Umowa o pracę na pół etatu, a nadgodziny.

Witam, będę wdzięczna za pomoc, z góry dziękuję, problem jest następujący:
pracuję w systemie 12-godzinnym (ochrona). Pierwotnie byłam zatrudniona na cały etat w jednej firmie X, ale w tym roku do obsługi klienta została włączona druga firma Y. Cała załoga otrzymała do podpisania aneksy od firmy X zmieniające wymiar czasu pracy na pół etatu z dodatkowym zapisem: " Strony zgodnie ustalają, że dopuszczalna liczba godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia o którym mowa w art. 151 par.1. KP, będzie wynosić przeciętnie 19 godz. 30 min w tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.”
Druga firma Y podpisała ze mną umowę na pół etatu z dniem początku obowiązywania aneksu z firmy X, z takim samym zapisem o nadgodzinach. Ponieważ cała załoga jest zmuszana do pracowania w nadgodzinach, bo w przeciwnym razie nie byłoby wystarczającego obłożenia, domyślam się, że cały zabieg ma na celu wymiganie się obu pracodawców od płacenia dodatków 50 i 100 % za nadgodziny, i faktycznie żadna z tych firm takiego dodatku nam nie płaci. Oczywiście nikt nas nie zmuszał do podpisywania.. itd.
Dodam, że po zmianach papierowych charakter i miejsce pracy nie uległy faktycznej zmianie. Jeśli zsumujemy łączną ilość przepracowanych godzin w miesiącu, to wychodzi, że przeciętnie każdy z pracowników pracuje w nadgodzinach przez 2-4 zmian po 12 godzin. Przy dwóch zmianach to jest ok. 400 zł „w plecy”. Pomijam już fakt, że wmuszają nam „branie” urlopu, czego efektem jest większa wypłata, która się bierze stąd, że nadal faktycznie jesteśmy w pracy tyle jakbyśmy tego urlopu nie wykorzystywali, czyli cwaniacki zabieg pozbycia się urlopu pracownika i uniknięcie przez pracodawcę konieczności zapłaty dodatku za nadgodziny. Cały ten cyrk pracodawcy uzasadniają koniecznością rozbicia umów na 2 etaty, bo po prostu firma, którą obsługujemy, ma usługi ochrony na podstawie postępowania przetargowego (część najprawdopodobniej stricte ochrona, druga część to obsługa monitoringu). Oczywiście nas, pracowników nie powinno to obchodzić, bo nas to nie dotyczy, są to uzgodnienia umowne między zamawiającym a wykonawcą, a pracodawcy mydlą nam oczy, ze tak musi być...
Szanowni, moje pytanie brzmi, czy pracodawcy w tej sytuacji całkiem legalnie, że tak brzydko powiem, „rżną” nas na nadgodzinach?
anonim cytuj
06-01-2024
Żeby odpowiedzieć należy znać grafik na cały okres rozliczeniowy, bo przy takim zapisie:
będzie wynosić przeciętnie 19 godz. 30 min w tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.”

dodatki powinny "wychodzić".
 
anonim cytuj
06-01-2024
Przy tak niekorzystnym aneksie, niestety pracodawca postępuje zgodnie z prawem.
Jedyne co można zrobić to zbiorowe złożenie wypowiedzeń. Albo pracodawca się zgodzi wrócić do starych warunków albo pracownicy znajdą uczciwszego pracodawcę.
Jesteście rżnięci 2 razy. Brak dodatków za nadgodziny i brak pełnego urlopu.
Taki "spryt" pracodawcy to grube kilka tysięcy rocznie straty dla pracownika.
 
anonim cytuj
06-01-2024
Dlaczego, skoro mają 2 umowy po pół etatu?
Regulacja o nadgodzinach jest korzystniejsza - dodatek przysługuje nie po 40 godzinach tylko po 39.
 
anonim cytuj
06-01-2024
nie 39 tylko 19.30
 
anonim cytuj
06-01-2024
No i ? przy całym etacie jest po przekroczeniu 40 godzin.
 
anonim cytuj
06-01-2024
Powinni złożyć skargę do PIP na niewłaściwe określenie etatu jak godziny ponadnormatywne staną się codziennością.
 
anonim cytuj
06-01-2024

Sugerowane Tematy

Zmiana terminu wykonania.
Czy zapis w umowie że prace mogą być przesunięte ze względu na złe warunki atmosferyczne, które są typowe dla danej pory roku (firma się tłumaczy ujemnymi temperaturami w zimie) ma moc prawną. Czy można rozwiązać umowę z taką firmą? Ta zima raczej odbiega od typowych zim bo jest cieplejsze. Z góry dziękuję za odpowiedzi....
potrącenie pieniędzy
Witam czy pracodawca ma prawo pobrać opłatę(czyt. Ściągnąć mi przy następnej wypłacie pieniądze) za ciuchy robocze które otrzymałam jeśli rozwiązuje umowę za porozumieniem?...
zwrot zakupionego towaru
W sobote sprzedalem panu x obiektyw do aparatu. Pan przyjechal,posprawdzal,stwierdzil ze wszystko jest ok,umowe spisalismy sprzedażową. Po dwoch dniach pan x dzwoni i twierdzi ze obiektyw jednak nie jest tak ostry jak myslal i chce zwrocic go. Ja juz tych pieniedzy nie mam. Prowadzę jednoosobawa dzialalnosc gospodarcza,natomiast obiektyw sprzedalem jako osoba fizyczna. W dwa dni moglo soe wiele stac,nie mam gwarancji ze pan x nie zepsul go lub ni...
Kiedy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?
Wróciłem do pracy po zwolnieniu lekarskim, nie było mnie około 3 miesięcy. W marcu br. zaplanowałem urlop na sierpień (2tyg. tj. 10dni). Czy pracodawca może mi teraz odmówić urlopu, a innemu pracownikowi dać w tym samym czasie? Czy odmowa urlopu musi mieć jakieś sensowne uzasadnienie?...

Wyszukiwarka