Czy mój brat (nie pracuje) mógłby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne (2119 zł.).

Dobry wieczór, jestem osobą chora na nowotwór. Mam stopień niepełnosprawności w stopniu znacznym, całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.Czy mój brat (nie pracuje) mógłby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne (2119 zł.). Ma on komornika (z tego co się orientuje za alimenty i kredyt). Czy komornik może zająć całą kwotę czy tylko jakiś % takiego świadczenia? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
anonim cytuj
02-12-2022
A czy wasi rodzice żyją? Bo jeśli Tak to niestety brat nie może pobierać tego świadczenia
 
anonim cytuj
02-12-2022
Tata nie żyje, mama żyje pobiera ręnte rodzinna i ma umiarkowany st niepełnosprawności.
 
anonim cytuj
02-12-2022
To niestety nie ma możliwości Żeby brat pobierał to świadczenie
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dziękuję za odpowiedź
 
anonim cytuj
02-12-2022
Może brat mieć świadczenie.Mama Pani sama potrzebuje opieki .należy odwoływać się do SKO.tego świadczenia komornik nie ma prawa ruszyć.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Głupoty Pani opowiada, nie brat nie może
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dużo osób twierdziło że nie,a jednak po odwołaniu udało się
 
anonim cytuj
02-12-2022
Udało się, ponieważ podstawa prawną odwołania był obowiązek alimentacyjny
 
anonim cytuj
02-12-2022
A mi się wydaje, że może, gdyż mama posiada stopień niepełnosprawności i z tego względu Ona nie może pobierać świadczeń pielęgnacyjnych.
 
anonim cytuj
02-12-2022

Dobry wieczór,

Chciałbym zaznaczyć, że prawo w tej kwestii jest dość skomplikowane, a odpowiedź zależy od wielu czynników. Po pierwsze, prawo przewiduje, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która opiekuje się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, osoba taka musi posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez właściwą komisję lekarską.

W przypadku opieki nad osobą dorosłą, jednym z warunków jest, że osoba opiekująca się nie może być zatrudniona, prowadzić działalności gospodarczej, rolniczej, leśnej lub działalności z zakresu rybactwa w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Co do możliwości zajęcia świadczenia przez komornika, na ogół komornik może zająć świadczenia socjalne, ale istnieją pewne wyjątki. Zgodnie z art. 831 § 1 Kodeksu cywilnego, nie podlegają egzekucji świadczenia pieniężne o charakterze socjalnym, z wyjątkiem alimentów, do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Nadwyżki powyżej tego limitu podlegają egzekucji w 50%.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Dziękuję za tak szczegółową odpowiedź. Chciałbym tylko zapytać o jedno uściślenie. Rozumiem, że istnieje limit dla kwoty, którą komornik może zająć z świadczeń o charakterze socjalnym. Czy to oznacza, że jeśli mój brat zacznie otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, to komornik może zająć tylko część tego świadczenia, która przekracza przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę? Czy to dotyczy tylko świadczenia pielęgnacyjnego, czy też innych świadczeń o charakterze socjalnym? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Dobry wieczór,

Chciałbym uściślić pewne kwestie dotyczące zasady zajmowania przez komornika świadczeń o charakterze socjalnym.

Po pierwsze, zgodnie z art. 833 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego, egzekucji nie podlegają świadczenia o charakterze socjalnym, w tym świadczenia pielęgnacyjne. Dlatego te świadczenia są zazwyczaj chronione przed egzekucją komorniczą.

Po drugie, nawet jeśli komornik miałby prawo do zajęcia części świadczenia, jest to ograniczone przez przepisy art. 873 Kodeksu postępowania cywilnego. Stwierdza on, że w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury lub innego świadczenia zabezpieczającego utratę zdolności do pracy lub śmierć, dłużnikowi gwarantowana jest kwota wolna od egzekucji wynosząca minimum 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla wynagrodzenia przekraczającego trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, dłużnikowi przysługuje jedynie kwota wynosząca dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Po trzecie, w przypadku świadczeń o charakterze socjalnym, takich jak świadczenie pielęgnacyjne, zasady są jeszcze bardziej korzystne dla dłużnika. Art. 833 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że egzekucji nie podlegają świadczenia o charakterze socjalnym, a więc świadczenie pielęgnacyjne nie może zostać zajęte przez komornika.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Depresja a renta
Czy mam prawo ubiegać się o rentę z powodu czasowej niezdolności do pracy przy depresji? Zostałam zdiagnozowana co prawda po 18 rż, mając 19 lat ale będąc jeszcze w liceum. Aktualnie mam skończone 20, niestety nie mam stażu pracy przez właśnie tę chorobę, na studia też nie poszłam przez depresję. Mam za sobą 3 hospitalizacje plus 6 miesięcy na oddziale dziennym. Pytanie, czy w ogóle mam prawo się ubiegać o to? Jestem pod stałą opieką lekarza p...
Uporczywi sąsiedzi.
Witam. Posiadam domek letniskowy ze stawem. Wszystko jest ogrodzone, ale uporczywi sąsiedzi nie rozumieją tego, że jest to teren prywatny i nie wolno im wchodzić na swoje widzi mi się. Wchodzą do stawu, kąpią się, pani z psem też nie odpuściła sobie okazji, rozwalili całą dekoracje na stawie: włókninę, rośliny, kamienie. To nie były tanie rzeczy. Również pod domkiem urządzają sobie imprezy podczas mojej nieobecności i zostawiają po sobie po pros...
Odwołanie od reklamacji.
Witam, mam takie pytanie a zarazem prośbę o pomoc. Jakiś czas temu, około tygodnia temu w sklepie odzieżowym oddałem do reklamacji spodnie, w dniu dzisiejszym otrzymałem sms "Zapraszamy po odbiór reklamacji" skontaktowałem się telefonicznie ze sklepem otrzymałem informację, że reklamacja nie została uwzględniona z powodu rzekomego "mechanicznego uszkodzenia" i teraz moje pytanie jako, że sklep znajduje się odległości około 40...
Przepisanie domu
W tym tygodniu ojciec mojego partnera przypisuje mu dom z dożywotnią opieką. Mam dwa pytania. 1. W domu zameldowana jest siostra partnera, która wyprowadzila się z początkiem grudnia zostawiając chorego ojca. Nie wie o przepisaniu domu, dotąd była przekonana że dom jej się ostanie. Jeśli dowie się o próbie wymeldowania wróci mieszkać spowrotem. Jak ugryzc tą sprawę? 2. Ja wykladam pieniądze na notariusza i pozniejszy remont, nie mamy ślubu i ...

Wyszukiwarka