Ograniczenie władzy rodzicielskiej - pytania do biegłych sądowych

Dzień dobry, mam następujący problem.
W lutym 2023 złożyłam wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu dziecka. Głównie chodzi o to, iż ojciec nie wyraża zgody na diagnozstykę i leczenie (terapię) dziecka pod kątem spektrum, aspergera, adhd, nie wyraża zgody na szczepienia. Nie wyraża też zgody na wyjazd za granicę, ale najważniejsze jest to leczenie. Dodatkowo dziecko jest uzależnione od grania na telefonie (telefon jest od ojca, do grudnia nie miałam dostępu do family link, ale teraz nawet jak coś zablokuję,t o on mu odblokowuje i tak w święta z tatą dziecko siedziało do 8 h dziennie na telefonie i grach), ojciec neguje ten fakt i pogłębia problem podczas weekendów, ferii, wakacji itd. Ojciec dziecka mieszka 160 km od nas.

Na pierwszej sprawie sędzia wyprowadzała z błedu ojca dziecka (twierdził, że on nie chce przypinac dziecku latki, on nie chce iść diagnozować prywatnie, bo to będzie zła diagnoza, ostatecznie powiedział i napisał w piśmie przez swojego adwokata, że nie zgadza sie na diagnoze, bo dzieki temu ja będę mogła podwyższać alimenty).

Sędzia skierowała nas do OZSS, kolejna sprawa jest 8.01.24. Sedzia kazała przygotować pytania do biegłych, żeby mogła je biegłym przekazać. O jakie pytania dokładnie w tej sytuacji może chodzić? O co zapytać, by pomóc sobie zdobyć to prawo do leczenia dziecka?
Dziękuję za podpowiedzi.
anonim cytuj
02-01-2024
W kontekście Twojego pytania o ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica, kluczowe jest tutaj wykazanie, że jego decyzje szkodzą dobru dziecka.

Oto kilka punktów, które warto poruszyć w pytaniach do biegłych:

Ocena wpływu odmowy zgody na diagnozę i leczenie dziecka na jego rozwój i zdrowie
: Proś o opinię, czy brak zgody ojca na diagnozowanie i leczenie zaburzeń, jak ADHD czy spektrum autyzmu, może negatywnie wpływać na rozwój emocjonalny, edukacyjny i społeczny dziecka.

Ocena wpływu nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych na rozwój dziecka
: Zapytaj o opinię eksperta na temat wpływu długotrwałego korzystania z telefonu i gier przez dziecko, szczególnie w kontekście potencjalnych zaburzeń rozwojowych dziecka.

Ocena konsekwencji odmowy szczepień
: Zwróć się z prośbą o ocenę, jak brak zgody na szczepienia może wpłynąć na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, w tym ryzyko chorób zakaźnych.

Ocena wpływu ograniczenia możliwości podróży dziecka za granicę
: Poproś o opinię, czy i w jaki sposób ograniczenie możliwości podróży za granicę przez ojca wpływa na rozwój edukacyjny i emocjonalny dziecka.

Powyższe pytania są ukierunkowane na wykazanie, że decyzje podejmowane przez ojca dziecka nie służą najlepszemu interesowi dziecka, co jest kluczowym kryterium w sprawach dotyczących władzy rodzicielskiej. Zgodnie z polskim prawem, głównym celem jest zawsze dobro dziecka, a wszelkie decyzje powinny być podejmowane z jego perspektywy (art. 107 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Pamiętaj, że opinie biegłych mogą być kluczowe dla dalszego toku sprawy, więc warto zadbać o to, aby pytania były precyzyjne i skoncentrowane na konkretnych zagadnieniach.
 
anonim cytuj
03-01-2024
Ocena wpływu konfliktu między rodzicami na dobrostan emocjonalny dziecka
: Chciałabym poprosić biegłych o ocenę, w jaki sposób trwający konflikt między mną a ojcem dziecka oraz nasze różnice w podejściu do wychowania i leczenia mogą wpływać na dobrostan emocjonalny i psychiczny dziecka. Czy taki stan rzeczy, gdzie dziecko jest świadkiem sporów i braku zgody między rodzicami, może negatywnie odbić się na jego zdrowiu psychicznym oraz na relacjach z nami obojgiem?

Chciałabym dowiedzieć się, czy biegli uważają, że taki konflikt może wywołać u dziecka dodatkowy stres lub problemy emocjonalne, i czy ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców mogłoby przyczynić się do stabilniejszego i zdrowszego środowiska dla dziecka.

Dziękuję z góry za pomoc i wszelkie sugestie.
 
anonim cytuj
03-01-2024
ważne jest, aby skoncentrować się na aspektach prawnych, które mogą być kluczowe w kontekście ograniczenia władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. W świetle polskiego prawa, rozważając ograniczenie władzy rodzicielskiej, należy kierować się przede wszystkim dobrem dziecka (art. 107 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Ocena odmowy diagnozy i leczenia: W kontekście odmowy zgody na diagnozowanie i leczenie dziecka przez ojca, istotne jest zwrócenie uwagi na art. 97 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, że rodzice mają obowiązek i prawo do opieki nad zdrowiem dziecka. Jeśli zachowanie jednego z rodziców stoi w sprzeczności z tym obowiązkiem, może to być podstawą do ograniczenia jego władzy rodzicielskiej.

Problem nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych: W tej kwestii ważne jest podkreślenie obowiązku rodziców do dbałości o rozwój emocjonalny, społeczny i edukacyjny dziecka (art. 96 §1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Jeżeli zachowanie ojca przyczynia się do uzależnienia dziecka od gier i urządzeń elektronicznych, może to być uznane za działanie niezgodne z dobrem dziecka.

Odmowa zgody na szczepienia: Odmowa zgody na szczepienia może być interpretowana jako narażanie zdrowia dziecka na niebezpieczeństwo (art. 107 §3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). W sytuacji, gdy decyzje jednego z rodziców zagrażają zdrowiu dziecka, może to być podstawą do ograniczenia jego władzy rodzicielskiej.

Ograniczenie możliwości podróży dziecka za granicę: To może być rozpatrywane w kontekście ograniczenia praw dziecka do poznawania świata i rozwoju osobistego, co również może być traktowane jako działanie niezgodne z dobrem dziecka.

Konflikt między rodzicami: Zgodnie z art. 58 §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli konflikt między rodzicami negatywnie wpływa na emocjonalne i psychiczne dobrostan dziecka, może to być podstawą do podjęcia decyzji o ograniczeniu władzy rodzicielskiej jednego z rodziców.
 
anonim cytuj
03-01-2024

Sugerowane Tematy

L4 na urlopie wychowawczym przy pracy na pół etatu
Witam, jestem na urlopie wychowawczym od dwóch miesięcy (płynne przejście po urlopie rodzicielskim, obecnie nie pobieram żadnego zasiłku; 1/2 etatu na czas nieokreślony i 1/2 etatu na czas określony - przed L4 w pierwszej ciąży) i jednocześnie pracuję na 1/2 etatu na czas nieokreślony (inny pracodawca niż przed ciążą, praca rozpoczęta podczas urlopu rodzicielskiego). Teraz zaszłam w drugą ciążę - jak będzie naliczane L4? Czy umowa na czas okr...
Zachowek po zmarłej babci
Dzień dobry Mam pytanie w sprawie prawa spadkowego. Moja Babcia w wieku 75 lat ponownie wyszła za mąż ( była wdowa ). W miedzy czasie zmarł jej drugi mąż. Mieszkanie, które Babcia miała umowa darowizny z dożywotnią służebnością przepisała na "wnuczka" z drugiego małżeństwa. 12 miesięcy temu zmarła, a mieszkanie przejął ten "wnuczek". Czy należy mi się zachowek w tej sytuacji (po mamie, która była jej córka)? z góry dziękuj...
Czy zgłoszenie gwałtu po 20 latach ma sens?
Czy można zgłosić gwałt po 20 latach od wydarzenia? Jest to w ogóle możliwe, aby sprawca poniósł jeszcze karę?...
Odszkodowanie z ZUS.
Dzień dobry. Chciałam się zapytać czy można złożyć do ZUS o odszkodowanie za załamanie " dalszej nasady kości promieniowej ręki" zwolnienie z pracy na okres 2 miesięcy.. w pracy podpisana umowa zlecenie wypadek nie zdążył się w pracy, a na prywatnej posesji....

Wyszukiwarka