Czy musze podać powód przy zrzekaniu się spadku?

Cześć
Mój ojecic zmarł 25.wrzesnia tego roku.
Mam już akt zgonu i chciałabym napisać do sądu o zrzeknięcie sie majątku po nim. Był bezdomny i niczego nie miał oprócz długów zapewne. Nie miałam z nim żadnego kontaktu od kilkunastu lat, był pozbawiony praw do mnie kiedy byłam nieletnia.
Czy ja mogę napisać o odrzucenie spadku bez żadnego powodu? Nie minęło jeszcze pół roku i już nie wiem czy mam powody jakieś pisać i czy bez nich sąd przyjmie mój wniosek.
A druga sprawa jest taka że mam córkę 5 letnią to czy jak ja odrzucę ten spadek to ona go przejmie odrazu po mnie ? Jak to zrobić żeby odrzucić za siebie i za nią jednocześnie?
I kolejne pytanie, do którego sądu mam wysyłać taki wniosek? Tam gdzie ja przebywam? Tam gdzie mam meldunek? Czy tam gdzie ostatni raz przebywał i mieszkał ojciec?
anonim cytuj
03-12-2021
Moze Pani odrzucic bez zadnego powodu. nie da sie odrzucic jednoczesnie za córkę - na to musi byc zgoda sądu opiekunczego. Wlasciciwym sadem jest sąd spadku czyli sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy
 
anonim cytuj
03-12-2021
Jeśli nie minęło pół roku to bardzo dobrze, bo właśnie tyle jest na odrzucenie spadku. Natychmiast składaj do sądu o odrzucenie przez siebie spadku oraz do sądu rodzinnego o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Czas ma znaczenie duże, zwłaszcza w przypadku małoletniego bi bez zgody sądu( jest to czynność wykraczająca poza standardowy zakres zarządu majątkiem małoletniego) nie możesz odrzucić spadku w imieniu dziecka.
 
anonim cytuj
03-12-2021
Po kolei:
1. Spadek odrzuca Pani - u notariusza (i to trwa chwileczkę) lub w sądzie - właściwy jest sąd spadku
2. W ciągu pół roku od odrzucenia spadku przez Panią musi Pani wystąpić do sądu opiekuńczego (sąd rejonowy - wydział opiekuńczy i nieletnich właściwy ze względu na miejsce pobytu dziecka) o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku za dziecko.
3. Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego - musi Pani odrzucić spadek za dziecko (i znowu - u notariusza lub w sądzie spadku).
 
anonim cytuj
03-12-2021

Sugerowane Tematy

Sąd stwierdził że dostarczenie świadków leży po stronie stron
Sąd ma przesłuchać świadków obu stron. Sąd stwierdził że dostarczenie świadków leży po stronie stron i sąd nie będzie im nakazywał stawiennictwa tylko strony mają zadbać oto aby świadkowie byli. . Adwokat jednej ze stron wysłał nakaz stawienia się na rozprawę w charakterze świadka do kilku osób, strasząc sądem i konsekwencjami. Czy takie działanie jest legalne?...
Ciocia mająca Alzheimera nie może przepisać mieszkania, każdy notariusz odmawia. Czy ciocia może sprzedać to mieszkanie za symboliczną kwotę czy jest jakaś minimalna kwota sprzedaży?
Hej, moja ciocia ma Alzheimera stan póki co łagodny wszystko rozumie. Nie może przepisać mieszkania na chrześniaka, bo każdy notariusz odmówił mówiąc że będzie to do łatwego podważenia. Czy mogłaby ciocia sprzedać to mieszkanie za symboliczną kwotę czy jest jakaś minimalna kwota sprzedaży?...
Przedawnienie długu po jakim czasie?
Po jakim czasie przedawnia się dług? W 2012 r. zaciągałam pożyczkę, teraz przyszedł list ze sądu, tzn. tak powiedział listonosz, mama nie odbiera listów dlatego, że nas nie ma w kraju. Podobny list odebrałam w tamtym roku i był to od komornika....
Chciałabym odebrać dyplom syna ze szkoły jednak szkoła żąda ode mnie upoważnienia poświadczonego notarialnie
Syn zdał w szkole egzamin kwalifikacji wstępnej kierowcy (szkola branżowa) wyjechał za granicę do pracy. Chciałam odebrać dyplom że szkoły jednak żądają ode mnie upoważnienia poświadczonego notarialnie. Czy jest ku temu podstawa prawna? Syn skonczyl 18 lat w lutym 2022 r....

Wyszukiwarka