Post 1: Witam, potrzebuję wyjść ze współwłasności mieszkania. Ustawowe dziedziczenie, na połowę z bratem. Żadnej nici porozumienia i możliwości dogadania się. Brat mieszka jak u siebie, ani myśli znieść współwłasność. Każda próba rozmowy na ten temat kończy się kłótnią. Boję się, że lada moment zawoła za koszty użytkowania mieszkania, do którego nawet wstępu nie mam. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki jak to wszystko ugryźć.
Rozwiązanie prawne jest jednoznaczne: jeśli nie ma możliwości porozumienia się co do sposobu zakończenia współwłasności, można wnioskować do sądu o zniesienie współwłasności na podstawie art. 196 Kodeksu cywilnego.
Post 5: Czyli można w czasie trwania sprawy, zrezygnować z wyjścia z współwłasności? Czy to nie jest tak, że jeśli złożę wniosek o dział spadku i zniesienie współwłasności, to sąd decyduje, a przy braku zgody sprzedaje? Można w tym czasie zadecydować, że jednak to mieszkanie chce się sprzedać i zrobić to na własną rękę?
Tak, wnioskodawca może wycofać wniosek o dział spadku. Jeśli złożysz wniosek o zniesienie współwłasności, sąd może zdecydować o sposobie zniesienia tej współwłasności, ale można też zrezygnować z tego wniosku. Jeżeli chodzi o możliwość sprzedaży nieruchomości na własną rękę podczas trwania postępowania sądowego, warto skonsultować się z sądem w celu uniknięcia jakichkolwiek komplikacji.
Post 7: Na jaki okres czasu może być takie zawieszenie postępowania?
Zawieszenie postępowania na wniosek stron trwa z reguły trzy miesiące, jednak strony mogą wskazać dłuższy termin. Jeśli nie zostanie zgłoszony wniosek o podjęcie postępowania w ciągu sześciu miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu, sąd umorzy postępowanie.
Ważne jest, aby pamiętać, że postępowanie sądowe związane ze zniesieniem współwłasności lub podziałem spadku to złożony proces prawny. Obejmuje on analizę majątku wspólnego, wydatków i zobowiązań oraz ocenę interesów obu stron. W sytuacjach spornych zaleca się kierowanie się przepisami prawa i korzystanie z pomocy prawnej w trakcie całego procesu.