Windykator narusza prywatność.

Firma windykacyjna z Warszawy, do której oddano sprawę ściągnięcia długu z mojej firmy kontaktowała się z moją żoną (smsy) ws. wysokości tego długu i jego ściągania, mimo że żona nie jest członkiem firmy ani jej dane nie były podane mojemu Pożyczkodawcy tudzież Windykatorowi. Nie mam zielonego pojęcia, skąd Windykator pozyskał nr telefonu mojej żony.
Czy ma sens dochodzić odszkodowania od Windykatora za tego typu zachowanie? Do kogo najlepiej się zgłosić w tej sprawie?
anonim cytuj
31-08-2023
Daj sobie spokój z odszkodowaniem. W sądzie musiałbyś wykazać konkretne straty jakie poniosłeś.
Dziękuję, czyli rozumiem, że tego typu "nękanie" to nie jest żadna "prosta sprawa" i tak naprawdę windykator może pisać do członków rodziny bez większych konsekwencji

Ja się odniosłem tylko do odszkodowania. W Polsce trzeba odnieść i udowodnić konkretne straty. Nie wystarczy złe samopoczucie i kupa nerwów.
Dziękuję uprzejmie za wyjaśnienie!
 
anonim cytuj
31-08-2023
Przecież takie zachowanie windykatora może naruszać dobra osobiste dłużnika. Jeżeli wierzycielem jest bank albo inny podmiot rynku finansowego, to mogło dojść do naruszenia tajemnicy bankowej, nawet, jeżeli de facto to firma windykacyjna bezprawnie ujawniła dług żonie. Sądy wielokrotnie wypowiadały się co do obu zagadnień, moim zdaniem jest szansa na zadośćuczynienie.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Firma windykacyjna z Warszawy, do której oddano sprawę ściągnięcia długu z mojej firmy kontaktowała się z moją żoną (smsy) ws. wysokości tego długu i jego ściągania, mimo że żona nie jest członkiem firmy ani jej dane nie były podane mojemu Pożyczkodawcy tudzież Windykatorowi. Nie mam zielonego pojęcia, skąd Windykator pozyskał nr telefonu mojej żony.


Działania windykatora mogą stanowić naruszenie dóbr osobistych Twojej żony na mocy art. 23 Kodeksu cywilnego (kc). Naruszenie dóbr osobistych, w tym życia prywatnego, może dać podstawę do żądania zaprzestania naruszenia, naprawienia wyrządzonej szkody, publicznego przeproszenia czy też zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art. 24 § 1 kc).

Jeśli firma windykacyjna uzyskała dane osobowe Twojej żony nielegalnie, może to być sprzeczne z przepisami o ochronie danych osobowych, w tym z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. RODO). Naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych może skutkować odpowiedzialnością administracyjną i finansową dla podmiotu naruszającego.

Jeśli chodzi o tajemnicę bankową, jej naruszenie regulowane jest przez art. 104 ust. 1 Ustawy o bankowości, który stanowi, że pracownicy banku oraz inne osoby mające dostęp do tajemnicy bankowej są obowiązane nieujawniać informacji objętych tajemnicą bankową. Jeśli windykator uzyskał informacje w sposób naruszający tajemnicę bankową, może to stanowić podstawę do dochodzenia roszczeń.

Ostateczne stanowisko w tej sprawie może zależeć od konkretnych okoliczności i dowodów dostępnych w danej sprawie.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Mam jeszcze jedno pytanie.
Jeżeli wierzycielem jest bank albo inny podmiot rynku finansowego, to mogło dojść do naruszenia tajemnicy bankowej, nawet, jeżeli de facto to firma windykacyjna bezprawnie ujawniła dług żonie.


Skoro tak, to czy mógłby ktoś podać przykład orzeczenia sądowego, gdzie kwestia naruszenia tajemnicy bankowej przez firmę windykacyjną była podnoszona? Chciałbym zrozumieć, jakie kroki sąd podejmował w takich sytuacjach i jakie decyzje zapadały w sprawach podobnych do mojej.
 
anonim cytuj
02-09-2023
W kwestii naruszenia tajemnicy bankowej przez firmę windykacyjną warto przytoczyć wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2012 r., sygn. akt I ACa 1246/11. W omawianej sprawie, bank ujawnił firmie windykacyjnej informacje dotyczące długu klienta, który był objęty tajemnicą bankową. Sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych dłużnika.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podkreślił, że przekazanie danych przez bank firmie windykacyjnej, bez zgody dłużnika, było naruszeniem tajemnicy bankowej. Jako skutek tego naruszenia, dłużnikowi przysługiwało zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

To tylko jeden z przykładów orzeczeń w tej materii, ale daje on pewne wyobrażenie o podejściu sądów do problemu naruszenia tajemnicy bankowej przez podmioty trzecie, w tym firmy windykacyjne. Pamiętaj, że każda sprawa jest inna i wynik postępowania zależy od konkretnych okoliczności oraz dostarczonych dowodów.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Otrzymano więcej sztuk produktu zamówionego w sklepie internetowym.
Dzień dobry. Sytuacja jest następująca: Osoba X zamówiła w sklepie internetowym 1 produkt Y, a kurierem otrzymała 2 produkty Y w jednej paczce. Prawdopodobnie pomyłka na magazynie. Wiem, że w przypadku kontaktu ze strony sprzedającego (jeśli nie żąda zapłaty za drugi produkt) jest obowiązek zwrotu drugiego produktu na koszt sprzedawcy. Chciałbym się dowiedzieć co w przypadku, gdy sprzedający nie upomni się o drugi produkt. Czy istnieje obowiąz...
działka rekreacyjna
Witam, w sierpniu podpisaliśmy umowę wstępną na kupno działki rekreacyjnej za 5700zł. Wpłaciliśmy zadatek w wysokości 1000zł. Dzisiaj dowiedziałam się, że właściciele nie chcą nam tego za tą cenę sprzedać gdyż sąsiedzi powiedzieli że stanowczo za mało. Chcą od nas 9000zł. Czy mogą tak zrobić? Jakie my mamy prawa w tej sytuacji a jakie oni? Z góry dziękuję za poradę...
Zrzeczenie się alimentów jako dorosłe dziecko.
Dzień dobry, Po rozwodzie rodziców, sąd zasądził alimenty na mnie i braci. Od kilku lat utrzymuje się sam, podobnie bracia. Alimenty są dalej przelewane na konto matki, jeżeli się nie mylę, poprzez zajęcie emerytury ojca. Jesteśmy w dobrym stosunkach z rodzicami i braćmi. Jak polubownie zakończyć alimenty? Z tego co czytałem, ojciec (płacący alimenty) mógłby wystąpić z takim wnioskiem, ale wiąże się to z opłatą w wysokości 5% wartości sporu ro...
Złodziej w rodzinie. Co zrobić, żeby osoba poniosła konsekwencje swoich czynów?
Mamy w bliskiej rodzinie złodzieja, w ostatnich miesiącach zginęło kilku najbliższym łącznie ok. 40 tys. zł, wiemy, że to ta osoba, chociaż nikt za rękę jej nie złapał, oczywiście się wszystkiemu wypiera. Pieniądze ginęły po wizycie tej osoby, niedługo potem obnosiła się z wydatkami mimo braku dochodów. Po ostatniej kradzieży zaparliśmy się i szukaliśmy dowodów, przeszukaliśmy laptopa i w rozmowach na Facebooku wszystko jest udowodnione, że ta os...

Wyszukiwarka