Zawieszenie postępowania komorniczego.

Jakiś czas temu spadł na mnie niespodziewany wyrok, na mocy którego miałam zapłacić pewnej spółce wysoką kwotę (to nie był mój dług). Wierzyciel szybko uzyskał dokumenty i skierował sprawę do komornika, po czym niezwłocznie doprowadziłam do podpisania ugody i w I miesiącu wpłaciłam na jego konto żądaną częściową kwotę. Złożył on wniosek do komornika o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Całkowita spłata została dokonana zgodnie z umową, trwało to nieco dłużej niż miesiąc. Wierzyciel wniósł o umorzenie postępowania dużo później i otrzymałam właśnie pismo od komornika, który naliczył mi 10% od całej kwoty, jakieś mniejsze koszty i jeszcze ponad 1000 zł za zastępstwo w postępowaniu egzekucyjnym dla pełnomocnika wierzyciela. Czy słusznie było to 10%, a nie 5%, skoro do zawarcia porozumienia doszło w I miesiącu? Czy pełnomocnik ma prawo upominać się o jakieś kwoty dodatkowe dla siebie, skoro otrzymałam od spółki pismo, że wywiązałam się ze wszystkich płatności?
anonim cytuj
14-03-2024
Jeśli w postępowaniu egzekucyjnym spółkę reprezentował pełnomocnik, to tak, ma prawo do zwrotu kosztów zastępstwa. Przy kwocie egzekwowanej pomiędzy 50 a 200 tys. zł będzie to 1350 zł wg stawki minimalnej.
Przepis art. 29 ust. 1 ustawy o kosztach komorniczych stanowi:

PRZEPIS PRAWNY:
W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela albo na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, wierzyciela obciąża opłata stosunkowa w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Jeżeli jednak wierzyciel wykaże, że przyczyna umorzenia postępowania egzekucyjnego wiąże się ze spełnieniem świadczenia przez dłużnika w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spełnienia świadczenia, opłata ta obciąża dłużnika. Jeżeli spełnienie świadczenia lub zawarcie porozumienia z wierzycielem nastąpiło po upływie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, obciąża go opłata w wysokości 10% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.
 
anonim cytuj
14-03-2024
To w końcu doszło do spłaty w ciągu miesiąca, czy po?
 
anonim cytuj
14-03-2024
W czasie 1 miesiąca zawarłam porozumienie z wierzycielem, wpłaciłam część długu i wierzyciel złożył wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Komornik nie prowadził i nie miał prowadzić już potem żadnych czynności wobec mnie. Z uwagi głównie na fakt, iż wtedy szalał covid, był lockdown, nie mogłam spełnić warunków umowy w terminie. Pozostawałam w pokojowym kontakcie z wierzycielem, nie odwieszał on postępowania egzekucyjnego, ustaliliśmy nowy termin, zmniejszył mi odsetki, spisaliśmy to i doszło do finalizacji. Komornik uczestniczył w postępowaniu tylko na początku, kiedy zajął i chwilę później odblokował mi rachunki bankowe. Nie uczestniczył, nie pośredniczył w nawiązywaniu ugody, ani w kontaktach.
 
anonim cytuj
14-03-2024
Koszty wynikają z ustawy.
 
anonim cytuj
14-03-2024
Tak jak zawsze.
A zatem? 5 czy 10%?.
 
anonim cytuj
14-03-2024

Sugerowane Tematy

Spadek.
Zmarła ciotka. Miała męża, bezdzietni. Czy ja (siostrzeniec) coś dziedziczę po niej? Czy w tym przypadku 50% jest dla męża, pozostałe 50% do podziału na dzieci nieżyjącej siostry?...
Po jakim czasie uprawomocni się nakaz zapłaty?
Złożyłem pozew o nakaz zapłaty do e-sądu. Nakaz został wydany i wysłany do powoda ale powód nie odebrał po 2 krotnym awizo, co jest już w aktach sprawy. W aktach widnieje: Tradycyjne Doręczenie zastępcze XXXXXX w dniu 2024-03-12. Minęło już więc 14 dni i powinno się uprawomocnić, jednak nie mam takiego statusu w e-sądzie. Czy coś muszę teraz zrobić? wystąpić z jakimś pismem albo wnioskiem? Jak to teraz wygląda i dlaczego nie ma statusu uprawomocn...
Czy urzędnik lub prezydent miasta ma obowiązek udzielenia informacji
Dzień dobry Czy urzędnik lub prezydent miasta ma obowiązek udzielenia informacji kto dzierżawi teren należący do gminy i w jakim terminie trwa umowa i jaka jest podstawa prawna tej dzierżawy? Jeśli nie dzierżawię a zajmuję i dbam o teren to mogę ponieść konsekwencje? Opis sytuacji: Ostatnio blisko mojego domu zaczęły rozrastać się krzaki i typowe zielsko itd. W te krzaki były powyrzucane butelki i inne śmieci. Posprzątałem to i dbam, kosze tra...
Podatek od nieruchomości.
Jestem udziałowcem w nieruchomości w której orzeczona jest współwłasność, a zarząd tymczasowy pełni bratanek. Wyliczył on wg mnie nieprawidłowy podział kosztów podatku na współwłaścicieli, natomiast w piśmie urzędowym o podatku, jest tylko nota, że są podatnicy opodatkowani w ramach konta, czyli współwłaściciele. Nie ma konkretnej kwoty na osobę. Dzwoniąc do urzędu pani powiedziała, cytuje: Urzędu nie interesuje kto ile zapłaci, a suma ma być opł...

Wyszukiwarka