Śmierć współwłaściciela pojazdu.

Jakiś czas temu odszedł główny właściciel pojazdu, którego ja jestem współwłaścicielką (stosunek rodzinny: dziadek-wnuczka). Zagwozdka polega na tym, czy w takiej sytuacji automatycznie stałam się główną właścicielką pojazdu czy też teraz współdzielę pojazd z żoną głównego właściciela, w następnej kolejności z jego dziećmi? Nikt się w rodzinie nie wykłóca, ale chcielibyśmy załatwić prawne sprawy do porządku tak, aby samochód był już wyłącznie moją własnością.
Przed śmiercią dziadka sporządziliśmy umowę darowizny (z datą luty 2022), jednak wszystko potem zostało odwleczone w czasie i nie zostało nigdzie zgłoszone i zmienione. Dokument jest wypełniony i podpisany. Co teraz począć, aby rozwiązać sprawę w jak najprostszy, najszybszy i bezkosztowy sposób?
Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie dalszego postępowania w tej sprawie.
anonim cytuj
05-03-2024
Mam podobny problem. Niestety nie jesteś automatycznie właścicielką pojazdu. Z tego co wiem, tylko 1/2 pojazdu jest Twoja a resztę dziedziczą spadkobiercy. Należało by przeprowadzić sądownie postępowanie spadkowe albo, jeśli spadkobiercy są zgodni ze sobą, notarialne poświadczenie przyjęcia spadku.
Oczywiście później spadkobiercy musieli by w drodze darowizny darować Ci swoje udziały. Jesli jest zgoda w rodzinie, nie powinno być problemu. Zajmie to trochę czasu, zależy co oprócz auta posiadał Dziadek i czy wystarczu notariusz czy sądowna sprawa spadkowa.
Inna opcja, aczkolwiek niech ktoś się inny wypowie, to zgłoszenie w tej chwili do Urzędu Skarbowego tej podpisanej umowy darowizny. Będzie się to wiązało z karą w postaci bodajże 20% wartości podatku od darowizny. Normalnie było by to 0% dla kwoty do 36120 zł dla 1 grupy podatkowej. Wszystko zależy od wartości auta. Niestety chyba innej opcji nie ma.
 
anonim cytuj
05-03-2024

Sugerowane Tematy

Darowizna działek budowlanych.
Sprawa przedstawia się następująco. Kilka działek budowlanych należących do dwóch sióstr. W celu uniknięcia dodatkowych kosztów notarialnych, a mianowicie jedna z sióstr chce zachować wszystkie działki, pomysł jest taki aby zrzec się sądownie prawa do spadku tych działek (spadek po zmarłych rodzicach bez żadnych obciążeń), a następnie spłacić siostrę w formie darowizny na konto. Pytanie jest takie czy US nie zinterpretuje tego jako chęć uniknięci...
Nieprawomocny wyrok sądu w sprawie widzeń dzieci z ojcem.
Witam serdecznie. Nieprawomocnym wyrokiem sądu ojciec dzieci może je zabierać w 2 i 4 sobotę miesiąca na 4 godziny. Pisałam wniosek o uzasadnienie, chcę apelować. Czy że względu na to, że boję się o ich zdrowie, życie i to, że ojciec może je wywieźć, dopóki wyrok nie jest prawomocny mogę mu dzieci nie wydawać? Sprawa pilna, strasznie się tego boję....
Czy odprawa pośmiertna wchodzi w skład spadku?
Czy odprawa pośmiertna wchodzi w skład spadku?...
Jak krok po kroku zostać rodziną zastępczą?
Czy ktoś krok po kroku może wytłumaczyć mi, jak zostać rodziną zastępczą? Są to dzieci z rodziny, w wieku 8 i 6 lat. Jakie kroki podjąć? Na jaką pomoc państwową mogę liczyć? Ich matka przebywa w ZK....

Wyszukiwarka