wynajałem swoje rzeczy firmie

Witam,

podpisalem umowe na wynajem swoich prywatnych rzeczy firmie. podpisalismy umowę najmu, napisalem ile chce za te rzeczy miesiecznie dostawac pieniedzy, pieniadze dostalem, wszystko jest w porzadku, ale teraz kwestia podatkowa, rozumiem, ze z tego powodu ze zarabiam na podstawie tej umowy to musze sie teraz rozliczyc? tylko teraz moje pytanie jak? co to jest za podatek, jak go obliczyc i jak go oplacic? czy da sie to zrobic przez internet? czy musze isc do urzedu?

dostaje od tej firmy 1000zł miesiecznie za moje rzeczy, nie wystawiam faktury, bo nie prowadze firmy, mamy tylko umowe podpisana, co dalej z podatkami? dziekuje za odpowiedzi z góry i pozdrawiam
anonim cytuj
04-02-2024
W pierwszej kolejności należy ustalić, jakie formularze podatkowe są odpowiednie dla Twojej sytuacji, a następnie prawidłowo wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe, uwzględniając uzyskane dochody oraz ewentualne koszty związane z najmem. Rozliczenie można dokonać elektronicznie, co jest wygodnym i szybkim sposobem na uregulowanie zobowiązań podatkowych.

Skoro umowa najmu została zawarta i otrzymujesz regularne wpływy finansowe, powinieneś je uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym.

W Polsce, dochody z najmu są traktowane jako przychody z praw majątkowych i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). Stawka podatku dochodowego wynosi 17% dla dochodów do 85 528 zł w skali roku i 32% dla dochodów przekraczających tę kwotę.

Rozliczenie podatku można przeprowadzić elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów lub za pośrednictwem innych autoryzowanych platform internetowych. Wymagane jest wypełnienie zeznania podatkowego, w którym należy wykazać uzyskane dochody oraz ewentualnie poniesione koszty związane z najmem (jeśli takie miały miejsce).

Zakładając, że nie prowadzisz działalności gospodarczej i nie wystawiasz faktur, Twoje przychody z najmu powinny być wykazane w zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT-37 w zależności od Twojej sytuacji podatkowej. Nie zapomnij także o możliwości skorzystania z ulg podatkowych lub odliczeń, jeśli są one dostępne w Twojej sytuacji.

Warto również zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2021 roku obowiązują przepisy dotyczące tzw. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, które mogą dotyczyć niektórych wynajmujących. W przypadku, gdyby ta forma opodatkowania była dla Ciebie korzystniejsza, warto rozważyć zmianę formy opodatkowania przychodów z najmu.
 
anonim cytuj
04-02-2024
Czyli nie teraz w lutym mam to rozliczyc, ale dopiero w przyszlym roku, jak bede rozliczal ten, 2024 rok?
 
anonim cytuj
04-02-2024
Tak, rozliczenie podatkowe dochodów z najmu za rok 2024 należy dokonać w roku 2025, do dnia 30 kwietnia. W Polsce obowiązuje zasada, zgodnie z którą podatnicy składają zeznanie podatkowe za poprzedni rok podatkowy, co oznacza, że dochody uzyskane w 2024 roku rozlicza się w zeznaniu podatkowym składanym w roku następnym. Warto zwrócić uwagę na obowiązek prawidłowego dokumentowania wszystkich transakcji i ewentualnych kosztów związanych z najmem przez cały rok podatkowy, aby móc prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym.
 
anonim cytuj
04-02-2024
Bo ja myslalem ze to jest tak jak z zakupem samochodu na przyklad, ze jest 2 tygodnie albo iles na zgloszenie i zaplacenie PCC-3, a tu sie okazuje ze mam czas? to mam cos teraz zrobic? moge to juz za wczasu wypelnic ten dochod z umowy?
 
anonim cytuj
04-02-2024
W przypadku dochodów z najmu, nie obowiązuje termin podobny do obowiązującego przy zgłaszaniu zakupu samochodu i płaceniu podatku PCC-3. Rozliczenie dochodów z najmu następuje raz w roku i dotyczy całego poprzedniego roku podatkowego.

Nie musisz więc podejmować żadnych działań podatkowych bezpośrednio po otrzymaniu każdej płatności z tytułu najmu. Twoim obowiązkiem jest złożenie zeznania podatkowego za rok, w którym uzyskałeś dochody, do 30 kwietnia roku następnego.

Chociaż nie ma możliwości złożenia zeznania podatkowego za rok 2024 przed jego zakończeniem, warto prowadzić bieżącą ewidencję przychodów i kosztów związanych z najmem. Dzięki temu, gdy nadejdzie czas na rozliczenie, będziesz miał już przygotowane wszystkie niezbędne informacje i dokumenty. Ewidencja ta powinna zawierać m.in. kopie umów najmu, dowody wpłat od najemców oraz dokumentację wszelkich poniesionych kosztów, które planujesz odliczyć.
 
anonim cytuj
04-02-2024

Sugerowane Tematy

Zwolnienie po ustaniu pracy
Dzień dobry. Byłam zatrudniona od 9 sierpnia do 18 sierpnia na umowę zlecenie i była mi odprowadzana na mój wniosek składka chorobowa. Od 21 sierpnia do 7 września byłam na umowie zastępstwo i że względu na mój stan psychiczny lekarz wystawił od dzisiaj l4 czyli od 8 września to czy ono będzie płatne? Czyli miałam odprowadzane 30 dni składkę chorobową? Czy okresy odprowadzania składki chorobowej w tej sytuacji się sumują z umowy zlecenie i um...
Świadczenie pielęgnacyjne.
Mam 24 lata, jakiś czas temu zamieszkałam z moją babcią, która przeszła trzy udary. Wzięłam na siebie całą opiekę, której zresztą babcia wymaga non stop, jest leżąca, przez udary cała lewa strona jest nie władna więc musimy sobie jakoś radzić. Zrezygnowałam z pracy żeby móc poświęcić jej jak najwięcej czasu i do tej pory utrzymywałyśmy się z emerytury babci, natomiast są to na tyle małe pieniądze, że po prostu zaczyna brakować. Babcia ma syna, ...
Całkowity zwrot kosztów imprezy turystycznej.
Dzień Dobry. Bardzo proszę o poradę czy istnieje szansa o wywalczenie całkowitego zwrotu za imprezę turystyczną zakupioną u tour operatora. Na wczasy pojechaliśmy w osiem osób w tym dzieci w wieku 6 m-cy i 8 lat, od pierwszego dnia zaczął się nasz koszmar. Pokoje jakie otrzymaliśmy wołały o pomstę do nieba, wilgoć kapiąca woda z sufitu smród. Po interwencji zmieniono nam pokoje , ale było jeszcze gorzej w pokojach były wszechobecne pluskwy, wil...
W Finlandii obowiązkowe jest posiadanie kół na kolcach co w Polsce jest nielegalne.
Mam pytanie. Mieszkam w Finlandii of prawie 4 lat. Na święta planuje się wybrać do rodziców do Polski samochodem. W Finlandii obowiązkowe jest posiadanie kół na kolcach co w Polsce jest nielegalne. Czy jeśli posiadam samochód na Fińskich rejestacjach, to mogę się na coś powołać przy kontroli policji czy misze wyskrobywać kolce? Pytam ponieważ zostały mi 2 miesiące do wyjazdu, więc wole wiedzieć i np. kupić dodatkowe koła, niż potem na parkinku ba...

Wyszukiwarka