Jak odwołać zrzeczenie się dziedziczenia?

Moi rodzice postanowili, że przekażą w darowiźnie dom mojej siostrze. Nie miałam nic przeciwko. Rodzice byli na konsultacjach u notariusza w tej sprawie i dowiedzieli się że ja muszę zrzec się spadku, żeby mogła być darowizna tylko dla siostrę. W piątek podpisałam z rodzicami akt notarialny zrzeczenia się spadku a teraz jestem przerażona, moja mama tak samo ciągle tylko płacze, bo ja się zrzekłam spadku po rodzicach i gdyby mojej siostrze coś by się stało to dom dziedziczą mamy siostry bo ja się zrzekłam spadku. Serce by mi chyba pękło gdyby siostry mojej mamy z którymi nie mamy najlepszych kontaktów byłyby spadkobiercami rodzinnego domu, nie chce w przyszłości żadnego zachowku po rodzicach od siostry. Żyjemy w zgodzie. Nie mam nic przeciwko temu, żeby moja siostra miała dom po rodzicach.
Czy to moje zrzeczenie było konieczne aby możliwa była darowizna tylko na siostrę?
Jak teraz można cofnąć to zrzeczenie się dziedziczenia?
Przepraszam, że tak chaotycznie,
Bardzo proszę o pomoc. Żałuję, że wcześniej nie poczytałam nic w tej sprawie tylko zaufałam w informacje, które mama dostała od notariusza.
anonim cytuj
13-02-2023
Zrzeczenie się dziedziczenia nie było konieczne. Albo notariusz wprowadził w błąd, albo - co bardziej prawdopodobne - Państwo źle zrozumieliście słowa notariusza. W każdym razie zrzeczenie się dziedziczenia można odwołać tak samo jak się je zawarło, w drodze aktu notarialnego.
Jeśli natomiast nieruchomość została przekazana siostrze w drodze darowizny, to już należy ona do niej. Zatem w razie jej śmierci dziedziczą po niej w pierwszej kolejności dzieci i małżonek. W dalszej kolejności rodzice i rodzeństwo, czyli Pani.
 
anonim cytuj
13-02-2023
Pamiętaj że w skład spadku wchodzą różne aktywa i pasywa, nie tylko ta nieruchomość która była przedmiotem darowizny dla siostry.
Zrzekając się rezygnujesz ze wszystkiego, jednak zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Uchylenie skutków zrzeczenia jest możliwe tylko w sytuacji, gdy przyszły spadkodawca pozostaje nadal przy życiu. Jeśli dana osoba zmarła, dokonane zrzeczenie staje się definitywne, tzn. nie będzie można nabyć już spadku przypadającego z mocy ustawy w żaden sposób.
 
anonim cytuj
13-02-2023
Zrzeczenie możecie cofnąć u notariusza, póki rodzice i Ty żyjecie jest to wykonalne.
 
anonim cytuj
13-02-2023
Zrzekając się spadku zrezygnowała Pani ze wszystkiego co by się należało Pani po rodzicach. Nie chodzi tylko i wyłącznie o ten dom.
Trzeba to koniecznie wyprostować - idźcie koniecznie do notariusza i anulujcie poprzednie zrzeczenie się spadku.
 
anonim cytuj
13-02-2023
Nie musiała się Pani zrzekać aby siostra mogła dostać darowiznę.
 
anonim cytuj
13-02-2023
A czy zrzeczenie się spadku może być tylko do określonej części ?
 
anonim cytuj
03-06-2023
A czy zrzeczenie się spadku może być tylko do określonej części majątku ?

 
anonim cytuj
03-06-2023

Sugerowane Tematy

praca w KFC książeczka sanepidowska
Witam, zaczynam pracę w KFC i muszę zrobić książeczkę sanepidowską wraz z orzeczeniem lekarskim, oczywiście na własną rękę, bez skierowania (przez 3 miesiące mam umowę zlecenie, dopiero po 3 miesiącach i zmianie umowy na umowę o pracę mam dostać skierowanie na jakieś badania). Za badania kału zapłaciłem, odebrałem i udałem się do lekarza medycyny pracy w okolicy, aby wypisał mi książeczkę wraz z orzeczeniem. Niestety spotkała mnie niemiła niespod...
licytacja komornicza
Czy licytacje komorniczą można wstrzymać jeśli jest juz ogłoszona czy już za późno....
Zobowiązanie do kredytu.
Posiadam z żoną wspólność majątkową. Zamierzamy w nie długim czasie zrobić u notariusza rozdzielność. Chciałbym poręczyć (zobowiązać się) żonie już teraz, że będę za nią spłacał kredyt który zaciągnęła na siebie. Jak to zrobić? Notariusz mówi, że takich umów nie robi i odsyła do kancelarii prawnej....
Kwalifikacja czynu.
Szanowni Państwo. Wynająłem osobę fizyczną do wykonania remontu mieszkania. Podpisaliśmy umowę. Jak to w remoncie, miesiąc po ostatecznym terminie ale trwa nadal. Umówiliśmy się z Fachowcem tak, że materiały do remontu będzie kupował sam, będzie dzwonił z kasy (Leroy, Obi itd) a my płacimy Blikiem. Okazało się przypadkowo, że z każdego z większych paragonów, tego samego lub następnego dnia Fachowiec robił zwroty, przyjmując gotówkę. Nigdy o zwrot...

Wyszukiwarka