Pracodawca stosuje dwa grafiki pracy, zaplanowany i rzeczywisty. Czy to legalne?

Dzień dobry.
Pracuje w firmie w której mamy okres rozliczeniowy półroczny. Od jakiegoś czasu zaczęli robić nam 2 grafiki. Jest grafik tzw zaplanowany i rzeczywisty. W grafiku zaplanowanym mamy dokładnie tyle godzin ile jest do przepracowania w danym miesiącu według godzin jakie odgórnie wypada w danym miesiącu-czyli np listopad ma 168 i tyle tam jest. W grafiku rzeczywistym mamy wszystkie zmiany na które mamy pracować tak naprawdę i różni się on od zaplanowanego- czasem jest w nim jedna zmiana więcej lub mniej w zależności jak wypada w miesiącu. W sytuacji gdy chodzimy normalnie do pracy nie ma żadnego problemu bo każdy robi swoje godziny. Problem pojawią się w sytuacji l4, gdyż okazuje się że gdy pracownik się rozchoruje to wypłacane ma l4 na podstawie grafiku zaplanowanego w którym wszystkie godziny są na styk. Na wypłatę nie ma to większego wpływu, ale okazuje się że jeśli trafi się z l4 na ta dodatkowa zmianę w grafiku rzeczywistym to ta zmianę musi odrabiać, ponieważ nie ma jej w zaplanowanym i wygląda to tak jakby miał niedogodziny. Czy takie praktyki są legalne? Czy pracodawca może nakazać oddanie tych godzin za dzień w którym było się na l4?
anonim cytuj
25-11-2022
Pracodawca nie może nakazać pracownikowi odrabiania zmian kiedy przebywał na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie usprawiedliwia nieobecności.
 
anonim cytuj
26-11-2022
No właśnie w teorii nie może. Ale są 2 grafiki na których godziny się różnią z racji tego że mamy rozliczenie półroczne. Nie ma znaczenia tak naprawdę ile godzin ma się w danym miesiącu. Musi się zgodzić w ciągu pół roku. I tu jest problem ze ten jeden grafik właśnie zrobiony jakby pod l4 i na jego podstawie wypłacają na czym pracownicy są stratni bo musza te godziny oddawać jeśli trafia z l4 na różnice w tym grafiku. . A ten drugi jest rzeczywisty. Pracodawca ma prawo robić 2 grafiki?
 
anonim cytuj
27-11-2022
Nie może. To co robi ten pracodawca to gruba manipulacja i zwyczajne łamanie prawa.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
29-11-2022
coli
należy napisać skarge do PIP
 
anonim cytuj
30-11-2022
Pracuje w firmie w której mamy okres rozliczeniowy półroczny. Od jakiegoś czasu zaczęli robić nam 2 grafiki. [...] Czy takie praktyki są legalne? Czy pracodawca może nakazać oddanie tych godzin za dzień w którym było się na l4?


Zgodnie z polskim prawem pracy, konkretnie Kodeksem pracy (Dz.U. 2019.0.1040 tj.), są pewne aspekty, które warto uwzględnić:

Planowanie czasu pracy: Kodeks pracy w art. 129 mówi, że czas pracy powinien być równomiernie rozłożony na poszczególne dni tygodnia. Grafik zaplanowany i rzeczywisty, które się różnią, mogą stanowić podstawę do zarzutu nieprawidłowego rozkładu czasu pracy.

Zwolnienia lekarskie: Jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie może być zobowiązany do odrabiania tych godzin w innym terminie. Według art. 92 § 1 Kodeksu pracy, nieobecność pracownika w pracy z przyczyn uzasadniających niepodjęcie pracy jest usprawiedliwiona i nie wpływa na jego prawa wynikające z umowy o pracę.

Różnice w grafikach: Pracodawca nie ma prawa stosować dwóch różnych grafików pracy dla jednego pracownika w taki sposób, aby pracownik miał trudności z ustaleniem, w jakich godzinach ma faktycznie świadczyć pracę. Wprowadzenie dwóch różniących się grafików może być uznane za działanie na niekorzyść pracownika i jest niezgodne z zasadami prawa pracy.

W świetle powyższych regulacji, działanie pracodawcy wydaje się być niezgodne z prawem. Jeżeli uznasz to za konieczne, możesz zgłosić problem do Państwowej Inspekcji Pracy, która ma uprawnienia do kontrolowania i egzekwowania przestrzegania przepisów prawa pracy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak chronić się przed płaceniem alimentów na rodzica?
Dzień dobry. Czy mogę się odwołać do sądu, o to żeby nie płacić alimentów za ojca, którego przez całe moje życie nie widziałam, z którym nie utrzymywałam kontaktów. 32 lata nie interesował się czy żyje, czy mam co jeść....
Opóźnienie w alimentach od dłużnika.
Komornik co miesiąc przelewa mi alimenty na dziecko ściągnięte od dłużnika. W Internecie przeczytałam, że niezwłocznie powinien mi te alimenty przekazać, jednak otrzymuję je po ponad tygodniu. W tytule przelewu jest informacja "alimenty na dzień 13..." a na moje konto wpływają po 20.... Czy to tak może być?...
Dożywotnia służebność.
Jestem właścicielem mieszkania, które zamierzam sprzedać ale w księdze wieczystej tego lokalu jest wpis w dziale 3 KW odnośnie ograniczonego prawa rzeczowego o nieodpłatnej dożywotnej służebności osobistej dla mojego dziadka i babci, którzy już zmarli. Mam pytanie czy sama muszę wyprostować te zmiany w księdze wieczystej czy podczas sprzedaży zrobi to notariusz....
Czy można nie stawić się na przesłuchanie?
Mój tata dostał wezwanie do Sądu w charakterze świadka. Sąd oddalony jest o około 150 km od miejsca zamieszkania. Wiek mojego taty to około 70 lat. Sprawa toczy się około 6 lat. W tym czasie już raz był wezwany przez Sąd i zeznawał. Nie chce tego robić po raz drugi. Czy można w jakiś sposób zrezygnować i nie pojechać do sądu? Np złozyc odpowiedni wniosek lub zaświadczenie od lekarza? Jeśli tak, to jak to miałoby wyglądać? Jakich użyć argumentów?...

Wyszukiwarka