Ojciec nie chce płacić alimentów na niepełnosprawne dziecko.

Ojciec nie chce płacić alimentów na dziecko (niepełnosprawne) bo twierdzi że przecież mam 500+, świadczenia, zasiłki i pieniądze na subkoncie w fundacji na leczenie dziecka. Twierdzi ze mam lepsze dochody niż on i wręcz to ja powinnam mu dokładać pieniądze. Zaznaczę ze do zbiórki na leczenie się nie przyczynił twierdząc ze nie potrafi udostępnić postu. Czy ojciec dziecka ma prawo nie płacić alimentów jeżeli w rzeczywistości ja dostaje większe pieniądze od Państwa niż on zarabia( fikcyjna umowa na najniższa krajowa).
anonim cytuj
17-08-2023
Idź z wyrokiem zasądzającym alimenty do komornika i podaj o ich wyegzekwowanie od dłużnika, komornik szybko i bardzo skutecznie uświadomi "tatusiowi", że jednak na dziecko będzie płacił, bo musi płacić, nawet gdybyś zarabiała np.100tyś zł miesięcznie.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Idź z wyrokiem zasądzającym alimenty do komornika i podaj o ich wyegzekwowanie od dłużnika, komornik szybko i bardzo skutecznie uświadomi "tatusiowi", że jednak na dziecko będzie płacił, bo musi płacić, nawet gdybyś zarabiała np.100tyś zł miesięcznie.

Nie mam zasądzonych alimentów bo do tej pory dogadywaliśmy się bardzo dobrze. Wiele razy miał problemy finansowe które ją rozumiałam i czekałam z kasą na dziecko. Obecnie nie płaci już drugi miesiąc i NIE Wie kiedy będzie mógł mi dać. Mało tego co raz mniej czasu ma dla dziecka.
Idź do sądu. Będziesz miała wyrok. Jeśli nie będzie płacił przez dwa kolejne miesiące złóż papiery do komornika i tyle.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Dochody i zasiłki z tytułu wsparcia dla niepełnosprawnego dziecka nie są podstawą do odmowy płacenia alimentów przez drugiego rodzica. Zobowiązanie do płacenia alimentów wynika z odpowiedzialności za utrzymanie dziecka i nie jest związane z tym, czy jeden z rodziców ma wyższe dochody niż drugi. Istotne jest, żeby obydwoje rodzice uczestniczyli w utrzymaniu i opiece nad dzieckiem w miarę swoich możliwości.

Jeżeli nie masz jeszcze zasądzonych alimentów, warto rozważyć złożenie wniosku o zasądzenie alimentów w sądzie. Prawo jasno wskazuje, że obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci jest priorytetowy w stosunku do innych zobowiązań finansowych. Wskazane jest zwrócenie uwagi na przepisy art. 128 §1 i §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które regulują obowiązek alimentacyjny wobec dziecka.

Gdy sąd wyda wyrok zasądzający alimenty i ojciec nie będzie regularnie ich płacił, możesz zwrócić się do komornika o egzekwowanie należności. W przypadku zaległości w płaceniu alimentów, procedura egzekucyjna jest uproszczona, a dłużnik alimentacyjny ponosi skutki finansowe z tytułu nieuiszczenia alimentów.

Mając na uwadze powyższe, warto złożyć wniosek do sądu o zasądzenie alimentów, aby formalnie uregulować tę kwestię. Gdyby ojciec dziecka nadal odmawiał płatności po wydaniu wyroku, procedura komornicza będzie odpowiednim środkiem do wyegzekwowania należności.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Dzięki za odpowiedzi. Ale mam jeszcze jedno pytanie: jeśli złożę wniosek do sądu o zasądzenie alimentów i potem będę chciała go wycofać (np. bo się z ojcem dogadamy), to czy to jest możliwe? I jakie byłyby ewentualne konsekwencje dla ojca, jeśli tak by się stało po wydaniu wyroku? Bo boję się, że ten cały proces sądowy jeszcze bardziej nas rozbije i nie chcę psuć sytuacji dla dziecka.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Wniosek o zasądzenie alimentów można wycofać w każdym etapie postępowania, zanim wydany zostanie wyrok w sprawie. Jeśli sąd nie wydał jeszcze wyroku, postępowanie zostanie umorzone. Zwracam uwagę na przepis art. 177 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym strona może wycofać swój wniosek, a sąd na wniosek strony przeciwnej może nakazać jej zwrócenie kosztów procesu poniesionych przez tę stronę do czasu wycofania wniosku.

W sytuacji, gdy wyrok został już wydany i stał się prawomocny, nie można go po prostu wycofać. Niemniej jednak, jeżeli obie strony dojdą do porozumienia w kwestii alimentów, możecie zawrzeć umowę o odstąpieniu od egzekucji alimentów lub o zawieszeniu ich płatności na pewien okres czasu. W takim przypadku, mimo istniejącego wyroku, komornik nie będzie prowadził egzekucji, o ile otrzyma odpowiednie zawiadomienie. Jeśli chodzi o ewentualne konsekwencje dla ojca po wydaniu wyroku, jeśli nie będzie on płacił alimentów pomimo porozumienia, nadal podlegałby egzekucji komorniczej. Aby uniknąć takiej sytuacji, zalecam spisanie porozumienia na piśmie i złożenie jego kopii u komornika oraz w sądzie.

Co do obaw związanych z procesem sądowym, warto podkreślić, że celem postępowania alimentacyjnego jest zabezpieczenie interesu dziecka. Jeśli obie strony są zdeterminowane, aby zachować dobre relacje i działają w najlepszym interesie dziecka, postępowanie sądowe nie musi prowadzić do dalszego konfliktu. Ważne jest, aby podejść do tego procesu z otwartym umysłem i gotowością do współpracy.
 
anonim cytuj
17-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy to zgodne z prawem, żeby obaj ojcowie płacili alimenty na dziecko?
Dzień dobry, Mam pytanie ws. alimentów na dziecko. Ojciec biologiczny płaci alimenty na dziecko, zostały mu odebrane prawa rodzicielskie kilka lat temu. Matka dziecka wyszła za mąż za innego mężczyznę, ten adoptował dziecko i jest jego prawnym opiekunem (tata 2, jeśli tak można nazwać) Para się rozstała, więc tata 2 również płaci alimenty na dziecko. Matka nie zgłosiła tego faktu, więc pobiera alimenty x 2 Pytanie 1. Czy to zgodne z prawem...
Mandat za brak maseczki.
Mandat za brak maseczki. Sytuacja taka, że pod sklepem została zatrzymana osoba, która jeszcze nie założyła maseczki. Pod sklepem również stała Policja, i spisywała osoby wychodzące ze sklepu bez maseczek. Oczywiście, z uwagi, że ta osoba nie wychodziła z tego sklepu bez maseczki, tylko miała zamiar wejść, jednak została przywołana przez Policjantów i dostała mandat, którego odmówiła przyjęcia. Jest na to świadek. Czy można dostać mandat za...
Treści decyzji po wyroku SKO.
Czy są podstawy aby domagać się ujednolicenia treści decyzji po wyroku SKO ? W skrócie : 1. Urząd gminy wydał decyzję o warunkach zabudowy. 2. Odwołałem się od jej ustaleń do SKO 3. SKO uznało moje argumenty i uchyliło punkt nr 3 decyzji o warunkach zabudowy. Na decyzji SKO jest pouczenie że decyzja jest ostateczna i że mogę się odwołać do Sądu w terminie 30 dni. Oczywiście nie odwołałem się, ale nie bardzo rozumiem jak mam posługiwać się zm...
Składanie dowodów o niewinności przez osobę oskarżoną.
Witam wszystkich. Mam druga sprawę 22 sierpnia i pytanie takie. Czy mogę donieść dowód w postaci płytki. Jako dowód o niewinności.. Dodam że pierwsza się odbyła a jeden świadek oskarżający się nie stawił i odroczono ją. Dwóch było oskarżających zeznawali. Sprawa z policją. I czy po prostu sąd uwzględnił mój dowód?...

Wyszukiwarka