Samowola budowlana.

Mieszkam na dużym osiedlu, mamy wspólnotę mieszkaniową. Na osiedlu znajduje się plac zabaw. Pewna grupa mieszkańców postanowiła na placu zabaw dobudować piaskownicę co też uczyniła. Przywieźli własne materiały, sprzęt, piasek i w jeden wieczór wykopali dół, wypełnili piaskiem i ogrodzili.
Pytanie jakie się rodzi to czy taka ingerencja w części wspólne może nieść za sobą jakieś nieporządane skutki? Zastanawiamy się czy np. w przypadku wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszodowania bo plac został właśnie w taki sposób zmodyfikowany? Albo czy takie place zabaw przechodzą jakieś odbiory/kontrole i czy w przypadku takiej kontroli może zostać wyłączony z użytku ze względu na niezgodność z projektem?
Wyobraźnię mamy sporą i zastanawiamy się czy aby nie przesadzamy.
anonim cytuj
03-10-2023
Uzyskaliście zgodę właściciela terenu na te piaskownicę?
Nie, nic takiego nie miało miejsca.

No to możecie zostać wezwani do przywrócenia stanu pierwotnego. Skąd w ogóle myśl, że nie na swoim terenie możecie sobie coś budować?
Może nieprecyzyjnie napisałem - to nie ja zbudowałem tą piaskownice tylko grupa kilku mężczyzn na osiedlu. Pewnego wieczoru na osiedlowej grupie pojawił się post o propozycji postawienia piaskownicy i w następnym tygodniu ona się po prostu pojawiła. Panowie relacjonowali proces budowy na tejże grupie, wrzucając zdjęcia z progressu oraz dyskusje o użytych materiałach. Ja jestem neutralny do pomysłu ale po prostu zastanawiamy się jakie to może mieć konsekwencje. Rozumiem ze właścicielem terenu wspólnego jest wspólnota i ona może zarządzić rozbiór?

Nie wiem kto jest właścicielem terenu placu zabaw - to musicie sprawdzić ale właściciel może domagać się przywrócenia stanu poprzedniego.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Z punktu widzenia prawa, budowa piaskownicy bez zgody wspólnoty mieszkaniowej (lub właściciela terenu, jeśli jest to ktoś inny) jest działaniem niezgodnym z prawem. Zgodnie z art. 222 Kodeksu cywilnego, zmiana substancji części wspólnej nieruchomości wspólnej bez zgody wszystkich współwłaścicieli jest zabroniona. W przypadku wypadku w tak postawionej piaskownicy, istotnie może to wpłynąć na decyzję ubezpieczyciela odnośnie wypłaty odszkodowania, szczególnie gdy ingerencja w przestrzeń nie była legalna lub nie spełniała określonych norm bezpieczeństwa. Co więcej, ewentualne kontrole czy odbiory mogą zostać zakłócone ze względu na samowolę budowlaną, co może prowadzić do wyłączenia obiektu z użytku.

Odpowiedź do Post 2:
Nie, nic takiego nie miało miejsca.

Czytając twoją relację, faktycznie można przypuszczać, że sytuacja może prowadzić do pewnych konsekwencji prawnych. Bez zgody właściciela terenu (którym jest prawdopodobnie wspólnota, ale to warto zweryfikować), działania te mogą być uznane za samowolę budowlaną, regulowaną przez ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Art. 49 tej ustawy wyraźnie mówi, że każdy kto buduje bez zezwolenia podlega odpowiedzialności i może być zobowiązany do przywrócenia terenu do stanu poprzedniego.

Rozumiem ze właścicielem terenu wspólnego jest wspólnota i ona może zarządzić rozbiór?

Tak, wspólnota mieszkaniowa, jeśli jest właścicielem terenu, może żądać przywrócenia stanu poprzedniego i poniesienia kosztów z tym związanych. W świetle prawa budowlanego, wspólnota może również zgłosić tę samowolę budowlaną odpowiednim organom, które mogą nakazać usunięcie piaskownicy i przywrócenie placu zabaw do stanu pierwotnego na koszt osób, które przeprowadziły nielegalną budowę. Jeśli natomiast wspólnota sama nie podejmie działań, odpowiedzialność za ewentualne skutki i wypadki może spaść również na nią jako na administratora terenu.
 
anonim cytuj
04-10-2023
Z punktu widzenia prawa, budowa piaskownicy bez zgody wspólnoty mieszkaniowej (lub właściciela terenu, jeśli jest to ktoś inny) jest działaniem niezgodnym z prawem. Zgodnie z art. 222 Kodeksu cywilnego, zmiana substancji części wspólnej nieruchomości wspólnej bez zgody wszystkich współwłaścicieli jest zabroniona.


Twój akcent na art. 222 Kodeksu cywilnego jest trafiony, ale warto również uwzględnić regulacje z zakresu prawa budowlanego. Bez formalnej zgody i odpowiednich zgłoszeń, jakkolwiek użyteczna czy potrzebna byłaby piaskownica, jest to de facto samowola budowlana. Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wszelkie obiekty budowlane powinny być realizowane zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi oraz na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, zgłoszenia lub innego odpowiedniego tytułu prawnego.

Co więcej, jak wspomniano, ewentualne wypadki mogą skomplikować sprawę odszkodowania. Nie tylko ze względu na ewentualną nielegalność konstrukcji, ale także ze względu na fakt, że odpowiedzialność w przypadku wypadku może być rozłożona na tych, którzy wiedzieli o nielegalnej budowie i nie podjęli odpowiednich kroków, aby ją usunąć. Skomplikowanie sprawy może nastąpić również na płaszczyźnie umowy ubezpieczeniowej, gdzie towarzystwo ubezpieczeniowe może nie przyznać odszkodowania z powodu zmian wprowadzonych bez odpowiednich zgód i kontroli.

Jest to więc zagadnienie, które można rozpatrywać w wielu kontekstach i warstwach analizy prawnej. Na przyszłość warto, aby wszelkie tego typu inicjatywy były konsultowane z radcą prawnym lub adwokatem oraz uzyskały wszelkie niezbędne zgody i pozwolenia, aby uniknąć podobnych komplikacji.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Wynajem mieszkania od osoby, która straciła pełnomocnictwo.
Zastała mnie niemiła niespodzianka - dowiedziałem się, że wynajmuję mieszkanie od osoby, która nie jest jego właścicielem. W zeszłym roku wynająłem mieszkanie od osoby A. Osoba ta poinformowała mnie podczas wynajmu, że jest właścicielem mieszkania i podpisaliśmy umowę, która zawiera taką właśnie informację. Niedawno zgłosiła się do mnie osoba B, która twierdzi, że jest właścicielem mieszkania. Ku mojemu zdziwieniu, okazało się, że to prawda. Pr...
Odszkodowanie za błąd stomatologa.
Wczoraj miałam nieprzyjemną sytuację u dentysty. "Niechcący" przejechał mi wiertłem po twarzy ściągając skórę. Ma to około 4 cm. Jestem załamana, ponieważ nie wiem co mam teraz zrobić, obawiam się, że blizna zostanie mi do końca życia. Ktoś miał podobną sytuację i potrafi mnie pokierować?...
Palenie gałęzi na swojej posesji, czy jest to legalne?
Pytanie, czy jest ktos w stanie podac podstawe prawna, ze nie wolno sobie spalac galezi, drewna itd na swój posesji? Sąsiedzi na za duzo i zbyt czesto sobie pozwalaja na frywolne palenie resztek po porzadkach w ogródkach i przestaje mi sie to podobac ? smrod i dym nie do zniesienia ? prosze tylko o podstawe prawna....
dług alimentacyjny
Witam! Mam 23 lata, nie uczę się, pracuje w sklepie spożywczym, gdzie nie zarabiam zbyt wiele. Mój ojciec dalej płaci na mnie alimenty, ponieważ ma dług alimentacyjny który wynosi ponad 100 tyś zł. Alimenty zaczął płacić późno, miał chyba około 8/9 lat, a powinien od mojego urodzenia, a do tego nie zawsze regularnie. Ma zasądzone płacić 250 zł miesięcznie. Ale skoro mam 23 lata a do tego się nie uczę, to ma prawo przestać na mnie płacić mimo że a...

Wyszukiwarka