Prawa pracownika

Witam
Pracując jako sprzedawca, pracodawca chce mnie oddelegować do innego miejsca pracy oddalonego o ok 250 km, (codzienny dojazd i przyjazd do domu) przy rozbiórce budynków.
Co mam zrobić w tej sytuacji, jakie prawa mnie chronią i co mogę zrobić w przypadku groźby niezaakceptowania polecenia?
anonim cytuj
09-09-2024
Zgodnie z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, pracownik może być czasowo przeniesiony do innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego, jeśli spełnione są łącznie trzy warunki:

– uzasadniają to potrzeby pracodawcy,
– nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia,
– nowa praca odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Oddelegowanie do pracy oddalonej o ok. 250 km od miejsca stałego świadczenia pracy, w warunkach całkowicie odmiennych od pierwotnego stanowiska (sprzedawca → praca fizyczna przy rozbiórce), nie spełnia tych przesłanek. Tego rodzaju polecenie służbowe można uznać za niezgodne z umową o pracę i rażąco przekraczające zakres obowiązków wynikający z art. 100 § 1 Kodeksu pracy.

W przypadku odmowy wykonania takiego polecenia, jeśli nie mieści się ono w granicach obowiązków umownych i jest niezgodne z przepisami, nie można mówić o ciężkim naruszeniu obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 K.p.).

Dodatkowo, zgodnie z art. 29 § 1 pkt 2 K.p., miejsce wykonywania pracy musi być określone w umowie o pracę. Jeżeli nowa lokalizacja nie została przewidziana w umowie lub w ramach tzw. „ruchomego miejsca pracy”, przeniesienie do innego miasta wymaga wypowiedzenia zmieniającego – czyli zastosowania art. 42 § 1 K.p.

Praca przy rozbiórkach budynków to zasadniczo inny rodzaj pracy niż sprzedaż, co oznacza, że zmiana może być traktowana jako istotna modyfikacja warunków zatrudnienia, która wymaga zgody pracownika. Brak zgody oznacza, że wypowiedzenie zmieniające może zostać odrzucone, a umowa rozwiąże się po okresie wypowiedzenia, przy czym możliwe będzie jej zakwestionowanie w sądzie pracy.

Podstawy prawne:
– art. 29 § 1 pkt 2 K.p.,
– art. 42 § 1 i § 4 K.p.,
– art. 52 § 1 pkt 1 K.p.,
– art. 100 § 1 K.p.
 
anonim cytuj
04-05-2025
Dziękuję za odpowiedź. A jak wygląda sprawa, jeśli nie podpiszę żadnego wypowiedzenia zmieniającego, ale po prostu odmówię wyjazdu do tej miejscowości i pozostanę w dotychczasowym miejscu pracy? Czy pracodawca może mnie wtedy zwolnić dyscyplinarnie, albo potraktować to jako porzucenie pracy?
 
anonim cytuj
04-05-2025
Odmowa wykonania polecenia pracodawcy dotyczącego pracy w miejscu oddalonym o 250 km i w zakresie całkowicie odbiegającym od ustalonych warunków zatrudnienia (sprzedawca → pracownik fizyczny przy rozbiórce) nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 100 § 1 K.p., pracownik ma obowiązek stosować się do poleceń pracodawcy, o ile nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. W tym przypadku polecenie wykonywania zupełnie innej pracy, w zupełnie innej lokalizacji, nie mieści się w granicach obowiązków wynikających z zawartej umowy.

Nie można więc uznać takiej odmowy za porzucenie pracy ani za przyczynę uzasadniającą dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę. Gdyby jednak pracodawca mimo to zastosował art. 52 K.p., pracownik ma możliwość skutecznego zakwestionowania takiego rozwiązania przed sądem pracy.
 
anonim cytuj
04-05-2025

Sugerowane Tematy

Chwilówka
Witam, zaciągnąłem jakiś czas temu pożyczkę w firmie A. Firma A sprzedała dług do firmy B, ponieważ nie wywiązałem się z umowy. Firma A nie poinformowała mnie w ogóle o fakcie zbytu długu do firmy B, teraz dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym od firmy B. Jak mogę zakwestionować w piśmie niezasadność takiego długu?...
Spis inwentarza.
Witam, odrzuciłam spadek po mamie. Zostały dzieci czyli wnuki, złożyłam wniosek w ich imieniu aby mogły odrzucić spadek ale przyszło mi przez głowę czy jest jakaś możliwość aby się dowiedzieć ile długów zostało po mamie. Czy ja w imieniu dzieci mogę złożyć wniosek do sądu o spis inwentarza po zmarłej?...
Prawo do ulgi na dziecko w przypadku rozwodu rodziców.
Jestem z mężem po rozwodzie od ponad roku. Dzieci są ze mną, a mąż rozlicza się z ulgi na dzieci przez co ja nie mogę. Czy ma do tego prawo?...
Za duża kwota w przelewie (prośba o zwrot)
Witam, co zrobić w sytuacji gdy przelało się za dużo pieniędzy. Otóż sytuacja wygląda tak. Mój wujek lat 75, zamiast przelać 40,41, przelał 4041 zł do PGNiG. Oczywiście nie wstrzymał przelewu w banku, bo nie widział, że tak można. Dwa tygodnie temu napisaliśmy wiadomość do PGNiG o zwrot pieniędzy, ale do dziś brak odpowiedzi z ich strony a także brak przelanych pieniędzy. Co w takiej sytuacji? Czy te pieniądze ja już stracone ? Czy można ich jako...

Wyszukiwarka