Razem z rodzeństwem zrzekliśmy się spadku na rzecz taty (ziemia). Teraz chcemy to sprzedać. Jak to zrobić zgodnie z prawem?

Witam. Rodzice mieli trochę ziemi. W lutym 2018 roku mama zmarła. Razem z rodzeństwem zrzekliśmy się spadku na rzecz taty. Teraz chcemy to sprzedać i podzielić się zyskiem. Jak to zrobić zgodnie z prawem? Jak wygląda sprawa podatku?
anonim cytuj
27-07-2022
Co znaczy zrzekliście się?
 
anonim cytuj
27-07-2022
Co znaczy zrzekliście się?

Notarialnie wszystko jest na tatę.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Notarialnie wszystko jest na tatę.

Zbyliście udziały? To nie jest wasze więc co chcecie sprzedawać? Ojciec chce sprzedać? Będzie podatek od części jeśli sprzeda przed upływem 5 lat od nabycia.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Zbyliście udziały? To nie jest wasze więc co chcecie sprzedawać? Ojciec chce sprzedać? Będzie podatek od części jeśli sprzeda przed upływem 5 lat od nabycia.

Tata, chce sprzedać. Podział zysku będzie między jego a dzieci. Każdy z nas zapłaci podatek?
 
anonim cytuj
27-07-2022
Tata, chce sprzedać. Podział zysku będzie między jego a dzieci. Każdy z nas zapłaci podatek?

Zapłaci ojciec. Wy od darowizn pieniędzy nie zapłacicie podatku o ile zgłosicie darowiznę w terminie.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Zapłaci ojciec. Wy od darowizn pieniędzy nie zapłacicie podatku o ile zgłosicie darowiznę w terminie.

Dziękuję.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Tata, chce sprzedać. Podział zysku będzie między jego a dzieci. Każdy z nas zapłaci podatek?


Jeśli tata sprzeda nieruchomość, to on będzie zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży tej nieruchomości, chyba że spełnione są pewne warunki. Przede wszystkim, jeśli od dnia nabycia nieruchomości przez tatę minęło co najmniej 5 lat, to sprzedaż tej nieruchomości jest zwolniona z podatku dochodowego.

Jeśli chodzi o podział zysku pośród rodzeństwa - jest kilka możliwości:

Ojciec może przekazać Wam pieniądze jako darowiznę. W Polsce darowizna pieniężna od rodzica na rzecz dzieci podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednak istnieją pewne zwolnienia. W przypadku darowizny od rodzica na rzecz dziecka pierwsze 9 637 zł jest zwolnione od podatku, natomiast na nadwyżkę powyżej tej kwoty obowiązuje stawka podatkowa 7%. Ważne jest, aby zgłosić darowiznę w odpowiednim urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania.

Alternatywnie, można rozważyć umowę o podziale zysku zawartą między tatą a rodzeństwem. Takie porozumienie określałoby zasady podziału zysku ze sprzedaży oraz zobowiązania podatkowe każdej ze stron.

Podsumowując, tata zapłaci podatek dochodowy od zysku ze sprzedaży nieruchomości, chyba że od momentu nabycia nieruchomości minęło 5 lat. Jeśli otrzymacie pieniądze w formie darowizny, musicie zgłosić to w odpowiednim urzędzie skarbowym. Jeśli wartość darowizny przekroczy 9 637 zł, konieczne będzie zapłacenie podatku w wysokości 7% od nadwyżki powyżej tej kwoty.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Pracodawca odmówił urlopu.
Pracuje już 12 lat w jednej firmie, w tym roku zmienił się zarząd i dzieją się cuda. 18 listopada złożyłem wniosek urlopowy na dni 2-5 stycznia, kilka dni temu udało się kupić wyjazd last minute, a w dniu dzisiejszym kierownik przekazał mi wiadomość od pani prezes: wypisanie wniosku nie jest jednoznaczne z dostaniem urlopu. Do dziś nikt mi słowem nie powiedział że nie dostanę urlopu, zawsze po prostu był wpisany na liście obecności i tyle. Jes...
Zwrot kaucji najemcy.
Znalazłem się w następującej sytuacji - po wynajęciu pokoju okazało się, że niestety będę zmuszony z niego zrezygnować z powodu losowej sytuacji rodzinnej. Umowa została zawarta na czas określony i z tego co rozumiem nie mogę jej wypowiedzieć w przypadkach innych niż wprost wskazane w umowie (w zasadzie wskazane są tylko przypadki dla wynajmującego więc rozumiem, że prawnie nie jestem w stanie w ogóle tej umowy wypowiedzieć). Rozmawiałem już z wy...
Zgłoszenie wynajmu mieszkania do US
Dzień dobry, od kilku dni wynajmuję lokatorom mieszkanie. Proszę powiedzieć, czy muszę mieć ze sobą przy zgłaszaniu w US faktu wynajmu umowę z lokatorami i umowę notarialną? Niestety zostawiłam je w innym mieście, u rodziców. I kolejne pytanie, którą formę opodatkowania wybrać? Nie znam się na tym kompletnie...
Brak urlopu.
Pracuje w firmie 5 lat. Od początku jest to UOP na czas nieokreślony, na pełny etat. W rzeczywistości nigdy nie pracowałem w wymiarze 40h tygodniowo. Pracuje we wszystkie dni raz dłużej, raz krócej, we wszystkie weekendy, święta i dni wolne od pracy. Gdyby zliczyć godziny z miesiąca uzbiera się ich średnio ok 80-90 w miesiącu. Ale umowa od początku wskazywała na pełny etat, pracodawca nigdy jej nie zmieniał i nawet jak doszły podwyżki to też form...

Wyszukiwarka