Ojciec nie chce płacić alimentów na niepełnosprawne dziecko.

Ojciec nie chce płacić alimentów na dziecko (niepełnosprawne) bo twierdzi że przecież mam 500+, świadczenia, zasiłki i pieniądze na subkoncie w fundacji na leczenie dziecka. Twierdzi ze mam lepsze dochody niż on i wręcz to ja powinnam mu dokładać pieniądze. Zaznaczę ze do zbiórki na leczenie się nie przyczynił twierdząc ze nie potrafi udostępnić postu. Czy ojciec dziecka ma prawo nie płacić alimentów jeżeli w rzeczywistości ja dostaje większe pieniądze od Państwa niż on zarabia( fikcyjna umowa na najniższa krajowa).
anonim cytuj
17-08-2023
Idź z wyrokiem zasądzającym alimenty do komornika i podaj o ich wyegzekwowanie od dłużnika, komornik szybko i bardzo skutecznie uświadomi "tatusiowi", że jednak na dziecko będzie płacił, bo musi płacić, nawet gdybyś zarabiała np.100tyś zł miesięcznie.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Idź z wyrokiem zasądzającym alimenty do komornika i podaj o ich wyegzekwowanie od dłużnika, komornik szybko i bardzo skutecznie uświadomi "tatusiowi", że jednak na dziecko będzie płacił, bo musi płacić, nawet gdybyś zarabiała np.100tyś zł miesięcznie.

Nie mam zasądzonych alimentów bo do tej pory dogadywaliśmy się bardzo dobrze. Wiele razy miał problemy finansowe które ją rozumiałam i czekałam z kasą na dziecko. Obecnie nie płaci już drugi miesiąc i NIE Wie kiedy będzie mógł mi dać. Mało tego co raz mniej czasu ma dla dziecka.
Idź do sądu. Będziesz miała wyrok. Jeśli nie będzie płacił przez dwa kolejne miesiące złóż papiery do komornika i tyle.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Dochody i zasiłki z tytułu wsparcia dla niepełnosprawnego dziecka nie są podstawą do odmowy płacenia alimentów przez drugiego rodzica. Zobowiązanie do płacenia alimentów wynika z odpowiedzialności za utrzymanie dziecka i nie jest związane z tym, czy jeden z rodziców ma wyższe dochody niż drugi. Istotne jest, żeby obydwoje rodzice uczestniczyli w utrzymaniu i opiece nad dzieckiem w miarę swoich możliwości.

Jeżeli nie masz jeszcze zasądzonych alimentów, warto rozważyć złożenie wniosku o zasądzenie alimentów w sądzie. Prawo jasno wskazuje, że obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci jest priorytetowy w stosunku do innych zobowiązań finansowych. Wskazane jest zwrócenie uwagi na przepisy art. 128 §1 i §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które regulują obowiązek alimentacyjny wobec dziecka.

Gdy sąd wyda wyrok zasądzający alimenty i ojciec nie będzie regularnie ich płacił, możesz zwrócić się do komornika o egzekwowanie należności. W przypadku zaległości w płaceniu alimentów, procedura egzekucyjna jest uproszczona, a dłużnik alimentacyjny ponosi skutki finansowe z tytułu nieuiszczenia alimentów.

Mając na uwadze powyższe, warto złożyć wniosek do sądu o zasądzenie alimentów, aby formalnie uregulować tę kwestię. Gdyby ojciec dziecka nadal odmawiał płatności po wydaniu wyroku, procedura komornicza będzie odpowiednim środkiem do wyegzekwowania należności.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Dzięki za odpowiedzi. Ale mam jeszcze jedno pytanie: jeśli złożę wniosek do sądu o zasądzenie alimentów i potem będę chciała go wycofać (np. bo się z ojcem dogadamy), to czy to jest możliwe? I jakie byłyby ewentualne konsekwencje dla ojca, jeśli tak by się stało po wydaniu wyroku? Bo boję się, że ten cały proces sądowy jeszcze bardziej nas rozbije i nie chcę psuć sytuacji dla dziecka.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Wniosek o zasądzenie alimentów można wycofać w każdym etapie postępowania, zanim wydany zostanie wyrok w sprawie. Jeśli sąd nie wydał jeszcze wyroku, postępowanie zostanie umorzone. Zwracam uwagę na przepis art. 177 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym strona może wycofać swój wniosek, a sąd na wniosek strony przeciwnej może nakazać jej zwrócenie kosztów procesu poniesionych przez tę stronę do czasu wycofania wniosku.

W sytuacji, gdy wyrok został już wydany i stał się prawomocny, nie można go po prostu wycofać. Niemniej jednak, jeżeli obie strony dojdą do porozumienia w kwestii alimentów, możecie zawrzeć umowę o odstąpieniu od egzekucji alimentów lub o zawieszeniu ich płatności na pewien okres czasu. W takim przypadku, mimo istniejącego wyroku, komornik nie będzie prowadził egzekucji, o ile otrzyma odpowiednie zawiadomienie. Jeśli chodzi o ewentualne konsekwencje dla ojca po wydaniu wyroku, jeśli nie będzie on płacił alimentów pomimo porozumienia, nadal podlegałby egzekucji komorniczej. Aby uniknąć takiej sytuacji, zalecam spisanie porozumienia na piśmie i złożenie jego kopii u komornika oraz w sądzie.

Co do obaw związanych z procesem sądowym, warto podkreślić, że celem postępowania alimentacyjnego jest zabezpieczenie interesu dziecka. Jeśli obie strony są zdeterminowane, aby zachować dobre relacje i działają w najlepszym interesie dziecka, postępowanie sądowe nie musi prowadzić do dalszego konfliktu. Ważne jest, aby podejść do tego procesu z otwartym umysłem i gotowością do współpracy.
 
anonim cytuj
17-08-2023

Sugerowane Tematy

Windykacja długu już raz spłaconego.
Miałem dług. Komornik ściągnął z poborów całość zadłużenia co do złotówki. Po otrzymaniu od komornika potwierdzenia zamknięcia sprawy (bo wszystko uregulowane) firma windykacyjna, która wszczęła sprawę - wydzwania do mnie "bo jeszcze zostało do dopłacenia" kilka setek. W tej samej sprawie, ten sam wierzyciel - i mam na podstawie telefonicznej informacji przelać kasę na ich konto. Pytanie: reagować? Czego się domagać? Co taka firma musi ...
chorobliwie zazdrosny mąż/monitoring
Witam, narzeczony zamontował monitoring w domu (salon, kuchnia, przedpokój) bez mojej zgody jestem praktycznie cały czas obserwowana, tłumaczy się tym że za mną tęskni jak go nie ma (pracuje jako kierowca od pon do pt w delegacjach)oraz że chce mieć pewność że z nikim się nie spotykam w tym czasie. Jest chorobliwie zazdrosny, co weekend sprawdza mój telefon czy z kimś pisałam. Gdy dzwoni a ja nie odbiore telefonu lub nr jest zajęty robi mi awantu...
Wynajem mieszkania od mamy.
Wynajmuję od 2 lat mieszkanie, które należy do mojej matki. Nie ma żadnej umowy najmu, nie mogę się jej doprosić. Miała początkowo być, ale matka ciągle zwlekała, ponieważ nie chce odprowadzać podatku do skarbówki. Tak na prawdę nie mam pojęcia ile czasu w tym mieszkaniu mogę mieszkać, czy muszę ponosić wszystkie koszty bierzących napraw itp. Oczywiście co miesiąc kasuje ode mnie czynsz + media. Oczywiście gotówką bo przecież „skarbówka się dowie...
stłuczka
Niecały miesiąc temu uczestniczyłam w stłuczce. Dziewczyna wjechała w tył mojego auta. Była policja, dostała mandat, podała mi swoje dane, polisę itp Próbowaliśmy zgłosić szkodę, ubezpieczyciel mówił, że wyglada jakby ona nie opłaciła raty i jest problem ale postara się coś zrobić i oddzwoni. Dziś wyszło, że jej polisa w ogóle nie jest ważna, a to co mi podała to jest propozycja polisy. zdzwoniliśmy się, jej facet zobowiązał się spłacić na...

Wyszukiwarka