jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat

Witam.
Chciałam się upewnić jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat i przeniosło się do szkoły zaocznej. Jednocześnie chce podjąć pracę. Czytałam że nie zwalnia to ojca z płacenia alimentów jednak nie mam pewności. Proszę o informację
anonim cytuj
13-10-2021
Obowiązek alimentacyjny trwa do czasu zniesienia go wyrokiem sądowym (o ile alimenty były zasądzone wyrokiem).
Co do zasady alimenty przysługują do czasu usamodzielnienia się osoby otzrymującej alimenty.
Jeżeli sąd orzeknie że jest Pani w stanie sama się utrzymać (chodzi o możliwości, a nie o aktualne dochody) wowczas może znieśc obowiązek alimentacyjny.
 
anonim cytuj
13-10-2021
Chciałam się upewnić jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat i przeniosło się do szkoły zaocznej. Jednocześnie chce podjąć pracę. Czytałam że nie zwalnia to ojca z płacenia alimentów jednak nie mam pewności. Proszę o informację


Dokładnie tak, osiągnięcie przez dziecko pełnoletniości (18 lat) nie oznacza automatycznego zakończenia obowiązku alimentacyjnego. Kluczowe jest kryterium "usamodzielnienia się" dziecka:

Jeżeli dziecko, mimo że jest pełnoletnie, kontynuuje naukę, w tym również w szkole zaocznej, i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, obowiązek alimentacyjny ze strony rodzica wciąż trwa.
Zniesienie obowiązku alimentacyjnego, jeżeli był on orzeczony wyrokiem sądowym, wymaga decyzji sądu. W sytuacji, gdy dziecko podjęło pracę i uzyskuje dochody, sąd może ocenić, czy te dochody pozwalają na samodzielne utrzymanie, i na tej podstawie zdecydować o ewentualnym zniesieniu obowiązku alimentacyjnego.
Ważne jest, aby ocena możliwości utrzymania się dziecka nie bazowała jedynie na tymczasowych i niepewnych źródłach dochodu.
Ostateczna decyzja o ewentualnym zniesieniu obowiązku alimentacyjnego zależy od indywidualnych okoliczności i jest kwestią rozstrzygnięcia przez sąd. Jeśli alimenty były ustalane poza sądem, warto zwrócić się do sądu z wnioskiem o ich uregulowanie w świetle nowych okoliczności.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Witam ponownie.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jakie dokumenty potrzebuję zgromadzić i przedłożyć w sądzie, żeby udowodnić, że moje dziecko nadal potrzebuje wsparcia finansowego, mimo że jest już pełnoletnie i uczy się w szkole zaocznej? Czy umowa o pracę, którą podpisało będzie tu miała znaczenie? Bo słyszałam, że mogą poprosić o przedstawienie umowy o pracę mojego dziecka. Czy to prawda? Proszę o odpowiedź.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Na podstawie obowiązującego prawa, obowiązek alimentacyjny trwa do momentu usamodzielnienia się osoby uprawnionej, co zostało już wcześniej podkreślone przez innych uczestników. Aby odpowiedzieć na Pani pytanie dotyczące dokumentów, które są wymagane do przedłożenia w sądzie:

Dokumenty potwierdzające kontynuację nauki przez dziecko, takie jak zaświadczenie ze szkoły czy indeks.

W przypadku, gdy dziecko podjęło pracę, umowa o pracę może być istotna. Może ona służyć do oceny, czy dochody z pracy umożliwiają dziecku samodzielne utrzymanie. Jeżeli dochody są niewystarczające, umowa o pracę może potwierdzić konieczność dalszego wsparcia finansowego ze strony rodzica.

Równie ważne mogą być inne dokumenty potwierdzające koszty życia i utrzymania dziecka, takie jak rachunki za mieszkanie, za leczenie, czy też koszty związane z edukacją.

Ewentualne inne dokumenty potwierdzające trudną sytuację finansową dziecka, takie jak zaświadczenia o uzyskiwanych świadczeniach, stypendiach itp.

Kwestią istotną jest to, że sąd dokonuje oceny sytuacji na podstawie konkretnej sytuacji życiowej oraz przedłożonych dokumentów. Dlatego tak ważne jest, aby zgromadzić jak najwięcej dokumentów potwierdzających sytuację dziecka.

W odniesieniu do Pani słyszenia o konieczności przedstawienia umowy o pracę - tak, jest to prawda. Umowa o pracę jest jednym z dokumentów, które mogą być brane pod uwagę podczas rozpatrywania sprawy alimentacyjnej. Służy ona do oceny, czy dochody uzyskiwane przez dziecko z pracy są wystarczające do samodzielnego utrzymania się. Jeżeli nie, obowiązek alimentacyjny ze strony rodzica może być nadal aktualny.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż mieszkania ze spadku.
Muszę sprzedać nieruchomość, aby spłacić zachowek. Po sprzedaży na zachowek pójdzie 20%. Reszta mi zostanie. Czy w takim wypadku muszę oddać 19% do US? Mieszkałem w tym domu 24 lata, spadek dodałem w 2019 roku....
Koniec wynajmowania mieszkania, rozliczenie się z właścicielem
Witam, Wynajmujemy mieszkanie, cały czas wynajem z czynszem opłacaliśmy na czas. Regularnie wysyłaliśmy właścicielce stan liczników za gaz czy prąd ale nigdy nie dostaliśmy informacji zwrotnej ile mamy do zapłacenia. Niedługo będziemy szukać innego mieszkania, czy w takiej sytuacji przy rozliczeniu właścicielka będzie mogła nas podliczyć właśnie za prąd i gaz za cały okres jak mieszkaliśmy czy to jej strata, że nie wysyłała nam rozliczenia na bi...
list od sąsiadów
Dostałem od sąsiadów list do skrzynki (oczywiście anonimowy, bo nikogo nie staś na to by podejść i powiedzieć), że zbyt głośno robię jedzenie w nocy i zostanie powiadomiona straż miejska, czy jest się czego obawiać? Piszą, że zakłócam ciszę nocną, chociaż inni sąsiedzi regularnie odpalają muzyke na full i nie mam z tym najmniejszego problemu, a ktoś mi grozi strażą miejską, bo jest mu za głośno. Co w przypadku, gdy straz miejska przyjedzie? Czy m...
Kto pokrywa koszty leczenia zwierzat z fundacji
Witam, Mam problem i w związku z nim pytanie... Miesiąc temu przyjęłam kota do domu tymczasowego (z fundacji). Umowa w wersji MINI tj. fundacja zapewnia wyżywienie, żwirek, opiekę wet, ja dom i opiekę. Kot był złapany na działkach, w bardzo złym stanie, długo przebywał w lecznicy zanim prosto z niej trafił do mnie. Problem w tym, zaraził moją kocicę rezydentkę giardią (pasożyt). Sprawa ujawniła się parę dni temu, jak zrobili mu badania. Chor...

Wyszukiwarka