Sprzedaż pojazdu.

W trackie trwania małżeństwa i posiadania wspólności majątkowej mogę sprzedać swój pojazd żonie? Jak wygląda to od strony prawnej?
anonim cytuj
26-10-2023
Ten pojazd jest TYLKO twój na jakiej podstawie? Kiedy kupiony? Za jakie środki?
Tak - możesz sprzedać.
 
anonim cytuj
26-10-2023
1. Ten pojazd jest TYLKO twój na jakiej podstawie?
Umowa zakupu pojazdu.
2. Kiedy kupiony?
Kupiony dwa lata temu.
3. Za jakie środki?
Wspólne środki, zarejestrowany tylko na mnie.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Pana żona i Pan możecie zbyć (sprzedać, darować) pojazd stanowiący majątek wspólny pana żonie do jej majątku osobistego (sporne ale akceptowane o ile nie jest to jedyny lub przeważający składnik majątku wspólnego).
 
anonim cytuj
26-10-2023
A więc w połowie jest własnością żony.
Możesz sprzedać/podarować żonie swoją połowę - ale zapytaj w swoim urzędzie komunikacji jak do tego podchodzą, bo znam jeden urząd który robił problemy.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Sprzedaż majątku nabytego w trakcie trwania wspólności majątkowej, nawet jeśli jest zarejestrowany tylko na jedną z osób, dotyczy majątku wspólnego. Co oznacza, że w rzeczywistości obie strony, zarówno mąż, jak i żona, mają w nim równy udział.

Umowa zakupu pojazdu.


Samo posiadanie umowy zakupu na jedno z małżonków nie wyłącza drugiego małżonka z praw do tego majątku, jeżeli został on nabyty za wspólne środki w trakcie trwania wspólności majątkowej.

Wspólne środki, zarejestrowany tylko na mnie.


Rejestracja pojazdu na jednego z małżonków nie oznacza, że jest on jego wyłączną własnością. Jeśli pojazd został zakupiony za wspólne środki w trakcie trwania wspólności majątkowej, obaj małżonkowie są właścicielami.

A więc w połowie jest własnością żony.


Dokładnie tak. Pomimo że pojazd jest zarejestrowany na jedno z małżonków, jeśli został nabyty za wspólne środki, obaj małżonkowie mają do niego równe prawa.

Jeśli chodzi o sprzedaż takiego pojazdu żonie, to można dokonać transakcji dotyczącej udziału męża w tym majątku, sprzedając jej swoją połowę. Jednakże takie działanie może napotkać na trudności w urzędzie komunikacji podczas zmiany własności pojazdu. Warto więc wcześniej skonsultować się z lokalnym urzędem w tej sprawie.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Zachowek.
Dzień dobry. Moja mama ponad 30 lat temu przepisała mieszkanie nowe w bloku mojemu bratu. Posiada ona jeszcze jedną nieruchomość - mieszkanie w starej kamienicy.- wymaga ono generalnego remontu ( wymiany : instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wodociągowej, drzwi , podłogi , wyrównania ścian) Mama zrobiła testament u notariusza , w którym do całości spadku powołała moją córkę. Mimo ,że mama jeszcze żyje mój brat już mi zapowiedział że...
Wypowiedzenie umowy najmu z prawem do lokalu zamiennego
Proszę o pomoc. Wypowiedzenie umowy najmu z prawem do lokalu zamiennego (wynajmujący niby chce zamieszkać w wynajmowanym lokalu). Wypowiedzenie z terminem 6 miesięcy, ze skutkiem na dzień 30.09.2021. Wynajmujący do tej daty nie wydał lokalu zamiennego, nawet go nie okazał, a wystąpił do Sądu o eksmisję i zapłatę za bezumowne korzystanie z lokalu. Co robić? Jak się bronić? Lokal zamienny został pierwszy raz okazany 29.01.2022, a więc już dużo po...
Mój syn przypadkowo uszkodził komuś telefon. Czy aby napewno to moja wina?
Witam chciałbym zasięgnąć porady prawnej jak mam zachować się w danej sytuacji. Otóż sprawa wygląda następująco. Byliśmy na imprezie jako goście i mój syn chcąc przejść do nas rodziców przeszedł pod tacka od krzesełka do karmienia i niechcący podnosząc głowę uderzył w ta tackę i zrzucił telefon innego gościa, który stał na tej tacce, ponieważ córka tego gościa oglądała bajki. Okazało się że jest rysa na wyświetlaczu. Gość wyskoczył na imprezie d...
Czy pasierb może dziedziczyć?
Sytuacja przedstawia się następująco : jestem jedynakiem, rodzice nie żyją , dzieci nie mam. Kilka lat temu ożeniłem się, żona ma córkę z poprzedniego małżeństwa, pełnoletnią , samodzielną. Do naszego małżeństwa praktycznie majątek wniosłem ja sam, głównie nieruchomości. I tu moje pytanie, czy w przypadku śmierci mojej małżonki, pasierbica będzie uprawniona do spadku po żonie ? Jeśli tak, to jak można tego uniknąć, nie uśmiecha mi się tracić częś...

Wyszukiwarka