Potrzebuję wyjść ze współwłasności mieszkania. Ustawowe dziedziczenie, na połowę z bratem.

Witam, potrzebuję wyjść ze współwłasności mieszkania. Ustawowe dziedziczenie, na połowę z bratem. Żadnej nici porozumienia i możliwości dogadania się. Brat mieszka jak u siebie, ani myśli znieść współwłasność. Każda próba rozmowy na ten temat kończy się kłótnią. Boję się, że lada moment zawoła za koszty użytkowania mieszkania, do którego nawet wstępu nie mam. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki jak to wszystko ugryźć.
anonim cytuj
19-08-2022
W każdej chwili, każdy ze spadkobierców, może złożyć w sądzie wniosek o dział spadku. Jeśli będzie taki wniosek to sąd dokona działu spadku uwzględniając interesy wszystkich uczestników.
Sąd może przyznać mieszkanie jednemu ze spadkobierców za splata na rzecz drugiego, albo nakazać sprzedaż mieszkania i podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży pomiędzy spadkobierców (lepiej sprzedać samemu, bo sprzedaż na podstawie orzeczenia o dziale spadku odbywa się na podstawie przepisów o egzekucji z nieruchomości, a to niesie za sobą spore koszty).
W czasie postępowania działowego można też żądać rozliczenia wydatków i nakładów na wspólną rzecz, pożytków oraz wynagrodzenia za korzystanie ze wspólnej rzeczy.
 
anonim cytuj
20-08-2022
Dziękuję za odpowiedź. Mam własne mieszkanie i kredyt na nie, więc najpewniej sąd przyzna mieszkanie bratu. Ale wątpię, czy w ogóle zgodzi się na spłatę. Sprzedaż polubowna nie wchodzi w grę, brat nie chce w ogóle ze mną rozmawiać. Pozostaje loteria, jak brat się uprze, to sąd sprzeda mieszkanie za grosze. Patowa sytuacja. Nie mniej jednak dziękuję za pomoc.
 
anonim cytuj
22-08-2022
Może zgodzi się na sprzedaż jeśli sprawa będzie w sądzie i uzyska wiedzę, że sprzedaż na postawie orzeczenia sądu jest nieopłacalna.
 
anonim cytuj
23-08-2022
Czyli można w czasie trwania sprawy , zrezygnować z wyjścia z współwłasności? Czy to nie jest tak, że jeśli złożę wniosek o dział spadku i zniesienie współwłasności, to sąd decyduje, a przy braku zgody sprzedaje? Można w tym czasie zadecydować, że jednak to mieszkanie chce się sprzedać i zrobić to na własną rękę?
 
anonim cytuj
25-08-2022
Bardzo często sąd, jeżeli widzi że jedyna możliwa opcja działu to sprzedaż i podział uzyskanej kwoty proponuje uczestnikom zawieszenie postępowania aby w tym czasie sami sprzedali i podzielili uzyskana kwotę.
Wniosek można wycofać - art. 512 kpc.
§ 1. Po rozpoczęciu posiedzenia albo po złożeniu przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie cofnięcie wniosku jest skuteczne tylko wtedy, gdy inni uczestnicy nie sprzeciwili się temu w terminie wyznaczonym.
§ 2. Cofnięcie wniosku o wszczęcie postępowania jest bezskuteczne w sprawie, której wszczęcie mogło nastąpić z urzędu.
Sąd powinien w przypadku wycofania wniosku zbadać, czy cofnięcie wniosku nie jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo czy nie zmierza do obejścia prawa (art. 203 § 4 w zw. z art. 13 § 2 kpc).
Najlepiej zacząć sprawę od pisemnego zaproponowania bratu polubownego działu. Wezwać też do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie ze wspólnej rzeczy (połowa czynszu jaki można by uzyskać za najem mieszkania) lub do dopuszczenia do posiadania.
Wskazać, że koszty działu będą wysokie i że najkorzystniej jest załatwić sprawę polubownie. Można zaproponować sposób działu i prosić o propozycję brata.
Przy dziale spadku najlepiej uwzględnić cały majątek spadkowy, długi spadkowe (np. koszt sprawienia pogrzebu) + ewentualne darowizny doliczane do schedy spadkowej.
 
anonim cytuj
27-08-2022
Na jaki okres czasu może być takie zawieszenie postępowania?
 
anonim cytuj
28-08-2022
Z tego co się dowiedziałam , na okres 3 miesięcy.
 
anonim cytuj
29-08-2022
W wypadku zawieszenia na wniosek obu stron sąd podejmie postępowanie na wniosek którejkolwiek że stron, nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zawieszenia, jeżeli strony we wniosku o zawieszenie nie oznaczyły dłuższego terminu.
Natomiast sąd umorzy postępowanie zawieszone na zgodny wniosek stron jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu sześciu miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania.
 
anonim cytuj
30-08-2022
Ślicznie dziękuję za pomoc.
 
anonim cytuj
01-09-2022
Post 1: Witam, potrzebuję wyjść ze współwłasności mieszkania. Ustawowe dziedziczenie, na połowę z bratem. Żadnej nici porozumienia i możliwości dogadania się. Brat mieszka jak u siebie, ani myśli znieść współwłasność. Każda próba rozmowy na ten temat kończy się kłótnią. Boję się, że lada moment zawoła za koszty użytkowania mieszkania, do którego nawet wstępu nie mam. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki jak to wszystko ugryźć.


Rozwiązanie prawne jest jednoznaczne: jeśli nie ma możliwości porozumienia się co do sposobu zakończenia współwłasności, można wnioskować do sądu o zniesienie współwłasności na podstawie art. 196 Kodeksu cywilnego.

Post 5: Czyli można w czasie trwania sprawy, zrezygnować z wyjścia z współwłasności? Czy to nie jest tak, że jeśli złożę wniosek o dział spadku i zniesienie współwłasności, to sąd decyduje, a przy braku zgody sprzedaje? Można w tym czasie zadecydować, że jednak to mieszkanie chce się sprzedać i zrobić to na własną rękę?


Tak, wnioskodawca może wycofać wniosek o dział spadku. Jeśli złożysz wniosek o zniesienie współwłasności, sąd może zdecydować o sposobie zniesienia tej współwłasności, ale można też zrezygnować z tego wniosku. Jeżeli chodzi o możliwość sprzedaży nieruchomości na własną rękę podczas trwania postępowania sądowego, warto skonsultować się z sądem w celu uniknięcia jakichkolwiek komplikacji.

Post 7: Na jaki okres czasu może być takie zawieszenie postępowania?


Zawieszenie postępowania na wniosek stron trwa z reguły trzy miesiące, jednak strony mogą wskazać dłuższy termin. Jeśli nie zostanie zgłoszony wniosek o podjęcie postępowania w ciągu sześciu miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu, sąd umorzy postępowanie.

Ważne jest, aby pamiętać, że postępowanie sądowe związane ze zniesieniem współwłasności lub podziałem spadku to złożony proces prawny. Obejmuje on analizę majątku wspólnego, wydatków i zobowiązań oraz ocenę interesów obu stron. W sytuacjach spornych zaleca się kierowanie się przepisami prawa i korzystanie z pomocy prawnej w trakcie całego procesu.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy osoba otrzymująca rentę socjalną może odbyć staż z urzędu pracy?
Czy osoba otrzymująca rentę socjalną może odbyć staż z urzędu pracy?...
Pomówienie/zniesławienie.
Złapałem żonę na zdradzie, i od razu złożyłem pozew o rozwód z orzeczeniem o winie. Wcześniej odstawiła jeszcze kilka innych występów na które mam dowody i ona o tym wie że jest przegrana. Była wtedy w stanie ciężkiego upojenia alkoholem i pewnie się przewracała i poobijała. Po trzech dniach jej matka jej doradziła(tak napisała w odpowiedzi na pozew) żeby poszła na policję zgłosić że to ja ją uderzyłem. Poszła i nakłamała. Zostałem wezwany na roz...
Czy można wrócić do nazwiska z pierwszego małżeństwa?
Czy mozna po drugim rozwodzie wrócić do nazwiska z pierwszego małżeństwa ,które trwało 30 lat?...
Ważność podpisu na testamencie.
Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu. Wiadomo, że najlepiej sporządzić go u notariusza, ale ze względu na stan zdrowia osoby której sprawa dotyczy jest to mocno problematyczne, w dodatku testament wg. tego co mi staruszka mówiła będzie dość obszerny, minimum kilkanaście jak nie kilkadziesiąt stron – tak szacuję, co powoduje, że napisanie jego odręczne także będzie problematyczne. Oczywiście można go sporządzić komputerowo i pot...

Wyszukiwarka