W trakcie Umowy oraz w okresie 2 lat po jej wygaśnięciu lub rozwiązaniu z jakiejkolwiek przyczyny, Zleceniobiorca nie może bezpośrednio lub pośrednio świadczyć usług objętych przedmiotem umowy na rzecz osób uczęszczających na zajęcia prowadzone przez Zleceniobiorcę w szkole językowej Zleceniodawcy, chyba że Zleceniodawca wyrazi na to zgodę na piśmie pod rygorem nieważności.
Ad. 0)
Jeżeli będzie Pan nauczać języka niemieckiego, ale nie metodą "X", wówczas nie będzie to naruszenie zakazu konkurencji, pod warunkiem, że metoda "X" jest jednoznacznie określona jako przedmiot umowy.
Co do nauczania innych języków, zakaz odnosi się wyłącznie do "usług objętych przedmiotem umowy", co sugeruje, że dotyczy on jedynie nauczania języka niemieckiego metodą "X".
Ad. 1)
Tak, w świetle orzeczenia III CKN 579/01, zakaz konkurencji jest dozwolony, ale musi być zgodny z zasadami współżycia społecznego.
Ad. 2)
Skoro brak jest ekwiwalentu za zakaz konkurencji, istnieje prawdopodobieństwo, że sąd uzna zakaz za nieważny z uwagi na naruszenie zasad współżycia społecznego, zwłaszcza po ustaniu stosunku prawnego.
Ad. 3)
Jeśli by Pan podjął pracę w innej szkole językowej i nauczałby tam języka niemieckiego, ale nie metodą "X", to nie stanowiłoby to naruszenia postanowień zakazu konkurencji.
Ad. 4)
Skoro ma Pan rachunek potwierdzający wykonanie prac do końca czerwca, to wskazuje to na to, że umowa została wykonana. Niemniej jednak, z uwagi na zakaz konkurencji, wskazane jest zachowanie ostrożności przy ewentualnym wypowiadaniu umowy.
Ad. 5)
Wniosek o ustalenie istnienia stosunku pracy może być uzasadniony, jeśli spełnione są cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, takie jak wykonywanie pracy osobiście, w określonym miejscu i czasie oraz pod kierownictwem pracodawcy.
Ad. 6)
Tak, jest możliwość złożenia pozwu do sądu cywilnego o ustalenie nieważności zakazu konkurencji. W pozwie warto odnieść się do braku ekwiwalentu za zakaz konkurencji oraz ewentualnego naruszenia zasad współżycia społecznego.
Wobec tego zarówno ja jak i "pracodawca" możemy wymówić w każdej chwili. Pytanie - czy wypowiedzenie w tej sytuacji musi być na piśmie czy może być ustne ? I boję się trochę odszkodowania gdybym wymówił z dnia na dzień, bez ważnego powodu.. powinienem się bać?
W świetle Kodeksu Cywilnego, w przypadku braku określenia w umowie, wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, aby uniknąć potencjalnych sporów co do jego treści czy momentu złożenia. Jeżeli nie ma ważnego powodu do wypowiedzenia umowy z dnia na dzień, ryzyko dochodzenia roszczeń przez drugą stronę istnieje.