Darowizna w formie nieruchomości.

Moja babcia będzie przekazywała mi oraz mojemu ojcu mieszkanie w formie darowizny. Ojciec posiadał jeszcze brata (a ten syna, wraz z rodziną), jednak po jego śmierci, zostaliśmy tylko my z ojcem jako osoby, które ewentualnie mogą dziedziczyć spadek (oraz wspomniany syn zmarłego brata z rodziną).
Wraz z ojcem wpłaciliśmy pieniądze na wykup mieszkania przez babcię, ta zobowiązała się przepisać je na nas w równej połowie.
W tej sytuacji zastanawiamy się jak powinna brzmieć umowa darowizny, czy powinna być to darowizna ze służebnością, czy dożywociem.
Obawiamy się dwóch kwestii: babcia może żądać od nas opieki i pieniędzy na media, utrzymanie itp, czegoś, co wychodzi dalej poza 'zwykłą' opiekę nad starszą osobą, oraz tego, że w przypadku jej śmierci, syn od zmarłego brata, będzie miał prawo do spadku. Dodam także, że babcia będzie zamieszkiwać mieszkanie dożywotnio.
Jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze, która z form dożywocie czy służebność, oraz czy nie jest bardziej wskazane przepisanie mieszkania jedynie na mojego ojca, które ja oraz mama, jako jedyne osoby (?) dziedziczą w razie jego śmierci? Czy w takim przypadku jakiekolwiek prawa do mieszkania przechodzą także na syna od zmarłego brata ojca?
anonim cytuj
08-02-2024
Nie ma "korzystniejszej" formy darowizny. Zależy co rozumiesz pod pojęciem "korzyści". Jeśli masz na myśli niemożliwość dochodzenia zachowku przez spadkobierców po babci to umowa dożywocia (wtedy jednak trzeba utrzymać dożywotnika czyli babcię); służebność daje babci prawo zamieszkania np. dożywotnio, ale nie trzeba jej utrzymywać. Niemniej nie oznacza to, że można babcię do śmierci olać. W służebności jednak jest możliwość, aby spadkobiercy po babci dochodzili zachowku. Z tego też, co pamiętam, bratanek stoi w kolejce dziedziczenia bardzo daleko...
 
anonim cytuj
08-02-2024
Serdecznie dziękuję za informację i cenne wskazówki.
O ile różnica pomiędzy dożywociem, a służebnością jest mi znana, o tyle nasuwają mi się dalsze pytania.
Czy ma znaczenie, czy właścicielem nieruchomości zostaniemy ja wraz z ojcem, czy tylko sam ojciec - zarówno w przypadku zdecydowania się na służebność, jak i dożywocie?
Jesteśmy skłonni podpisać darowiznę w postaci dożywocia, jednak nie wiemy, czy powinniśmy zrobić to wspólnie, czy tylko jedna osoba (ojciec).
Chcemy uniknąć sytuacji, aby bratanek miał jakiekolwiek prawa do spadku, również po moim ojcu.
Jakie są przesłanki ku temu, aby bratanek miał swój udział w sytuacji spadkowej?
 
anonim cytuj
08-02-2024
Czy ma znaczenie, czy właścicielem nieruchomości zostaniemy ja wraz z ojcem, czy tylko sam ojciec - zarówno w przypadku zdecydowania się na służebność, jak i dożywocie?

Ma takie, że umowa dożywocia i służebność będą albo nie będą Cię obciążały.
Jesteśmy skłonni podpisać darowiznę w postaci dożywocia, jednak nie wiemy, czy powinniśmy zrobić to wspólnie, czy tylko jedna osoba (ojciec).

To zależy czy ojciec sam będzie w stanie utrzymać dożywotnika (babcię).
Chcemy uniknąć sytuacji, aby bratanek miał jakiekolwiek prawa do spadku, również po moim ojcu.

Myślę, że nie będzie miał praktycznie żadnych w stosunku do wuja.
 
anonim cytuj
08-02-2024
Bratanek dziedziczy jako wnuk po babci jeśli to jest prosta linia rodzinna - czyli babcia jest matką jego zmarłego ojca (931 § 2 KC).
 
anonim cytuj
08-02-2024
A gdyby, hipotetycznie, zamiast darowizny - podpisać umowę-kupna sprzedaży mieszkania? Oczywiście z zapisem o służebności, jeśli jest to możliwe. Czy to coś zmienia? Ja jakiej podstawie powinna znaleźć się tam kwota wartości nieruchomości? Z tego co wiem, wiąże się z tym zapłacenie podatku, czego w przypadku darowizny w linii prostej nie ma.
Chyba, że zdecydować się na spisanie testamentu, w którym wyklucza się zachowek dla bratanka?
Bardzo przepraszam, jeśli moje pytania wydają się być banalne, jednak chciałabym wraz z ojcem podjąć właściwą decyzję, a niestety nie znamy się na prawie spadkowym/cywilnym.
 
anonim cytuj
08-02-2024
Też jest taka opcja choć może być mało korzystna z kilku powodów: pierwsze pytanie czy zamierzacie faktycznie płacić? Ponieważ w przypadku tzw czynności prawnej dla pozoru (w tym wypadku symulacja względna - jeśli nie zapłacilibyście ceny sprzedaży) może dojść nawet do tego, że czynność ta zostanie uznana za nieważną. Ponadto wystąpią przy tym opłaty takie jak choćby taksa notarialna za kolejny akt, zmiany w księdze wieczystej. Nie jestem pewny, ale PCC też się płaci w tym wypadku chyba.
 
anonim cytuj
08-02-2024
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
08-02-2024

Sugerowane Tematy

Ślub z nieletnią
Mam 26 lat dziewczyna jeszcze 17 lat. 18-nastkę kończy dopiero 15 lipca, matka dziewczyny nie zgadza się na ślub w sądzie co mamy robić bym miał nad nią opiekę, mamy wspólnego syna co, do którego mam pełne prawa rodzicielskie, zależy mi na tym bym miał nad nią opiekę, gdyż do urodzin siedzi w Placówce Opiekuńczo Wychowawczej. ...
Prawo jazdy.
Zostało mi odmówione wydanie polskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy angielskiego które zdałem mieszkając w uk w roku 2017. W roku 2011 zostało mi zabrane prawo jazdy w Polsce za jazdę pod wpływem na okres 2 lat . W 2013 przeprowadziłem się do Anglii gdzie w roku 2017 zdałem prawo jazdy. W zeszłym roku przeprowadziłem się z powrotem do Polski i złożyłem wniosek o wymianę prawa jazdy. Zostałem poinformowany iż prawo jazdy muszę zdawać o...
Mandat za wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych.
Potrzebuje porady dotyczącej mandatu za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych z sygnalizacja świetlną. Stałem na lewym pasie, przede mną stal pojazd. Gdy zapaliło się zielone światło ruszyłem i zaraz zmieniłem pas na prawy, ale zrobiłem to na ciągłej i pasach. Policjant pouczył za linie ciągła ale za wyprzedzaniu na przejściu już nie. Czy taki mandat jest zasadny? Nie było to przejście bez sygnalizacji świetlnej, zrobiłem to na zielonym świetle ...
Darowizna pożyczki.
Dwa lata temu przekazałem bratu pieniądze w formie pożyczki (przelewem ponad 50 tys.). Zdecydowaliśmy, że te pieniądze bratu daruje. Proszę o radę jak mógłbym tego dokonać? Najchętniej zmieniłbym tą pożyczkę na darowiznę. Czy w takim wypadku wystarczyłaby zwykła umowa między nami i jakby musiała ona wyglądać?...

Wyszukiwarka