Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia.

Hej! Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia. skontaktowałam się z firma telefonicznie po wcześniejszym kontakcie mailowym (z ich strony bez odpowiedzi).
Pan na ”obsłudze” klienta odniosl się do mnie niesamowicie lekceważąco. No to się zdenerwowałam i napisałam opinie na Google…. Na co szanowny pan najpierw próbował mnie przekupić oferując coś za usunięcie opini a teraz straszy pozwami o zniesławienie. W mojej opini jedyna pejoratywno-opiniowa część to to ze napisałam ze „firma to żart”.
Czy istotnie ma podstawy prawne do pozwu o zniesławienie?
anonim cytuj
02-12-2022
Do pozwania nie trzeba żadnej podstawy prawnej.
 
anonim cytuj
02-12-2022
No ostatnio pozwy za opinie google stały się bardzo powszechne. Do wyboru - 212 kk w zw z 216 kk lub 23 kc
 
anonim cytuj
02-12-2022
212 kk i 23 kc jak najbardziej, ale 216? Od kiedy można znieważyć firmę?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Bardziej chodziło mi i § 2- za pośrednictwem środków masowego komunikowania
 
anonim cytuj
02-12-2022
Hej! Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia.


Wyrażanie swojej opinii jest chronione przez wolność słowa, ale prawo polskie zakłada również ochronę dóbr osobistych, w tym honoru i dobrego imienia, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

Artykuł 212 Kodeksu karnego (kk) przewiduje odpowiedzialność karną za zniesławienie, czyli pomówienie innej osoby takim zachowaniem, które może poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Artykuł 216 § 2 Kodeksu karnego mówi o znieważeniu innej osoby za pośrednictwem środków masowego komunikowania. Chociaż faktycznie art. 216 kk dotyczy znieważenia osoby fizycznej, nie osoby prawnej, przez co firma jako taka nie jest wprost chroniona tym przepisem.

Artykuł 23 Kodeksu cywilnego (kc) stanowi ogólne przepisy dotyczące ochrony dóbr osobistych. Zniesławienie firmy, podobnie jak osoby fizycznej, może być podstawą do roszczeń cywilnych na mocy tego przepisu.

Ostateczna ocena, czy dana opinia stanowi zniesławienie, będzie zależała od konkretnych okoliczności i treści opinii. Stwierdzenie, że "firma to żart" jest subiektywną opinią i, choć może być uznane za negatywną ocenę, niekoniecznie musi być uznane za zniesławienie w świetle prawa. Ważne jest, aby opinia opierała się na prawdziwych faktach i nie była złośliwa.

Do pozwania nie trzeba żadnej podstawy prawnej.


Chociaż teoretycznie każdy może złożyć pozew, to dla jego uwzględnienia przez sąd wymagane są konkretne podstawy prawne i dowody popierające roszczenia. Ostateczna decyzja zależy od sądu i oceny dostarczonych dowodów oraz argumentacji prawnej.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

oskarżenia o podrobienie podpisu
Zostałam oskarżona o podrobienie podpisu nie przyznaje się do tego w jaki sposób można się bronić ? Czy można kogoś oskarżyć o bezpodstawne zarzuty ?...
Art 627 kpk a przedawnie i solidarność
Witam serdecznie, Na podstawie art 271, 273 i 286 (podpisanie dokumentów firmowych) otrzymałam karę 1 roku na 5 lat z dozorem. Wszelkie koszty zostały od razu pokryte na podstawie wyroku i wezwania pełnomocnika Gminy. W wyroku zostały zasądzone również koszty na postawie Art. 627 od skazanych 5 osób solidarnie na rzecz oskarżyciela posiłkowego. Ja swoją 1/5 kosztów jak napisał mi pełnomocnik w wezwaniu pokryłam nie wiem jak w przypadku pozost...
Roboty budowlane po 24:00
Witam czy normalnym jest aby roboty budowlane za ścianą odbywały się po 24:00 w nocy? Policja odmawia przyjazdu twierdząc że na pewno urząd wydał zgodę. Ja jednak chciałabym mieć pewność jak to sprawdzić i czy mogę jakoś temu zaprzestać? Dodam że prócz hałasu kamienica trzęsie się i aż podskakuje od prac ciężkim sprzętem budowlanym....
Pytanie odnośnie nowych przepisów kodeksu pracy
Witam. Mam takie pytanie odnośnie nowych przepisów kodeksu pracy które niedługo mają wejść w życie chodzi o dyrektywę unijną work life balance, która wydłuża urlop rodzicielski o 9 tygodni dla drugiego rodzica. Teraz pytanie. Czy będę mógł wykorzystać te 9 tygodni urlopu w trakcie gdy żona będzie korzystała ze swojej części tj 32 tygodni ? Np żona ma urlop rodzicielski od 25.04 do 05.12, wobec tego mogę wziąć swoje 9 tygodni np od 01.06 do 02.08?...

Wyszukiwarka