Koszty sądowe dla ucznia.

Syn pobił się w szkole z innym uczniem. Nie będę opisywać całości sprawy, przyznał się do winy i sprawa poszła do sądu. Zawnioskował o warunkowe umorzenie.
Najpierw dostał obrońcę z urzędu, po czym cofnięto mu go, bo 24 stycznia skończył 18 lat.
Wyznaczono termin sprawy i przesłano wniosek prokuratora, obecność syna jest nieobowiązkowa.
Prokurator również zawnioskował o warunkowe umorzenie sprawy, ale wnioskuje również o to, żeby syn poniósł koszty sądowe oraz wpłacił 2000 zł na jakiś Fundusz.
Stąd moje pytanie: czy sąd może zasądzić takie koszty, skoro syn nigdzie nie pracuje, uczy się w szkole średniej i nie ma dochodów?
Czy byłoby lepiej dla niego, żeby napisać pismo w odpowiedzi na wniosek prokuratora z wyjaśnieniem jego statusu? A może powinien pojawić się na sprawie?
anonim cytuj
07-02-2024
Sądzę, że 18 letni syn z zerowym PITem spokojnie znajdzie sposób aby zarobić te 2000 złotych, to około 70 godzin przy minimalnej stawce godzinowej, 5 weekendów popracuje, a i wymiar dydaktyczny będzie.
 
anonim cytuj
07-02-2024
Nie wydaje mi się, że płacenie na Fundusz ma jakieś znaczenie dydaktyczne. Sama sprawa jest dla niego dużym stresem, a 2000 i koszty oraz opłaty sądowe to już może urosnąć do dużej kwoty.
 
anonim cytuj
07-02-2024
Chwila. Czyli miałby nie ponieść żadnej kary? Można spróbować zawnioskować o zamianę kary pieniężnej na prace społeczne.
 
anonim cytuj
07-02-2024
Nie ma to żadnego znaczenia. Jest dorosły i posiada zdolność zarabiania pieniędzy.
 
anonim cytuj
07-02-2024
Sam fakt, że prokurator zgodził się na warunkowe umorzenia postępowania to już dużo. Z tej instytucji korzysta się bardzo rzadko. Za rok syn będzie niekarany z czystą kartą.
Sąd może zasądzić świadczenie, to że nie pracuje nikogo nie interesuje, chyba, że jest poważnie niepełnosprawny i nie może podjąć pracy.
Świadczenie pienieżne w wysokości 2000 zł to nie jest dużo.
Pisanie jakichś pism nie ma żadnego sensu. Prokuratora nie interesuje to, że dorosły człowiek nie pracuje, chyba, że patrz wyżej.
Na sprawie może się pojawić i próbować poprosić sąd, żeby tych świadczeń nie było i tam próbować to uzasadnić. Jak się nie pojawi na posiedzeniu to się tej możliwości po prostu pozbawia.
 
anonim cytuj
07-02-2024

Sugerowane Tematy

Problem z apartamentem wynajętym na wakacje
Dzień dobry, piszę z zapytaniem. Wynajęliśmy apartament na wakacje, bardzo ważnym elementem był basen dlatego, że jedzie z nami sporo dzieci. W ogłoszeniu była informacja ''darmowy dostęp do strefy SPA (basen, siłownia i sauna)'' Pobyt został opłacony natomiast po przyjeździe okazało się, że kto pierwszy ten lepszy.. Na basen mogło wejść max 20 osób z całego apartamentowca.. Cena apartamentu była wiele wyższa niż ceny innych apartamentów, ale...
Dziedziczenie mieszkania.
Mieszkanie spółdzielcze, własnościowe. W akcie własności wpisani: matka i ojciec. Matka nie żyje. Czy żeby móc w przyszłości dziedziczyć to mieszkanie, muszę zostać wpisany w akt własności? Pozdrawiam...
Dział spadku.
Podział spadku po śmierci. Dawno temu gospodarstwo przepisane na oboje rodziców. Czyli całe gospodarstwo prawnie na oboje małżonków. Tato zmarł nagle. Małżeństwo ma troje dzieci już dorosłych. I teraz pytanie jak wygląda podział?...
Zwolnienie chorobowe.
Jeśli uzyskałam zwolnienie chorobowe w trakcie zatrudnienia, ale podczas zwolnienia nastąpił koniec zatrudnienia to czy zwolnienie chorobowe może być przedłużone pod koniec trwania obecnego?...

Wyszukiwarka