Czy mogę zrzec się długu oraz spadku za życia mamy? (mama jeszcze żyję)

Dzień dobry bardzo proszę o poradę, otóż moja mama ma spore długi, czy jest szansa bym mogła teraz za życia bo mama żyje zrzec się jako córka długu oraz spadku? I czy ja jako matka mojej nieletniej córki (13lat) też mogę złożyć u notariusza dokument zrzekający się długów które przechodzą na nią w przyszłości?
anonim cytuj
01-08-2022
Istnieje coś takiego jak zrzeczenie się dziedziczenia. U notariusza podpisuje się stosowną umowę między Panią a matką, więc musicie być obie. Standardowo zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje też dalszych zstępnych.
 
anonim cytuj
01-08-2022
Istnieje coś takiego jak zrzeczenie się dziedziczenia. U notariusza podpisuje się stosowną umowę między Panią a matką, więc musicie być obie. Standardowo zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje też dalszych zstępnych.

Czyli będę też mogła wydziedziczyć córkę odrazu tak? Bez sprawy w sądzie?
 
anonim cytuj
01-08-2022
Czyli będę też mogła wydziedziczyć córkę odrazu tak? Bez sprawy w sądzie?

Wystarczy, że Pani zrzeknie się dziedziczenia. Obejmie to od razu i Pani córkę.
 
anonim cytuj
01-08-2022
Wystarczy, że Pani zrzeknie się dziedziczenia. Obejmie to od razu i Pani córkę.

Dziękuję bardzo! A proszę mi jeszcze powiedzieć czy prawnuki też dziedziczą długi?
 
anonim cytuj
01-08-2022
Dziękuję bardzo! A proszę mi jeszcze powiedzieć czy prawnuki też dziedziczą długi?

Ustawowo, jeśli będą poczęte w chwili śmierci spadkodawcy, to tak. Ale jeśli będzie zrzeczenie się dziedziczenia, to też ich obejmie.
 
anonim cytuj
01-08-2022
U notariusza podpisać umowę o niedziedziczeniu po śmierci ,masz święty spokój Ty i następne pokolenia
 
anonim cytuj
01-08-2022
U notariusza podpisać umowę o niedziedziczeniu po śmierci ,masz święty spokój Ty i następne pokolenia

a jaki może być tego koszt?
 
anonim cytuj
01-08-2022
a jaki może być tego koszt?

Nie pamiętam dokładnie ale nie drogo ,po prostu nie mogę dokładnie odpowiedzieć niema mnie W domu nie Mam tego aktu przy sobie ,ale warto.
W necie piszą 200 zł + podatek 23 %
 
anonim cytuj
01-08-2022
Zrzeczenie się dziedziczenia - Zgodnie z art. 1017 Kodeksu cywilnego, osoba, która chce zrzec się dziedziczenia, musi uczynić to w formie aktu notarialnego. To oznacza, że zrzeczenie się dziedziczenia wymaga wizyty u notariusza. Jeżeli dłużnik zmarł i spadkobierca chce zrzec się dziedziczenia (co wiąże się również z zrzeczeniem się długów), to ma na to 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedział się o tym, że jest spadkobiercą.

Zrzeczenie się dziedziczenia przez zstępnych - Zrzeczenie się dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego (np. dziecko) powoduje, że dziedziczenie przechodzi na jego zstępnych (czyli na wnuki, prawnuki). Jednak jeżeli spadkobierca ustawowy ma zstępnych i sam się zrzekł dziedziczenia, zrzeczenie to obejmuje także jego zstępnych, chyba że zostaną wezwani do oświadczenia woli w tym zakresie i oświadcza, że dziedziczy (art. 1018 Kodeksu cywilnego).

Dziedziczenie długów - Jeżeli spadkobierca przyjmuje spadek, dziedziczy nie tylko prawa i korzyści, ale również długi związane ze spadkiem. Jeśli wartość długów przewyższa wartość majątku, spadkobierca może złożyć oświadczenie o odpowiedzialności za długi tylko do wysokości wartości nabytego spadku (art. 1034 § 1 Kodeksu cywilnego).

Koszty zrzeczenia się dziedziczenia - Koszty związane z zrzeczeniem się dziedziczenia różnią się w zależności od notariusza, ale orientacyjne stawki są podawane przez internautów. Warto skonsultować się bezpośrednio z notariuszem w celu uzyskania dokładnej kwoty.

W kontekście poruszonej dyskusji, jeżeli chcesz zrzec się dziedziczenia po swojej matce, musisz to uczynić w formie aktu notarialnego. Jeżeli zdecydujesz się na to, zrzeczenie to obejmie również twoją córkę, chyba że ona sama zdecyduje się na dziedziczenie. Długi są częścią spadku, więc jeśli zrzekniesz się spadku, zrzekasz się również długów. Warto pamiętać, że jeśli chcesz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed długami, musisz postępować zgodnie z przepisami prawa.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna od brata.
Jakiś czas temu otrzymałem dość sporą darowiznę od brata (zgłoszone do US). On i ja posiadamy rodziny. Niedawno za podarowaną gotówkę kupiłem mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Czy po śmierci brata jego dzieci mogą upomnieć się o zachowek z tytułu tej darowizny? Jeśli tak, czy jest w takim przypadku jakaś droga prawna by tego uniknąć? Dodam, że ja i brat w tej kwestii jesteśmy zgodni, by prawa do tego mieszkania były tylko moje (ewentualnie po...
Podwyższenie alimentów.
Chciałabym wywalczyć większe alimenty dla syna, ojciec ukrywa faktyczny dochód, a ja muszę sama sprostać coraz większym kosztom. Przeprowadziłam się z synem bliżej ojca, więc koszty dojazdu dla niego się zmniejszyły. Nie angażuje się zupełnie w życie syna, ten czuje odrzucony. Pytanie, czy jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi 6 tys. mogę od niego chcieć 1500 zł? Czy mogę także wspomnieć o złym wpływie na psychikę dziecka i konieczność uczęszczan...
Zajęcie komornicze (wypłata na czyjeś konto bankowe)
Witam moja sytuacja wygląda tak... Pracodawca wysłał mi przelew (wynagrodzenie) na konto bankowe znajomego z którym mieszkam, poniewaz nie zdążyłem założyć wlasnego... I okazalo sie ze ma zadłużenie u komornika... Zostałem poszkodowany o 1600 złotych. Mam możliwość odzyskania tych pieniędzy od komornika? Proszę o pomoc...
Zdarzenie drogowe z dzikim zwierzęciem.
Proszę o informację na temat możliwości uzyskania odszkodowania od zarządcy drogi za kolizję z dzikim zwierzęciem: - droga w mieście której otoczenie to tereny leśne (na jej przebiegu znajduje się park uroczysko), stan pasa drogowego również pozostawia wiele do życzenia - brak oznakowania o dzikich zwierzętach - zarząd dróg posiada informację o zdarzeniach ze zwierzętami w bieżącym roku oraz latach ubiegłych (w piśmie zobowiązuje się do postaw...

Wyszukiwarka