Syn ma 20 lat. Po dwóch latach nauki jako mechanik samochodowy przerwał naukę nie zaliczając drugiej klasy. Rozpoczął naukę w szkole dla dorosłych w LO w weekendy. Podjął pracę na budowie opartą na umowę zlecenie zarobki w granicach 2500 do 4 tyś. Od lutego 2021 zrezygnował z nauki. Sam się wypisał ze szkoły. Do teraz nie kontynuuje nauki. Zmienił prace i pracuje jako telemarketer znów opartą na umowę zlecenie zarobki około 2 tyś. Z tego co mi wiadomo mieszka ze swoją matką. Czy mam w tej sytuacji szanse na uchylenie alimentów lub ich zmniejszenie?
Po pierwsze, obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Ustalenie czy alimenty powinny być dalej płatne zależy od zdolności dziecka do samodzielnego utrzymania się.
Po drugie, Twoje szanse na uchylenie lub zmniejszenie alimentów zwiększają się, jeśli syn zarabia i jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Zgodnie z Art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, można wnioskować o obniżenie, zawieszenie lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego, jeśli potrzeby uprawnionego do alimentów uległy zmniejszeniu lub gdyby wzrosły możliwości zarobkowe zobowiązanego do płacenia alimentów.
W twojej sytuacji, skoro syn zarabia około 2 tys. miesięcznie i nie kontynuuje edukacji, można argumentować, że jego potrzeby finansowe uległy zmniejszeniu. Jednakże decyzja o ewentualnym zmniejszeniu lub uchyleniu alimentów leży w gestii sądu, który oceni indywidualne okoliczności sprawy.
Podsumowując, w oparciu o przedstawione informacje, wydaje się być podstawą prawna do wniesienia wniosku o zmniejszenie lub uchylenie alimentów. Jednak ostateczna decyzja w tej kwestii należy do sądu.