Wydaje mi się, że nie, gdyż spadek po rodzicach nie był majątkiem teścia wniesionym do małżeństwa, ani majątkiem wspólnie zdobytym.
To akurat nie ma znaczenia. Jeżeli formalnie nadal teść i teściowa są małżeństwem (a są do czasu prawomocnego zakończenia postępowania o rozwód) nie zawarli umowy o zrzeczenie się dziedziczenia a teść nie sporządził testamentu to ta ostatnia dziedziczy jako żona, chyba że zostanie uznana za niegodną dziedziczenia (z przedstawionego opisu wydaje się mało prawdopodobne) lub jako małżonka zostanie wyłączona od dziedziczenia (jednak pierwszym warunkiem skorzystania z tego jest konieczność wytoczenia przez teścia powództwa o rozwód z wyłącznej winy żony). Może ona także odrzucić spadek.
PRZEPIS PRAWNY:
art. 928 Kodeks cywilny
§ 1. Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.
§ 2. Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.
art. 940 Kodeks cywilny
§ 1. Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.
§ 2. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka