Pracuje w firmie w której mamy okres rozliczeniowy półroczny. Od jakiegoś czasu zaczęli robić nam 2 grafiki. [...] Czy takie praktyki są legalne? Czy pracodawca może nakazać oddanie tych godzin za dzień w którym było się na l4?
Zgodnie z polskim prawem pracy, konkretnie Kodeksem pracy (Dz.U. 2019.0.1040 tj.), są pewne aspekty, które warto uwzględnić:
Planowanie czasu pracy: Kodeks pracy w art. 129 mówi, że czas pracy powinien być równomiernie rozłożony na poszczególne dni tygodnia. Grafik zaplanowany i rzeczywisty, które się różnią, mogą stanowić podstawę do zarzutu nieprawidłowego rozkładu czasu pracy.
Zwolnienia lekarskie: Jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie może być zobowiązany do odrabiania tych godzin w innym terminie. Według art. 92 § 1 Kodeksu pracy, nieobecność pracownika w pracy z przyczyn uzasadniających niepodjęcie pracy jest usprawiedliwiona i nie wpływa na jego prawa wynikające z umowy o pracę.
Różnice w grafikach: Pracodawca nie ma prawa stosować dwóch różnych grafików pracy dla jednego pracownika w taki sposób, aby pracownik miał trudności z ustaleniem, w jakich godzinach ma faktycznie świadczyć pracę. Wprowadzenie dwóch różniących się grafików może być uznane za działanie na niekorzyść pracownika i jest niezgodne z zasadami prawa pracy.
W świetle powyższych regulacji, działanie pracodawcy wydaje się być niezgodne z prawem. Jeżeli uznasz to za konieczne, możesz zgłosić problem do Państwowej Inspekcji Pracy, która ma uprawnienia do kontrolowania i egzekwowania przestrzegania przepisów prawa pracy.