Mieszkanie po babci przepisane na wnuczkę, czy pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po babci?

Witam. Zmarła babcia. Kilka lat przed śmiercią przepisała mieszkanie na wnuczkę. Czy w takiej sytuacji pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po Babci?
anonim cytuj
25-07-2022
Prawo do zachowku ewentualnie może mieć mąż babci, jeśli żyje. I dzieci babci. Chyba, że któreś z dzieci babci nie żyje, wówczas prawo do zachowku mogą mieć dzieci zmarłego.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Prawo do zachowku ewentualnie może mieć mąż babci, jeśli żyje. I dzieci babci. Chyba, że któreś z dzieci babci nie żyje, wówczas prawo do zachowku mogą mieć dzieci zmarłego.

Ok dziękuję za wyjaśnienie
 
anonim cytuj
25-07-2022
Witam. Zmarła babcia. Kilka lat przed śmiercią przepisała mieszkanie na wnuczkę. Czy w takiej sytuacji pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po Babci?


Zgodnie z polskim prawem spadkowym, do osób uprawnionych do zachowku należą:

zstępni spadkodawcy, tj. dzieci, wnuki itd.,
małżonek spadkodawcy,
rodzice spadkodawcy.
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się zachowek. Wartość zachowku zależy od określonych okoliczności. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych przypadkach zachowek wynosi połowę wartości tego udziału (art. 991 §1 i §2 Kodeksu cywilnego).

Jeśli więc babcia przepisała mieszkanie na jednego z wnucząt, pozostali wnuczkowie nie są automatycznie uprawnieni do zachowku, chyba że spełnione są powyższe warunki. Kluczowe jest to, czy wnuczkowie są powołani do dziedziczenia po babci na mocy ustawy. Jeżeli dzieci babci (rodzice wnucząt) żyją, to będą oni uprawnieni do dziedziczenia i ewentualnie do zachowku. Jeżeli którekolwiek z dzieci babci nie żyje, jego dzieci (wnuczęta babci) wchodzą w jego miejsce w linii dziedziczenia.

W przypadku darowizny, jak w omawianym przypadku przepisanie mieszkania, wartość darowizny może być doliczona do masy spadkowej w celu ustalenia wartości zachowku. Jeśli wartość darowizn przekroczy wartość udziału spadkowego, który by przypadał uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym, może on domagać się uzupełnienia zachowku.

Reasumując, jeżeli dzieci babci żyją, to one mają pierwszeństwo w dziedziczeniu i ewentualnym roszczeniu o zachowek. Wnuczkowie będą mieli prawo do zachowku tylko wtedy, gdy ich rodzic (dziecko babci) nie żyje. Jeżeli babcia przepisała mieszkanie na jedno z wnucząt, nie oznacza to automatycznie, że pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku, chyba że spełnione są warunki określone w Kodeksie cywilnym.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Obowiązek alimentacyjny.
Jak ma się sytuacja odnośnie tego, gdy to nowa żona płaci alimenty przelewem ze swojego konta tytułując „ alimenty” za swojego małżonka ? Bo ten rzecz jasna, ukrywa dochody ponieważ ma problem z łożenie na dziecko. Jakieś rady do takiego zachowania...
Kaucja rezerwacyjna.
Dzień dobry, wpłaciłem jakiś czas mniej więcej 2 tygodnie temu kaucje rezerwacyjną połowę za mieszkanie. Niestety straciłem pracę przez co zadzwoniłem i powiedziałem, że niestety nie mogę podpisać umowy najmu mieszkania i proszę o zwrot kaucji, bo mam nie łatwą sytuację teraz. Kobiety z którą rozmawiała zaczęła się zasłaniać, że musi ogłoszenie ponownie wystawić i szukać kogoś i że nie chce mi zwrócić, a na pewno nie te kwotę. To jest duże miast...
Komornik zabrał wynagrodzenie narzeczonej.
Witam, jak w tytule. Piszę do Was w sprawie zajęcia komorniczego pieniędzy mojej narzeczonej. 02.11.2023 wpłynęło moje wynagrodzenie, które nie przekraczało progu minimalnej krajowej. Stety albo niestety jak dla nas na ten sam dzień wpłynęło na moje konto wynagrodzenie mojej narzeczonej. W tym momencie automatycznie zablokowali nam 2200 zł. Po rozmowie z komornikiem ten zadeklarował się, że odblokuje konto i rozłoży mi na raty tylko muszę napisać...
Jak odzyskać należne pieniądze za zaległy urlop?
Dostałem rozwiązanie umowę o pracę za wypowiedzeniem Treść wypowiedzenia umowy Rozwiązuje z panem zawartą w dniu z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, która upłynie w dniu 30 czerwiec 2023r. Przyczyną rozwiązania umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy i złożenie do Sądu wniosku o upadłość firmy. Jednocześnie informuję że w terminie 21 dni od daty doręczenia niniejszego pisma przysługuje Panu prawo wniesienia odwołania do Są...

Wyszukiwarka