Czy mój brat (nie pracuje) mógłby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne (2119 zł.).
Dobry wieczór, jestem osobą chora na nowotwór. Mam stopień niepełnosprawności w stopniu znacznym, całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.Czy mój brat (nie pracuje) mógłby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne (2119 zł.). Ma on komornika (z tego co się orientuje za alimenty i kredyt). Czy komornik może zająć całą kwotę czy tylko jakiś % takiego świadczenia? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
A czy wasi rodzice żyją? Bo jeśli Tak to niestety brat nie może pobierać tego świadczenia
anonim cytuj
02-12-2022
Tata nie żyje, mama żyje pobiera ręnte rodzinna i ma umiarkowany st niepełnosprawności.
anonim cytuj
02-12-2022
To niestety nie ma możliwości Żeby brat pobierał to świadczenie
anonim cytuj
02-12-2022
Dziękuję za odpowiedź
anonim cytuj
02-12-2022
Może brat mieć świadczenie.Mama Pani sama potrzebuje opieki .należy odwoływać się do SKO.tego świadczenia komornik nie ma prawa ruszyć.
anonim cytuj
02-12-2022
Głupoty Pani opowiada, nie brat nie może
anonim cytuj
02-12-2022
Dużo osób twierdziło że nie,a jednak po odwołaniu udało się
anonim cytuj
02-12-2022
Udało się, ponieważ podstawa prawną odwołania był obowiązek alimentacyjny
anonim cytuj
02-12-2022
A mi się wydaje, że może, gdyż mama posiada stopień niepełnosprawności i z tego względu Ona nie może pobierać świadczeń pielęgnacyjnych.
anonim cytuj
02-12-2022
Dobry wieczór,
Chciałbym zaznaczyć, że prawo w tej kwestii jest dość skomplikowane, a odpowiedź zależy od wielu czynników. Po pierwsze, prawo przewiduje, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która opiekuje się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, osoba taka musi posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez właściwą komisję lekarską.
W przypadku opieki nad osobą dorosłą, jednym z warunków jest, że osoba opiekująca się nie może być zatrudniona, prowadzić działalności gospodarczej, rolniczej, leśnej lub działalności z zakresu rybactwa w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Co do możliwości zajęcia świadczenia przez komornika, na ogół komornik może zająć świadczenia socjalne, ale istnieją pewne wyjątki. Zgodnie z art. 831 § 1 Kodeksu cywilnego, nie podlegają egzekucji świadczenia pieniężne o charakterze socjalnym, z wyjątkiem alimentów, do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Nadwyżki powyżej tego limitu podlegają egzekucji w 50%.
anonim cytuj
02-08-2023
Dziękuję za tak szczegółową odpowiedź. Chciałbym tylko zapytać o jedno uściślenie. Rozumiem, że istnieje limit dla kwoty, którą komornik może zająć z świadczeń o charakterze socjalnym. Czy to oznacza, że jeśli mój brat zacznie otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, to komornik może zająć tylko część tego świadczenia, która przekracza przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę? Czy to dotyczy tylko świadczenia pielęgnacyjnego, czy też innych świadczeń o charakterze socjalnym? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
anonim cytuj
02-08-2023
Dobry wieczór,
Chciałbym uściślić pewne kwestie dotyczące zasady zajmowania przez komornika świadczeń o charakterze socjalnym.
Po pierwsze, zgodnie z art. 833 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego, egzekucji nie podlegają świadczenia o charakterze socjalnym, w tym świadczenia pielęgnacyjne. Dlatego te świadczenia są zazwyczaj chronione przed egzekucją komorniczą.
Po drugie, nawet jeśli komornik miałby prawo do zajęcia części świadczenia, jest to ograniczone przez przepisy art. 873 Kodeksu postępowania cywilnego. Stwierdza on, że w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury lub innego świadczenia zabezpieczającego utratę zdolności do pracy lub śmierć, dłużnikowi gwarantowana jest kwota wolna od egzekucji wynosząca minimum 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla wynagrodzenia przekraczającego trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, dłużnikowi przysługuje jedynie kwota wynosząca dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Po trzecie, w przypadku świadczeń o charakterze socjalnym, takich jak świadczenie pielęgnacyjne, zasady są jeszcze bardziej korzystne dla dłużnika. Art. 833 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że egzekucji nie podlegają świadczenia o charakterze socjalnym, a więc świadczenie pielęgnacyjne nie może zostać zajęte przez komornika.
Proszę mi powiedzieć, czy jeśli jestem w związku nieformalnym od 11 lat to czy przysługuję mi coś z ubezpieczenia prywatnego za śmierć teścia. Mam polisę, ale tam jest tylko śmierć rodziców/śmierć rodziców współmałżonka....
Planujemy z mężem kupić dom w zabudowie szeregowej, droga prowadząca do osiedla jest drogą prywatną. Będziemy mieć w akcie prawnym wpisane użytkowanie tej drogi. Czy istnieją jakieś niebezpieczeństwa z racji tego, ze nie jest to droga publiczna? Czy może być taka sytuacja, ze dojazd do osiedla będzie utrudniony lub uniemożliwiony przez właściciela takiej drogi? Jak wygląda utrzymanie takiej drogi? Kto zajmuje się odśnieżaniem/naprawą ? Czy właści...
Moje mieszkanie zostało wciągnięte do egzekucji komorniczej, mimo to że nie jestem dłużnikiem. Ale pytanie brzmi, gdzie zgłosić nieuczciwą pracę rzeczoznawcy, który to samo mieszkanie dwa lata temu wycenił na wiele drożej dla innych celów a teraz dla komornika wiele taniej, mimo że generalnie ceny nieruchomości poszły tak znacząco w górę? Komornik nie wziął tego w ogóle pod uwagę....
Czytałem ostatnio na temat "prawa do milczenia" w kontekście postępowania karnego. Zastanawiam się, kiedy i w jakich okolicznościach mogę skorzystać z tego prawa? Czy mogę odmówić zeznań w dowolnym momencie, czy są jakieś ograniczenia? Czy korzystanie z prawa do milczenia może być później użyte przeciwko mnie w sądzie?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: