Zakończenie alimentacji.

Uprawniony do płacenia alimentów tata ma 22letnią córkę, która zakończyła edukację 3 lata temu, pracowała przez kolejne 2 lata, po czym urodziła dziecko i jest na urlopie macierzyńskim. Nie jest w związku małżeńskim. Żyje z partnerem. Czy tata ma szansę w sądzie na zakończenie alimentacji na córkę? Czy jednak może się okazać, że córka nie jest w stanie samodzielnie utrzymać siebie i teraz swojego dziecka i dlatego potrzebne są jej alimenty od taty? Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
anonim cytuj
01-02-2023
Skoro skończyła edukacje to nie ma obowiązku płacić alimentów.
 
anonim cytuj
01-02-2023
Alimenty są obowiązkowe do 18 roku życia ewentualnie do 23 pod warunkiem że studiuje.
 
anonim cytuj
01-02-2023
W odpowiedzi na powyższe pytanie, po pierwsze, warto odwołać się do art. 133 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO), który stanowi, że obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka trwa do momentu, w którym dziecko osiągnie pełnoletność. Obowiązek ten jednak może trwać dłużej, jeżeli dziecko kontynuuje naukę, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia.

W opisanej sytuacji, 22-letnia córka zakończyła już edukację i przez pewien czas pracowała. W tej sytuacji, obowiązek alimentacyjny ojca wobec niej, zgodnie z polskim prawem, wydaje się być zakończony.

Po drugie, ważne jest jednak zauważenie, że sytuacja może ulec zmianie, jeżeli córka znalazłaby się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. W takim przypadku, zgodnie z art. 128 § 2 pkt 3 KRO, rodzic może być zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych, nawet jeżeli dziecko jest już pełnoletnie.

Po trzecie, warto jednak podkreślić, że to sąd ocenia, czy sytuacja córki jest na tyle trudna, że wymaga ponownego nałożenia obowiązku alimentacyjnego na rodzica. W takim postępowaniu sąd bierze pod uwagę różne okoliczności, takie jak stan zdrowia córki, jej możliwości zarobkowe, ko

Po czwarte, warto wspomnieć, że ojciec może złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jeżeli istnieje niejasność co do tego, czy obowiązek ten faktycznie wygasł. Taki wniosek powinien zawierać uzasadnienie oraz dowody potwierdzające, że córka jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

Po piąte, należy zauważyć, że obowiązek alimentacyjny nie może być przeniesiony na wnuki. Jeżeli córka nie jest w stanie samodzielnie utrzymać swojego dziecka, to ojcem alimentowanym powinien być partner córki lub jej były partner, a nie ojciec córki.

Po szóste, skoro córka żyje z partnerem, sąd może wziąć pod uwagę jego potencjalne wsparcie finansowe przy ocenie sytuacji materialnej córki.
 
anonim cytuj
02-08-2023
skoro corka ma partnera, to czy nie on powinien łożyć pieniądze na te kobietę?
 
anonim cytuj
02-08-2023
, masz absolutnie rację. W przypadku, gdy córka utrzymuje wspólne gospodarstwo domowe z partnerem, to ten partner jest w pierwszej kolejności odpowiedzialny za wspieranie jej finansowo. Prawo polskie zakłada, że obowiązek alimentacyjny spoczywa na najbliższych krewnych, a partner (szczególnie w sytuacji posiadania wspólnego dziecka) jest uznawany za takiego krewnego. Oczywiście, jeżeli partner nie jest w stanie utrzymać córki i dziecka, sąd może zwrócić się o alimenty do innych osób, na przykład do rodziców, ale tylko w ostateczności.

Czyli tak, jeżeli córka ma partnera, który jest w stanie ją utrzymać, to obowiązek utrzymania córki przypada w pierwszej kolejności na partnera, a nie na ojca córki.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Uciążliwy hałas z sąsiedniej działki.
W odległości ok. 1km od mojego domu osoba prywatna kupiła działkę i urządza tam całonocne, plenerowe, komercyjne dyskoteki. Mimo, że jest to spora odległość w nocy słychać dudnienie i hałas. Dodatkowo działka położona jest w lesie i z pewnością negatywnie wpływa na mieszkające tam zwierzęta. Czy jest jakiś sposób, aby ograniczyć taką uciążliwą działalność?...
Dodatkowe ubezpieczenie chorobowe.
Zatrudniłam się pierwszy raz na umowie zlecenie. Powiedzcie co oznacza dodatkowe ubezpieczenie chorobowe? Ile odciągają jeśli mam w umowie 22zl netto za godzinę? Czy w razie wolnego na opiekę nad córką "jestem bezpieczna"? Czy taka umowa ma jakieś plusy?...
Czy mogę wycofać się ze sprzedaży produktu?
Witam. Proszę o informację czy sprzedając przez internet jako osoba fizyczna mam prawo wycofać się ze sprzedaży i nie wysłać towaru gdy kupujący oświadczył, że zrobił przelew. Na grupie sprzedażowej wystawiłam przedmiot jak się okazało w rażąco niskiej cenie. Kilku grupowiczów po fakcie poinformowało mnie o realnej cenie. Towar wystawiłam za 5 % jego wartości. Proszę o informację i podstawę prawną czy muszę wysłać towar....
Brak księgi przychodów.
W ubiegłym roku prowadziłem niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Nie zapisałem dokładnie wszystkich płatności. Teraz muszę odprowadzić podatek i chciałem zapytać, czy brak księgi przychodów jest jakoś karany? I czy jeśli złożona przeze mnie kwota podatku nie będzie dokładna mogę być za to ukarany przy działalności o tak małym zakresie? A jeśli, to jakie jest tego prawdopodobieństwo? Mogę zliczyć wszystkie transakcje, ale było ich bardzo duż...

Wyszukiwarka