jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat

Witam.
Chciałam się upewnić jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat i przeniosło się do szkoły zaocznej. Jednocześnie chce podjąć pracę. Czytałam że nie zwalnia to ojca z płacenia alimentów jednak nie mam pewności. Proszę o informację
anonim cytuj
13-10-2021
Obowiązek alimentacyjny trwa do czasu zniesienia go wyrokiem sądowym (o ile alimenty były zasądzone wyrokiem).
Co do zasady alimenty przysługują do czasu usamodzielnienia się osoby otzrymującej alimenty.
Jeżeli sąd orzeknie że jest Pani w stanie sama się utrzymać (chodzi o możliwości, a nie o aktualne dochody) wowczas może znieśc obowiązek alimentacyjny.
 
anonim cytuj
13-10-2021
Chciałam się upewnić jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat i przeniosło się do szkoły zaocznej. Jednocześnie chce podjąć pracę. Czytałam że nie zwalnia to ojca z płacenia alimentów jednak nie mam pewności. Proszę o informację


Dokładnie tak, osiągnięcie przez dziecko pełnoletniości (18 lat) nie oznacza automatycznego zakończenia obowiązku alimentacyjnego. Kluczowe jest kryterium "usamodzielnienia się" dziecka:

Jeżeli dziecko, mimo że jest pełnoletnie, kontynuuje naukę, w tym również w szkole zaocznej, i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, obowiązek alimentacyjny ze strony rodzica wciąż trwa.
Zniesienie obowiązku alimentacyjnego, jeżeli był on orzeczony wyrokiem sądowym, wymaga decyzji sądu. W sytuacji, gdy dziecko podjęło pracę i uzyskuje dochody, sąd może ocenić, czy te dochody pozwalają na samodzielne utrzymanie, i na tej podstawie zdecydować o ewentualnym zniesieniu obowiązku alimentacyjnego.
Ważne jest, aby ocena możliwości utrzymania się dziecka nie bazowała jedynie na tymczasowych i niepewnych źródłach dochodu.
Ostateczna decyzja o ewentualnym zniesieniu obowiązku alimentacyjnego zależy od indywidualnych okoliczności i jest kwestią rozstrzygnięcia przez sąd. Jeśli alimenty były ustalane poza sądem, warto zwrócić się do sądu z wnioskiem o ich uregulowanie w świetle nowych okoliczności.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Witam ponownie.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jakie dokumenty potrzebuję zgromadzić i przedłożyć w sądzie, żeby udowodnić, że moje dziecko nadal potrzebuje wsparcia finansowego, mimo że jest już pełnoletnie i uczy się w szkole zaocznej? Czy umowa o pracę, którą podpisało będzie tu miała znaczenie? Bo słyszałam, że mogą poprosić o przedstawienie umowy o pracę mojego dziecka. Czy to prawda? Proszę o odpowiedź.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Na podstawie obowiązującego prawa, obowiązek alimentacyjny trwa do momentu usamodzielnienia się osoby uprawnionej, co zostało już wcześniej podkreślone przez innych uczestników. Aby odpowiedzieć na Pani pytanie dotyczące dokumentów, które są wymagane do przedłożenia w sądzie:

Dokumenty potwierdzające kontynuację nauki przez dziecko, takie jak zaświadczenie ze szkoły czy indeks.

W przypadku, gdy dziecko podjęło pracę, umowa o pracę może być istotna. Może ona służyć do oceny, czy dochody z pracy umożliwiają dziecku samodzielne utrzymanie. Jeżeli dochody są niewystarczające, umowa o pracę może potwierdzić konieczność dalszego wsparcia finansowego ze strony rodzica.

Równie ważne mogą być inne dokumenty potwierdzające koszty życia i utrzymania dziecka, takie jak rachunki za mieszkanie, za leczenie, czy też koszty związane z edukacją.

Ewentualne inne dokumenty potwierdzające trudną sytuację finansową dziecka, takie jak zaświadczenia o uzyskiwanych świadczeniach, stypendiach itp.

Kwestią istotną jest to, że sąd dokonuje oceny sytuacji na podstawie konkretnej sytuacji życiowej oraz przedłożonych dokumentów. Dlatego tak ważne jest, aby zgromadzić jak najwięcej dokumentów potwierdzających sytuację dziecka.

W odniesieniu do Pani słyszenia o konieczności przedstawienia umowy o pracę - tak, jest to prawda. Umowa o pracę jest jednym z dokumentów, które mogą być brane pod uwagę podczas rozpatrywania sprawy alimentacyjnej. Służy ona do oceny, czy dochody uzyskiwane przez dziecko z pracy są wystarczające do samodzielnego utrzymania się. Jeżeli nie, obowiązek alimentacyjny ze strony rodzica może być nadal aktualny.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia.
Hej! Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia. skontaktowałam się z firma telefonicznie po wcześniejszym kontakcie mailowym (z ich strony bez odpowiedzi). Pan na ”obsłudze” klienta odniosl się do mnie niesamowicie lekceważąco. No to się zdenerwowałam i napisałam opinie na Google…. Na co szanowny pan najpierw próbował mnie przekupić oferując coś za usunięcie opini a teraz straszy pozwami o...
Czy szpital może obciążyć mnie kosztami leczenia?
Mój partner jest chory, będzie miał operację kręgosłupa. Rentę mu odebrali, odwołanie nic nie dało. Złożyliśmy nowy wniosek o rentę, który jest w toku..... I teraz pytanie, czyy jeśli dostanie decyzję odmowną, a będzie akurat w szpitalu na operacji, to na drugi dzień nie będzie podlegał darmowej opiece medycznej i obciąża nas kosztami leczenie. Co w takiej sytuacji zrobić ? Mama jego na emeryturze. My nie mamy ślubu, dzieci nie mamy. Mops nie...
Dziecko nie chce jeżdzić do ojca na widzenia
Dzień dobry. Mamy z byłym mężem ustalone kontakty z dzieckiem ale syn nie chce jeździć do ojca , co przyjedzie po niego to dziecko płacze i mówi że chce zostać w domu. Najchętniej bym go wtedy nie dawała ponieważ bardzo mi go szkoda i wiadomo , wiem też że ojciec będzie delikatnie na niego krzyczał że mówi mi takie rzeczy że tam się go wiecznie czepiają że wszytko jest na niego i on za nim nie stanie . Czy mogę coś z tym zrobić czy już niestety n...
Darowizna działek rolnych
Mężczyzna dostał w darowiźnie działki rolne o powierzchni 2,5 ha. Chce przekazać je swoim dwóm synom w darowiźnie po 1,25 ha każdemu. Synowie nie są rolnikami, nie mają kwalifikacji rolniczych, pracują na UoP, mieszkają w innym mieście. Czy otrzymanie takich działek wiąże się dla nich z jakimiś konsekwencjami? Czy wtedy nabywają wtedy jakieś obowiązki? Czy będą jakieś problemy związane z ubezpieczeniem? Czy w przypadku straty pracy będą podlegać...

Wyszukiwarka