Czy mogę wycofać zawiadomienie o nękaniu?

Witam
W tamtym tygodniu złożyłam zawiadomienie, że były facet mnie neka, akta sprawy zostały wysłane prokuraturze natomiast nikt nie postawił zarzutów.
Pogodzilam się z tym chłopakiem i chciałbym wycofać zawiadomienie.
Czy jest to możliwe?
anonim cytuj
14-07-2022
Może pani po prostu napisać pismo do tej prokuratury. Większość prokuratorów pewnie z przyjemnością odmówi wszczęcia dochodzenia i zakończy temat. Co bardziej dociekliwi mogą zadać sobie zasadnicze - i zasadne - pytanie, czy w takim razie przypadkiem pierwsze zawiadomienie nie było fałszywe?
 
anonim cytuj
14-07-2022
składający zawiadomienie nie ma możliwości jego formalnego wycofania w takim sensie, aby cała sprawa została zamknięta. Jednak można poinformować organy ścigania o zmianie zdania co do kontynuowania postępowania.

Jeżeli chodzi o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego (jak niektóre formy nękania), to osoba pokrzywdzona może odstąpić od oskarżenia. Jeśli jednak sprawa dotyczy przestępstwa ściganego z urzędu, prokurator nie jest związany wolą pokrzywdzonej osoby i może kontynuować postępowanie.

Jeśli postanowisz poinformować prokuraturę o chęci odstąpienia od oskarżenia lub o zmianie zdania, warto to uczynić na piśmie, przedstawiając powody tej decyzji. Prokurator oceni następnie, czy kontynuować postępowanie, czy je umorzyć.

Co do wskazania, że pierwsze zawiadomienie mogło być fałszywe: składanie fałszywych zeznań lub zawiadomień o przestępstwie jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 zgodnie z art. 233 § 1 Kodeksu karnego. Jednakże, samo wycofanie się z zawiadomienia czy odstąpienie od oskarżenia nie jest równoznaczne z tym, że pierwsze zawiadomienie było fałszywe. Prokurator będzie musiał dokładnie zbadać okoliczności sprawy.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Jeżeli zdecyduję się napisać to pismo do prokuratury z chęcią odstąpienia od oskarżenia, to jakie informacje powinnam w nim zawrzeć? Czy są jakieś wzory takich pism dostępne? Czy muszę podać w nim konkretne powody mojej decyzji, czy wystarczy napisać, że zmieniłam zdanie?
 
anonim cytuj
07-08-2023
Pismo do prokuratury z chęcią odstąpienia od oskarżenia powinno zawierać następujące elementy:

Wskazanie organu, do którego skierowane jest pismo (np. Prokuratura Okręgowa w [miasto]);
Dane osoby składającej pismo (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie numer PESEL);
Numer akt sprawy, jeśli jest znany;
Opis przedmiotowej sprawy oraz treść wcześniej złożonego zawiadomienia;
Wyraźne wskazanie, że chcesz odstąpić od oskarżenia lub poinformować o zmianie zdania w kwestii kontynuowania postępowania;
Powody decyzji o odstąpieniu od oskarżenia. Choć formalnie nie jest wymagane podanie konkretnych powodów, warto je jednak wskazać, by prokurator mógł dokładnie zrozumieć motywy takiej decyzji.
Jeśli chodzi o wzory takich pism, nie ma jednolitego wzoru, ale w wielu kancelariach prawnych czy na stronach poświęconych tematyce prawnej można znaleźć przykładowe pisma, które mogą służyć za inspirację. Ważne jest, aby dostosować treść pisma do indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy.

Zgłaszając chęć odstąpienia od oskarżenia, warto pamiętać, że takie pismo ma charakter informacyjny i nie jest równoznaczne z faktycznym wycofaniem zawiadomienia. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do prokuratury, która oceni okoliczności oraz dalszy przebieg postępowania.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Oskarżony o kradzież.
Pracowałem prawie 3 lata na stacji paliw. Niedawno szefowa oskarżyła mnie i zmiennika o kradzież pieniędzy. Nasza kradzież miała polegać na tym że z faktur które zostały wystawione dla klientów po pewnym czasie były poprawiane niby przez nas tak aby kasą nie trafiała do kasy kasjerów a kasy głównej ( każda transakcja trafia do lasy kasjerów a kasa główna to wszystko co wypłacaliśmy szefowej) oskarżyła nas że te pieniądze zabraliśmy my. Te faktur...
Rozwód
W 2018 r. moi rodzice przekazali mnie i mojemu mężowi dom umową o dożywociu. Niestety, prawdopodobnie wkrótce się rozwiedziemy. Co z domem? Jest majątkiem wspólnym, tyle że mąż nigdy nie poczuwał się za bardzo do obowiązków z nim związanych, zainwestowaliśmy w niego niewiele wspólnych pieniędzy, a wiadomo, że po rozwodzie mąż nie będzie spełniał obowiązków, wynikających z umowy o dożywocie. Nie stać mnie, aby go spłacić i on o tym wie. Z drugi...
Wypadek przy pracy.
Czy taki zapis w protokole powypadkowym wypadku przy pracy: - zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem - pośpiech podczas wykonywanej pracy - brak koncentracji na wykonywanej czynności - nieprawidłowe wykonywanie prac ręcznych transportowych, tj. niezgodnie z obowiązującą instrukcją BHP dot. zasad bezpiecznego wykonywania ręcznych prac Stwierdza się, że wypadek jest wypadkiem przy pracy. Wypadek był zdarzeniem nagłym, spowodowany przyczyną ze...
Sprzedaż mieszkania z najemcą w trakcie umowy najmu.
Mam pytanie związane z wynajmem mieszkania. Wraz z partnerem wynajmujemy mieszkanie od prawie roku, umowa (najmu okazjonalnego) zawarta w marcu 2023, nie ma sprecyzowanego czasu najmu, płatność jest co miesiąc. W środę (24.01) dostaliśmy informację od właściciela, że planuje sprzedać mieszkanie i na następny dzień będzie ktoś zrobić wycenę. Byliśmy uspokajani, że to tylko wycena i nic nie jest postanowione, natomiast po wizycie agenta mieszkanie ...

Wyszukiwarka