Alimenty i ustalenie opieki nad dzieckiem.

Od 6 lat nie mieszkam z ojcem dziecka. Wtedy tez sad zasądził alimenty w wysokości 450 zł. Syn w tym roku skończy 8 lat.
Dotychczas kontakty ojca z synem były przez nas ustalane na bierząco-w sumie pewnie z 97% z podawanych przez ojca terminów dochodziło do skutku-nigdy nie robiłam problemów, bo uważam ze ojciec jest tak samo ważny w życiu dziecka jak matka. Ostatnio niestety tworzą się problemy na zasadzie ciągłego udowadniania mi, że jestem patologia, że złe opiekuje się dzieckiem, złe je ubieram itd. Co jest oczywiście nieprawdą. Ojciec dziecka ma partnerkę, z która w życiu nie zamieniłam zdania. Upiera się on, ze mój syn ma jechać z nią i jej dzieckiem na kilkudniowy wypad za miasto, na co ja nie wyrażam zgody, ponieważ jego (ojca) ma nie być razem z nimi. Mam prawo przecież chyba nie zgadzać się, by moje dziecko było pod opieką obcej mi osoby przez kilka dni? Mój mąż, z którym syn mieszka od 2 rz, nigdy beze mnie nie zabierał go w żadną podróż, mimo że są ze sobą związani.
Proszę o poradę. Czy skoro nie mogę porozumieć się z ojcem odnośnie tego wyjazdu (nie miałabym obiekcji, gdyby on też tam był) to czy po prostu mogą mnie" nie zastać w domu" ? Kontakty nie są sądownie ustalone, tak jak już wspomniałam, mam zamiar o to wystąpić włącznie z podwyżkę alimentów, które od zawsze są w tej samej wysokości. I tu znowu moje pytanie, czy jeśli ojciec pracuje za najniższą krajową, jest szansa na ich podwyższenie, skoro jest jeszcze 500+ co jest ciągle przez ojca podkreślane? Ja pracuje na cały etat, mąż tez, więc nie jest tak, że chcemy żyć z alimentów, ale myślę, że w dzisiejszych czasach te 450 zł nie jest dużą kwotą, zwłaszcza ze 95% opieki nad synem sprawuje od zawsze ja.
anonim cytuj
20-04-2023
Tylko, ze tu mamy tylko Twoje zdanie. Nie wiemy, dlaczego on uważa Cię za patologie...może ma ku temu swoje powody?
Złóż wniosek o podwyższenie alimentów i dowiesz się, czy jest szansa, czy nie.
 
anonim cytuj
20-04-2023
A co jeżeli nie ma? I jak się to ma do podniesienia alimentów czy wyjazdu dziecka z nową partnerką bez ojca? Jeżeli ma wątpliwości to niech zgłosi do mopsu /mopru, jakie ma zastrzeżenia i dlaczego.
 
anonim cytuj
20-04-2023
A każdym razem próbuje od niego te powody wyciągnąć. Kończy się na zdawkowych zaczepkach, typu dziecko ma za małe skarpetki. Za małe w jego mniemaniu, bo mają rozm. nadrukowany 25 a córka nosi buty 26. Ale ja też mam stipe rozm. 38 a czasem mam skarpetki 37, a czasem 39 co nie oznacza, że są za małe.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Co do kontaktów to uregulowanie ich sądownie jest interesem ojca, a nie twoim. Póki nie jest to uregulowane, musicie ustalać między sobą. Jeśli ci coś nie pasuje, nie musisz się godzić na kontakt w tym terminie. Co do powiązania opieki osobom trzecim to zarówno ty jak i ojciec możecie to robić samodzielnie wykonując władzę rodzicielską. Alimenty zależą od możliwości zarobkowych i oczywiście powinnaś pozwać o ich podniesienie. Skoro na tobie spoczywa 97% opieki, wychowania to ojciec w większym stopniu powinien zaspokajać finansowe potrzeby dziecka.
 
anonim cytuj
20-04-2023
A zapytaj syna, czy chciałby jechać na taką wycieczkę ? Zapytaj, czy lubi tamtą kobietę i dziecko. Jeśli będzie chciało spotkajcie się w 3 i porozmawiajcie o tym wyjeździe jeśli jest on poświęcony dzieciom.
Jeśli chodzi o alimenty, to liczą się możliwości zarobkowe. Tak 450 zł to mało. Mój mąż wniósł o podwyższenie alimentów dla syna. I sama sędzia powiedziała ze 500 zł to zasadza więźniom.
Nasz Młody ma 9 lat i sam komunikuje gdzie i z kim chce jechać
Sprawa o podwyższenie alimentów z 500 zł na więcej, zaczęła się w sierpniu 2022. I ostatnia ma ponoć być w czerwcu, zobaczymy co się na niej wydarzy. Tyle że u nas matka się nie interesuje dzieckiem w ogóle.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Alimenty możesz podnieść tym bardziej jeżeli większość opieki spoczywa na Tobie. Co do wyjazdu może nie być Cię w domu, możesz wyjść, albo wprost napisać, że nie wyrażasz zgody na wyjazd dziecka bez Ciebie czy ojca.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Nie musisz wyrażać zgody na wyjazd. Możesz porozmawiać z ojcem, że opowiadanie o Tobie uderza w Twoje dobra osobiste, co może skutkować pozwem sądowym. Wniosek o podwyższenie alimentów należy złożyć, być może sąd je podniesie.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Zgodnie z art. z art. 135 § 3 KRO "Na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:
1) świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2016 r. poz. 169 i 195), podlegające zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji;
2) świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, o których mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
3) świadczenie wychowawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195);
4) świadczenia rodzinne, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych" tzw. 500+.
Wobec powyższego zasiłek potocznie zwany "500 plus" oraz zasiłek rodzinny nie może mieć wpływu na wysokość obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dziecka. Zasiłek ten powinien być przeznaczony na poprawę warunków wychowawczych dziecka, na koszty związane z rozwojem jego zainteresowań, na dodatkowe potrzeby dziecka.
Ponadto nie musi się Pani godzić, aby syn przebywał na wyjeździe bez drugiego rodzica. Z obcą osobą, której syn nie zna. W sytuacji zagrożenia życia dziecka proszę się zastanowić nad konsekwencjami.
Wystąpić o podwyższenie alimentów można z wielu czynników. Najważniejszym jest istotna zmiana w wysokości utrzymania dziecka, jego uzasadnionych potrzeb. Natomiast na wysokość alimentów ma wpływ wiele czynników, poza potrzebami dziecka są jeszcze możliwości zarobkowe pozwanego między innymi.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Nie chce się wymądrzać, bo nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że masz szansę na podwyższenie alimentów. W moim przypadku ojciec wykazuje, że jest bezrobotny i pomimo wszystko mam sporo wyższe alimenty. Co do widzeń wspomnianych wyżej, to też bym nie wyraziła zgody. Masz dziecko z nim, a nie z jakąś tam kobietą i jeśli dziecko ma mieć jakieś widzenia to raczej nie z nią. Nie masz po co się tłumaczyć obcej babie, a Ty w tym samym terminie też masz prawo sobie gdzieś wybyć z domu. Tłumaczyłabym się również faktem, co zrobi partnerka owego Pana gdy dziecku się coś stanie (wypadki losowe się zdarzają). Jako osoba, która nie ma żadnych praw, to nie będzie mogła wyrazić zgody na jakieś tam ewentualne leczenie.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Ta osoba nie sprawuje opieki nad dzieckiem, jest osobą obcą i w razie jakby coś się stało, nie jest osoba decyzyjna, jeden z argumentów, dla których ojciec w ewentualnej wycieczce powinien uczestniczyć bądź w danym czasie zostać z synem na miejscu. Masz prawo odmówić takiego wyjazdu.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Alimenty możesz podwyższać co pół roku nawet i na wyjazd nie musisz się zgodzić, nie ma wyroku sądu.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Nie musisz wyrażać zgody nie daj Boże by się coś stało to jest obca osoba nie jest osobą decyzyjną nie Mogłaby nawet w szpitalu o czymkolwiek decydować jeżeli by jechał ojciec dziecka nie ma problemu.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Tak też uważam, ale jak Pani widzi, każdy uważa inaczej, a ja chciałabym wiedzieć, jak to wygląda od strony prawnej.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Rozumiem cie kiedy mówisz, że wolałabyś, aby dziecko nie zostawało samo z osobą, której nie znasz bez obecności ojca, ale wg prawa oboje macie władze rodzicielska tj. oboje możecie decydować, komu powierzacie dziecko do opieki w czasie kiedy dziecko przebywa u was.
Czy to opiekunka, czy ciocia/ babcia, czy znajoma?
Co innego, gdyby dziecku podczas kontaktu z taka osoba coś zagrażało, wtedy oczywiście możesz złożyć do sadu wniosek i ograniczyć kontakt dziecka z dana osoba.
Z drugiej strony, termin, w którym tata chce zabrać dziecko, nie musi ci pasować, nie macie ustalonych kontaktów więc to trochę „dobra wola” czy na ten termin się zgodzisz i tutaj tata nie za wiele może też zrobić poza późniejszym sądownym ustaleniem kontaktów.
No i trzecia kwestia, może młody chciałby jechać, warto z nim porozmawiać
A wniosek o podniesienie alimentów możesz złożyć zawsze.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Szuka pani konkretnego przepisu regulującego zostawiania dziecka pod opieką nowej partnerki. Takiego pani nie znajdzie. Można się tu powołać na art. 93 i 95 K.r.io.
Uprawniony do kontaktu z dzieckiem ojciec ma wszelkie kompetencje wychowawcze, na równi z matką dziecka.
Ojciec wykonuje swoją władzę rodzicielską, rowniez wtedy kiedy decyduje, ze dziecko spędzi wakacje z nowa partnerka, z poszanowaniem oczywiście godności i praw dziecka. Tak samo jak Pani zdecydowałaby dziś. Np. ze Pani nowy partner będzie odbierał dziecko ze szkoły, mąż tu również nie miałby nic do powiedzenia. Macie takie same prawa i takie same obowiązki, taka sama decyzyjność. Tym bardziej ze kwestia wakacji nie jest kwestia „istotna w sprawach dziecka” jak np. wybór edukacji, religii itp.
A to, że się to pani nie podoba, bez konkretnej przyczyny tj., brak dowodów na to, że dziecku może przy tej osobie stać się krzywda jakiegoś rodzaju, ma niewiele do rzeczy.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Pani również zostawia dziecko pod opieką innych osób, dlaczego więc ojciec nie ma mieć takiego prawa? Czy zostawiając syna ze swoim mężem, czy innymi osobami prosi pani o zgodę?
Jeżeli dziecko tę osobę zna i chce wyjechać to, w czym widzi pani problem?
 
anonim cytuj
20-04-2023
Alimenty może sąd podwyższyć. Liczy się możliwość zarobkowa, a nie faktyczne zarobki ojca.
 
anonim cytuj
20-04-2023
500+ ma się nijak do alimentów. Też bym się nie zgodziła na wyjazd dziecka z obcą osobą, co to za pomysł w ogóle. 450 zł to jest śmieszna kwota alimentów, zwłaszcza że ojciec nie dzieli opieki, a jak ma możliwość kontaktu, to próbuje wysłać gdzieś dziecko ze swoją partnerką.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Ojciec dziecka ma prawo tak jak pani decydować o tym z kim dziecko będzie przebywało jeśli nie ma ograniczonych praw rodzicielskich.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Powinni państwo uregulować te kwestie prawnie jeśli nie możecie się dogadać.
 
anonim cytuj
20-04-2023
Co do wyjazdu dziecka z partnerką ojca bez jego obecności, nie musisz wyrażać zgody na takie rozwiązanie. Zgodnie z prawem, zarówno Ty, jak i ojciec dziecka, macie równorzędne prawa rodzicielskie i obowiązki, a opieka nad dzieckiem powinna być sprawowana wspólnie. Jeśli nie masz zaufania do partnerki ojca dziecka i nie chcesz, aby Twoje dziecko przebywało z nią bez obecności ojca, masz prawo do wyrażenia swojego sprzeciwu.

W kwestii kontaktów z dzieckiem, jeśli nie ma sądowego ustalenia co do tych kontaktów, oznacza to, że ustalacie je wspólnie z ojcem dziecka. Jeśli nie możecie dojść do porozumienia, warto rozważyć skierowanie sprawy do sądu w celu uregulowania tych kontaktów prawnie.

Jeśli chodzi o podwyższenie alimentów, to warto złożyć wniosek do sądu. Wysokość alimentów zależy od wielu czynników, takich jak potrzeby dziecka, możliwości zarobkowe ojca czy zmiany w sytuacji życiowej obu stron. Sąd oceni te aspekty i podejmie decyzję o ewentualnym podwyższeniu alimentów. Warto zauważyć, że świadczenie "500+" nie wpływa na wysokość alimentów, gdyż jest to świadczenie wychowawcze, które niezwiązane jest z obowiązkami alimentacyjnymi.
 
anonim cytuj
21-04-2023
Aby wyliczyc alimenty i zebrac koszty utrzymania dziecka warto korzystac z [url]https://kreator-sadowy.pl/kalkulator-alimentow[/url]
 
anonim cytuj
15-12-2023

Sugerowane Tematy

kredyty byłego męża
Witm Moj byly maz ma kilka tys. kredytow ktore zaciagal bez mojej wiedzy na swoja osobe ale w dokumentach widnieje moj adres poniewaz byl u mnie zameldowany. Kredyty splaca poki co z przerwami od 2013 r. Rozwod byl w 2014. Przez te lata nawet kiedy nie placil nie dostalam zadnego ponaglenia, nie wiedzialam ze ma takie dlugi. Teraz dowiedzialam sie ze planuje wyjechac na daleki zachod, skad pochodzi. Od lat ma problem z alkoholem i obawia...
Czy legalne jest robienie zakupów na słupa, na wymyślone dane?
W celu ochrony swoich danych osobowych myślę czy zamawiając coś przez internet do automatów paczkowych nie lepiej podawać wymyślone dane? Z danymi osobowymi w sklepach to wiadomo może być różnie zdarzają się włamania hackerskie i wycieki danych. Moje pytanie jest takie czy zakupy na słupa są legalne w świetle polskiego prawa?...
Kredyt hipoteczny dla siostry.
Dzień dobry. Mój mąż chciałby pomóc swojej siostrze. Ona chce kupić dom, niestety ona musi się wstrzymać z kredytem na kilka miesięcy, więc wpadli na pomysł, że to my moglibyśmy wziąć kredyt, a ona za kilka miesięcy mogła by ten dom od nas odkupić lub zrobić przeniesienie kredytu. Co więcej, chce sprzedać dotychczasowe mieszkanie i kwotę że sprzedaży dać jako wkład własny. Ja nie jestem przekonana, ale oni twierdzą, że być może można zawrzeć u no...
Właściciel mieszknia nie oddał kaucji
Witam. Z dniem 30sierpnia brat wyprowadził się z mieszkania wynajmowanego gdzie miał umowę najmu podpisana do 30.09. Właściciel mieszkania pobrał wcześniej kaucję do tej pory jej nie oddał i domaga się od brata aby ten jemu zapłacił czynsz za wrzesień i grozi że podejmie odpowiednie kroki. Czy właściciel może tak zrobić?...

Wyszukiwarka