Wyrok za niedokończone pracę społeczne

Witam
Mialam zasadzone pracę społeczne, zostało 200h ale skończył się czas na wykonanie ...
Kurator wysłał wniosek do sądu o odwieszenie kary . Rozprawa była 4stycznia ... tyle dowiedziałam się od kuratora i że 24.01 wysłano do mnie wyrok który zapadł.
Mam pytanie czy jeśli zapadł wyrok i sad odwiesza mi kare i zdecydował o więzieniu to rozumiem że od czasu otrzymania pisma mam 2 tyg aby złożyć wniosek o wstrzymanie i złożyć o dozór elektroniczny?
I drugie pytanie kiedy w jakim mniej więcej czasie moge spodziewać się ze do moich dni zapuka policja żeby mnie zabrać?
Dodam może że samotnie wychowuję córkę lat 3 , ojciec dziecka przebywa za granicą i w domu jest co 8 tyg na weekend tylko . Nie mam możliwości pozostawienia córki pod opieką dziadków.
anonim cytuj
29-01-2024
Jeżeli wyrok został już wydany i zakłada on odwieszenie kary pozbawienia wolności, to istotnie, od momentu doręczenia Panu/Pani tego wyroku biegnie termin na wniesienie środków odwoławczych. Zgodnie z art. 394 § 1 Kodeksu postępowania karnego, strona ma prawo złożyć apelację od wyroku sądu I instancji w terminie 14 dni od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem. Jeśli rozważa Pani możliwość złożenia wniosku o odroczenie wykonania kary lub zastosowanie dozoru elektronicznego, należy to uczynić w ramach procedury odwoławczej lub poprzez złożenie odrębnego wniosku do sądu wykonawczego, który może rozważyć taką możliwość w świetle okoliczności osobistych i rodzinnych, w tym opieki nad dzieckiem.

Co do drugiego pytania, dotyczącego czasu, kiedy można się spodziewać działań policji, to jest to kwestia zależna od konkretnych okoliczności, w tym od terminów i harmonogramów działania sądów oraz organów wykonawczych. Nie ma ściśle określonego terminu, w jakim policja podejmuje działania w celu doprowadzenia osoby do zakładu karnego, ale zwykle dzieje się to po upływie terminów na wniesienie ewentualnych środków odwoławczych i po prawomocnym stwierdzeniu konieczności wykonania kary.

Biorąc pod uwagę Pani sytuację rodzinną, warto wspomnieć o możliwości wnioskowania o odroczenie wykonania kary z uwagi na opiekę nad małoletnim dzieckiem. Kodeks karny wykonawczy w art. 151a § 1 daje możliwość odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności w przypadku skazanego, który samotnie sprawuje stałą opiekę nad dzieckiem. Wniosek taki powinien być odpowiednio uzasadniony i poparty dokumentami potwierdzającymi Pani sytuację życiową.

Reasumując, w pierwszej kolejności zaleca się skorzystanie z prawa do wniesienia apelacji od wyroku, jednocześnie rozważając wniesienie wniosku o odroczenie wykonania kary lub zastosowanie dozoru elektronicznego. Ponadto, w sytuacji opieki nad dzieckiem, należy rozważyć możliwość wnioskowania o odroczenie wykonania kary na podstawie art. 151a § 1 Kodeksu karnego wykonawczego.
 
anonim cytuj
31-01-2024
Czyli rozumiem, że jeśli złożę apelację i wniosek o odroczenie kary z powodu opieki nad córką, to czy istnieje szansa, że sąd od razu zdecyduje o dozorze elektronicznym bez konieczności odsiadywania kary w więzieniu? Jakie dokumenty powinnam zgromadzić, żeby wzmocnić mój wniosek? Czy wystarczy zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia dziecka i moje oświadczenie o braku opieki, czy potrzebne są jakieś dodatkowe dokumenty?
 
anonim cytuj
31-01-2024
Wniesienie apelacji oraz wniosku o odroczenie wykonania kary z powodów opiekuńczych może skutkować rozważeniem przez sąd możliwości zastosowania mniej restrykcyjnych środków, takich jak dozór elektroniczny, szczególnie w sytuacji, gdy wskazuje to na lepsze zabezpieczenie interesu społecznego oraz uwzględnienie dobra dziecka. Jednak decyzja o zastosowaniu dozoru elektronicznego zależy od oceny sądu i nie jest automatyczna. Sąd dokonuje indywidualnej oceny każdego przypadku, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy oraz interesy społeczne.

Co do dokumentów, które mogą wzmocnić wniosek, ważne jest przedstawienie wszystkich dostępnych dowodów potwierdzających Pana/Pani sytuację opiekuńczą i konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem. Należą do nich:

Zaświadczenie od lekarza potwierdzające stan zdrowia dziecka oraz ewentualne specjalne potrzeby opiekuńcze.
Oświadczenie o samotnym sprawowaniu opieki nad dzieckiem, wraz z dokumentacją potwierdzającą brak możliwości pozostawienia dziecka pod opieką innych osób (np. oświadczenie drugiego rodzica o przebywaniu za granicą, brak możliwości opieki ze strony dziadków).
Ewentualnie inne dokumenty, które mogą potwierdzić Pana/Pani sytuację życiową i opiekuńczą, takie jak zaświadczenia od pracodawcy, dokumenty szkolne dziecka itp.
Podkreślenie w wniosku, jak odroczenie kary lub zastosowanie dozoru elektronicznego wpłynie pozytywnie na sytuację dziecka i pozwoli na kontynuację sprawowania przez Pana/Panią opieki, może być kluczowym argumentem przemawiającym za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku przez sąd.
 
anonim cytuj
31-01-2024

Sugerowane Tematy

Podwyższenie alimentów.
Płacę alimenty na syna 14 lat. Była partnerka, wniosła o podwyższenie alimentów na kwotę 1000zł i zabezpieczenie które na tą chwilę przyznał Sąd w kwocie 800zł, rozprawa koniec stycznia, czy jest taka możliwość aby Sąd na rozprawie zszedł poniżej zabezpieczenia? Czy kwestia tylko teraz tych 200zł? Z góry dziękuję za odpowiedź. ...
Przepisuje mieszkania na syna co zrobić żeby córka nie mogła dopominać się zachowku???
Witam Mam takie pytanie Chcę przepisać połowę mieszkania notarialnie na Syna Druga połowa należy właśnie do syna Mam jeszcze Córkę z którą nie utrzymuję żadnego kontaktu od wielu lat Pytanie brzmi tak Czy po mojej śmierci Córka będzie mogła się dopominać zachowku od Syna. Prawnik mi podpowiedział żebym przy przepisywaniu mieszkania na Syna podarował też coś Córce notarialnie np 100 zł I wtedy Córka nie będzie mogła się dopominać zachowku. Jak to ...
Zalegam z czynszem, czy właściciel mieszkania może mnie wyrzucić?
Zalegam z czynszem 2 miesiące. Właściciel wczoraj napisał smsa,że przyjedzie z policja i mam oddać klucze do mieszkania. Nie bardzo mam gdzie się wyprowadzić. Sama wychowuje córkę, Pani z MOPS-u poinformowała mnie ze nie może mnie skierować do Domu samotnej matki, gdyż nie ma miejsc. Wiem że najlepiej jest zapłacić, jednak nie mam z czego na ten moment. Jakie kroki może podjąć policja jeżeli już przyjedzie z właścicielem. Mogą mnie tak po prost...
Ustanie obowiązku alimentacyjnego.
Rocznikiem mam obecnie 21 l. W ubiegłym roku ukończyłem technikum zawodowe. Uzyskałem tytuł technika logistyka ale poległem na maturze. Pan ojciec płaci od 20 l alimenty w kwocie 200 zł jest pozbawiony praw rodzicielskich...słowem nie znam człowieka. Mama nigdy nie występowała o zwiększenie alimentów dawała radę wychować mnie sama. Przez obecny rok dorywczo pracowałem i miałem korki aby ponownie przystąpić do matury. Otrzymałem listem poleconym p...

Wyszukiwarka