Zakończenie alimentacji.

Uprawniony do płacenia alimentów tata ma 22letnią córkę, która zakończyła edukację 3 lata temu, pracowała przez kolejne 2 lata, po czym urodziła dziecko i jest na urlopie macierzyńskim. Nie jest w związku małżeńskim. Żyje z partnerem. Czy tata ma szansę w sądzie na zakończenie alimentacji na córkę? Czy jednak może się okazać, że córka nie jest w stanie samodzielnie utrzymać siebie i teraz swojego dziecka i dlatego potrzebne są jej alimenty od taty? Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
anonim cytuj
01-02-2023
Skoro skończyła edukacje to nie ma obowiązku płacić alimentów.
 
anonim cytuj
01-02-2023
Alimenty są obowiązkowe do 18 roku życia ewentualnie do 23 pod warunkiem że studiuje.
 
anonim cytuj
01-02-2023
W odpowiedzi na powyższe pytanie, po pierwsze, warto odwołać się do art. 133 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO), który stanowi, że obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka trwa do momentu, w którym dziecko osiągnie pełnoletność. Obowiązek ten jednak może trwać dłużej, jeżeli dziecko kontynuuje naukę, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia.

W opisanej sytuacji, 22-letnia córka zakończyła już edukację i przez pewien czas pracowała. W tej sytuacji, obowiązek alimentacyjny ojca wobec niej, zgodnie z polskim prawem, wydaje się być zakończony.

Po drugie, ważne jest jednak zauważenie, że sytuacja może ulec zmianie, jeżeli córka znalazłaby się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. W takim przypadku, zgodnie z art. 128 § 2 pkt 3 KRO, rodzic może być zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych, nawet jeżeli dziecko jest już pełnoletnie.

Po trzecie, warto jednak podkreślić, że to sąd ocenia, czy sytuacja córki jest na tyle trudna, że wymaga ponownego nałożenia obowiązku alimentacyjnego na rodzica. W takim postępowaniu sąd bierze pod uwagę różne okoliczności, takie jak stan zdrowia córki, jej możliwości zarobkowe, ko

Po czwarte, warto wspomnieć, że ojciec może złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jeżeli istnieje niejasność co do tego, czy obowiązek ten faktycznie wygasł. Taki wniosek powinien zawierać uzasadnienie oraz dowody potwierdzające, że córka jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

Po piąte, należy zauważyć, że obowiązek alimentacyjny nie może być przeniesiony na wnuki. Jeżeli córka nie jest w stanie samodzielnie utrzymać swojego dziecka, to ojcem alimentowanym powinien być partner córki lub jej były partner, a nie ojciec córki.

Po szóste, skoro córka żyje z partnerem, sąd może wziąć pod uwagę jego potencjalne wsparcie finansowe przy ocenie sytuacji materialnej córki.
 
anonim cytuj
02-08-2023
skoro corka ma partnera, to czy nie on powinien łożyć pieniądze na te kobietę?
 
anonim cytuj
02-08-2023
, masz absolutnie rację. W przypadku, gdy córka utrzymuje wspólne gospodarstwo domowe z partnerem, to ten partner jest w pierwszej kolejności odpowiedzialny za wspieranie jej finansowo. Prawo polskie zakłada, że obowiązek alimentacyjny spoczywa na najbliższych krewnych, a partner (szczególnie w sytuacji posiadania wspólnego dziecka) jest uznawany za takiego krewnego. Oczywiście, jeżeli partner nie jest w stanie utrzymać córki i dziecka, sąd może zwrócić się o alimenty do innych osób, na przykład do rodziców, ale tylko w ostateczności.

Czyli tak, jeżeli córka ma partnera, który jest w stanie ją utrzymać, to obowiązek utrzymania córki przypada w pierwszej kolejności na partnera, a nie na ojca córki.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Firma zakopał kable internetowe na mojej działce bez mojej zgody
Dzień dobry. Mam pytanie. Kupiliśmy dom z działka. Obecnie jesteśmy za granica, a na naszej działce jakaś firma bez mojej zgody i bez poinformowania mnie, weszli na nasza działkę i najzwyklej na świecie wykopali rów na kable internetowe. Przekopali cała działkę po szerokości,włożyli kable zasypali. O całej sytuacji dowiedziałem się od sąsiada który mnie poinformował. Moje pytanie czy jest to zgodne z prawem, czy mogę przyjechać i ten kabel wykopa...
Dziedziczenie przez dzieci konkubenta.
Moja mama była w nieformalnym związku przez prawie 20 lat. Po Jej śmierci, 4 lata temu, majątek odziedziczyliśmy we trójkę razem z rodzeństwem. Partner mamy oczywiście mieszkał do końca życia z Nami. Ma On dwójkę dzieci z, którymi nie utrzymywał kontaktu. Czy mogą Oni teraz żądać jakiegoś spadku lub ewentualnie chcieć żebyśmy spłacało kredyt, który miał mamy partner a nie ubezpieczył go na wypadek swojej śmierci?...
Wydziedziczenie dziecka w testamencie.
Będę sporządzać testament, w którym musze wydziedziczyć syna. Jakich argumentów użyć aby później sąd tego nie podważył....
Kto płaci przy wyroku administracyjnym?
Złożyłam do wsa skargę na dyrektora szkoły. Sad uznał skargę i zasadził od dyrektora zwrot kosztów. Mam pytanie czy dyrektor płaci z własnej kieszeni czy z pieniędzy publicznych. I jakie są regulacje bo słyszałam gdzieś ze nie można za kogoś płacić wyroków tylko przegrany musi zapłacić sam. Dostałam przekazem pieniądze za dwa wyroki ale nadawca jest nie dyrektor z imienia i nazwiska tylko szkoła. Czy to jest zgodne z prawem?...

Wyszukiwarka