Zakończenie alimentacji.

Uprawniony do płacenia alimentów tata ma 22letnią córkę, która zakończyła edukację 3 lata temu, pracowała przez kolejne 2 lata, po czym urodziła dziecko i jest na urlopie macierzyńskim. Nie jest w związku małżeńskim. Żyje z partnerem. Czy tata ma szansę w sądzie na zakończenie alimentacji na córkę? Czy jednak może się okazać, że córka nie jest w stanie samodzielnie utrzymać siebie i teraz swojego dziecka i dlatego potrzebne są jej alimenty od taty? Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
anonim cytuj
01-02-2023
Skoro skończyła edukacje to nie ma obowiązku płacić alimentów.
 
anonim cytuj
01-02-2023
Alimenty są obowiązkowe do 18 roku życia ewentualnie do 23 pod warunkiem że studiuje.
 
anonim cytuj
01-02-2023
W odpowiedzi na powyższe pytanie, po pierwsze, warto odwołać się do art. 133 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO), który stanowi, że obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka trwa do momentu, w którym dziecko osiągnie pełnoletność. Obowiązek ten jednak może trwać dłużej, jeżeli dziecko kontynuuje naukę, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia.

W opisanej sytuacji, 22-letnia córka zakończyła już edukację i przez pewien czas pracowała. W tej sytuacji, obowiązek alimentacyjny ojca wobec niej, zgodnie z polskim prawem, wydaje się być zakończony.

Po drugie, ważne jest jednak zauważenie, że sytuacja może ulec zmianie, jeżeli córka znalazłaby się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. W takim przypadku, zgodnie z art. 128 § 2 pkt 3 KRO, rodzic może być zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych, nawet jeżeli dziecko jest już pełnoletnie.

Po trzecie, warto jednak podkreślić, że to sąd ocenia, czy sytuacja córki jest na tyle trudna, że wymaga ponownego nałożenia obowiązku alimentacyjnego na rodzica. W takim postępowaniu sąd bierze pod uwagę różne okoliczności, takie jak stan zdrowia córki, jej możliwości zarobkowe, ko

Po czwarte, warto wspomnieć, że ojciec może złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jeżeli istnieje niejasność co do tego, czy obowiązek ten faktycznie wygasł. Taki wniosek powinien zawierać uzasadnienie oraz dowody potwierdzające, że córka jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

Po piąte, należy zauważyć, że obowiązek alimentacyjny nie może być przeniesiony na wnuki. Jeżeli córka nie jest w stanie samodzielnie utrzymać swojego dziecka, to ojcem alimentowanym powinien być partner córki lub jej były partner, a nie ojciec córki.

Po szóste, skoro córka żyje z partnerem, sąd może wziąć pod uwagę jego potencjalne wsparcie finansowe przy ocenie sytuacji materialnej córki.
 
anonim cytuj
02-08-2023
skoro corka ma partnera, to czy nie on powinien łożyć pieniądze na te kobietę?
 
anonim cytuj
02-08-2023
, masz absolutnie rację. W przypadku, gdy córka utrzymuje wspólne gospodarstwo domowe z partnerem, to ten partner jest w pierwszej kolejności odpowiedzialny za wspieranie jej finansowo. Prawo polskie zakłada, że obowiązek alimentacyjny spoczywa na najbliższych krewnych, a partner (szczególnie w sytuacji posiadania wspólnego dziecka) jest uznawany za takiego krewnego. Oczywiście, jeżeli partner nie jest w stanie utrzymać córki i dziecka, sąd może zwrócić się o alimenty do innych osób, na przykład do rodziców, ale tylko w ostateczności.

Czyli tak, jeżeli córka ma partnera, który jest w stanie ją utrzymać, to obowiązek utrzymania córki przypada w pierwszej kolejności na partnera, a nie na ojca córki.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Kwota wolna od zajęcia.
Dzień dobry dziś dostanę przelew wypłaty na konto , nie zdążę wybrać w banku a nie mogę jej wybrać w bankomacie z powodu zajęcia komorniczego czy ja w poniedziałek te pieniążki będę mogła wybrać w placówce czy zostaną przekazane komornikowi z racji tego że w poniedziałek już nowy miesiąc?. Na konto wpływa tylko wypłata nic więcej czyli to 2257 będę mieć pewne co miesiąc komornik mi ich nie może zabrać ?...
Czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony?
Dzień dobry, czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony? Drugi współwłaściciel nie dokłada się do mieszkania od 25 lat, opłaty są regulowane przez nas, podatki , czynsze rachunki, bieżące naprawy i remonty, przeprowadzamy się do nowego miejsca ale nie stać nas utrzymywać drugie mieszkanie. A nie możemy się porozumieć w sprawie sprzedania, a sprzedaż połowy też jest ciężka. Dodam że ta osoba przebywa od 35 la...
Podział majątku.
Bierzemy rozwód za porozumieniem stron mieszkanie jest wspólne. Mamy trójkę dzieci. Żona na okres 3 lat zostaje w mieszkaniu z dziećmi, ja się wyprowadzam. Czy po czasie mieszkanie też zostaję pół na pół w razie sprzedania mieszkania. Czy żonie przypadnie większy procent za to że tam mieszka....
Umowa przedwstępna - czy da się zrezygnować?
Witam. W poniedziałek podpisałem umowę przedwstępną na rozpoczęcie pracy w nowej firmie nie później niż do 2.10 (mój okres wypowiedzenia w obecnej firmie kończy się z końcem września). Umowa ma być na czas określony 6 miesięcy (do marca 2024). W umowie jest punkt, który mówi, że zobowiązuję się zapłacić jednomiesięczne wynagrodzenie (13000 brutto), na które się z nimi umówiłem jeśli nie dojdzie do podpisania umowy z mojej winy. 1. Pytanie do ...

Wyszukiwarka