Syn pobił się w szkole z innym uczniem. Nie będę opisywać całości sprawy, przyznał się do winy i sprawa poszła do sądu. Zawnioskował o warunkowe umorzenie.
Najpierw dostał obrońcę z urzędu, po czym cofnięto mu go, bo 24 stycznia skończył 18 lat.
Wyznaczono termin sprawy i przesłano wniosek prokuratora, obecność syna jest nieobowiązkowa.
Prokurator również zawnioskował o warunkowe umorzenie sprawy, ale wnioskuje również o to, żeby syn poniósł koszty sądowe oraz wpłacił 2000 zł na jakiś Fundusz.
Stąd moje pytanie: czy sąd może zasądzić takie koszty, skoro syn nigdzie nie pracuje, uczy się w szkole średniej i nie ma dochodów?
Czy byłoby lepiej dla niego, żeby napisać pismo w odpowiedzi na wniosek prokuratora z wyjaśnieniem jego statusu? A może powinien pojawić się na sprawie?
Sądzę, że 18 letni syn z zerowym PITem spokojnie znajdzie sposób aby zarobić te 2000 złotych, to około 70 godzin przy minimalnej stawce godzinowej, 5 weekendów popracuje, a i wymiar dydaktyczny będzie.
anonim cytuj
07-02-2024
Nie wydaje mi się, że płacenie na Fundusz ma jakieś znaczenie dydaktyczne. Sama sprawa jest dla niego dużym stresem, a 2000 i koszty oraz opłaty sądowe to już może urosnąć do dużej kwoty.
anonim cytuj
07-02-2024
Chwila. Czyli miałby nie ponieść żadnej kary? Można spróbować zawnioskować o zamianę kary pieniężnej na prace społeczne.
anonim cytuj
07-02-2024
Nie ma to żadnego znaczenia. Jest dorosły i posiada zdolność zarabiania pieniędzy.
anonim cytuj
07-02-2024
Sam fakt, że prokurator zgodził się na warunkowe umorzenia postępowania to już dużo. Z tej instytucji korzysta się bardzo rzadko. Za rok syn będzie niekarany z czystą kartą.
Sąd może zasądzić świadczenie, to że nie pracuje nikogo nie interesuje, chyba, że jest poważnie niepełnosprawny i nie może podjąć pracy.
Świadczenie pienieżne w wysokości 2000 zł to nie jest dużo.
Pisanie jakichś pism nie ma żadnego sensu. Prokuratora nie interesuje to, że dorosły człowiek nie pracuje, chyba, że patrz wyżej.
Na sprawie może się pojawić i próbować poprosić sąd, żeby tych świadczeń nie było i tam próbować to uzasadnić. Jak się nie pojawi na posiedzeniu to się tej możliwości po prostu pozbawia.
Cześć, adwokat wziął za napisanie apelacji karnej określoną kwotę, ale nie spisał ze mną żadnej umowy, ja podpisałam z kolei tylko pełnomocnictwo dla niego. Nie mówił nic o żadnym dodatkowym honorarium po zakończeniu. Sprawa skończyła się dla mnie wyrokiem w zawieszeniu. Adwokat oczekuje teraz ode mnie, że go dodatkowo za taki wyrok wynagrodzę i żąda ode mnie kwotę, którą zapłaciłam za napisanie apelacji pomnożoną o 2,5. Ja zwracam mu uwagę, że n...
Zastanawiamy się nad zakupem mieszkania od osoby prywatnej. Niestety jest ono aktualnie wynajmowane przez rodzinę z dziećmi. Umowa najmu bezterminowa. Sprzedający oraz wynajmujący zapewniają, że w chwili sprzedaży mieszkania zostanie rozpoczęty okres wypowiedzenia, który oni sobie w umowie ustalili na miesiąc. Wiem, że sprzedaż mieszkania nie powoduje wypowiedzenia umowy, ale oni tak są między sobą dogadani. Wynajmujący twierdzą, że bez problemu ...
Witam serdecznie,
Nie dawno temu złożyłem zeznania jako świadok w procesie karnym. Wówczas byłem przekonany, że mówię prawdę, ale po pewnym czasie zdałem sobie sprawę, że mogłem się pomylić w niektórych szczegółach. Czy jest jakaś możliwość wycofania lub zmiany mojego zeznania? Czy są jakieś konsekwencje prawne związane z takim działaniem?
Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem jak postąpić w tej sytuacji.
Pozdrawiam...
Dzień dobry
Mam możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Spełniam warunki , ale niestety nie bardzo wiem co z czym :(
Pomożecie?
przychód 100494,8
kup 3600
zaliczka 6424
społeczne 7613
Mieszkanie sprzedane za 390tys., po sprzedaży został spłacony kredyt hipoteczny w wysokości 226835,85. Nowe mieszkanie kupione za 390800zł.
Po sprzedaży i spłacie kredytu zostało 163 tys., z którego 100 tys. przeznaczone zostało na wkład własny na nowe ...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: