Czy mogę wycofać zawiadomienie o nękaniu?

Witam
W tamtym tygodniu złożyłam zawiadomienie, że były facet mnie neka, akta sprawy zostały wysłane prokuraturze natomiast nikt nie postawił zarzutów.
Pogodzilam się z tym chłopakiem i chciałbym wycofać zawiadomienie.
Czy jest to możliwe?
anonim cytuj
14-07-2022
Może pani po prostu napisać pismo do tej prokuratury. Większość prokuratorów pewnie z przyjemnością odmówi wszczęcia dochodzenia i zakończy temat. Co bardziej dociekliwi mogą zadać sobie zasadnicze - i zasadne - pytanie, czy w takim razie przypadkiem pierwsze zawiadomienie nie było fałszywe?
 
anonim cytuj
14-07-2022
składający zawiadomienie nie ma możliwości jego formalnego wycofania w takim sensie, aby cała sprawa została zamknięta. Jednak można poinformować organy ścigania o zmianie zdania co do kontynuowania postępowania.

Jeżeli chodzi o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego (jak niektóre formy nękania), to osoba pokrzywdzona może odstąpić od oskarżenia. Jeśli jednak sprawa dotyczy przestępstwa ściganego z urzędu, prokurator nie jest związany wolą pokrzywdzonej osoby i może kontynuować postępowanie.

Jeśli postanowisz poinformować prokuraturę o chęci odstąpienia od oskarżenia lub o zmianie zdania, warto to uczynić na piśmie, przedstawiając powody tej decyzji. Prokurator oceni następnie, czy kontynuować postępowanie, czy je umorzyć.

Co do wskazania, że pierwsze zawiadomienie mogło być fałszywe: składanie fałszywych zeznań lub zawiadomień o przestępstwie jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 zgodnie z art. 233 § 1 Kodeksu karnego. Jednakże, samo wycofanie się z zawiadomienia czy odstąpienie od oskarżenia nie jest równoznaczne z tym, że pierwsze zawiadomienie było fałszywe. Prokurator będzie musiał dokładnie zbadać okoliczności sprawy.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Jeżeli zdecyduję się napisać to pismo do prokuratury z chęcią odstąpienia od oskarżenia, to jakie informacje powinnam w nim zawrzeć? Czy są jakieś wzory takich pism dostępne? Czy muszę podać w nim konkretne powody mojej decyzji, czy wystarczy napisać, że zmieniłam zdanie?
 
anonim cytuj
07-08-2023
Pismo do prokuratury z chęcią odstąpienia od oskarżenia powinno zawierać następujące elementy:

Wskazanie organu, do którego skierowane jest pismo (np. Prokuratura Okręgowa w [miasto]);
Dane osoby składającej pismo (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie numer PESEL);
Numer akt sprawy, jeśli jest znany;
Opis przedmiotowej sprawy oraz treść wcześniej złożonego zawiadomienia;
Wyraźne wskazanie, że chcesz odstąpić od oskarżenia lub poinformować o zmianie zdania w kwestii kontynuowania postępowania;
Powody decyzji o odstąpieniu od oskarżenia. Choć formalnie nie jest wymagane podanie konkretnych powodów, warto je jednak wskazać, by prokurator mógł dokładnie zrozumieć motywy takiej decyzji.
Jeśli chodzi o wzory takich pism, nie ma jednolitego wzoru, ale w wielu kancelariach prawnych czy na stronach poświęconych tematyce prawnej można znaleźć przykładowe pisma, które mogą służyć za inspirację. Ważne jest, aby dostosować treść pisma do indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy.

Zgłaszając chęć odstąpienia od oskarżenia, warto pamiętać, że takie pismo ma charakter informacyjny i nie jest równoznaczne z faktycznym wycofaniem zawiadomienia. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do prokuratury, która oceni okoliczności oraz dalszy przebieg postępowania.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Przechowanie pieniędzy na czyimś koncie
Pan X ma tendencje do zadłużania się. Sprzedał mieszkanie i została mu po spłaceniu hipoteki kwota 90 tys zł. Kwota ta zawarta jest w akcie i nic sie nie działo „pod stołem”. W związku z lekka ręka do wydawania chce przelać cała kwote ze swojego konta, na konto siostry aby uniemożliwić sobie wydawanie pieniędzy pod wpływem emocji. Czy tak można? Czytałam ze może paść podejrzenie ze to darowizna czy pożyczka, a to ma być tylko na koncie. Podpowie...
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.
Witam.. Nie było mnie w pracy 8 dni i dzisiaj byłem pierwszy raz po tej przerwie i dowiedziałem się, że kierownik kazał wpisać kadrowej "Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy " . Pytanie teraz mam takie trochę o tym czytam i co portal to nowe wiadomości... Pracodawca mnie nie zwolnił dziś byłem pierwszy dzień i nurtuje mnie jedno czy np.. jak popracuje z tydzień kolejny i np. będę miał l4 to może mnie zwolnić cofając to że nie miałem ...
zwrot kosztów za stawienie sie w sądzie świadka
Jeżeli zostałam wezwana w charakterze świadka na rozprawę sądową w powództwie czy Sąd ma prawo zwrócić mi koszty dojazdu? Dostalam taką informacje od osoby której dotyczy ta sprawa, a czeka mnie daleka wyprawa. Zostaje mi jedynie możliwość wynajęcia auta bo obecnie zadnego nie posiadam. Był ktoś moze w podobnej sytuacji? czy faktycznie moge liczyć na zwrot kosztów? A jesli nie to do której ze storn powinnam się zwrócić o pokrycie dojazdu...
Jak rozwiązać umowę o pracę ?
Jestem zatrudniony na umowie o pracę powyżej 3 lat. Od prawie pół roku jestem na zwolnieniu lekarskim. Niedługo kończy mi się okres chorobowy 182 dni. Choroba nie jest przyczyną wykonywanego zawodu, jednak uniemożliwia jego dalsze wykonywanie. W jaki sposób sprawnie i szybko rozwiązać umowę o pracę bez długiego okresu wypowiedzenia, gdyby pracodawca nie zgodził się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron? Mam ponadto niewykorzystany nawet j...

Wyszukiwarka