Kto dziedziczy długu po żonie?

Chciałbym z moja kobietą wziąć ślub, lecz ona ma kredytu 2 miliony zł. Moje pytanie brzmi, czy jak po ślubie by coś jej się stało i by zmarła to ja zostanę z jej długami czy dzieci? Dzieci mają nazwiska ojców jak to wygląda w świetle prawa?
anonim cytuj
06-01-2023
Ty nie dziedziczysz długu po partnerce, bo nie jesteście małżeństwem. Dzieci jej dziedziczą już dług.
 
anonim cytuj
06-01-2023
A po małżeństwie już dziedziczę?
 
anonim cytuj
06-01-2023
Po śmierci za równo Ty jak i jej dzieci dziedziczycie ustawowo. Dziedziczycie z dobrodziejstwem inwentarza.
 
anonim cytuj
06-01-2023
A coś by dało zniesienie wspólnoty majątkowej?
 
anonim cytuj
06-01-2023
Nie. W przypadku śmierci i tak dziedziczysz po żonie. Możesz z nią spisać umowę zrzeczenia się dziedziczenia. Wtedy będą dziedziczy tylko dzieci.
 
anonim cytuj
06-01-2023
Dziękuje za wyjaśnienie.
 
anonim cytuj
06-01-2023
Chciałbym z moja kobietą wziąć ślub, lecz ona ma kredytu 2 miliony zł. Moje pytanie brzmi, czy jak po ślubie by coś jej się stało i by zmarła to ja zostanę z jej długami czy dzieci? Dzieci mają nazwiska ojców jak to wygląda w świetle prawa?


W świetle polskiego prawa, jeżeli weźmiecie ślub w ustroju wspólności majątkowej, w przypadku śmierci małżonka długi, które powstały w trakcie trwania tego ustroju, stanowią odpowiedzialność ocalałego małżonka. Jeżeli jednak długi powstały przed zawarciem małżeństwa, to nie obciążają one małżonka, który długu nie zaciągnął.

W przypadku dziedziczenia długu po zmarłym małżonku, jest to regulowane przez Kodeks cywilny. Jeśli nie zostanie sporządzony testament, dziedziczenie następuje ustawowo. W tym przypadku, małżonek oraz dzieci zmarłego dziedziczą równocześnie, z tym że małżonek dziedziczy 1/4 majątku, a reszta jest dzielona między dzieci.

A po małżeństwie już dziedziczę?


Tak, po ślubie stajesz się jednym z ustawowych spadkobierców w przypadku braku testamentu. Jeżeli jednak żona miała długi przed ślubem, nie stajesz się automatycznie odpowiedzialny za ich spłatę, chyba że długi te powstały w trakcie trwania małżeństwa w ustroju wspólności majątkowej.

A coś by dało zniesienie wspólnoty majątkowej?


Zniesienie wspólnoty majątkowej oznacza, że każdy z małżonków posiada odrębny majątek i odpowiada za swoje zobowiązania. Dlatego, jeśli twoja żona miała długi przed ślubem, nie będziesz za nie odpowiadać. Jednakże, jeżeli długi te powstały w trakcie trwania wspólnoty majątkowej, odpowiadasz za nie wraz z żoną.

Nie. W przypadku śmierci i tak dziedziczysz po żonie. Możesz z nią spisać umowę zrzeczenia się dziedziczenia. Wtedy będą dziedziczy tylko dzieci.


Dokładnie. Możesz zrzec się dziedziczenia poprzez umowę notarialną. W takim przypadku, jeśli żona zmarłaby, jej długi dziedziczyłyby tylko dzieci.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Postępowanie spadkowe.
Była partnerka przepisała pół roku temu swoje mieszkanie na swojego brata. Mamy wspólnego 6-cio letniego synka. Co z prawem do spadku, zachowku w przypadku jej ewentualnej śmierci, dla naszego synka?...
Okres wypowiedzenia.
Witam. Złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony dnia 16.02.2024. Umowa obowiązuje od 1.02.2024. Wcześniej pracowałem u pracodawcy ponad dwa lata. Wcześniejszy okres pracy zakończył się 28.07.2021 r. Obecnie posiadam podpisane wypowiedzenie umowy przez kierownika wydziałowego na okres wynoszącego 2 tygodnie. Czy takie wypowiedzenie jest wiążące? Dostałem informację, że obejmuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia....
Pozwany nie odniósł się do pozwu o podwyższenie alimentów.
Witam serdecznie, chciałam się zapytać jak wygląda sytuacja gdy pozwany nie odniósł się do pozwu o podwyższenie alimentów? Miał ktoś taką sytuację? Będzie ponownie do niego zawiadomienie wysyłane, sprawa się odbędzie czy może być zaocznie?...
Nagroda Jubileuszowa dla pracownika
Witam. Mam pytanie odnośnie wypłaty nagrody jubileuszowej w pracy. Firma prywatna od 10lat wypłaca pracownikom nagrody jubileuszowe. Pracownik uzyskał prawo do 20latki w 2019r będąc na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracodawca jednak nie wypłacił tego wynagrodzenia. Moje pytanie brzmi czy pracownikowi należy się to wynagrodzenie skoro w tym czasie przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym? Dodam ze po skończonym świadczeniu rehabilitacyjnym zos...

Wyszukiwarka