Umowa najmu na dane innego wynajmującego.

Cześć,
Jestem najemcą mieszkania na czas określony i zastanawiam się czy podpisana umowa prawnie ma moc, ponieważ w umówię jako osoba wynajmująca są podane dane Pana właściciela, a ostateczny podpis na umówię jest wykonany przez jego żonę, która ma zupełnie inne nazwisko od niego.
Dodatkowo umowa została zawarta bez obecności jej męża.
Pilnie poprosiłabym o odpowiedź ponieważ teraz właściciele kombinują a chciałabym mieć dodatkowa linię obrony.
anonim cytuj
08-09-2023
Mi się wydaje, że będzie to zależało od tego na kogo jest mieszkanie, kiedy było zakupione i czy właściciel(e) mają wspólnotę majątkową. W zależności od tego można by się jakoś bronić, że lokal jest wspólny ale z drugiej strony w takiej sytuacji wymagane są wszystkie podpisy raczej ewentualnie tez może być pełnomocnictwo. Ja mam w umowie, że mam 1/2 lokalu i żona mi zezwala na najem a mamy rozdzielność.
A co kombinuje wynajmująca i dlaczego?
Dlaczego przy podpisaniu umowy nie sprawdziłaś kto jest właścicielem lokalu, a zwłaszcza kto jest na umowie wpisany i kto jest podpisany?
Nie wiem czy nie można by postraszyć fałszerstwem tutaj ale to jakichś karnista niech się wypowie, bo w tej sytuacji jak nie było pełnomocnictwa to wg. mnie podpada pod fałszerstwo dokumentu.
 
anonim cytuj
08-09-2023
ponieważ teraz właściciele kombinują

Co dokładnie robią? Dążą do rozwiązania stosunku prawnego (najmu)?
kogo jest mieszkanie, kiedy było zakupione i czy właściciel(e) mają wspólnotę majątkową.

Niewątpliwie istotnym jest takie rzeczy ustalić.
P.S. Wspólnota to jest mieszkaniowa, małżonkowie mają wspólność majątkową.
W zależności od tego można by się jakoś bronić, że lokal jest wspólny ale z drugiej strony w takiej sytuacji wymagane są wszystkie podpisy raczej ewentualnie tez może być pełnomocnictwo

Oddanie nieruchomości lub jej części do użytkowania/najmu osobie trzeciej jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd więc niewątpliwie wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli.
Nie wiem czy nie można by postraszyć fałszerstwem

Nie bardzo
wg. mnie podpada pod fałszerstwo dokumentu.

To znaczy, że nie miałeś styczności z prawem karnym - fałszerstwo owszem byłoby gdyby pani małżonka podpisała się imieniem i nazwiskiem męża, ale z opisu wynika, że podpisała się "za siebie".
Zakładając, że małżonka nie jest właścicielem, a jest nim jedynie mąż to moim zdaniem mamy do czynienia z "falsus procurator". KC reguluje takie sytuacje.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Początkowo dyskusje o zmianie czynszu, potem rezygnacja, potem znowu dyskusje i tak w kółko, ze zaczęło to być uciążliwe. Niby wiadomo ze nie mogą tego zrobić bez podpisania nowej umowy i naszej zgody. Z racji już tej uciążliwości i ich kombinowania myśleliśmy o szybszej zmianie mieszkanie lecz boimy się ze nie pójdą na porozumienie stron. Niestety tez w umówię nie mamy żadnego przepisu pod który moglibyśmy się podpiąć by szybciej skończyć umowę - chyba ze po prostu nie płacić czynszu i doprowadzić do tego ze nas wyrzuca, ale zawsze mogą chcieć się potem sadzić i żądać opłacenia czynszów.
Dlatego tez szukamy w umówię czy jest właśnie coś co by dało nam linie obrony jak to czy właśnie nie musza być na umówię dwa podpisy jeżeli maja wspólność majątkowa i ze dane, Pesel…są wypisane tylko właściciela, a podpis był jego żony.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Dotycząc kwestii umowy najmu, która została podpisana przez jedno z małżonków, kilka kwestii prawnych wskazuje na to, że sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka:

Jeśli małżonkowie mają wspólność majątkową, obie strony mają równe prawa do dysponowania wspólnym majątkiem. Niemniej jednak, jeśli chodzi o wynajmowanie nieruchomości, czynność ta przekracza zwykły zarząd. Według art. 37 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do dokonania takiej czynności wymagana jest zgoda obu małżonków. Jeżeli taka zgoda nie została udzielona, czynność prawna (umowa najmu) może być uznana za nieważną wobec małżonka, który nie wyraził zgody.

Kwestia "falsus procurator" odnosi się do sytuacji, gdy ktoś działa w imieniu innej osoby bez odpowiedniego upoważnienia. W przypadku takim, osoba, w imieniu której działała "falsus procurator", może uznawać czynność za skuteczną lub ją anulować (art. 89 i 90 kodeksu cywilnego).

Jeżeli podpis na umowie najmu został wykonany przez żonę właściciela, ale dane wskazują na właściciela jako stronę, ważne jest ustalenie, czy żona miała pełnomocnictwo do podpisania tej umowy. Jeśli nie miała, umowa mogłaby być nieważna.

W kontekście dalszych działań i obaw dotyczących potencjalnych sporów sądowych:

Jeśli umowa nie zawiera specyficznych klauzul dotyczących warunków jej rozwiązania lub zmiany, strony są związane jej postanowieniami. Niemniej jednak, jeżeli wynajmujący próbuje wprowadzić zmiany do umowy (np. czynszu) bez zgody najemcy, to takie działania są nieważne.

Co do niepłacenia czynszu - jest to ryzykowna strategia, która może prowadzić do dalszych konsekwencji prawnych, w tym ewikcji oraz roszczeń związanych z zaległym czynszem.

W kontekście zaprezentowanych informacji, kluczowe jest ustalenie statusu majątkowego małżonków oraz tego, czy żona miała odpowiednie upoważnienie do podpisania umowy w imieniu męża. Jeśli nie, umowa mogłaby być kwestionowana pod względem jej ważności.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

jak zabronic ojcu dziecka upubliczniać zdjecia dziecka
Witam. Kieruje się do Państwa z kilkoma Pytaniami. Odnośnie jestem w trakcie walki o odebranie władzy rodzicielskiej ojcu córki. Czy jeśli sąd odbierze już to władze rodzicielską ojciec będzie mógł w dalszym ciągu udostępniać zdjęcia córki na portalach społecznościowych? Dodam , że to nie mój sposób jakiejkolwiek zemsty na nim, a jedynie szukanie sposoby, by to zostało mu zabronienie, poprzez to że dopuszcza się licznych kradzieży w naszym mieści...
64kw
art.64 kw jest uchylony, stan z dzisiaj lexlege. co za amator tym zatrzadza? do roboty geku... Kodeks wykroczeń Stan prawny aktualny na dzień: 12.02.2024 Dz.U.2023.0.2119 t.j. - Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń link: https://lexlege.pl/szukaj/wszystko/%2520Art.%252064.%2520kodeks%2520wykroczen/#kodeks-wykroczen/...
potrącenie pieniędzy
Witam czy pracodawca ma prawo pobrać opłatę(czyt. Ściągnąć mi przy następnej wypłacie pieniądze) za ciuchy robocze które otrzymałam jeśli rozwiązuje umowę za porozumieniem?...
Podstawa zasiłku chorobowego i macierzyńskiego
W czerwcu zeszłego roku urodziłam pierwsze dziecko (umowa o pracę skończyła się w dniu porodu, zasiłek macierzyński wypłacał ZUS). Jestem obecnie w drugiej ciąży, zatrudnienie od 1 sierpnia umowa o pracę na czas nieokreślony. Mam problemy zdrowotne, nie wiem ile będę w stanie pracować - czy zasiłek macierzyński który był wypłacany przez ZUS będzie się wliczał do podstawy obliczenia ewentualnego zasiłku chorobowego? I idąc dalej do podstawy oblic...

Wyszukiwarka