Mieszkanie po babci przepisane na wnuczkę, czy pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po babci?

Witam. Zmarła babcia. Kilka lat przed śmiercią przepisała mieszkanie na wnuczkę. Czy w takiej sytuacji pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po Babci?
anonim cytuj
25-07-2022
Prawo do zachowku ewentualnie może mieć mąż babci, jeśli żyje. I dzieci babci. Chyba, że któreś z dzieci babci nie żyje, wówczas prawo do zachowku mogą mieć dzieci zmarłego.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Prawo do zachowku ewentualnie może mieć mąż babci, jeśli żyje. I dzieci babci. Chyba, że któreś z dzieci babci nie żyje, wówczas prawo do zachowku mogą mieć dzieci zmarłego.

Ok dziękuję za wyjaśnienie
 
anonim cytuj
25-07-2022
Witam. Zmarła babcia. Kilka lat przed śmiercią przepisała mieszkanie na wnuczkę. Czy w takiej sytuacji pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po Babci?


Zgodnie z polskim prawem spadkowym, do osób uprawnionych do zachowku należą:

zstępni spadkodawcy, tj. dzieci, wnuki itd.,
małżonek spadkodawcy,
rodzice spadkodawcy.
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się zachowek. Wartość zachowku zależy od określonych okoliczności. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych przypadkach zachowek wynosi połowę wartości tego udziału (art. 991 §1 i §2 Kodeksu cywilnego).

Jeśli więc babcia przepisała mieszkanie na jednego z wnucząt, pozostali wnuczkowie nie są automatycznie uprawnieni do zachowku, chyba że spełnione są powyższe warunki. Kluczowe jest to, czy wnuczkowie są powołani do dziedziczenia po babci na mocy ustawy. Jeżeli dzieci babci (rodzice wnucząt) żyją, to będą oni uprawnieni do dziedziczenia i ewentualnie do zachowku. Jeżeli którekolwiek z dzieci babci nie żyje, jego dzieci (wnuczęta babci) wchodzą w jego miejsce w linii dziedziczenia.

W przypadku darowizny, jak w omawianym przypadku przepisanie mieszkania, wartość darowizny może być doliczona do masy spadkowej w celu ustalenia wartości zachowku. Jeśli wartość darowizn przekroczy wartość udziału spadkowego, który by przypadał uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym, może on domagać się uzupełnienia zachowku.

Reasumując, jeżeli dzieci babci żyją, to one mają pierwszeństwo w dziedziczeniu i ewentualnym roszczeniu o zachowek. Wnuczkowie będą mieli prawo do zachowku tylko wtedy, gdy ich rodzic (dziecko babci) nie żyje. Jeżeli babcia przepisała mieszkanie na jedno z wnucząt, nie oznacza to automatycznie, że pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku, chyba że spełnione są warunki określone w Kodeksie cywilnym.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę przepisać dom na jedno z dzieci?
Mam dom na wsi, który był wspólnie z mężem. Mąż zmarł i teraz bym chciała to uregulować i przepisać na jedno z dzieci które jest, ze mną ,jak to wygląda prawnie, zaznaczam że pozostałe dzieci się mną nie interesują i w niczym nie pomagają, czy jest taka możliwość że można przepisać tylko na jedno z dzieci....
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem.
Witam jestem po rozwodzie moja ex utrudnienia mi kontakty z dziećmi. Wszystkie decyzje podejmuje sama nie licząc się z moim zdaniem odnośnie szkoły leczenia oto nawet imię naszej młodszej córki zmieniła w ostatniej chwili żeby mi dopiec co mogę z tym zrobić . Nie mam ograniczonych praw place regularnie alimenty uczestniczę w wychowaniu dzieci a jednocześnie jestem odsunięty od wszystkich decyzji i informacji odnośnie dzieci jak to zmienić....
odwołanie od reklamacji
Witam, otóż 6.02 br. kupiłam drogie buty sportowe, które po 7 m-cach rozkleiły się i przetarł się zapiętek. Reklamowałam buty, lecz moja reklamacja nie została uznana z śmiesznym tłumaczeniem, z czym się nie zgadzam. Chcę odwołac sie od powyższej reklamacji, lecz małym drukiem jest napisane, że zgodnie z wewnętrzną procedurą Spółka nie przyjmuje odwołań od złożonych reklamacji, w celu ich ponownego rozpatrzenia. Moje pytanie brzmi : czy sklep m...
Podpisałam umowę o pracę na miesiąc. Ile będzie trwał okres wypowiedzenia?
Dzień dobry. Podpisałam umowę o pracę na miesiąc, na umowie nie ma okresu wypowiedzenia. Praca niezbyt mi się podoba, a właściwie spotkało mnie coś tutaj bardzo niemiłego, ile będzie trwał okres wypowiedzenia? Można to też jakoś inaczej rozwiązać jeśli nie chcę już do niej przychodzić? Proszę o zrozumienie. Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam....

Wyszukiwarka