dług alimentacyjny

Witam! Mam 23 lata, nie uczę się, pracuje w sklepie spożywczym, gdzie nie zarabiam zbyt wiele. Mój ojciec dalej płaci na mnie alimenty, ponieważ ma dług alimentacyjny który wynosi ponad 100 tyś zł. Alimenty zaczął płacić późno, miał chyba około 8/9 lat, a powinien od mojego urodzenia, a do tego nie zawsze regularnie. Ma zasądzone płacić 250 zł miesięcznie. Ale skoro mam 23 lata a do tego się nie uczę, to ma prawo przestać na mnie płacić mimo że alimenty nie są spłacone do końca? Nigdy nie widziałam go na żywo i on mnie również. Jakiś czas temu znalazł mnie na Facebooku i chciał się dogadać. Najpierw napisał że może nam płacić alimenty nornalnie, bez komornika co wyniosłoby tylko o jakieś 50 zł więcej. Później napisał że zapłaci jednorazowo 10 tyś zł jeśli zrezygnujemy całkowicie z alimentów, a dzisiaj zadał mi pytanie czy jeszcze się uczę, bo potrzebne jest mu to do sądu. Nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć. Będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedź oraz radę.

odpowiedzi:

Prawdopodobnie ojciec chce wnieść do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego dlatego prosił o informację dotyczącą szkoły. Ale ważnym jest czy jesteś w stanie samodzielnie się utrzymać i czy dokładasz wszelkich starań w tym kierunku, a nie to czy się uczysz ( art 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)
Dodam jeszcze, że ojciec może wynosić o uchylenie alimentów argumentując, że jest to dla niego nadmierny uszczerbek finansowy ale jeśli masz wiadomość, że chciał spłacić jednorazowo 10k to powinno podważyć takie stwierdzenie. Bo skoro ma jednorazowo 10 tys to i te grosze go do ruiny nie doprowadzą

skomentuj