Wyznaczenie pieczy zastępczej.

Sąd wyznaczył opiekuna prawnego (wychowawcę z placówki, brak pokrewieństwa) dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej pomimo braku zgody tej osoby. Czy od wyroku sądu rejonowego można się odwołać? Czy wnioskodawca musi wnieść z tego tytułu opłatę (jaką)?
anonim cytuj
14-08-2023
Sąd wyznaczył opiekuna prawnego (wychowawcę z placówki, brak pokrewieństwa) dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej pomimo braku zgody tej osoby. Czy od wyroku sądu rejonowego można się odwołać? Czy wnioskodawca musi wnieść z tego tytułu opłatę (jaką)?
Proszę opisać wszystkie czynności i decyzje opiekuna w trakcie całego postępowania.

Dzieci trafiły do placówki miesiąc temu, sąd przysłał pismo o wskazanie kandydata na opiekuna prawnego. Matka dzieci pozbawiona władzy a ojciec władza zawieszona (pobyt w zakładzie karnym). Wśród pracowników placówki nie było osoby chętnej do pełnienia tej funkcji. Odbyła się rozprawa i sąd po wysłuchaniu i braku zgody osoby wydał postanowienie o ustanowieniu opiekunem osoby która nie wyrażała zgody. Jeszcze nie ma postanowienia w formie pisemnej.
Sąd nie musiał mieć zgody na ustanowienie opiekuna. Pomimo braku chętnych musiał to zrobić, dlatego wydał takie a nie inne postanowienie.
Podstawa prawna - kodeks rodzinny i opiekuńczy: art. 145 §2, 149. § 3.
Obowiązek niezwłocznego objęcia opieki: art. 152 i 153.
 
anonim cytuj
14-08-2023
W odniesieniu do możliwości odwołania od postanowienia sądu rejonowego oraz kwestii opłat:

Od postanowienia sądu rejonowego w sprawach o ustanowienie opiekuna prawnego przysługuje zażalenie. Możliwość odwołania się od takiego postanowienia wynika z art. 394 §1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Wnioskodawca wnosi opłatę sądową od zażalenia na postanowienie w sprawach rodzinnych. Opłata ta jest określona w Ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

W odniesieniu do kwestii nieuzyskania zgody osoby wyznaczonej na opiekuna prawnego:

Sąd nie musiał mieć zgody na ustanowienie opiekuna. Pomimo braku chętnych musiał to zrobić, dlatego wydał takie a nie inne postanowienie.

Podstawa prawna - kodeks rodzinny i opiekuńczy: art. 145 §2, 149. § 3.

Obowiązek niezwłocznego objęcia opieki: art. 152 i 153.


Dokładnie. Zgodnie z art. 145 §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd ustanawia opiekuna prawnego, jeżeli jest to niezbędne dla dobra dziecka, nawet jeżeli osoba ta nie wyraża zgody na pełnienie tej funkcji. Sąd może także wydać postanowienie o ustanowieniu opiekuna prawnego na podstawie art. 149 §3 tego Kodeksu, jeżeli istnieje potrzeba ochrony dobra dziecka.

Natomiast zgodnie z art. 152 i 153 Kodeksu, jeśli opieka nad dzieckiem jest niezbędna, a opiekun faktyczny nie jest w stanie jej sprawować, sąd ma obowiązek niezwłocznie powierzyć dziecko pod opiekę innej osoby lub instytucji.

Mając na uwadze powyższe, sąd działał zgodnie z obowiązującym prawem, mając na celu ochronę najlepszego interesu dziecka.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Czy jest jakiś sposób, aby osoba, która została wyznaczona na opiekuna prawnego, mogła zrzec się tej funkcji? Czy sąd może wskazać inną osobę lub instytucję, jeśli opiekun prawny przedstawi ważne powody? Co jeśli opiekun prawny nie będzie w stanie spełnić swoich obowiązków z powodu braku kwalifikacji lub innych powodów osobistych?

Zgodnie z art. 145 §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd ustanawia opiekuna prawnego, jeżeli jest to niezbędne dla dobra dziecka, nawet jeżeli osoba ta nie wyraża zgody na pełnienie tej funkcji.


Jeżeli obowiązek ten jest tak sformułowany, to jakie są prawa opiekuna prawnego w tej sytuacji? Czy jest możliwość odstąpienia od tej roli w określonych okolicznościach?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Osoba, która została wyznaczona na opiekuna prawnego, ma możliwość złożenia wniosku do sądu o zwolnienie z pełnienia tej funkcji, wskazując ważne powody, które uniemożliwiają jej wykonanie obowiązków opiekuna prawnego.

Zgodnie z art. 155 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, opiekun prawny może być zwolniony z funkcji w przypadku, gdy:

stanie się niezdolny do jej pełnienia,
nie dopełnia należycie swoich obowiązków,
występują inne ważne przyczyny.
Jeśli osoba wyznaczona na opiekuna prawnego przedstawi sądowi ważne powody uniemożliwiające jej pełnienie tej funkcji, sąd może zwolnić ją z obowiązków opiekuna prawnego i wskazać inną osobę lub instytucję do sprawowania opieki nad dzieckiem.

Jeśli chodzi o prawa opiekuna prawnego, to zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, opiekun prawny reprezentuje podopiecznego w czynnościach prawnych i dba o jego dobro. Jeśli jednak opiekun prawny nie jest w stanie spełnić swoich obowiązków z powodu braku kwalifikacji lub innych ważnych powodów, może zwrócić się do sądu z wnioskiem o zwolnienie go z funkcji opiekuna prawnego.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Służebność drogi dojazdowej.
Witam. Został kupiony garaż jakiś czas temu. W akcie notarialnym nie ma napisane nic o służebności drogi dojazdowej. Teraz administracja każe zapłacić. Twierdzą, że poprzedni właściciel miał w akcie notarialnym napisane o służebności drogi dojazdowej i nowy właściciel garażu to przejmuje. Pytanie brzmi: co teraz zrobić? Czy trzeba to płacić, skoro aktualny właściciel nie ma nic ma ten temat napisanego w akcie notarialnym?...
Na jakie konto alimenty po 18 roku życia?
Alimenty zasądzone 15 lat temu na konto ex. Czy jeśli dziecko osiągnęło pełnoletność i studiuje zaocznie to alimenty mogę wpłacać już na konto dziecka? Czy muszę to zmieniać przez sąd?...
Zniesienie współwłasności.
Dzień dobry. Mam partnera, z którym nie mamy ślubu. Wybudowaliśmy dom wyceniony przez bank na 1mln 200 tys. Działkę, na której stoi dom i kredyt mamy wspólny. Chcemy się rozstać, ale ja chce sprzedać dom i podzielić się pieniędzmi a partner wyklucza sprzedaż. Moje pytanie brzmi jak wygląda spłata drugiej osoby w takim przypadku, kiedy jedna osoba zostaje w tym domu? Od czego zacząć? Od przepisania działki i kredytu na partnera z pisemną gwarancją...
Zwrot kosztów postępowania od strony przegranej.
Piszę tutaj z zapytaniem o zwrot kosztów postępowania w wygranej sprawie. Zostałem pozwany do sądu o zapłatę przez nieuczciwego przedsiębiorcę który próbował wyłudzić ode mnie pieniądze. Dość powiedzieć, że przegrał z kretesem, sam swoimi dowodami praktycznie siebie uwalił ale to nie meritum sprawy. Sprawę wygrałem, pomimo, iż Powód strasznie ją przedłużał, wnioskował o nowe rozprawy bo musiał się zapoznać z pismami których nie zdążył przeczytać...

Wyszukiwarka