jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat

Witam.
Chciałam się upewnić jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat i przeniosło się do szkoły zaocznej. Jednocześnie chce podjąć pracę. Czytałam że nie zwalnia to ojca z płacenia alimentów jednak nie mam pewności. Proszę o informację
anonim cytuj
13-10-2021
Obowiązek alimentacyjny trwa do czasu zniesienia go wyrokiem sądowym (o ile alimenty były zasądzone wyrokiem).
Co do zasady alimenty przysługują do czasu usamodzielnienia się osoby otzrymującej alimenty.
Jeżeli sąd orzeknie że jest Pani w stanie sama się utrzymać (chodzi o możliwości, a nie o aktualne dochody) wowczas może znieśc obowiązek alimentacyjny.
 
anonim cytuj
13-10-2021
Chciałam się upewnić jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat i przeniosło się do szkoły zaocznej. Jednocześnie chce podjąć pracę. Czytałam że nie zwalnia to ojca z płacenia alimentów jednak nie mam pewności. Proszę o informację


Dokładnie tak, osiągnięcie przez dziecko pełnoletniości (18 lat) nie oznacza automatycznego zakończenia obowiązku alimentacyjnego. Kluczowe jest kryterium "usamodzielnienia się" dziecka:

Jeżeli dziecko, mimo że jest pełnoletnie, kontynuuje naukę, w tym również w szkole zaocznej, i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, obowiązek alimentacyjny ze strony rodzica wciąż trwa.
Zniesienie obowiązku alimentacyjnego, jeżeli był on orzeczony wyrokiem sądowym, wymaga decyzji sądu. W sytuacji, gdy dziecko podjęło pracę i uzyskuje dochody, sąd może ocenić, czy te dochody pozwalają na samodzielne utrzymanie, i na tej podstawie zdecydować o ewentualnym zniesieniu obowiązku alimentacyjnego.
Ważne jest, aby ocena możliwości utrzymania się dziecka nie bazowała jedynie na tymczasowych i niepewnych źródłach dochodu.
Ostateczna decyzja o ewentualnym zniesieniu obowiązku alimentacyjnego zależy od indywidualnych okoliczności i jest kwestią rozstrzygnięcia przez sąd. Jeśli alimenty były ustalane poza sądem, warto zwrócić się do sądu z wnioskiem o ich uregulowanie w świetle nowych okoliczności.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Witam ponownie.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jakie dokumenty potrzebuję zgromadzić i przedłożyć w sądzie, żeby udowodnić, że moje dziecko nadal potrzebuje wsparcia finansowego, mimo że jest już pełnoletnie i uczy się w szkole zaocznej? Czy umowa o pracę, którą podpisało będzie tu miała znaczenie? Bo słyszałam, że mogą poprosić o przedstawienie umowy o pracę mojego dziecka. Czy to prawda? Proszę o odpowiedź.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Na podstawie obowiązującego prawa, obowiązek alimentacyjny trwa do momentu usamodzielnienia się osoby uprawnionej, co zostało już wcześniej podkreślone przez innych uczestników. Aby odpowiedzieć na Pani pytanie dotyczące dokumentów, które są wymagane do przedłożenia w sądzie:

Dokumenty potwierdzające kontynuację nauki przez dziecko, takie jak zaświadczenie ze szkoły czy indeks.

W przypadku, gdy dziecko podjęło pracę, umowa o pracę może być istotna. Może ona służyć do oceny, czy dochody z pracy umożliwiają dziecku samodzielne utrzymanie. Jeżeli dochody są niewystarczające, umowa o pracę może potwierdzić konieczność dalszego wsparcia finansowego ze strony rodzica.

Równie ważne mogą być inne dokumenty potwierdzające koszty życia i utrzymania dziecka, takie jak rachunki za mieszkanie, za leczenie, czy też koszty związane z edukacją.

Ewentualne inne dokumenty potwierdzające trudną sytuację finansową dziecka, takie jak zaświadczenia o uzyskiwanych świadczeniach, stypendiach itp.

Kwestią istotną jest to, że sąd dokonuje oceny sytuacji na podstawie konkretnej sytuacji życiowej oraz przedłożonych dokumentów. Dlatego tak ważne jest, aby zgromadzić jak najwięcej dokumentów potwierdzających sytuację dziecka.

W odniesieniu do Pani słyszenia o konieczności przedstawienia umowy o pracę - tak, jest to prawda. Umowa o pracę jest jednym z dokumentów, które mogą być brane pod uwagę podczas rozpatrywania sprawy alimentacyjnej. Służy ona do oceny, czy dochody uzyskiwane przez dziecko z pracy są wystarczające do samodzielnego utrzymania się. Jeżeli nie, obowiązek alimentacyjny ze strony rodzica może być nadal aktualny.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Może ktoś się orientuje jak napisać oświadczenie odnośnie odrzucenia praw do mieszkania po ojcu. ?
Dzień dobry. Potrzebuje porady. Może ktoś się orientuje jak napisać oświadczenie odnośnie odrzucenia praw do mieszkania po ojcu. Dokładnie sytuacja wygląda tak, że mój mąż ma dzieci z pierwszego małżeństwa, posiadamy mieszkanie zakupione przez nas i chciałabym je zabezpieczyć w razie czego żeby nie mieć problemów później. ...
Co powinno się zawrzeć w wypowiedzeniu umowy zlecenie?
Umowa zlecenie na czas nieokreślony bez okresu wypowiedzenia. W jaki sposób rozwiązać taką umowę żeby pracodawca nie mógł się ubiegać o ewentualne odszkodowanie za wypowiedzenie umowy? Co powinno się zawrzeć w wypowiedzeniu?...
Spadek po tacie.
Mój tata zmarł ponad miesiąc temu, w związku z brakiem testamentu dom po nim jak rozumiem zostaje przepisany w połowie na mamę, a druga połowa jest podzielona pomiędzy mnie a brata. Mama dom zamieszkuje i z bratem absolutnie chcemy by dalej tak było. Natomiast stan ten rozumiem może być problematyczny w kontekście zawierania umów, decyzji inwestycyjnych w posiadłość etc. - może też powodować, że gdy mama się zadłuży - my będziemy z automatu te ...
nie odebrana paczka pobraniowa
Witam. Mam problem z kupującym. Sprzedałem mu rzecz za pobraniem. Sam zaproponował przesyłkę pobraniową. Ustaliliśmy również fakt że opłatę uiszcza kupujący. Został poinformowany przeze mnie że jest już na poczcie. Wszystko ładnie pięknie ale na dzień dzisiejszy paczka nadal leży do odbioru na poczcie. Pisałem kiedy ma zamiar odebrać paczkę ale zero odezwu. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze od kupującego? Bo z tego co wiem to jak paczka wrac...

Wyszukiwarka