Spadek po rodzicach.

Chciałbym się upewnić, czy dobrze myślę, mianowicie teść wraz ze swoją siostrą odziedziczyli dom po rodzicach (po połowie). Miało to miejsce w czasie, gdy teść był w związku małżeńskim z teściową (która wcześniej wyrzuciła teścia z ich wspólnego domu, ale bez żadnego postępowania sądowego, po prostu miała taki kaprys, do rozwodu nie doszło). Obecnie teść umiera i zastanawia się, czy po jego śmierci jakaś część odziedziczonego po rodzicach domu przypadnie w spadku teściowej.
Wydaje mi się, że nie, gdyż spadek po rodzicach nie był majątkiem teścia wniesionym do małżeństwa, ani majątkiem wspólnie zdobytym.
Czy dobrze myślę?
anonim cytuj
07-02-2024
Wydaje mi się, że nie, gdyż spadek po rodzicach nie był majątkiem teścia wniesionym do małżeństwa, ani majątkiem wspólnie zdobytym.
To akurat nie ma znaczenia. Jeżeli formalnie nadal teść i teściowa są małżeństwem (a są do czasu prawomocnego zakończenia postępowania o rozwód) nie zawarli umowy o zrzeczenie się dziedziczenia a teść nie sporządził testamentu to ta ostatnia dziedziczy jako żona, chyba że zostanie uznana za niegodną dziedziczenia (z przedstawionego opisu wydaje się mało prawdopodobne) lub jako małżonka zostanie wyłączona od dziedziczenia (jednak pierwszym warunkiem skorzystania z tego jest konieczność wytoczenia przez teścia powództwa o rozwód z wyłącznej winy żony). Może ona także odrzucić spadek.
PRZEPIS PRAWNY:
art. 928 Kodeks cywilny
§ 1. Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.
§ 2. Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.
art. 940 Kodeks cywilny
§ 1. Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.
§ 2. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.
 
anonim cytuj
07-02-2024
Teściowi zależy, aby jego żona nic nie dostała. Z powyższego wynika, że jeśli spisze testament, w którym jej nie uwzględni, to teściowa nic nie dostanie - czy tak?
 
anonim cytuj
07-02-2024
Jeżeli teść sporządzi testament ważnie (tj. z rozeznaniem), w którym do całości spadku powoła inne niż żona osoby to żona nie będzie dziedziczyć natomiast będzie jej przysługiwać roszczenie o zachowek przeciwko spadkobiercom (w dalszej kolejności przeciwko obdarowanym). Dodatkowo teść może w testamencie wydziedziczyć żonę - wówczas musiałby w treści testamentu wskazać powody takiego postanowienia. Wydziedziczenie w testamencie chroni to przed roszczeniem o zachowek o ile wydziedziczenie było uzasadnione. Przed roszczeniem o zachowek chroni także w/w prawomocny wyrok o wyłączeniu małżonka od dziedziczenia.
 
anonim cytuj
07-02-2024
Rozumiem, czyli jedyną (szybką) opcją jest testament z jawnym wydziedziczeniem żony wraz z konkretnym uzasadnieniem tego wydziedziczenia.
 
anonim cytuj
07-02-2024

Sugerowane Tematy

Staż z urzędu pracy
Dzień dobry! jestem w trakcie kończenia szkoły średniej i jestem zarejestrowana w urzędzie pracy aby być zwolnionym z opłaty za egzaminy, szukam pracy jako opiekunka do dziecka, pomoc nauczyciela ogólnie praca związana z dziećmi, po szkole średniej mam zamiar uczęszczać do szkoły policealnej własne na tym kierunku, na ostatniej wizycie rozmawiałam z doradcą o tym że gdy będę mieć już średnie to będę mogła zacząć u nich staż właśnie jako pomoc. Dz...
Ubezpieczenie OC na osobę?
Partner pożycza mi samochód, którego jest współwłaścicielem, drugą właścicielką jest jego matka. Wiem, że w przypadku kolizji z mojej winy, ich rata za ubezpieczenie podlega re kalkulacji, czego chciałabym uniknąć. Czy mogę wykupić prywatne OC (na osobę) i w przypadku kolizji z mojej winy, uszkodzenia np. innego samochodu, mogę odmówić pokrycia kosztów odszkodowania z tytułu OC zarejestrowanego na auto i wnosić o odszkodowanie z OC prywatnego? W...
Małżeńskie umowy majątkowe.
Moja córka ma męża, który wziął kredyt hipoteczny przed ślubem. Teraz spłacają kredyt wspólnie, nie mają rozdzielności majątkowej. Czy córka może w jakiś sposób stać się współwłaścicielką domu i działki? Czy to coś kosztuje?...
Kradzież
Witam. Jest mi strasznie wstyd za to co zrobiłam Ale nie wiem co mam roni. Dokonałam kradzieży za Granica. W sklepie odzieżowym za kwotę 60€. Wezwali policję, tylko spisali moje dane Jednak to sklep dał mi mandat na 150€ Policja powiedziała ze mam czekać na telefon od tłumacza.. Nie umiałam języka wiec nie wiele zrozumiałam. Jakie mogą być tego konsekwencje ? ...

Wyszukiwarka