Koniec umowy a zaległy urlop.

Witam mam takie pytanie kończy mi się umowa pod koniec listopada nie mam zamiaru jej przedłużać i mam ok 20 dni urlopu , czy na koniec umowy dostać ekwiwalent za 20 dni pracy czy po prostu na ostatnie 20 dni będę miał urlop od pracodawcy , bo on sam mnie już grafik wypisał do końca umowy , więc raczej on sam nie chce zwalniać
Ogólnie czy jeśli pracodawca nie chce przedłużać komuś umowy , musi dać przed jego końcem zaległy urlop czy moze a nie musi i może dać ekwiwalent podstawa prawna?
anonim cytuj
27-10-2023
Ekwiwalent to wola pracodawcy.
Pamiętaj, że za ten rok należy Ci się tylko część urlopu.
tzn. jak część , nie 26 tylko 24 bo umowa do końca listopada o to chodzi ?

Tak. Proporcjonalnie. Ale jeśli nie jesteś w okresie wypowiedzenia to pracodawca nie może wysłać cię na urlop bez twojego wniosku. Od kiedy pracujesz w firmie?
 
anonim cytuj
27-10-2023
Zgodnie z Kodeksem pracy, jeżeli pracownik nie wykorzystał w całości przysługującego mu urlopu, ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Jeżeli pracodawca nie przedłuża umowy, a pracownik ma niewykorzystane dni urlopu, powinien on otrzymać ekwiwalent pieniężny za te dni.
Ogólnie czy jeśli pracodawca nie chce przedłużać komuś umowy, musi dać przed jego końcem zaległy urlop czy moze a nie musi i może dać ekwiwalent podstawa prawna?

Pracodawca ma obowiązek dać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w przypadku zakończenia stosunku pracy. Odnosi się do tego art. 167 § 2 Kodeksu pracy.

tzn. jak część, nie 26 tylko 24 bo umowa do końca listopada o to chodzi?

Tak, jeżeli pracownik pracuje nie przez cały rok kalendarzowy, przysługuje mu urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku. Jeżeli pracujesz od początku roku do końca listopada, liczba dni urlopu będzie proporcjonalna do 11 miesięcy pracy, a nie 12.

Co do wypowiedzenia o tym, że "jeśli nie jesteś w okresie wypowiedzenia to pracodawca nie może wysłać cię na urlop bez twojego wniosku" - jest to prawda. Pracodawca nie może jednostronnie wysyłać pracownika na urlop, chyba że jest taka sytuacja opisana w przepisach (np. urlop w okresie wypowiedzenia). Referencja: art. 167 § 4 Kodeksu pracy.

Mam nadzieję, że wyjaśniło to Państwa wątpliwości.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Małżeństwo posiada na własność garaż, żona umiera. Spadkobiercami jest też dwójka pełnoletnich dzieci. Co trzeba zrobić przed sprzedażą?
Małżeństwo posiada na własność garaż wartości ok. 20.000zl. Umiera żona. Mąż chce sprzedać ten garaż. Spadkobiercami jest też dwójka pełnoletnich dzieci. Czy przed sprzedażą musi być przeprowadzona sprawa spadkową w Sądzie? Czy wystarczy aby wszyscy spadkobiercy podpisali umowę sprzedaży przed notariuszem?...
Czy lekarz może odmówić przyjęcia chorego?
Witam, czy lekarz ma prawo odmówić przyjęcia chorego pacjenta mówiac że wszystkie numerki przyjęć na dany dzień są wykorzystane? Dodam że jej to dalszy ciąg choroby i chory nadal jest chory....
Zwrot zadatku.
Zawarłem umowę na usługę wymiany okna, termin realizacji wpisany na umowie to 8 tygodni, które minęły już 3 tygodnie temu. Wykonawca pobrał 1000 złotych zadatku. Kontaktowałem się z nim kilkukrotnie i zawsze jest jakaś wymówka, a to montażysta chory, a to grafik nieustalony i oddzwoni. Chciałem się dogadać bo nie widzi mi się czekać kolejne 8 tygodni u innego wykonawcy. No ale trudno. I teraz pytanie w jakiej formie mam dostarczyć wypowiedzenie u...
Jak liczy się czas pracy w delegacji?
Pracodawca wysyła mnie i innych pracowników na szkolenie wyjazdowe, które odbywa się w miejscu oddalonym o 240 km od miejsca pracy. Szkolenie odbywa się w godzinach 10-17, więc aby dotrzeć na miejsce, czas wyjazdu musi być o godzinie 7:30, a powrót do miejsca pracy nastąpi najwcześniej o godzinie 19:30. Czy osobie, której zostają dodatkowo powierzone obowiązki kierowcy (zostanie w tym dniu wydany pojazd służbowy), czas dojazdu będzie wliczać się...

Wyszukiwarka