Koniec umowy a zaległy urlop.

Witam mam takie pytanie kończy mi się umowa pod koniec listopada nie mam zamiaru jej przedłużać i mam ok 20 dni urlopu , czy na koniec umowy dostać ekwiwalent za 20 dni pracy czy po prostu na ostatnie 20 dni będę miał urlop od pracodawcy , bo on sam mnie już grafik wypisał do końca umowy , więc raczej on sam nie chce zwalniać
Ogólnie czy jeśli pracodawca nie chce przedłużać komuś umowy , musi dać przed jego końcem zaległy urlop czy moze a nie musi i może dać ekwiwalent podstawa prawna?
anonim cytuj
27-10-2023
Ekwiwalent to wola pracodawcy.
Pamiętaj, że za ten rok należy Ci się tylko część urlopu.
tzn. jak część , nie 26 tylko 24 bo umowa do końca listopada o to chodzi ?

Tak. Proporcjonalnie. Ale jeśli nie jesteś w okresie wypowiedzenia to pracodawca nie może wysłać cię na urlop bez twojego wniosku. Od kiedy pracujesz w firmie?
 
anonim cytuj
27-10-2023
Zgodnie z Kodeksem pracy, jeżeli pracownik nie wykorzystał w całości przysługującego mu urlopu, ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Jeżeli pracodawca nie przedłuża umowy, a pracownik ma niewykorzystane dni urlopu, powinien on otrzymać ekwiwalent pieniężny za te dni.
Ogólnie czy jeśli pracodawca nie chce przedłużać komuś umowy, musi dać przed jego końcem zaległy urlop czy moze a nie musi i może dać ekwiwalent podstawa prawna?

Pracodawca ma obowiązek dać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w przypadku zakończenia stosunku pracy. Odnosi się do tego art. 167 § 2 Kodeksu pracy.

tzn. jak część, nie 26 tylko 24 bo umowa do końca listopada o to chodzi?

Tak, jeżeli pracownik pracuje nie przez cały rok kalendarzowy, przysługuje mu urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku. Jeżeli pracujesz od początku roku do końca listopada, liczba dni urlopu będzie proporcjonalna do 11 miesięcy pracy, a nie 12.

Co do wypowiedzenia o tym, że "jeśli nie jesteś w okresie wypowiedzenia to pracodawca nie może wysłać cię na urlop bez twojego wniosku" - jest to prawda. Pracodawca nie może jednostronnie wysyłać pracownika na urlop, chyba że jest taka sytuacja opisana w przepisach (np. urlop w okresie wypowiedzenia). Referencja: art. 167 § 4 Kodeksu pracy.

Mam nadzieję, że wyjaśniło to Państwa wątpliwości.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych w bloku.
Witam , jak wygląda według prawa wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych w bloku? Łazienka była remontowana jakiś czas temu rury są zabudowane, pozostawiony dostęp do liczników. Administracja twierdzi że wszystko musimy zrobić na własny koszt czyli rozebrać zabudowę a potem ją naprawić. Czy naprawdę tak jest, jeśli nie to jak z nimi rozmawiać na co się powołać?...
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem.
Witam jestem po rozwodzie moja ex utrudnienia mi kontakty z dziećmi. Wszystkie decyzje podejmuje sama nie licząc się z moim zdaniem odnośnie szkoły leczenia oto nawet imię naszej młodszej córki zmieniła w ostatniej chwili żeby mi dopiec co mogę z tym zrobić . Nie mam ograniczonych praw place regularnie alimenty uczestniczę w wychowaniu dzieci a jednocześnie jestem odsunięty od wszystkich decyzji i informacji odnośnie dzieci jak to zmienić....
Brak ciągłości ubezpieczenia na samochód.
Mam problem. Przyszedł mi list z uiszczeniem kary za 1 dzień braku OC. Jeszcze przed końcem ubezpieczenia na auto, wykupiłem polisę na siebie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wszystko podawałem zgodnie z danymi z dowodu rejestracyjnego. Okazuje się, że nowa polisa została zawarta nie następnego dnia po wygaśnięciu poprzedniej, tylko dnia kolejnego. Dzwoniłem na infolinię i konsultant nic nie może pomóc, oraz odmawia mi uzyskania dostępu d...
86prawo-o-notariacie
Bardzo wygodny przepis dla notariusza... ...

Wyszukiwarka