Witam
W tamtym tygodniu złożyłam zawiadomienie, że były facet mnie neka, akta sprawy zostały wysłane prokuraturze natomiast nikt nie postawił zarzutów.
Pogodzilam się z tym chłopakiem i chciałbym wycofać zawiadomienie.
Czy jest to możliwe?
Może pani po prostu napisać pismo do tej prokuratury. Większość prokuratorów pewnie z przyjemnością odmówi wszczęcia dochodzenia i zakończy temat. Co bardziej dociekliwi mogą zadać sobie zasadnicze - i zasadne - pytanie, czy w takim razie przypadkiem pierwsze zawiadomienie nie było fałszywe?
anonim cytuj
14-07-2022
składający zawiadomienie nie ma możliwości jego formalnego wycofania w takim sensie, aby cała sprawa została zamknięta. Jednak można poinformować organy ścigania o zmianie zdania co do kontynuowania postępowania.
Jeżeli chodzi o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego (jak niektóre formy nękania), to osoba pokrzywdzona może odstąpić od oskarżenia. Jeśli jednak sprawa dotyczy przestępstwa ściganego z urzędu, prokurator nie jest związany wolą pokrzywdzonej osoby i może kontynuować postępowanie.
Jeśli postanowisz poinformować prokuraturę o chęci odstąpienia od oskarżenia lub o zmianie zdania, warto to uczynić na piśmie, przedstawiając powody tej decyzji. Prokurator oceni następnie, czy kontynuować postępowanie, czy je umorzyć.
Co do wskazania, że pierwsze zawiadomienie mogło być fałszywe: składanie fałszywych zeznań lub zawiadomień o przestępstwie jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 zgodnie z art. 233 § 1 Kodeksu karnego. Jednakże, samo wycofanie się z zawiadomienia czy odstąpienie od oskarżenia nie jest równoznaczne z tym, że pierwsze zawiadomienie było fałszywe. Prokurator będzie musiał dokładnie zbadać okoliczności sprawy.
anonim cytuj
07-08-2023
Jeżeli zdecyduję się napisać to pismo do prokuratury z chęcią odstąpienia od oskarżenia, to jakie informacje powinnam w nim zawrzeć? Czy są jakieś wzory takich pism dostępne? Czy muszę podać w nim konkretne powody mojej decyzji, czy wystarczy napisać, że zmieniłam zdanie?
anonim cytuj
07-08-2023
Pismo do prokuratury z chęcią odstąpienia od oskarżenia powinno zawierać następujące elementy:
Wskazanie organu, do którego skierowane jest pismo (np. Prokuratura Okręgowa w [miasto]);
Dane osoby składającej pismo (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie numer PESEL);
Numer akt sprawy, jeśli jest znany;
Opis przedmiotowej sprawy oraz treść wcześniej złożonego zawiadomienia;
Wyraźne wskazanie, że chcesz odstąpić od oskarżenia lub poinformować o zmianie zdania w kwestii kontynuowania postępowania;
Powody decyzji o odstąpieniu od oskarżenia. Choć formalnie nie jest wymagane podanie konkretnych powodów, warto je jednak wskazać, by prokurator mógł dokładnie zrozumieć motywy takiej decyzji.
Jeśli chodzi o wzory takich pism, nie ma jednolitego wzoru, ale w wielu kancelariach prawnych czy na stronach poświęconych tematyce prawnej można znaleźć przykładowe pisma, które mogą służyć za inspirację. Ważne jest, aby dostosować treść pisma do indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy.
Zgłaszając chęć odstąpienia od oskarżenia, warto pamiętać, że takie pismo ma charakter informacyjny i nie jest równoznaczne z faktycznym wycofaniem zawiadomienia. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do prokuratury, która oceni okoliczności oraz dalszy przebieg postępowania.
Witam. 2 miesiące temu złożyłam zawiadomienie na policji o popełnieniu wykroczenia, którym było przywłaszczenie. Doszłam do porozumienia z tą osobą i chciałabym odwołać swoje zgłoszenie. Jak wygląda procedura w tej kwestii ? Co powinnam napisać we wniosku ?...
Mój mąż po nieudanej działalności jedyne co aktualnie posiada to komorników.
Niestety choruje on również na przewlekłe choroby, więc musi kupować sobie leki. Po opłatach kwota, jaką mi daje na życie to nawet nie jest połowa opłat za mieszkanie, nie mówiąc o całej reszcie. Czy w tym wypadku jest sens bym występowała o alimenty jeszcze będąc z nim w małżeństwie? Obydwoje i tak chcemy się rozejść, ale aktualnie żyjemy pod jednym dachem, bo jest to ...
Witam. Mieszkam w bloku 35 letnim, sąsiedzi piętro niżej rozpoczęli generalny remont mieszkania używając ciężkiego sprzętu usuwając ściany nośne i działowe(zawęzili ściany, część zbrojenia również usunęli) w wyniku czego u mnie popękały ściany w 4 pokojach. Spółdzielnia umywa ręce. Gdzie mogę się udać i co zrobić? Z góry dziękuję za pomoc....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: