Jak uniknąć zachowku?

Dzień dobry.
Kompletnie nie znam się w temacie i od każdego słyszę co innego, proszę o poradę.
Mianowicie w 2017 roku ojciec - właściciel nieruchomości poprzez darowiznę przekazał mi dom z działką. Jest zapis "..oświadcza, że na nabytej tym aktem nieruchomości ustanawia na rzecz ojca i matki dożywotnią, bezpłatną służebność osobistą polegającą na prawie do korzystania z całego parteru budynku mieszkalnego, z zapewnionym ogrzewaniem, oświetleniem i kanalizacją oraz prawem swobodnego poruszania się po działce".
Poza mną jest jeszcze brat i siostra.
Brat otrzymała także poprzez darowiznę dom, natomiast siostra X lat temu otrzymała środki pieniężne do ręki, gotówką i nie ma na to żadnego papieru.
Dodatkowo siostra mówi, iż będzie upominała się o zachowek.
Rodzice nadal żyją.
Czy mogę się jakoś zabezpieczyć, aby uniknąć zapłaty zachowku?
Słyszałam coś o umowie zrzeczenia się dziedziczenia. Czy jeśli podpiszę tę umowę z tatą będę "chroniona" ?
anonim cytuj
18-08-2023
Czy mogę się jakoś zabezpieczyć, aby uniknąć zapłaty zachowku?

Poprzez Pani własne działanie - nie.
Słyszałam coś o umowie zrzeczenia się dziedziczenia. Czy jeśli podpiszę tę umowę z tatą będę "chroniona" ?

Taką umowę musiałaby zawrzeć pani siostra z pani ojcem - zrzeczenie się dziedziczenia oznacza także zrzeczenie się prawa do zachowku ze skutkiem także wobec zstępnych (dzieci, wnuków) zrzekającego się.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Czyli w tej sytuacji nie pozostało mi nic?
 
anonim cytuj
18-08-2023
Czyli w tej sytuacji nie pozostało mi nic?

Ewentualnie może Pani złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku po ojcu. W pierwszej kolejności do zapłaty zachowku zobowiązani są spadkobiercy. Jeżeli odrzuci Pani spadek nie będzie Pani spadkobiercą.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Nie wiem czy właściwie rozumiem - jeśli minie 10 lat od dnia darowizny nie będzie się to wliczało do zachowku i siostra nie będzie mogła się ubiegać o to?

Jeżeli odrzuci Pani spadek to nie. Jeżeli nie odrzuci Pani spadku to nawet jeżeli minie 10 lat to darowizna będzie zaliczana.
Czyli powinnam od razu po śmierci taty złożyć do Sądu wniosek o odrzucenie spadki i jeśli np. będzie rok 2028 (czyli minie 10 lat od darowizny) to w tym przypadku siostrze nie będzie przysługiwał zachowek od dokonanej aktem notarialnym - darowizny z 2017 roku?

W takiej sytuacji jeżeli złoży Pani oświadczenie o odrzuceniu spadku (czy to przed sądem czy to przed notariuszem) to taka darowizna nie będzie doliczona do spadku na potrzeby ustalenia zachowku a Pani nie będzie odpowiadała wobec siostry za zapłatę zachowku. Natomiast siostra nadal może wysuwać roszczenia o zapłatę zachowku wobec pani brata.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Odzież ochronna BHP.
Witam wszystkich. Mam taki dylemat. Pracuję na dziale produkcji w firmie, wykonuje prace lekką, nie obsługuje żadnej maszyny, tylko montaż. Jako, że praca wymaga odzieży ochronnej dostaję takową od pracodawcy. I tu moje pytanie. Obuwie pracodawcy ma standard s1p i jest bardzo niewygodne, pocą się stopy i bolą po paru godzinach, już nie mówiąc o zapachu. Chciałem kupić sobie obuwie o tej samej klasie ochronnej lub wyższej ale wygodne, dopasowane d...
Czy to zgodne z prawem, żeby obaj ojcowie płacili alimenty na dziecko?
Dzień dobry, Mam pytanie ws. alimentów na dziecko. Ojciec biologiczny płaci alimenty na dziecko, zostały mu odebrane prawa rodzicielskie kilka lat temu. Matka dziecka wyszła za mąż za innego mężczyznę, ten adoptował dziecko i jest jego prawnym opiekunem (tata 2, jeśli tak można nazwać) Para się rozstała, więc tata 2 również płaci alimenty na dziecko. Matka nie zgłosiła tego faktu, więc pobiera alimenty x 2 Pytanie 1. Czy to zgodne z prawem...
Kiedy pracownikowi skończy się okres wyczekiwania?
Cześć! Proszę o pomoc w zakresie prawa pracy. Sytuacja wygląda następująco: Dnia 1 paździerika pracownik podpisał swoją pierwszą w życiu umowę o prace (próbna na okres 3msc), wcześniejsze umowy to były umowy zlecenie bez odprowadzania jakikolwiek składek (student). Dnia 14.10 nie zjawił się w pracy z powodu choroby, L4 trwało do dnia 20.10. Okres wyczekiwania na płatne L4 to 30 dni w tym przypadku. Za ten okres czasu 14.10-20.10 pracownikowi ni...
Podatek od darowizny.
3 lata temu zmarł mój tata, był formalnie właścicielem domu, w którym mieszkał razem z moją mamą od 30 lat. Po śmierci taty właścicielką domu została moja mama, razem z bratem zrzekliśmy się spadku tak, aby ona była właścicielką i mogła zarządzać nieruchomością bez naszego udziału. Ale jednocześnie spisała testament u notariusza, w którym zapisuje całość majątku mnie. Niestety życie pokazało, że ciężko jej dom utrzymać samej, zdecydowała o sprzed...

Wyszukiwarka