Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia.

Hej! Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia. skontaktowałam się z firma telefonicznie po wcześniejszym kontakcie mailowym (z ich strony bez odpowiedzi).
Pan na ”obsłudze” klienta odniosl się do mnie niesamowicie lekceważąco. No to się zdenerwowałam i napisałam opinie na Google…. Na co szanowny pan najpierw próbował mnie przekupić oferując coś za usunięcie opini a teraz straszy pozwami o zniesławienie. W mojej opini jedyna pejoratywno-opiniowa część to to ze napisałam ze „firma to żart”.
Czy istotnie ma podstawy prawne do pozwu o zniesławienie?
anonim cytuj
02-12-2022
Do pozwania nie trzeba żadnej podstawy prawnej.
 
anonim cytuj
02-12-2022
No ostatnio pozwy za opinie google stały się bardzo powszechne. Do wyboru - 212 kk w zw z 216 kk lub 23 kc
 
anonim cytuj
02-12-2022
212 kk i 23 kc jak najbardziej, ale 216? Od kiedy można znieważyć firmę?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Bardziej chodziło mi i § 2- za pośrednictwem środków masowego komunikowania
 
anonim cytuj
02-12-2022
Hej! Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia.


Wyrażanie swojej opinii jest chronione przez wolność słowa, ale prawo polskie zakłada również ochronę dóbr osobistych, w tym honoru i dobrego imienia, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

Artykuł 212 Kodeksu karnego (kk) przewiduje odpowiedzialność karną za zniesławienie, czyli pomówienie innej osoby takim zachowaniem, które może poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Artykuł 216 § 2 Kodeksu karnego mówi o znieważeniu innej osoby za pośrednictwem środków masowego komunikowania. Chociaż faktycznie art. 216 kk dotyczy znieważenia osoby fizycznej, nie osoby prawnej, przez co firma jako taka nie jest wprost chroniona tym przepisem.

Artykuł 23 Kodeksu cywilnego (kc) stanowi ogólne przepisy dotyczące ochrony dóbr osobistych. Zniesławienie firmy, podobnie jak osoby fizycznej, może być podstawą do roszczeń cywilnych na mocy tego przepisu.

Ostateczna ocena, czy dana opinia stanowi zniesławienie, będzie zależała od konkretnych okoliczności i treści opinii. Stwierdzenie, że "firma to żart" jest subiektywną opinią i, choć może być uznane za negatywną ocenę, niekoniecznie musi być uznane za zniesławienie w świetle prawa. Ważne jest, aby opinia opierała się na prawdziwych faktach i nie była złośliwa.

Do pozwania nie trzeba żadnej podstawy prawnej.


Chociaż teoretycznie każdy może złożyć pozew, to dla jego uwzględnienia przez sąd wymagane są konkretne podstawy prawne i dowody popierające roszczenia. Ostateczna decyzja zależy od sądu i oceny dostarczonych dowodów oraz argumentacji prawnej.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Mieszkanie nabyte w spadku.
Po bardzo burzliwej sprawie o nabycie spadku po mojej zmarłej siostrze sąd po niemal 2 latach wydał postanowienie wedle, którego jestem jednym ze spadkobierców. W skład spadku wchodzi m.in. mieszkanie. Osoba, która według mojej wiedzy do tej pory dysponowała kluczami, a także pobierała korzyści z tego tytułu (czynsz od lokatorów zamieszkujących mieszkanie) wypiera się tego. Lokatorzy nie otwierają mi drzwi. Co mogę zrobić? Czy mogę wezwać ślusarz...
Wykupienie części domu bez wiedzy współwłaścicieli
Witam mam pytanie i proszę o pomoc... Mam 1/2 i 3/4 domu zapisana i wszystko prawnie uregulowane ale drugą część domu czyli 1/4 maja dzieci zmarłego właściciela no i niestety moi wspólni właściciele postanowili dom sprzedać mimo mojej chęci wykupu ale niestety wykluczyli mnie i czy jest szansa zmuszenia ich prawnie do takiego postępowania , czy jest szansa wykupić drugą niecałą polowe domu bez zgody właścicieli a właściwie współwłaścicieli...
Czy jeśli ma się długi to można mieć więcej niż jednego komornika?
Mam trochę długów nie dużych ale jednak , spłacam aktualnie jednego komornika dogadałam się na pewną kwotę co miesiąc. Czy w tym czasie może inny komornik z innej sprawy domagać się spłaty Czy dopiero jak spłacę tego pierwszego?...
Jak wygląda sprawa zmiany nazwiska dziecka?
Dziecko lat 15. Nie chce nosić nazwiska ojca, którego na oczy widziała raz. Ojciec nie interesuje się, nie mieszka w Polsce. Czy łatwo zmienić nazwisko w takiej sytuacji? ...

Wyszukiwarka