Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia.

Hej! Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia. skontaktowałam się z firma telefonicznie po wcześniejszym kontakcie mailowym (z ich strony bez odpowiedzi).
Pan na ”obsłudze” klienta odniosl się do mnie niesamowicie lekceważąco. No to się zdenerwowałam i napisałam opinie na Google…. Na co szanowny pan najpierw próbował mnie przekupić oferując coś za usunięcie opini a teraz straszy pozwami o zniesławienie. W mojej opini jedyna pejoratywno-opiniowa część to to ze napisałam ze „firma to żart”.
Czy istotnie ma podstawy prawne do pozwu o zniesławienie?
anonim cytuj
02-12-2022
Do pozwania nie trzeba żadnej podstawy prawnej.
 
anonim cytuj
02-12-2022
No ostatnio pozwy za opinie google stały się bardzo powszechne. Do wyboru - 212 kk w zw z 216 kk lub 23 kc
 
anonim cytuj
02-12-2022
212 kk i 23 kc jak najbardziej, ale 216? Od kiedy można znieważyć firmę?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Bardziej chodziło mi i § 2- za pośrednictwem środków masowego komunikowania
 
anonim cytuj
02-12-2022
Hej! Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia.


Wyrażanie swojej opinii jest chronione przez wolność słowa, ale prawo polskie zakłada również ochronę dóbr osobistych, w tym honoru i dobrego imienia, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

Artykuł 212 Kodeksu karnego (kk) przewiduje odpowiedzialność karną za zniesławienie, czyli pomówienie innej osoby takim zachowaniem, które może poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Artykuł 216 § 2 Kodeksu karnego mówi o znieważeniu innej osoby za pośrednictwem środków masowego komunikowania. Chociaż faktycznie art. 216 kk dotyczy znieważenia osoby fizycznej, nie osoby prawnej, przez co firma jako taka nie jest wprost chroniona tym przepisem.

Artykuł 23 Kodeksu cywilnego (kc) stanowi ogólne przepisy dotyczące ochrony dóbr osobistych. Zniesławienie firmy, podobnie jak osoby fizycznej, może być podstawą do roszczeń cywilnych na mocy tego przepisu.

Ostateczna ocena, czy dana opinia stanowi zniesławienie, będzie zależała od konkretnych okoliczności i treści opinii. Stwierdzenie, że "firma to żart" jest subiektywną opinią i, choć może być uznane za negatywną ocenę, niekoniecznie musi być uznane za zniesławienie w świetle prawa. Ważne jest, aby opinia opierała się na prawdziwych faktach i nie była złośliwa.

Do pozwania nie trzeba żadnej podstawy prawnej.


Chociaż teoretycznie każdy może złożyć pozew, to dla jego uwzględnienia przez sąd wymagane są konkretne podstawy prawne i dowody popierające roszczenia. Ostateczna decyzja zależy od sądu i oceny dostarczonych dowodów oraz argumentacji prawnej.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Potrzebuję kopie/wgląd w testament mojego dziadka. Czy sąd pomoże mi w tej kwestii?jakie dokumenty złożyć,wniosek?proszę o radę.
Witam proszę o pomoc. potrzebuję kopie/wgląd w testament mojego dziadka. obecnie testament jest w rękach brata mojego ś.p. taty i nie chce mi go pokazać. Czy sąd pomoże mi w tej kwestii?jakie dokumenty złożyć,wniosek?proszę o radę. ...
Czy da się znieść służebność mieszkania?
Witam. Brat otrzymał 1\2 udziału w nieruchomości od rodziców. W zamian za dożywotnią służebność. Niestety brat zmarł. Następnie bratowa wraz z dziećmi odziedziczyli to po bracie. Czy rodzice mogą cofnąć darowiznę? Darowizna z 2017 roku...
Likwidacja stanowiska pracy.
Zostałem zwolniony z pracy po 16 latach z uwagi na "znaczne pogorszenie warunków ekonomicznych powodujących konieczność likwidacji stanowiska pracy". Zapytałem pracodawcę, czy w związku z tym przysługuje mi odprawa. Zostałem poinformowany, że nie i że obowiązuje mnie 3-miesięczyny okres wypowiedzenia, za który otrzymam wynagrodzenie i nie zostałem zwolniony ze świadczenia pracy w tym okresie. Dodatkowo, jeżeli to ma jakieś znaczenie, ...
Czy jest jakis przepis, który nakazuje w tym przypadku prace w niedzielę?
Witam, przychodze z takim pytaniem. Pracuje w jednej ze znanych sieci handlowych. Od konca czerwca mam zaplanowany i oplacony wyjazd, który zaplanowalam wedlug grafiku. Wedlug niego, 16-18 mam wolne i tak tez zaplanowalam wyjazd. Oczywiście od razu kierownik został poinformowany i kazala sie tylko przypominac w razie jakiejs zmiany. Dzis sie dowiaduje, ze wpisano mnie na niedzielę, bo niby od niedzieli sklep staje sie również urzedem pocztowym. K...

Wyszukiwarka