Czy mój brat (nie pracuje) mógłby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne (2119 zł.).

Dobry wieczór, jestem osobą chora na nowotwór. Mam stopień niepełnosprawności w stopniu znacznym, całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.Czy mój brat (nie pracuje) mógłby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne (2119 zł.). Ma on komornika (z tego co się orientuje za alimenty i kredyt). Czy komornik może zająć całą kwotę czy tylko jakiś % takiego świadczenia? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
anonim cytuj
02-12-2022
A czy wasi rodzice żyją? Bo jeśli Tak to niestety brat nie może pobierać tego świadczenia
 
anonim cytuj
02-12-2022
Tata nie żyje, mama żyje pobiera ręnte rodzinna i ma umiarkowany st niepełnosprawności.
 
anonim cytuj
02-12-2022
To niestety nie ma możliwości Żeby brat pobierał to świadczenie
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dziękuję za odpowiedź
 
anonim cytuj
02-12-2022
Może brat mieć świadczenie.Mama Pani sama potrzebuje opieki .należy odwoływać się do SKO.tego świadczenia komornik nie ma prawa ruszyć.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Głupoty Pani opowiada, nie brat nie może
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dużo osób twierdziło że nie,a jednak po odwołaniu udało się
 
anonim cytuj
02-12-2022
Udało się, ponieważ podstawa prawną odwołania był obowiązek alimentacyjny
 
anonim cytuj
02-12-2022
A mi się wydaje, że może, gdyż mama posiada stopień niepełnosprawności i z tego względu Ona nie może pobierać świadczeń pielęgnacyjnych.
 
anonim cytuj
02-12-2022

Dobry wieczór,

Chciałbym zaznaczyć, że prawo w tej kwestii jest dość skomplikowane, a odpowiedź zależy od wielu czynników. Po pierwsze, prawo przewiduje, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która opiekuje się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, osoba taka musi posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez właściwą komisję lekarską.

W przypadku opieki nad osobą dorosłą, jednym z warunków jest, że osoba opiekująca się nie może być zatrudniona, prowadzić działalności gospodarczej, rolniczej, leśnej lub działalności z zakresu rybactwa w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Co do możliwości zajęcia świadczenia przez komornika, na ogół komornik może zająć świadczenia socjalne, ale istnieją pewne wyjątki. Zgodnie z art. 831 § 1 Kodeksu cywilnego, nie podlegają egzekucji świadczenia pieniężne o charakterze socjalnym, z wyjątkiem alimentów, do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Nadwyżki powyżej tego limitu podlegają egzekucji w 50%.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Dziękuję za tak szczegółową odpowiedź. Chciałbym tylko zapytać o jedno uściślenie. Rozumiem, że istnieje limit dla kwoty, którą komornik może zająć z świadczeń o charakterze socjalnym. Czy to oznacza, że jeśli mój brat zacznie otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, to komornik może zająć tylko część tego świadczenia, która przekracza przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę? Czy to dotyczy tylko świadczenia pielęgnacyjnego, czy też innych świadczeń o charakterze socjalnym? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Dobry wieczór,

Chciałbym uściślić pewne kwestie dotyczące zasady zajmowania przez komornika świadczeń o charakterze socjalnym.

Po pierwsze, zgodnie z art. 833 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego, egzekucji nie podlegają świadczenia o charakterze socjalnym, w tym świadczenia pielęgnacyjne. Dlatego te świadczenia są zazwyczaj chronione przed egzekucją komorniczą.

Po drugie, nawet jeśli komornik miałby prawo do zajęcia części świadczenia, jest to ograniczone przez przepisy art. 873 Kodeksu postępowania cywilnego. Stwierdza on, że w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury lub innego świadczenia zabezpieczającego utratę zdolności do pracy lub śmierć, dłużnikowi gwarantowana jest kwota wolna od egzekucji wynosząca minimum 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla wynagrodzenia przekraczającego trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, dłużnikowi przysługuje jedynie kwota wynosząca dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Po trzecie, w przypadku świadczeń o charakterze socjalnym, takich jak świadczenie pielęgnacyjne, zasady są jeszcze bardziej korzystne dla dłużnika. Art. 833 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że egzekucji nie podlegają świadczenia o charakterze socjalnym, a więc świadczenie pielęgnacyjne nie może zostać zajęte przez komornika.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak sprawdzić czy to darowizna?
Będę wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytanie: czy po około 42-44 latach można sprawdzić czy działkę w której posiadaniu jest mój wujek on sam nabył czy dostał od swojego ojca? Wujek oczywiście twierdzi że ją kupił, ale dziadek jeszcze dwóm swoim synom w akcie darowizny dał działki tylko ten jeden twierdzi że ją odkupił od ojca. Dziadek zmarł miesiąc temu, nie zostawił testamentu a z tego co czytałam to jest to różnica przy us...
Sprzedałam używany wózek dla dziecka, nowi właściciele go reklamują bo brakuje jednej części. Czy muszę oddać im pieniążki?
Witam w piątek 25.11 tego roku sprzedaliśmy wózek 3w1 młodej parze. Oglądali wózek bardzo dokładnie co im z resztą wszystko pokazywałam co i jak. W sobotę popołudniu facet do mnie pisze że nie ma pałąka do spacerówki ( w czasie oglądania nawet ja nie zauważyłam ani oni że tego pałąka nie ma. Jeszcze pani oglądała pasy od spacerówki jak się zapina to by od razu i ja i ona zorientowała się że tego pałąka nie ma ) My z mężem kupiliśmy wózek tamtego...
Alimenty na studenta.
Witam. Mam chyba dość nietypowe pytanie. Jestem po rozwodzie z żoną. Jedno z naszych dzieci jest studentem- wszystkie koszty utrzymania dziecka na studiach ponoszę sam (najem mieszkania, kieszonkowe , opłata za studia). Była żona zarabia nawet więcej ode mnie ale nie chce "wydawać pieniędzy". Studia są tylko w trybie dziennym więc możliwość, że sam się utrzyma odpada. CZY JEST JAKAŚ SZNASA NA POZWANIE ŻONY O ZAPŁATĘ POŁOWY ALIMENTÓW? ...
Podatek od nieruchomości.
Jestem udziałowcem w nieruchomości w której orzeczona jest współwłasność, a zarząd tymczasowy pełni bratanek. Wyliczył on wg mnie nieprawidłowy podział kosztów podatku na współwłaścicieli, natomiast w piśmie urzędowym o podatku, jest tylko nota, że są podatnicy opodatkowani w ramach konta, czyli współwłaściciele. Nie ma konkretnej kwoty na osobę. Dzwoniąc do urzędu pani powiedziała, cytuje: Urzędu nie interesuje kto ile zapłaci, a suma ma być opł...

Wyszukiwarka