Co się stanie z długami ?

Jestem dzieckiem alkoholika. Moja mama ciężko pracuje, płaci wszystkie rachunki i utrzymuje mnie, siostrę i cały dom. Ojciec ma w MOPS podpisane dokumenty ze ma się iść leczyć na odwyk do szpitala, ale o pracy nie ma mowy żeby jakąś podjął. Bo co to za praca jak wychodzi rano i idzie zarobić na picie a nie pomoc mamie finansowo czy nawet spędzić z nami czas. Martwię się o mamę bo wiem ze tata kiedyś nabrał pożyczek i ich nie płaci, przychodzą wezwania od komornika a mama nie jest w stanie płacić wszystkiego i nas utrzymywać. Co się stanie z jego długami, czy one spoczną na nas skoro pieniądze zostały przepite a nie przeznaczone na potrzeby domu, rodziny? Czy jest tu jakiś adwokat który w dobrzej wierze powie mi jak wygląda nasza sytuacja? Jak dalej żyć bo my mamy serdecznie dość takiego życia?
anonim cytuj
03-10-2023
1. Mama musi albo separacja albo rozwód z orzeczeniem o jego winie. Alimenty koniecznie , jeśli nie płaci to z Funduszu Alimentacyjnego pójdą środki.
2 Dzieci jeśli ojciec żyje to zrzeczenie spadku w obecności notariusza. Jest to czasami wręcz niemożliwe bo u notariusza muszą się spotkać dzieci i ojciec ( a ojciec alkoholik no nie wiadomo czy łaskawie się pojawi i traci możliwość ubiegania się o alimenty od dzieci).Jeśli umrze to około 6 miesięcy na odrzucenie spadku ( najlepiej sądownie).
 
anonim cytuj
03-10-2023
Polecam Ośrodek Interwencji Kryzysowej lub jakiś inny ośrodek np. Centrum Pomocy Rodzinie, MOPS, fundacje i stowarzyszenia charytatywne, które wspierają osoby w takiej sytuacji życiowej. Za darmo udzielają porad prawnych (pozew o alimenty, rozwód, eksmisję, ograniczenie praw rodzicielskich, zakaz zbliżania się,...), pomagają terapeutycznie, psychologicznie, mieszkaniowo, etc.
Informują, doradzają, wprowadzają, wyjaśniają, objaśniają i monitorują przebieg sprawy i rozprawy sądowej. Obecnie zmieniło się prawo i to oprawca (alkoholik) musi opuścić dom/mieszkanie nawet wówczas, gdy jest on w nim zameldowany lub jest jego właścicielem.
Tacie najlepiej założyć Niebieską Kartę. Korzystać z interwencji Policji (dobrze też poprosić o raporty z tej interwencji) oraz zbierać dowody rzeczowe do sądu. Niestety aby mama nie musiała być odpowiedzialna za długi ojca musi wnieść pozew do sądu o rozwód albo rozdzielność majątkową. Natomiast aby dzieci nie musiały spłacać długów ojca (alimentów tacie, Domu Opieki Seniora, itp.) to tata musi mieć odebrane prawa rodzicielskie.
Można też postarać się o zrzeczenie się spadku po żyjącym rodzicu. Ponoć efekt jest ten sam co odebranie praw rodzicielskich.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Mama może się zrzec dziedziczenia spadku jeszcze za życia męża u notariusza i automatycznie jej dzieci też nie będą dotyczyć długi ojca. I dzieci też muszą się zrzec.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z prawem polskim, długi są dziedziczone wraz z pozostałą częścią spadku (Kodeks cywilny, Art. 1030¹). Niemniej jednak, spadkobierca może odrzucić spadek, co oznacza, że nie przejmuje ani majątku, ani długów spadkodawcy (Art. 1014 i n. K.c.).
Warto również podkreślić, że jeżeli spadek zostanie przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza (Art. 1030 i n. K.c.), spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy tylko do wysokości wartości netto pozostałego spadku.
Odpowiedź do Postu 2:

Separacja lub rozwód mogą faktycznie stanowić skuteczny sposób na unikanie odpowiedzialności za długi małżonka, ale to także poważna decyzja życiowa, która wymaga odpowiedniego rozważenia. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie i uzyskaniu alimentów dla dzieci, należy podkreślić, że w przypadku braku środków finansowych ojca, alimenty mogą zostać przyznane z Funduszu Alimentacyjnego na podstawie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Art. 10 i n.).
Co do zrzeczenia się spadku przez dzieci, warto wspomnieć, że zrzeczenie się możliwe jest zarówno za życia spadkodawcy (ale wymaga jego zgody), jak i po jego śmierci (bez potrzeby zgody, ale w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule, który dał mu powództwo o spadek) (Art. 1015 i 1017 K.c.).
Odpowiedź do Postu 3:

Pomoc społeczna i prawna jest absolutnie kluczowa i istnieją różne instytucje, które mogą pomagać w tej trudnej sytuacji. Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja prawna jest indywidualna i wymaga szczegółowej analizy.
Co do zakazów i obowiązków związanych z postępowaniami rodzinno-prawnymi i przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, mogą one być regulowane przez ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Odpowiedź do Postu 4:

Decyzja o zrzeczeniu się spadku jest poważna i musi zostać podjęta z uwzględnieniem wszystkich konsekwencji prawnych. Procedura ta jest uregulowana w Kodeksie cywilnym (Art. 1016 i n.) i, jak wspomniano wcześniej, może zostać dokonana zarówno za życia spadkodawcy, jak i po jego śmierci.
Uwaga: Warto zaznaczyć, że choć informacje te są oparte na obowiązujących przepisach prawa polskiego, każda sytuacja jest unikalna i różne aspekty prawne mogą wpływać na możliwości prawne i strategię działania.
 
anonim cytuj
05-10-2023

Sugerowane Tematy

Spadek po rodzicach a rozwód.
Dzien dobry. 10 lat temu zmarła moja mama . Odziedziczyłam jej oszczędności - nie było dużo ok.30 tys.( zgłoszone do US) Wtedy nie miałam pojecia o majątkach osobistych - pieniądze wydałam na codziennie życie rodzinne, wspólne wycieczki zagraniczne itp. Teraz jestem w trakcie rozwodu. Czy przy podziale majątku mogę "wnioskować" o zwrot tych 30 tyś ze wspólnych oszczędności. Jednak był to wkład z majątku osobistego ? Mąż dostał kiedyś...
Podatek od nieruchomości.
Jestem udziałowcem w nieruchomości w której orzeczona jest współwłasność, a zarząd tymczasowy pełni bratanek. Wyliczył on wg mnie nieprawidłowy podział kosztów podatku na współwłaścicieli, natomiast w piśmie urzędowym o podatku, jest tylko nota, że są podatnicy opodatkowani w ramach konta, czyli współwłaściciele. Nie ma konkretnej kwoty na osobę. Dzwoniąc do urzędu pani powiedziała, cytuje: Urzędu nie interesuje kto ile zapłaci, a suma ma być opł...
czy ktoś wie na czym polega wyrejestrowanie działalności z mieszkania?
Słuchajcie, czy ktoś wie na czym polega wyrejestrowanie działalności z mieszkania, które zamierzam sprzedać. To gdzie ta działalność będzie miała adres? To jednoosobowa działalność. Sprzedaje mieszkanie i zamierzam kupić inne. Nie chce likwidować działalności bo to moja praca....
Zgoda na odrzucenie spadku przez małoletniego
Co napisać w uzasadnieniu o zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego? Dziadek zmarł ale nie mieliśmy z nim kontaktu. Miał bardzo dużo długów ale nie mamy na to dowodów....

Wyszukiwarka