Alimenty

Dzień dobry od pewnego czasu były mąż nie płacił mi alimentów. Sprawa trafila do komornika, który również nie potrafił wegzekwować należności. Od czerwca tego roku pobieram alimenty z funduszu. Od tego też miesiąca jego babcia zaczęła robić mi przelewy w wysokości 400-500zl na konto tytułując je Alimenty i imiona dzieci. Przyjmowałam je jako zaległe bo mąż ma kilkanaście tysięcy długo. Zgłosiłam te wpłaty niedawno do komornika bo potrzebuje nowe zaświadczenie do fundusz. I tu zrobił się problem gdyż okazało się, że nie mogę przyjmować pieniądzu od funduszu i dodatkowo "" od niego "w zasadzie od babci. Fundusz wypłaca mi o 400 zł mniej niż mam zasadzone. Gdybym wiedziała nigdy nie przyjęłabym tych pieniędzy. Nie wiem jak teraz rozwiązać te sytacje. Jestem osobą pracujaca ale bez pieniędzy z funduszu ciężko będzie mi utrzymać siebie i dzieci.
anonim cytuj
11-10-2021
Ale chwila...wpłaty sa zatytułowane alimenty i imiona dzieci ale wpłacający to nir ojciec.To on ma wpłacać a nie babcia.W/g wyroku z sądu kto widnieje jako alimrnciarz?Od niego firmalnie nic nie otrzymała.Co innegi gdyby w tytule bylo napisane alimenty od....dla .... to chyba zrozumiałe.Może się mylę ale poszpetałabym w tym kierunku w kodeksie.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Ale chwila...wpłaty sa zatytułowane alimenty i imiona dzieci ale wpłacający to nir ojciec.To on ma wpłacać a nie babcia.W/g wyroku z sądu kto widnieje jako alimrnciarz?Od niego firmalnie nic nie otrzymała.Co innegi gdyby w tytule bylo napisane alimenty od....dla .... to chyba zrozumiałe.Może się mylę ale poszpetałabym w tym kierunku w kodeksie.

alimenty wpłaca babcia bo on jest w zakładzie karnym. Tylko tytułuje je tak robiąc przelew.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Ale chwila...wpłaty sa zatytułowane alimenty i imiona dzieci ale wpłacający to nir ojciec.To on ma wpłacać a nie babcia.W/g wyroku z sądu kto widnieje jako alimrnciarz?Od niego firmalnie nic nie otrzymała.Co innegi gdyby w tytule bylo napisane alimenty od....dla .... to chyba zrozumiałe.Może się mylę ale poszpetałabym w tym kierunku w kodeksie.
alimenty wpłaca babcia bo on jest w zakładzie karnym. Tylko tytułuje je tak robiąc przelew.

ale mi nie chodzi kto jest właścicielem konta w banku czy kto osobiście idzie na pocztę.W/g prawa to on powinien widnieć jako dający alimenty.Jeśli babcia wpłaca to w adnotacji bądz w tytule powinno być alimenty od kogo.Zapytaj komornika,oni dobrze znają takie "kruczki"
 
anonim cytuj
11-10-2021
Odesłać do komornika pieniądze, bo w przeciwnym razie świadczenia z funduszu alimentacyjnego mogą zostać orzeczone, jako nienależnie pobrane świadczenia.
We wniosku jest zawarte pouczenie, które podpisujesz, że w trakcie pobierania fa nie będziesz przyjmować alimentów zaległych, bieżących. Więc nie możesz się zasłonić niewiedzą. Mimo, że to przelewy nadawane przez babcię, uznałaś je jako alimenty zaległe od dłużnika, więc tym bardziej jest podstawa do orzeczenia o nienaleznie pobranych świadczeniach.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Dzień dobry od pewnego czasu były mąż nie płacił mi alimentów. Sprawa trafila do komornika, który również nie potrafił wegzekwować należności.


Zgodnie z polskim prawem, osoba zobowiązana do płacenia alimentów jest odpowiedzialna za ich regularne i pełne opłacanie. Jeżeli jednak dłużnik alimentacyjny nie reguluje swoich zobowiązań, możesz się zwrócić o pomoc do komornika, jak to Pani uczyniła.

Od czerwca tego roku pobieram alimenty z funduszu.


Jeżeli dłużnik alimentacyjny nie opłaca należnych świadczeń, a egzekucja komornicza nie przynosi efektów, uprawniony może się zwrócić o pomoc do Funduszu Alimentacyjnego, który wypłaca świadczenia zastępcze. Wypłata świadczeń zastępczych jest regulowana przez Ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Od tego też miesiąca jego babcia zaczęła robić mi przelewy w wysokości 400-500zl na konto tytułując je Alimenty i imiona dzieci.


Jest to sytuacja nietypowa. Zgodnie z prawem, osoba zobowiązana do płacenia alimentów to ta, która została wskazana w wyroku sądowym. W tym przypadku jest to były mąż, a nie jego babcia. Nawet jeśli babcia dokonuje wpłat w jego imieniu, formalnie to on pozostaje dłużnikiem alimentacyjnym.

Odesłać do komornika pieniądze, bo w przeciwnym razie świadczenia z funduszu alimentacyjnego mogą zostać orzeczone, jako nienależnie pobrane świadczenia.


To prawda, że jeżeli osoba uprawniona do alimentów pobiera jednocześnie świadczenia zastępcze z Funduszu Alimentacyjnego i regularne alimenty od dłużnika (lub w jego imieniu), może zostać oskarżona o nieprawidłowe korzystanie ze świadczeń. W związku z tym, jeśli przyjęła Pani pieniądze od babci, uznała je jako alimenty zaległe i nie poinformowała o tym Funduszu Alimentacyjnego, może to skutkować koniecznością zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z funduszu.

Zalecam podjęcie działań w celu wyjaśnienia sytuacji zarówno przed komornikiem, jak i przed odpowiednimi jednostkami Funduszu Alimentacyjnego. Warto również zwrócić uwagę babci, aby w przyszłości dokładnie tytułowała przelewy, tak aby nie wprowadzały one w błąd co do ich charakteru i celu.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Własność i udział w spadku.
Witam wszystkich Dowiedziałam się, że mogę domagać się czynszu od użytkowniczki pozostałego majątku, chciałabym wiedzieć czy takie mam prawo Osoba ta nie trzyma się kawałka posiadłości, w skład wchodzą (przestrzeń otwarta i budynek gospodarczy) korzysta ona z całości a ja nie zgadzam się z tym ponieważ połowa tej posiadłości należy do mnie Na podział spadku przez Sąd i zniesienie współwłasności jeszcze czekamy Proszę o potwierdzenie czy czyns...
Przyłączenie się do egzekucji z nieruchomości.
Witam! Sytuacja wygląda następująco: 1 wierzyciel rozpoczął egzekucje z nieruchomości i jest na ten temat wpis w księdze wieczystej. 2 wierzyciel przyłączył się do egzekucji z nieruchomości i także jest wpis w kw. 1 wierzyciel został w całości spłacony i złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Z 2 wierzycielem została zawarta ugoda i postepowanie egzekucyjne zostało zawieszone. Czy znikną dwa wpisy z KW czy tylko wpis 1 wierzyciela...
Czy można wnioskowac o zmienjszenie alimentów?
Dzień dobry. Znajomy ma ogromny problem.. Kilka lat temu podczas sprawy rozwodowej, zostały zasadzone alimenty adekwatne do jego zarobkow(pracował za granicą). Od kilku miesięcy wrócił do Polski, z czego zarobki znacznie się zmniejszyły,dlatego też nie stać go na płacenie takiej kwoty. Pytanie brzmi czy ma jakąś realną szansę na wygraną?...
Pozbawienie praw rodzicielskich.
Witam, potrzebuję pomocy. Samotnie wychowuję dziecko, ojciec dziecka w ogóle się nim nie interesuje, jednak przed rozstaniem wiele razy mi mówił, że zabierze mi dziecko i ucieknie z nim do znajomych zagranicę. Niestety dziecko ma jego nazwisko, co może mu znacznie to ułatwić. Jak wygląda kwestia odebrania praw rodzicielskich? Czy wystarczy do sądu złożyć wniosek o zmianę nazwiska?...

Wyszukiwarka