Witam
W tamtym tygodniu złożyłam zawiadomienie, że były facet mnie neka, akta sprawy zostały wysłane prokuraturze natomiast nikt nie postawił zarzutów.
Pogodzilam się z tym chłopakiem i chciałbym wycofać zawiadomienie.
Czy jest to możliwe?
Może pani po prostu napisać pismo do tej prokuratury. Większość prokuratorów pewnie z przyjemnością odmówi wszczęcia dochodzenia i zakończy temat. Co bardziej dociekliwi mogą zadać sobie zasadnicze - i zasadne - pytanie, czy w takim razie przypadkiem pierwsze zawiadomienie nie było fałszywe?
anonim cytuj
14-07-2022
składający zawiadomienie nie ma możliwości jego formalnego wycofania w takim sensie, aby cała sprawa została zamknięta. Jednak można poinformować organy ścigania o zmianie zdania co do kontynuowania postępowania.
Jeżeli chodzi o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego (jak niektóre formy nękania), to osoba pokrzywdzona może odstąpić od oskarżenia. Jeśli jednak sprawa dotyczy przestępstwa ściganego z urzędu, prokurator nie jest związany wolą pokrzywdzonej osoby i może kontynuować postępowanie.
Jeśli postanowisz poinformować prokuraturę o chęci odstąpienia od oskarżenia lub o zmianie zdania, warto to uczynić na piśmie, przedstawiając powody tej decyzji. Prokurator oceni następnie, czy kontynuować postępowanie, czy je umorzyć.
Co do wskazania, że pierwsze zawiadomienie mogło być fałszywe: składanie fałszywych zeznań lub zawiadomień o przestępstwie jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 zgodnie z art. 233 § 1 Kodeksu karnego. Jednakże, samo wycofanie się z zawiadomienia czy odstąpienie od oskarżenia nie jest równoznaczne z tym, że pierwsze zawiadomienie było fałszywe. Prokurator będzie musiał dokładnie zbadać okoliczności sprawy.
anonim cytuj
07-08-2023
Jeżeli zdecyduję się napisać to pismo do prokuratury z chęcią odstąpienia od oskarżenia, to jakie informacje powinnam w nim zawrzeć? Czy są jakieś wzory takich pism dostępne? Czy muszę podać w nim konkretne powody mojej decyzji, czy wystarczy napisać, że zmieniłam zdanie?
anonim cytuj
07-08-2023
Pismo do prokuratury z chęcią odstąpienia od oskarżenia powinno zawierać następujące elementy:
Wskazanie organu, do którego skierowane jest pismo (np. Prokuratura Okręgowa w [miasto]);
Dane osoby składającej pismo (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie numer PESEL);
Numer akt sprawy, jeśli jest znany;
Opis przedmiotowej sprawy oraz treść wcześniej złożonego zawiadomienia;
Wyraźne wskazanie, że chcesz odstąpić od oskarżenia lub poinformować o zmianie zdania w kwestii kontynuowania postępowania;
Powody decyzji o odstąpieniu od oskarżenia. Choć formalnie nie jest wymagane podanie konkretnych powodów, warto je jednak wskazać, by prokurator mógł dokładnie zrozumieć motywy takiej decyzji.
Jeśli chodzi o wzory takich pism, nie ma jednolitego wzoru, ale w wielu kancelariach prawnych czy na stronach poświęconych tematyce prawnej można znaleźć przykładowe pisma, które mogą służyć za inspirację. Ważne jest, aby dostosować treść pisma do indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy.
Zgłaszając chęć odstąpienia od oskarżenia, warto pamiętać, że takie pismo ma charakter informacyjny i nie jest równoznaczne z faktycznym wycofaniem zawiadomienia. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do prokuratury, która oceni okoliczności oraz dalszy przebieg postępowania.
Cześć, mam problem ubezpieczalnia nie chce wypłacić odszkodowania za ciężkie zachorowanie (śpiączka, niewydolność wielonarządowa) łącznie 3 miesiące w szpitalach z czego 2 na OIOMie. Chciałabym wiedzieć o jakich kwotach mówimy i czy jest sens o to walczyć....
Brat z żoną mają wspólne konto na które wpływa wypłata tylko jego i żona wypłaca tyle ile chce i tylko ona robi na tym koncie operacje. Brat mieszkał w gospodarstwie domowym tylko 1 tydzień w miesiącu. Brat miał zasądzone alimenty na 3 córki. Teraz jak brat wyprowadził się definitywnie z domu żona podała go do komornika że od roku nie płaci jej alimentów i została założona blokada na jego nowe konto przez komornika. Komornik twierdzi że blokady z...
Witam
Mam 23 lata
Dostałam ofertę pracy na -umowe zlecenie .
Czy będę musiała się jakoś rozliczać?
Nie jestem w tym temacie obeznana i nie chciałabym zrobić sobie problemów z niewiedzy .
Nie jestem studentką.
Proszę o pomoc .
Z góry dziękuję....
Dzień dobry. Zostałem skazany przez sąd za 9 czynów. Każdy po kilka miesięcy. Sąd orzekł karę łączna za te czyny dwa lata. Po złożeniu kasacji do sądu najwyższego ten uchylił 8 z 9. Pozostało skazanie za jeden czyn, za który sąd skazał mnie na 8 msc. Czy mogę złożyć wniosek do sądu wykonawczego o zawieszenie wykonania, tym bardziej, że na początku w postepowaniu przygotowawczym odbyłem areszt w postaci 2 miesięcy pozbawienia wolności?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: