Wyznaczenie pieczy zastępczej.

Sąd wyznaczył opiekuna prawnego (wychowawcę z placówki, brak pokrewieństwa) dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej pomimo braku zgody tej osoby. Czy od wyroku sądu rejonowego można się odwołać? Czy wnioskodawca musi wnieść z tego tytułu opłatę (jaką)?
anonim cytuj
14-08-2023
Sąd wyznaczył opiekuna prawnego (wychowawcę z placówki, brak pokrewieństwa) dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej pomimo braku zgody tej osoby. Czy od wyroku sądu rejonowego można się odwołać? Czy wnioskodawca musi wnieść z tego tytułu opłatę (jaką)?
Proszę opisać wszystkie czynności i decyzje opiekuna w trakcie całego postępowania.

Dzieci trafiły do placówki miesiąc temu, sąd przysłał pismo o wskazanie kandydata na opiekuna prawnego. Matka dzieci pozbawiona władzy a ojciec władza zawieszona (pobyt w zakładzie karnym). Wśród pracowników placówki nie było osoby chętnej do pełnienia tej funkcji. Odbyła się rozprawa i sąd po wysłuchaniu i braku zgody osoby wydał postanowienie o ustanowieniu opiekunem osoby która nie wyrażała zgody. Jeszcze nie ma postanowienia w formie pisemnej.
Sąd nie musiał mieć zgody na ustanowienie opiekuna. Pomimo braku chętnych musiał to zrobić, dlatego wydał takie a nie inne postanowienie.
Podstawa prawna - kodeks rodzinny i opiekuńczy: art. 145 §2, 149. § 3.
Obowiązek niezwłocznego objęcia opieki: art. 152 i 153.
 
anonim cytuj
14-08-2023
W odniesieniu do możliwości odwołania od postanowienia sądu rejonowego oraz kwestii opłat:

Od postanowienia sądu rejonowego w sprawach o ustanowienie opiekuna prawnego przysługuje zażalenie. Możliwość odwołania się od takiego postanowienia wynika z art. 394 §1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Wnioskodawca wnosi opłatę sądową od zażalenia na postanowienie w sprawach rodzinnych. Opłata ta jest określona w Ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

W odniesieniu do kwestii nieuzyskania zgody osoby wyznaczonej na opiekuna prawnego:

Sąd nie musiał mieć zgody na ustanowienie opiekuna. Pomimo braku chętnych musiał to zrobić, dlatego wydał takie a nie inne postanowienie.

Podstawa prawna - kodeks rodzinny i opiekuńczy: art. 145 §2, 149. § 3.

Obowiązek niezwłocznego objęcia opieki: art. 152 i 153.


Dokładnie. Zgodnie z art. 145 §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd ustanawia opiekuna prawnego, jeżeli jest to niezbędne dla dobra dziecka, nawet jeżeli osoba ta nie wyraża zgody na pełnienie tej funkcji. Sąd może także wydać postanowienie o ustanowieniu opiekuna prawnego na podstawie art. 149 §3 tego Kodeksu, jeżeli istnieje potrzeba ochrony dobra dziecka.

Natomiast zgodnie z art. 152 i 153 Kodeksu, jeśli opieka nad dzieckiem jest niezbędna, a opiekun faktyczny nie jest w stanie jej sprawować, sąd ma obowiązek niezwłocznie powierzyć dziecko pod opiekę innej osoby lub instytucji.

Mając na uwadze powyższe, sąd działał zgodnie z obowiązującym prawem, mając na celu ochronę najlepszego interesu dziecka.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Czy jest jakiś sposób, aby osoba, która została wyznaczona na opiekuna prawnego, mogła zrzec się tej funkcji? Czy sąd może wskazać inną osobę lub instytucję, jeśli opiekun prawny przedstawi ważne powody? Co jeśli opiekun prawny nie będzie w stanie spełnić swoich obowiązków z powodu braku kwalifikacji lub innych powodów osobistych?

Zgodnie z art. 145 §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd ustanawia opiekuna prawnego, jeżeli jest to niezbędne dla dobra dziecka, nawet jeżeli osoba ta nie wyraża zgody na pełnienie tej funkcji.


Jeżeli obowiązek ten jest tak sformułowany, to jakie są prawa opiekuna prawnego w tej sytuacji? Czy jest możliwość odstąpienia od tej roli w określonych okolicznościach?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Osoba, która została wyznaczona na opiekuna prawnego, ma możliwość złożenia wniosku do sądu o zwolnienie z pełnienia tej funkcji, wskazując ważne powody, które uniemożliwiają jej wykonanie obowiązków opiekuna prawnego.

Zgodnie z art. 155 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, opiekun prawny może być zwolniony z funkcji w przypadku, gdy:

stanie się niezdolny do jej pełnienia,
nie dopełnia należycie swoich obowiązków,
występują inne ważne przyczyny.
Jeśli osoba wyznaczona na opiekuna prawnego przedstawi sądowi ważne powody uniemożliwiające jej pełnienie tej funkcji, sąd może zwolnić ją z obowiązków opiekuna prawnego i wskazać inną osobę lub instytucję do sprawowania opieki nad dzieckiem.

Jeśli chodzi o prawa opiekuna prawnego, to zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, opiekun prawny reprezentuje podopiecznego w czynnościach prawnych i dba o jego dobro. Jeśli jednak opiekun prawny nie jest w stanie spełnić swoich obowiązków z powodu braku kwalifikacji lub innych ważnych powodów, może zwrócić się do sądu z wnioskiem o zwolnienie go z funkcji opiekuna prawnego.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

upierdliwa babcia
Witam, mam z rodziną problem, chodzi matkę mojego ojca która mieszka z nami w domu i nigdy nie dokładała się do rachunków takich jak światło woda śmieci i nadal nie chce, ogólnie robi wszystkim nam pod górkę czyli po prostu na złość i nie chodzi tu tylko o rachunki. Co W takiej sytuacji zrobić?...
Zwalczanie nieuczciwej konkurencji.
Witam serdecznie, prowadzę Firmę w branży rozrywkowej (wynajem atrakcji dla dzieci i dorosłych). Mamy kilku pracowników, pozycje na rynku. Kilka dni temu wyszło na jaw, że brat jednego z naszych pracowników, założył nam dosłownie pod nosem i w tajemnicy konkurencyjną firmę. Dodam, że ten brat niejednokrotnie nam pomagał. Po cichu kupił ten sam sprzęt od dostawcy, od którego mu bierzemy sprzęt. Stworzył nazwę firmy łudząco podobną do naszej, stwo...
Gdzie się zgłosić gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?
Witam, pracodawca nie wypłacił mi całości wynagrodzenia ( za mało 1 500zł) i w świadectwie pracy wpisał mi że korzystałem z urlopu bezpłatnego 3 dni, a nie korzystałem. Czy jest sens składać pozew przeciwko niemu? I jaki jest mniej więcej koszt napisania takiego pozwu?...
Problem z apartamentem wynajętym na wakacje
Dzień dobry, piszę z zapytaniem. Wynajęliśmy apartament na wakacje, bardzo ważnym elementem był basen dlatego, że jedzie z nami sporo dzieci. W ogłoszeniu była informacja ''darmowy dostęp do strefy SPA (basen, siłownia i sauna)'' Pobyt został opłacony natomiast po przyjeździe okazało się, że kto pierwszy ten lepszy.. Na basen mogło wejść max 20 osób z całego apartamentowca.. Cena apartamentu była wiele wyższa niż ceny innych apartamentów, ale...

Wyszukiwarka