Mieszkanie po babci przepisane na wnuczkę, czy pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po babci?

Witam. Zmarła babcia. Kilka lat przed śmiercią przepisała mieszkanie na wnuczkę. Czy w takiej sytuacji pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po Babci?
anonim cytuj
25-07-2022
Prawo do zachowku ewentualnie może mieć mąż babci, jeśli żyje. I dzieci babci. Chyba, że któreś z dzieci babci nie żyje, wówczas prawo do zachowku mogą mieć dzieci zmarłego.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Prawo do zachowku ewentualnie może mieć mąż babci, jeśli żyje. I dzieci babci. Chyba, że któreś z dzieci babci nie żyje, wówczas prawo do zachowku mogą mieć dzieci zmarłego.

Ok dziękuję za wyjaśnienie
 
anonim cytuj
25-07-2022
Witam. Zmarła babcia. Kilka lat przed śmiercią przepisała mieszkanie na wnuczkę. Czy w takiej sytuacji pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po Babci?


Zgodnie z polskim prawem spadkowym, do osób uprawnionych do zachowku należą:

zstępni spadkodawcy, tj. dzieci, wnuki itd.,
małżonek spadkodawcy,
rodzice spadkodawcy.
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się zachowek. Wartość zachowku zależy od określonych okoliczności. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych przypadkach zachowek wynosi połowę wartości tego udziału (art. 991 §1 i §2 Kodeksu cywilnego).

Jeśli więc babcia przepisała mieszkanie na jednego z wnucząt, pozostali wnuczkowie nie są automatycznie uprawnieni do zachowku, chyba że spełnione są powyższe warunki. Kluczowe jest to, czy wnuczkowie są powołani do dziedziczenia po babci na mocy ustawy. Jeżeli dzieci babci (rodzice wnucząt) żyją, to będą oni uprawnieni do dziedziczenia i ewentualnie do zachowku. Jeżeli którekolwiek z dzieci babci nie żyje, jego dzieci (wnuczęta babci) wchodzą w jego miejsce w linii dziedziczenia.

W przypadku darowizny, jak w omawianym przypadku przepisanie mieszkania, wartość darowizny może być doliczona do masy spadkowej w celu ustalenia wartości zachowku. Jeśli wartość darowizn przekroczy wartość udziału spadkowego, który by przypadał uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym, może on domagać się uzupełnienia zachowku.

Reasumując, jeżeli dzieci babci żyją, to one mają pierwszeństwo w dziedziczeniu i ewentualnym roszczeniu o zachowek. Wnuczkowie będą mieli prawo do zachowku tylko wtedy, gdy ich rodzic (dziecko babci) nie żyje. Jeżeli babcia przepisała mieszkanie na jedno z wnucząt, nie oznacza to automatycznie, że pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku, chyba że spełnione są warunki określone w Kodeksie cywilnym.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Zaprzestanie prowadzenia działalności i nie zgłoszenie tego do ZUSu
Moj ojciec zmarł dwa tygodnie temu, prowadzil działalnośc gospodarczą ( taxi ) ale od 2009 r zaprzestał jej prowadzenia jednak nie zawiesił działalność ani jej nie zamknął. Czy jest możliwość orzeczenia przez Zus, ze działalności tej nie prowadził i z tego tytułu skladki ZUS byly nie należne i umorzą dlug ( chociaż w części ) ? Majątek po sobie zostawił i na tą chwile nie rozważamy odrzucenia spadku...
174kpc
я тоже Simple application design, fast deposits and housing funds, and also inimitable features for NFL [url=http://tidsandgo.es/the-lazy-mans-guide-to-betwinner-betting/]http://tidsandgo.es/the-lazy-mans-guide-to-betwinner-betting/[/url] improve the overall quality of the site....
Niewywiązanie się z umowy.
Usługobiorca nie wywiązał się z umowy, nie wykonał mebli w terminie, długo zbywał tłumacząc opóźnieniami w transporcie. Pobrał zaliczki i nie chce oddać pieniędzy (oczywiście obiecuje, ale nic z tego nie wynika). Czy w takiej sytuacji przedsądowe wezwanie do zapłaty do niego, a później pozew do sądu? Czy trzeba coś na policję zgłosić lub jeszcze inna procedura?...
Nagrywanie dźwięku w pracy przez pracodawcę.
Witajcie, przychodzę z zapytaniem odnośnie sytuacji w mojej pracy. Otóż w sklepie, w którym pracuje są zainstalowane kamery z rejestracją dźwięku. Niejednokrotnie była taka sytuacja, że pracodawca dzwonił do mnie z jakąś sprawą i wiedział wszystko o czym przed chwilą mówiłam do klienta i wiele innych tego typu sytuacji. Czy to jest legalne? Czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do zgłoszenia pracodawcy do Państwowej Inspekcji Pracy?...

Wyszukiwarka