą umowę za porozumieniem, a jeśli nie to chce tam pracować do końca umowy. Teraz zebrałem kukurydzę i jadę na następny dzień, a tam on obsiewał już tą działkę zbożem zimowym zadzwoniłem po policję przyjechał patrol i stwierdzili, że mam prawo tam pracować i zakazali mu dalej siać odjechał patrol on i tak zasiał do końca działka 7.5ha w jednym kawałku czynszu mam 8 tys. za tą działkę i teraz nie wiem co mam robić dalej.

Za zgodą właściciela czy samowolnie?
Wychodzi na to, że samowolnie, bo była rozmowa, że jak nie wypłaci to ja tam pracuje do końca umowy.

A skąd Pan wie, że właściciel nie wyraził temu drugiemu zgody?
Przy tym co byłem nie wyraził mu zgody, bo miałem umowę notarialną na 10 lat i wiedział że od tak nie rozwiąże jej. Chyba że mnie przy tym nie było, ale wątpię żeby mu pozwolił.

To proszę to ustalić.
 
anonim cytuj
22-10-2023
Witajcie, na dzierżawionym polu pojawił się inny dzierżawca na dziko który już obsiał . Mam umowę na 10 lat z datą pewną, która się kończy w 2025r. Właściciel stwierdził żebyśmy to załatwiłi między sobą, że on się nie miesza w to, więc Proponowałem polubowne rozwiązanie problemu jako rekompensatę za wcześniejsze rozwiązanie umowy z właścicielem jednak ten co zasiał nie chce o tym słyszeć.


Na podstawie przedstawionych informacji, należy rozważyć następujące kwestie prawne:

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, umowa dzierżawy gruntu polega na tym, że dzierżawca zobowiązuje się oddać drugiej stronie rzecz na czas oznaczony albo nieoznaczony w zamian za wynagrodzenie (art. 693 § 1 Kc). Jeżeli posiadacie Państwo umowę notarialną na dzierżawę tego pola, ma ona moc wiążącą i jest podstawa prawną do korzystania z tego gruntu przez okres wskazany w umowie.

Działania innej osoby, która obsiewa dzierżawione pole bez upoważnienia, mogą być uznane za naruszenie praw dzierżawcy. W tej sytuacji można podjąć następujące kroki prawne:

W pierwszej kolejności warto zgłosić sprawę do właściciela działki, mimo że twierdzi on, że nie chce się mieszać. Jako dzierżawca macie Państwo prawo domagać się ochrony swojego prawa.
Można również wystąpić na drogę sądową przeciwko osobie, która bezprawnie obsiewa pole, domagając się zaprzestania naruszenia oraz ewentualnej rekompensaty za wyrządzone szkody.
Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do działań właściciela, warto weryfikować, czy nie doszło do podpisania kolejnej umowy dzierżawy z innym dzierżawcą. Jeżeli tak by się stało, właściciel naruszyłby swoje zobowiązania wynikające z umowy z Państwem.

Reasumując, posiadając ważną umowę notarialną na dzierżawę gruntu, macie Państwo mocne podstawy prawne do obrony swoich praw jako dzierżawca. Jeśli osoba, która obsiewa pole, nie ma odpowiednich uprawnień do korzystania z tej działki, jej działania są bezprawne i podlegają odpowiedniej reakcji prawnej.
 
anonim cytuj
25-10-2023

Sugerowane Tematy

Ważność podpisu na testamencie.
Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu. Wiadomo, że najlepiej sporządzić go u notariusza, ale ze względu na stan zdrowia osoby której sprawa dotyczy jest to mocno problematyczne, w dodatku testament wg. tego co mi staruszka mówiła będzie dość obszerny, minimum kilkanaście jak nie kilkadziesiąt stron – tak szacuję, co powoduje, że napisanie jego odręczne także będzie problematyczne. Oczywiście można go sporządzić komputerowo i pot...
Chcę dokonać zakupu w sklepie internetowym. Nie mogę znaleźć nigdzie danych właściciela. Czy można tak funkcjonować?
Cześć. Chcę dokonać zakupu w sklepie internetowym. Chcąc sprawdzić ich wiarygodność szukałam ich w KRS oraz CEIDG ale nic nie znalazłam. Dopiero po REGON znalazłam ich w wyszukiwarce regon jako JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA NIEMAJĄCA OSOBOWOŚCI PRAWNEJ. Ta firma prowadzi sklep internetowy i stacjonarny. 019 - SPÓŁKI CYWILNE PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ NA PODSTAWIE UMOWY ZAWARTEJ ZGODNIE Z KODEKSEM CYWILNYM rodzaj rejestru lub ewidencji PODMIOTY NIE POD...
Kamery sąsiada a moja prywatność
Sąsiad z naprzeciwka ma kamery na oknie wprost skierowane na moja okna (z licencja i naklejka na elewacji) jest to zgodne z prawem i czy mogę to gdzieś zgłosić?...
Opóźnienie w alimentach od dłużnika.
Komornik co miesiąc przelewa mi alimenty na dziecko ściągnięte od dłużnika. W Internecie przeczytałam, że niezwłocznie powinien mi te alimenty przekazać, jednak otrzymuję je po ponad tygodniu. W tytule przelewu jest informacja "alimenty na dzień 13..." a na moje konto wpływają po 20.... Czy to tak może być?...

Wyszukiwarka