Mieszkanie po babci przepisane na wnuczkę, czy pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po babci?

Witam. Zmarła babcia. Kilka lat przed śmiercią przepisała mieszkanie na wnuczkę. Czy w takiej sytuacji pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po Babci?
anonim cytuj
25-07-2022
Prawo do zachowku ewentualnie może mieć mąż babci, jeśli żyje. I dzieci babci. Chyba, że któreś z dzieci babci nie żyje, wówczas prawo do zachowku mogą mieć dzieci zmarłego.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Prawo do zachowku ewentualnie może mieć mąż babci, jeśli żyje. I dzieci babci. Chyba, że któreś z dzieci babci nie żyje, wówczas prawo do zachowku mogą mieć dzieci zmarłego.

Ok dziękuję za wyjaśnienie
 
anonim cytuj
25-07-2022
Witam. Zmarła babcia. Kilka lat przed śmiercią przepisała mieszkanie na wnuczkę. Czy w takiej sytuacji pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po Babci?


Zgodnie z polskim prawem spadkowym, do osób uprawnionych do zachowku należą:

zstępni spadkodawcy, tj. dzieci, wnuki itd.,
małżonek spadkodawcy,
rodzice spadkodawcy.
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się zachowek. Wartość zachowku zależy od określonych okoliczności. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych przypadkach zachowek wynosi połowę wartości tego udziału (art. 991 §1 i §2 Kodeksu cywilnego).

Jeśli więc babcia przepisała mieszkanie na jednego z wnucząt, pozostali wnuczkowie nie są automatycznie uprawnieni do zachowku, chyba że spełnione są powyższe warunki. Kluczowe jest to, czy wnuczkowie są powołani do dziedziczenia po babci na mocy ustawy. Jeżeli dzieci babci (rodzice wnucząt) żyją, to będą oni uprawnieni do dziedziczenia i ewentualnie do zachowku. Jeżeli którekolwiek z dzieci babci nie żyje, jego dzieci (wnuczęta babci) wchodzą w jego miejsce w linii dziedziczenia.

W przypadku darowizny, jak w omawianym przypadku przepisanie mieszkania, wartość darowizny może być doliczona do masy spadkowej w celu ustalenia wartości zachowku. Jeśli wartość darowizn przekroczy wartość udziału spadkowego, który by przypadał uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym, może on domagać się uzupełnienia zachowku.

Reasumując, jeżeli dzieci babci żyją, to one mają pierwszeństwo w dziedziczeniu i ewentualnym roszczeniu o zachowek. Wnuczkowie będą mieli prawo do zachowku tylko wtedy, gdy ich rodzic (dziecko babci) nie żyje. Jeżeli babcia przepisała mieszkanie na jedno z wnucząt, nie oznacza to automatycznie, że pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku, chyba że spełnione są warunki określone w Kodeksie cywilnym.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Egzekwowanie długu przez komornika z tytułu naczelnika skarbowego
Witam, Jak wygląda teraz sytuacja egzekwowania długu przez komornika z tytułu naczelnika skarbowego? Posiadam tam jakieś 760zł do oddania za mandaty ale znalazłem informację, że wszelkie egzekucje z ZUSu, skarbówki etc. są wstrzymane ze względu na stan epidemii. Czy to jest prawda? Jak to się ma w rzeczywistości? Dodam, że chciałem to zapłacić ale po prostu dało by mi to odwlec w czasie i miałbym więcej "pieniążków" na święta. Pozdraw...
Majątek osobisty czy wspólny?
Przed ślubem byłem jedynym właścicielem mojego konta, na którym gromadziłem oszczędności. Miesiąc po ślubie wraz z żoną założyliśmy wspólne konto, natomiast Rok po ślubie dokonałem przelewu w kwocie 50tys z mojego konta na konto wspólne. Czy te 50tys stanowi majątek wspólny czy mój osobisty?...
Podwyższenie alimentów z zabezpieczenia alimentacyjnego.
Witam, dnia 26.01 sąd wydał rozwód i podwyższył alimenty z zabezpieczenia alimentacyjnego. Dziś dostałam przelew z alimentami ale z kwotą z zabezpieczenia. Domyślam się, że były mąż złożył apelacje. Stąd moje pytania: 1. Czy kwota na dzień dzisiejszy powinna być wysłana z zabezpieczenia czy już z wyroku sądu ? 2. Jeżeli złożył apelacje to ile (mniej więcej) trwa wydanie postanowienie sądu dotyczące alimentów ?...
Zaległość w alimentach.
Witam, czy jak spłacę alimenty a zostaną odsetki do spłaty, czy komornik będzie zabierał 60%z pensji czy nie może?...

Wyszukiwarka