Pracodawca stosuje dwa grafiki pracy, zaplanowany i rzeczywisty. Czy to legalne?

Dzień dobry.
Pracuje w firmie w której mamy okres rozliczeniowy półroczny. Od jakiegoś czasu zaczęli robić nam 2 grafiki. Jest grafik tzw zaplanowany i rzeczywisty. W grafiku zaplanowanym mamy dokładnie tyle godzin ile jest do przepracowania w danym miesiącu według godzin jakie odgórnie wypada w danym miesiącu-czyli np listopad ma 168 i tyle tam jest. W grafiku rzeczywistym mamy wszystkie zmiany na które mamy pracować tak naprawdę i różni się on od zaplanowanego- czasem jest w nim jedna zmiana więcej lub mniej w zależności jak wypada w miesiącu. W sytuacji gdy chodzimy normalnie do pracy nie ma żadnego problemu bo każdy robi swoje godziny. Problem pojawią się w sytuacji l4, gdyż okazuje się że gdy pracownik się rozchoruje to wypłacane ma l4 na podstawie grafiku zaplanowanego w którym wszystkie godziny są na styk. Na wypłatę nie ma to większego wpływu, ale okazuje się że jeśli trafi się z l4 na ta dodatkowa zmianę w grafiku rzeczywistym to ta zmianę musi odrabiać, ponieważ nie ma jej w zaplanowanym i wygląda to tak jakby miał niedogodziny. Czy takie praktyki są legalne? Czy pracodawca może nakazać oddanie tych godzin za dzień w którym było się na l4?
anonim cytuj
25-11-2022
Pracodawca nie może nakazać pracownikowi odrabiania zmian kiedy przebywał na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie usprawiedliwia nieobecności.
 
anonim cytuj
26-11-2022
No właśnie w teorii nie może. Ale są 2 grafiki na których godziny się różnią z racji tego że mamy rozliczenie półroczne. Nie ma znaczenia tak naprawdę ile godzin ma się w danym miesiącu. Musi się zgodzić w ciągu pół roku. I tu jest problem ze ten jeden grafik właśnie zrobiony jakby pod l4 i na jego podstawie wypłacają na czym pracownicy są stratni bo musza te godziny oddawać jeśli trafia z l4 na różnice w tym grafiku. . A ten drugi jest rzeczywisty. Pracodawca ma prawo robić 2 grafiki?
 
anonim cytuj
27-11-2022
Nie może. To co robi ten pracodawca to gruba manipulacja i zwyczajne łamanie prawa.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
29-11-2022
coli
należy napisać skarge do PIP
 
anonim cytuj
30-11-2022
Pracuje w firmie w której mamy okres rozliczeniowy półroczny. Od jakiegoś czasu zaczęli robić nam 2 grafiki. [...] Czy takie praktyki są legalne? Czy pracodawca może nakazać oddanie tych godzin za dzień w którym było się na l4?


Zgodnie z polskim prawem pracy, konkretnie Kodeksem pracy (Dz.U. 2019.0.1040 tj.), są pewne aspekty, które warto uwzględnić:

Planowanie czasu pracy: Kodeks pracy w art. 129 mówi, że czas pracy powinien być równomiernie rozłożony na poszczególne dni tygodnia. Grafik zaplanowany i rzeczywisty, które się różnią, mogą stanowić podstawę do zarzutu nieprawidłowego rozkładu czasu pracy.

Zwolnienia lekarskie: Jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie może być zobowiązany do odrabiania tych godzin w innym terminie. Według art. 92 § 1 Kodeksu pracy, nieobecność pracownika w pracy z przyczyn uzasadniających niepodjęcie pracy jest usprawiedliwiona i nie wpływa na jego prawa wynikające z umowy o pracę.

Różnice w grafikach: Pracodawca nie ma prawa stosować dwóch różnych grafików pracy dla jednego pracownika w taki sposób, aby pracownik miał trudności z ustaleniem, w jakich godzinach ma faktycznie świadczyć pracę. Wprowadzenie dwóch różniących się grafików może być uznane za działanie na niekorzyść pracownika i jest niezgodne z zasadami prawa pracy.

W świetle powyższych regulacji, działanie pracodawcy wydaje się być niezgodne z prawem. Jeżeli uznasz to za konieczne, możesz zgłosić problem do Państwowej Inspekcji Pracy, która ma uprawnienia do kontrolowania i egzekwowania przestrzegania przepisów prawa pracy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Podwyższenie alimentów?
Złożyłam pozew o podwyżkę alimentów do sądu. Ojciec dziecka dowiedziałam się o tym przed wysłaniem pozwu i chce się porozumieć poprzez ugodę i dobrowolne ustalenie kwoty. Co w tej sytuacji mamy zrobić?...
Czy powinnam dostać odprawę?
Dnia 31 sierpnia otrzymałam wypowiedzenie z pracy, umowa na czas nieokreślony. Przyczyną jest likwidacja stanowiska pracy. Następnego dnia dostałam l4 które mam do 16 października. 30 września formalnie zakończyłam pracę. Moje pytanie czy pracodawca nie powinien wypłacić mi z ostatnim dniem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ? Czy wgl nie powinien do tego dnia się ze mną rozliczyć? Powinnam dodatkowo otrzymać odprawę, mam rację?...
Banery wyborcze.
Mam pytanie, Czy jeśli na ogrodzeniu mojej posesji pojawił się plakat/ baner wyborczy, bez mojej wiedzy i zgody, to czy mogę go legalnie usunąć?...
Renta dla nienarodzonego dziecka
Witam , proszę o pomoc. Jestem w 7 miesiacu ciazy, natomiast ojciec dziecka popełnił samobójstwo… nie wiem co zrobić, poniewaz aktualnie nie pracuje. Nie byliśmy małżeństwem i nie wiem czy należą mi się jakieś świadczenia na zapomogę dziecka.. Partner pracował za granica - Holandia. Z tego co czytałam przysługuje renta… gdzie najlepiej się udać dowiedzieć co w tej sytuacji ? ZUS ? ...

Wyszukiwarka