Spadek po rodzicach.

Chciałbym się upewnić, czy dobrze myślę, mianowicie teść wraz ze swoją siostrą odziedziczyli dom po rodzicach (po połowie). Miało to miejsce w czasie, gdy teść był w związku małżeńskim z teściową (która wcześniej wyrzuciła teścia z ich wspólnego domu, ale bez żadnego postępowania sądowego, po prostu miała taki kaprys, do rozwodu nie doszło). Obecnie teść umiera i zastanawia się, czy po jego śmierci jakaś część odziedziczonego po rodzicach domu przypadnie w spadku teściowej.
Wydaje mi się, że nie, gdyż spadek po rodzicach nie był majątkiem teścia wniesionym do małżeństwa, ani majątkiem wspólnie zdobytym.
Czy dobrze myślę?
anonim cytuj
07-02-2024
Wydaje mi się, że nie, gdyż spadek po rodzicach nie był majątkiem teścia wniesionym do małżeństwa, ani majątkiem wspólnie zdobytym.
To akurat nie ma znaczenia. Jeżeli formalnie nadal teść i teściowa są małżeństwem (a są do czasu prawomocnego zakończenia postępowania o rozwód) nie zawarli umowy o zrzeczenie się dziedziczenia a teść nie sporządził testamentu to ta ostatnia dziedziczy jako żona, chyba że zostanie uznana za niegodną dziedziczenia (z przedstawionego opisu wydaje się mało prawdopodobne) lub jako małżonka zostanie wyłączona od dziedziczenia (jednak pierwszym warunkiem skorzystania z tego jest konieczność wytoczenia przez teścia powództwa o rozwód z wyłącznej winy żony). Może ona także odrzucić spadek.
PRZEPIS PRAWNY:
art. 928 Kodeks cywilny
§ 1. Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.
§ 2. Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.
art. 940 Kodeks cywilny
§ 1. Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.
§ 2. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.
 
anonim cytuj
07-02-2024
Teściowi zależy, aby jego żona nic nie dostała. Z powyższego wynika, że jeśli spisze testament, w którym jej nie uwzględni, to teściowa nic nie dostanie - czy tak?
 
anonim cytuj
07-02-2024
Jeżeli teść sporządzi testament ważnie (tj. z rozeznaniem), w którym do całości spadku powoła inne niż żona osoby to żona nie będzie dziedziczyć natomiast będzie jej przysługiwać roszczenie o zachowek przeciwko spadkobiercom (w dalszej kolejności przeciwko obdarowanym). Dodatkowo teść może w testamencie wydziedziczyć żonę - wówczas musiałby w treści testamentu wskazać powody takiego postanowienia. Wydziedziczenie w testamencie chroni to przed roszczeniem o zachowek o ile wydziedziczenie było uzasadnione. Przed roszczeniem o zachowek chroni także w/w prawomocny wyrok o wyłączeniu małżonka od dziedziczenia.
 
anonim cytuj
07-02-2024
Rozumiem, czyli jedyną (szybką) opcją jest testament z jawnym wydziedziczeniem żony wraz z konkretnym uzasadnieniem tego wydziedziczenia.
 
anonim cytuj
07-02-2024

Sugerowane Tematy

Unieważnienie testamentu.
Babcia zostawiła testament notarialny. Wszystko przepisała na mnie. Siostra złożyła do sądu wniosek, że kwestionuje testament, bo jej zdaniem babcia była niepoczytalna. Babcia do chwili napisania testamentu nie leczyła się psychiatrycznie. 2 miesiące po napisaniu testamentu, uległa wypadkowi, trafiła pod opiekę mojej mamy, załamała się psychicznie i trzeba było poprosić psychiatrę który wypisał Ketrel. Czy to może mieć wpływ, że sąd unieważni...
Zostałam oskarżona przez pacjenta o kradzież niewielkiej sumy pieniędzy.
Witam pracuje w szpitalu i zostałam oskarżona przez pacjenta o kradzież niewielkiej sumy pieniędzy. Ja tego nie zrobiłam. W jakiej sytuacji jestem i jak się bronić....
Czy mogę udostępnic na FB informacje o innej osobie
Witam ! Proszę o konkretna informacje co mi grozi jak udostępnię zdjęcie i imię osoby która poszukuje na fb ? Chce dać nagrodę za podanie jego miejsca zamieszkania i gdzie pracuje ....
Klauzula wykonalności
Dzień dobry. 22 września miałam rozprawę alimentacyjną. Wszystko skończyło się na ugodzie, jednak mąż dostał do spłaty zaległe alimenty oraz koszta adwokackie. Moje pytanie. Czy ja muszę składać do sądu jakiś wniosek, klauzulę wykonalności żeby mieć pewność że on mi to spłaci czy że będzie spłacał? Doszły mnie takie głosy a adwokat mi nic o takim czymś nie mówił. Jak długo czeka się na postanowienie, które przyjdzie mi pocztą jak sądzę do d...

Wyszukiwarka