Jak pozbyć się komornika po spłacie zadłużenia alimentów

Spłaciłem zadłużenie alimentacyjne,wszystkie zaległe alimenty plus odsetki trafiły na konto matki dziecka. Od dłuższego czasu place terminowo alimenty plus koszty dla komornika(na jego konto) ,bo matka dziecka nie chce wycofać komornika. Co zrobić żeby płacić bezpośrednio na konto matki dziecka,jedynie zasądzone alimenty,pozbywając się dodatkowych kosztów? Słyszałem coś o depozycie(nie znam fachowej nazwy tegoż zabezpieczenia),zostawiamy u komornika w wysokości 6 comiesięcznych alimentów. Wtedy komornik trzyma te środki,na wypadek ewentualnych braków terminowych wpłat z mojej strony
anonim cytuj
29-08-2023
Słyszałem coś o depozycie(nie znam fachowej nazwy tegoż zabezpieczenia),zostawiamy u komornika w wysokości 6 comiesięcznych alimentów.


Tak, jest to tzw. "depozyt gwarancyjny". W praktyce oznacza to złożenie przez dłużnika pewnej kwoty pieniędzy na rachunek komornika w charakterze gwarancji dla wierzyciela. Ten mechanizm funkcjonuje na podstawie art. 862 Kodeksu postępowania cywilnego. W praktyce po złożeniu takiego depozytu, jeśli dłużnik nie zapłaci alimentów na czas, komornik może z tego depozytu przelać należne kwoty wierzycielowi.

Aby uniknąć dalszych kosztów związanych z egzekucją przez komornika, powinieneś:

Skontaktować się z komornikiem prowadzącym egzekucję i poinformować go o spłaceniu wszystkich zaległości. W razie potrzeby przedstaw dowody wpłat.
W przypadku braku reakcji lub niechęci komornika do zakończenia egzekucji, możesz wystąpić z wnioskiem do sądu, który wydał tytuł egzekucyjny, o zakończenie egzekucji z powodu spłaty długu.
W kwestii depozytu gwarancyjnego, możesz faktycznie zaproponować komornikowi złożenie takiego depozytu jako gwarancji regularnych wpłat w przyszłości. Wskazane jest jednak uprzednie skonsultowanie tej kwestii z komornikiem, gdyż nie każdy jest skłonny przyjąć takie rozwiązanie.
Jeśli matka dziecka nadal nie chce wycofać komornika, mimo że regulujesz wszystkie płatności, możesz również rozważyć mediację jako sposób rozwiązania sporu.
Zawsze warto też pamiętać, że komunikacja i jasne wyjaśnienie sytuacji obu stronom może pomóc w uniknięciu nieporozumień i dalszych problemów prawnych.
 
anonim cytuj
29-08-2023
Jeśli wszystkie zaległe alimenty zostały spłacone, a mimo to egzekucja komornicza nadal trwa, zaleca się skontaktowanie z komornikiem prowadzącym egzekucję i przedstawienie mu dowodów wpłat.

W świetle art. 826 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik jest zobowiązany zakończyć egzekucję, jeżeli dłużnik spłacił całość długu wraz z kosztami egzekucji. W związku z tym, jeśli dłużnik dostarczy odpowiednie dowody spłaty, komornik powinien wycofać się z dalszej egzekucji.

Jeśli chodzi o "depozyt gwarancyjny", który został wspomniany, jest to rzeczywiście jeden ze środków zabezpieczających, który może być zastosowany w celu zapewnienia regularnych wpłat alimentów w przyszłości. Mechanizm ten jest opisany w art. 862 Kodeksu postępowania cywilnego. Poprzez złożenie takiego depozytu u komornika, dłużnik ma możliwość gwarantowania regularnych płatności bez konieczności prowadzenia dalszej egzekucji komorniczej.

W przypadku, gdy komornik nie reaguje na przedstawione dowody spłaty lub odmawia zakończenia egzekucji, dłużnik może wystąpić z wnioskiem do sądu, który wydał tytuł egzekucyjny, o zakończenie postępowania egzekucyjnego.
 
anonim cytuj
29-08-2023
Jeśli zdecyduję się na złożenie takiego depozytu u komornika, czy jest jakaś ustalona procedura czy termin, w jakim komornik musi mi zwrócić te środki, jeżeli zawsze będę regulował alimenty na czas? Czy art. 862 Kodeksu postępowania cywilnego mówi coś na ten temat czy może są inne przepisy dotyczące zwrotu depozytu? Chcę być pewny, że moje pieniądze będą bezpieczne i że dostanę je z powrotem bez problemów, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.
 
anonim cytuj
29-08-2023
Art. 862 Kodeksu postępowania cywilnego określa, że dłużnik może złożyć depozyt gwarancyjny w celu zabezpieczenia roszczeń wierzyciela. W kontekście egzekucji alimentacyjnej depozyt ten miałby służyć jako gwarancja regularnych wpłat alimentów w przyszłości.

Jeżeli chodzi o zwrot tego depozytu:

Jeśli dłużnik dokonuje wszystkich płatności terminowo i nie zachodzi potrzeba korzystania z depozytu w celu pokrycia zaległości, komornik powinien zwrócić całą kwotę depozytu gwarancyjnego po upływie okresu, na jaki został on złożony.
Regulacje dotyczące zasad zwrotu depozytu gwarancyjnego, jak i ewentualnego terminu, nie są szczegółowo opisane w Kodeksie postępowania cywilnego. W praktyce zalecałbym zawarcie umowy z komornikiem, która precyzuje warunki zwrotu depozytu, w tym termin oraz ewentualne warunki, które muszą być spełnione, aby doszło do zwrotu.
W sytuacji, gdyby komornik odmawiał zwrotu depozytu mimo spełnienia wszystkich warunków, możesz skierować sprawę do sądu w celu dochodzenia swoich praw.
Warto zwrócić uwagę, że zawarcie takiej umowy z komornikiem, opisującej warunki zwrotu depozytu, jest w Twoim interesie i może znacznie ułatwić ewentualne postępowanie w sprawie zwrotu depozytu gwarancyjnego.
 
anonim cytuj
29-08-2023
Czy w sytuacji, gdybym zdecydował się na taki depozyt, a matka dziecka w międzyczasie zrezygnowałaby z egzekucji komorniczej, czy komornik jest zobowiązany do natychmiastowego zwrotu tego depozytu? Czy w takim przypadku muszę czekać do upływu określonego wcześniej terminu? Jeśli tak, to czy jest możliwość wcześniejszego wycofania środków z depozytu, w sytuacji gdy obie strony (ja i matka dziecka) zgadzają się na jego zwrot? Chciałbym wiedzieć, czy w praktyce takie sytuacje miały miejsce i czy komornicy są skłonni do takiego postępowania?
 
anonim cytuj
29-08-2023
A jeśli spłaciłem wszystkie zaległości i złożyłem ten depozyt gwarancyjny, a potem straciłem pracę i nie jestem w stanie płacić alimentów przez jakiś czas? Czy w takiej sytuacji komornik będzie korzystał z tych środków, aby pokryć zaległości? Jak to wygląda w praktyce? I co się dzieje, gdy te środki się wyczerpią, a ja nadal nie będę mógł regulować alimentów? Czy komornik znowu zacznie egzekwować z mojego majątku? Chcę być przygotowany na wszelkie ewentualności, żeby nie znaleźć się znów w trudnej sytuacji. Boję się, że mimo złożenia depozytu i tak mogą mnie spotkać kolejne nieprzyjemności. Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii? Czy znacie kogoś, kto był w podobnej sytuacji?
 
anonim cytuj
29-08-2023
Spłaciłem zadłużenie alimentacyjne... na wypadek ewentualnych braków terminowych wpłat z mojej strony

Jeśli spłaciłeś zaległe alimenty, powinieneś postąpić w następujący sposób:

Skontaktować się z komornikiem prowadzącym egzekucję i przedstawić dowody wpłat.
Jeżeli komornik nie zakończy egzekucji, masz prawo wystąpić do sądu, który wydał tytuł egzekucyjny, z wnioskiem o zakończenie egzekucji z powodu spłaty długu.
Co do depozytu gwarancyjnego - tak, możesz złożyć depozyt w wysokości sześciu miesięcznych rat alimentacyjnych na rachunek komornika w celu zabezpieczenia regularnych płatności. Jest to oparte na art. 862 Kodeksu postępowania cywilnego.


Jeśli zdecyduję się na złożenie takiego depozytu u komornika, czy jest jakaś ustalona procedura czy termin, w jakim komornik musi mi zwrócić te środki...

Z kodeksem postępowania cywilnego nie jest szczegółowo określony termin zwrotu depozytu gwarancyjnego. Aby uniknąć niejasności:

Zalecałbym zawarcie umowy z komornikiem dotyczącej warunków zwrotu depozytu, w tym określenie terminu zwrotu.
Jeżeli spełniłeś wszystkie warunki, a komornik odmawia zwrotu depozytu, możesz skierować sprawę do sądu.


Czy w sytuacji, gdybym zdecydował się na taki depozyt, a matka dziecka w międzyczasie zrezygnowałaby z egzekucji komorniczej, czy komornik jest zobowiązany do natychmiastowego zwrotu tego depozytu?

Jeśli egzekucja została zakończona na skutek rezygnacji wierzyciela, komornik powinien zwrócić depozyt gwarancyjny. W praktyce, warto zawrzeć umowę z komornikiem, która precyzuje warunki zwrotu depozytu w takiej sytuacji. W sytuacji zgody obu stron na zwrot depozytu, komornik powinien go zwrócić.

A jeśli spłaciłem wszystkie zaległości i złożyłem ten depozyt gwarancyjny, a potem straciłem pracę...?

W przypadku niemożności opłacenia alimentów po złożeniu depozytu:

Komornik będzie korzystał z depozytu gwarancyjnego do pokrycia zaległych alimentów.
Jeśli środki z depozytu się wyczerpią i nadal nie będziesz mógł opłacać alimentów, komornik ma prawo rozpocząć egzekucję z Twojego majątku.
Jeśli Twoja sytuacja finansowa się zmieniła, zaleca się wystąpienie do sądu z wnioskiem o zmniejszenie kwoty alimentów.

Oto kilka rzeczy, które warto uwzględnić z praktycznego punktu widzenia:

Zmiana tytułu egzekucyjnego
Jeżeli zaszły istotne zmiany w sytuacji finansowej dłużnika, może on wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę tytułu egzekucyjnego, czyli np. o obniżenie wysokości alimentów. To ważne, gdyż depozyt gwarancyjny dotyczy ustalonej wcześniej sumy alimentów.

Komunikacja z komornikiem
Komornicy są różni i każdy z nich może mieć swoje podejście do depozytu gwarancyjnego. Kluczem jest otwarta komunikacja i ustalenie jasnych warunków przed złożeniem depozytu.

Koszty postępowania komorniczego
Nawet jeśli zaległości zostaną spłacone, dłużnik w dalszym ciągu będzie musiał pokryć koszty postępowania komorniczego, które mogły się narosnąć do tej pory.

Możliwość odwołania się od decyzji komornika
Jeżeli dłużnik uważa, że komornik działa niezgodnie z prawem lub nie chce uwzględnić dowodów spłaty, zawsze istnieje możliwość odwołania się od jego decyzji do sądu.

Dokumentacja
Zawsze warto prowadzić dokładną dokumentację wszystkich wpłat, zarówno zaległych alimentów, jak i tych bieżących, a także wszelkich kosztów związanych z egzekucją komorniczą. Ewentualne niejasności łatwiej jest wyjaśnić posiadając konkretne dowody w ręku.

Rozważenie innych form zabezpieczenia
Oprócz depozytu gwarancyjnego, warto zastanowić się nad innymi formami zabezpieczenia roszczeń wierzyciela, np. ustanowieniem hipoteki na nieruchomości dłużnika czy też poręczeniem przez osobę trzecią.

Mam nadzieję, że te praktyczne wskazówki pomogą w zrozumieniu i poradzeniu sobie z kwestią egzekucji alimentacyjnej i depozytu gwarancyjnego w świetle polskiego prawa.
 
anonim cytuj
29-08-2023
czy jest jakaś fachowa osoba, która mógłby mi pomóc w negocjacjach z matką dziecka? Czy zwracaliście się może do jakichś specjalistów czy mediatorów w tego typu sytuacjach? Jakie są wasze doświadczenia w tym zakresie?
 
anonim cytuj
29-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy właścicielka na koniec umowy może chcieć więcej pieniędzy?
Witam ja z takim pytanie czy właścicielka na koniec umowy może chcieć więcej pieniędzy za wodę i gaz jak niedopilnowania tego . Było zapłacone za czynsz najmu i czynsz spółdzielczy a teraz nagle okazuje się że jeszcze jak była za granicą niedopilnowania liczników i jest dużo do dopłaty. Co w takiej sytuacji?...
Bezterminowe prawo jazdy.
Witam wymieniłem prawo jazdy bo zgubiłem. Z bezterminowego zrobiło się terminowe. Czy mogę złożyć sprawę do sądu? Gdyż prawo chyba nie działa wstecz i nie można zabrać bezterminowego....
Wykorzystywanie zdjęć znalezionych w Internecie w celach zarobkowych.
Mam pytanie odnośnie wykorzystywania zdjęć znalezionych w Internecie w celach zarobkowych. Dokładniej chciałam zapytać czy mogę użyć zdjęć stockowych darmowych i potem przerabiać je jako pomoce dydaktyczne (dopisać nazwy, zmieniać kolory). Następnie je sprzedawać jako pomoce? ...
"Bezpieczny kredyt 2%"
Może uda mi się uzyskać odpowiedzi na pytanie dot. kupna mieszkania z narzeczonym. Rozeznajemy się właśnie w temacie programu "bezpieczny kredyt 2%". Narzeczony chciałby wziąć kredyt na siebie za który kupilibyśmy mieszkanie, spłacalibyśmy go wspólnie. W związku z tym, że nie musimy pokrywać kosztów wkładu własnego i nie podzielimy tego 50/50, to jak to uregulować prawnie, tak aby mieszkanie było przepisane również na mnie?...

Wyszukiwarka