Jeżeli wyrok został już wydany i zakłada on odwieszenie kary pozbawienia wolności, to istotnie, od momentu doręczenia Panu/Pani tego wyroku biegnie termin na wniesienie środków odwoławczych. Zgodnie z art. 394 § 1 Kodeksu postępowania karnego, strona ma prawo złożyć apelację od wyroku sądu I instancji w terminie 14 dni od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem. Jeśli rozważa Pani możliwość złożenia wniosku o odroczenie wykonania kary lub zastosowanie dozoru elektronicznego, należy to uczynić w ramach procedury odwoławczej lub poprzez złożenie odrębnego wniosku do sądu wykonawczego, który może rozważyć taką możliwość w świetle okoliczności osobistych i rodzinnych, w tym opieki nad dzieckiem.
Co do drugiego pytania, dotyczącego czasu, kiedy można się spodziewać działań policji, to jest to kwestia zależna od konkretnych okoliczności, w tym od terminów i harmonogramów działania sądów oraz organów wykonawczych. Nie ma ściśle określonego terminu, w jakim policja podejmuje działania w celu doprowadzenia osoby do zakładu karnego, ale zwykle dzieje się to po upływie terminów na wniesienie ewentualnych środków odwoławczych i po prawomocnym stwierdzeniu konieczności wykonania kary.
Biorąc pod uwagę Pani sytuację rodzinną, warto wspomnieć o możliwości wnioskowania o odroczenie wykonania kary z uwagi na opiekę nad małoletnim dzieckiem. Kodeks karny wykonawczy w art. 151a § 1 daje możliwość odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności w przypadku skazanego, który samotnie sprawuje stałą opiekę nad dzieckiem. Wniosek taki powinien być odpowiednio uzasadniony i poparty dokumentami potwierdzającymi Pani sytuację życiową.
Reasumując, w pierwszej kolejności zaleca się skorzystanie z prawa do wniesienia apelacji od wyroku, jednocześnie rozważając wniesienie wniosku o odroczenie wykonania kary lub zastosowanie dozoru elektronicznego. Ponadto, w sytuacji opieki nad dzieckiem, należy rozważyć możliwość wnioskowania o odroczenie wykonania kary na podstawie art. 151a § 1 Kodeksu karnego wykonawczego.