L4 na okresie próbnym

Podpisałam pierwszą w życiu umowę na okres próbny 2 miesiące. Po pierwszym tygodniu pracy złapała mnie straszna grypa i poszłam na L4. Czy dostanę wypłatę za te 4 dni, w które byłam chora?
#L4
anonim cytuj
12-08-2023
Jeżeli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zapadłaś na chorobę, przysługuje Ci wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy.
W przypadku umowy na okres próbny wynagrodzenie za czas choroby jest wypłacane na takich samych zasadach jak w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony czy określony.
Wynagrodzenie za czas choroby za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym (w przypadku osób poniżej 50. roku życia) wynosi 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, chyba że przepisy umowy zbiorowej pracy stanowią inaczej.
Odnosząc się bezpośrednio do Twojego pytania: Tak, jeżeli byłaś zatrudniona na podstawie umowy o pracę i miałaś L4, powinnaś otrzymać wynagrodzenie za czas choroby za te 4 dni.
 
anonim cytuj
21-08-2023
czy jeśli będę musiała przedłużyć L4, to istnieje jakiś maksymalny czas, po którym pracodawca mógłby mnie zwolnić z powodu mojej choroby, mimo że jestem jeszcze na okresie próbnym? Bo słyszałam różne opinie na ten temat i chciałabym wiedzieć, jak to jest dokładnie z tym uregulowane w prawie.
 
anonim cytuj
21-08-2023
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem podczas jego niezdolności do pracy z powodu choroby, jeżeli choroba trwa krócej niż 3 miesiące. W przypadku pracownika zatrudnionego u tego samego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, okres ten wynosi 1 miesiąc. Zatem, jeśli jesteś na okresie próbnym 2 miesiące, pracodawca nie może rozwiązać z Tobą umowy z powodu Twojej choroby do końca pierwszego miesiąca niezdolności do pracy.

Zaznaczam, że wyżej wspomniane przepisy nie dotyczą sytuacji, kiedy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę z innego powodu, który jest dopuszczalny zgodnie z przepisami prawa pracy.
 
anonim cytuj
21-08-2023
A jeśli mój okres próbny dobiegnie końca podczas mojej niezdolności do pracy, czy pracodawca może nie przedłużyć mi umowy właśnie z tego powodu? Bo trochę się obawiam, że może to być dla niego powód, aby nie zatrudnić mnie na stałe. Czy w takiej sytuacji mam jakieś prawa?
 
anonim cytuj
21-08-2023
A jeśli mój okres próbny dobiegnie końca podczas mojej niezdolności do pracy, czy pracodawca może nie przedłużyć mi umowy właśnie z tego powodu?


Zgodnie z art. 25 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na okres próbny bez wskazywania przyczyny, ale musi przestrzegać wymaganego okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia Twojej umowy po zakończeniu okresu próbnego, niezależnie od tego, czy jesteś na zwolnieniu lekarskim czy nie.

Jednakże warto zwrócić uwagę na inne przepisy prawne, które chronią pracownika przed dyskryminacją. Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu wynika z art. 11^1 Kodeksu pracy. Jeśli pracodawca zdecydowałby się nie przedłużać umowy z powodu Twojego stanu zdrowia lub niezdolności do pracy, mógłby naruszać ten zakaz.

W praktyce, jeśli pracodawca zdecyduje się nie przedłużać umowy na okres próbny, może być trudno udowodnić, że powodem był stan zdrowia pracownika. Warto więc zwrócić uwagę na wszelkie okoliczności, które mogą świadczyć o potencjalnej dyskryminacji.
 
anonim cytuj
21-08-2023

Sugerowane Tematy

Partner ma działkę, wzięliśmy wspólny kredyt hipoteczny na budowę domu. Co powinniśmy zrobić, abym stała się współwłaścicielem działki?
Dzień dobry, proszę o poradę. Sytuacja wygląda tak, że partner ma działkę, wzięliśmy wspólnie kredyt hipoteczny i jesteśmy w trakcie budowy domu. Co powinniśmy zrobić, abym stała się współwłaścicielem działki przed zakończeniem budowy domu? Wspomnę również, że nie jesteśmy małżeństwem. Będę wdzięczna za wszelkie porady....
Jak liczyć miesięczny okres wypowiedzenia?
Dzień dobry, Proszę o podpowiedź bo już się pogubiłem. W umowie na czas określony jako najemca mam możliwość wypowiedzenia umowy "Wynajmującemu przysługuje prawo do wypowiadania umowy najmu , jednak nie później niż na miesiąc naprzód w następujacych przypadkach:..." Mam podstawę by wypowiedzieć umowę i moje pytanie jak liczyć ten termin. Chce wypowiedzieć umowę dnia 1 września czyli najemca musi się wyprowadzić do 30 października? C...
Przebywam na urlopie wychowawczym i chcę złożyć wypowiedzenie o pracę.
Witam, przebywam obecnie na urlopie wychowawczym, ale chcę złożyć wypowiedzenie o pracę. Czy składam tylko to wypowiedzenie i automatycznie urlop mi się kończy czy muszę jakieś osobne pismo w tej sprawie złożyć?...
Wspieram rodzeństwo finansowo, jak i kiedy zgłosić to do urzędu skarbowego
Dzień dobry, Co miesiąc wypłacam trójce młodszego, studiującego rodzeństwa po 1000 zł na konto każdego. W jaki sposób zgłosić to do urzędu skarbowego i kiedy? Czy tytule muszę wpisywać słowo „darowizna”? Będę wdzięczny za odpowiedź....

Wyszukiwarka